سقط جنین با استفاده از قرص سایتوتک یا میزوپروستول

نی نی تایم : بارداری ناخواسته امکان دارد برای هر شخصی به وجود آید و سقط جنین یکی از اقدامی است که منجر به ختم حاملگی میشود.سقط جنین ناخواسته در سه ماهه اول بارداری بسیار رایج است.قرص های میزوپروستول با نام تجاری سیتوتک یا سایتوتک Cytotec به شکل قرص خوراکی ۲۰۰ میکروگرمی وجود دارد.با این مطلب همراه باشید تا با سقط جنین با استفاده از قرص سایتوتک یا میزوپروستول آشنا شوید.

اقدامات اولیه برای مصرف قرص سایتوتک

انجام سونوگرافی واژینال و اطمینان از اینکه حاملگی شما داخل رحمی می باشد.

اگر حاملگی خارج از رحم باشد حتما در اولین فرصت به یک دکتر مراجعه کنید و نسبت به اتمام حاملگی اقدامات لازم را انجام دهید.

 روش های سقط با قرص سایتوتک

لازم به ذکر است که روش مصرف قرص و دوز آن بر روی هر فرد به نسبت به شرایط سنی و جسمی و همچنین مدت زمان بارداری متفاوت است.پس حتی الامکان اگر به دکتر دسترسی دارید با وی مشورت نمایید.

این یک مقاله ترجمه شده است و روش روتین سقط را بیان میکند. قبل از انجام هر کاری حتما با پزشک زنان مشورت نمایید.

نحوه مصرف قرص سایتوتک

قبل از شروع مقداری غذا البته سبک میل کنید . چون بعد از مصرف قرص حالت تهوع به شما اجازه خوردن عذا را نخواهد داد.بهترین زمان ۲ ساعت بعد از خوردن ناهار است که غذای شما هضم شده باشد.حتما یک نفر را کنار خود داشته باشید تا همراه شما باشد.آرامش داشته باشید و نگران نباشید.

ابتدا دو عدد قرص سایتوتک ( ۲۰۰ میلیگرم ) را تا انتها وارد واژن کنید و یک عدد زیر زبان قرار دهید .ترجیحا دراز بکشید و در حالت استراحت باشید.نیم ساعت بعد قرص چهارم را زیر زبان قرار دهید.بعد از کذشت ۱ ساعت درد زیر شکم و لرزش بدن شروع می شود و رفته رفته افزایش می یابد البته لرزش بدن تا کمی بعد متوقف می شود اما درد زیر شکم همچنان ادامه خواهد داشت.این درد ممکن است خیلی بیشتراز درد پریودباشد .آرامش خودتان راحفظ کنید وسعی کنید با این درد مبارزه کنید و قوی باشید. البته اگرقدرت تحملتان خیلی کم است توصیه میشود از شیاف های دیکلوفناک جهت کمترشدن درد استفاده نمایید.

علایمی که دراین مرحله خواهیدداشت شامل اسهال ، حالت تهوع ، درد شدیدزیرشکم ، شروع خونریزی در صورتی که خون ریزی شروع نشد نگران نباشید در هر صورت ۲ ساعت بعد قرص پنجم را زیر زبون بگزاریدتهوع احتمالی و اسهال بدنتان را ضعیف میکند به همین دلیل سعی کنید آبمیوه یا میوه هایی همانند موز مصرف کنید تا آب وقند بدنتان تامین شود و بتوانید باقی مراحل را بگذرانید.

در این مرحله درد شما زیاد تر می شود ، ضربان قلب شما افزایش پیدا می کند و احساس ضعف زیاد خواهید کرد . از شیاف دیکلوفناک استفاده کنید تا بتوانید با آن مقابله کنید .  سعی کنید هنگام مراجعه به سرویس به لخته های خارج شده از بدن خود توجه داشته باشید.

در ۹۹ درصد مواقع دراین مرحله به طور معمول لخته خونی قهوه ای رنگ شبیه به تخم مرغ با رگ وریشه هایی سفید ازبدنتان خارج میشود.البته بستگی به ظرفیت جسمی شما دارد که باچندمین قرص این لخته خارج شود.بعدازمشاهده این لخته خون آسوده باشید که درد ناحیه شکم کمترخواهد شد زیرا این درد تازمانی طاقت فرساست ک این لخته خارج شود .

اگر همچنان لخته از شما خارج نشد ۳ ساعت بعد قرص ششم را مصرف کنید ولی اگر جنین خارج شد مصرف قرص ششم را به روز بعد و بعد از صرف غذا موکول کنید.خون ریزی همچنان ادامه دارد . روز بعد نیز بعد از صرف غذا قرص هفتم را مصرف کنید تا بقایای حاملگی نیز از بدن شما خارج شود . سعی کنید تا انتهای خون ریزی از قرص آهن استفاده کنید و آب زیاد بنویشید.

سقط جنین با استفاده از قرص سایتوتک یا میزوپروستول

 بعد از مصرف قرص سایتوتک

بعد از گذشت چند روز می توانید سونوگرافی واژینال انجام داده تا از وجود بقایای حاملگی اطمینان حاصل کنید.

با توجه به ظرفیت بدنی شما حدودا ۱ الی ۱۰ روز خون ریزی ادامه دارد که رفته رفته از مقدار آن کاسته میشود و سپس تبدیل به لکه می شود و این لکه نیز خودا ۱ هفته ادامه دار می باشد و معمولا بعد از گذشت یک ماه شما پریود می شوید.

در این بین شما گاها درد های زیر شکمی نیز خواهید داشت.

بعد از گذشت چند روز کم کم نشانه های حاملگی شما برطرف میشود و کم کم نرمال می شوید . سعی کنید تا اتمام خون ریزی از قرص آهن استفاده کنید .

دو هفته بعد از حاملگی، آزمایش حاملگی به دلیل ماندن هورمونها در بدن شما ممکن است مبثت باشد. اگر همچنان احساس می کنید که حامله هستید (حالت تهوع، خستگی، نرم شدن سینه و … دارید) به پزشک مراجعه کنید.

چه مدت بعد از مصرف قرص سایتوتک میتوان برای حاملگی مجدد اقدام کرد

تقریبا میتوان قرص سایتوتک را جزو کم عارضه ترین روش های اتمام بارداری به حساب آورد و بعد از پریود شدن شما توانایی بارداری مجدد را خواهید داشت ولی پیشنهاد می شود چند ماه این کار را به عقب انداخته و به خود استراحت دهید.

کلمات کلیدی :

سقط جنین , قرص سایتوتک,میزوپروستول,سقط جنین با استفاده از قرص سایتوتک یا میزوپروستول,سقط جنین در خانه,راهنمای سقط جنین,سقط جنین با قرص,نحوه مصرف قرص سایتوتک,قرص سقط جنین,روشهای سقط جنین در خانه,قیمت قرص سایتوتک,خرید قرص سایتوتیک,نحوه سقط جنین,سقط جنین ناخواسته,سقط جنین در هفته اول,سقط جنین با قرص,قیمت قرص سقط جنین,سقط جنین با قرص زیر زبانی,مراقبت های بعد از سقط جنین با قرص,طرز استفاده صحیح از قرص سقط جنین

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 7 = 1