عادت های بد قبل از خواب

عادت های بد قبل از خواب

خواب سالم و به موقع برای سلامتی همه انسان ها مفید است. زمان خواب برای بهبود، سلامتی و کارکرد بدن ضروری است. در طول خواب چند نکته یا به عبارتی پردازش مهم وجود دارد. بدن انسان به یک دوره معین از خواب برای سلامتی و آرامش خود نیاز دارد. به گفته کارشناسان و متخصصین سلامتی، اختلالات خواب می تواند باعث اضافه وزن، فشارهای روحی و روانی، بیماری های گوناگون و درنهایت اختلال در زندگی روزانه می گردد. در ادامه با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

 

برخی از افراد به علت نداشتن اطلاعات کافی و سردرگمی در عادات روزانه ممکن است سال ها و حتی دهه های متوالی درگیر اختلالات خواب باشند و خود از این معضل بی خبر باشند. به گفته متخصصین سلامتی خواب سالم و مفید برای تمرکز بهتر، حافظه و خلاقیت مهم است و همچنین سیستم ایمنی بدن را قوی تر می کند. به طور کلی اگر ما می خواهیم زندگی شاداب و سرشار از تازگی و انرژی داشته باشیم، خواب فرآیندی بسیار ضروری است.

اما مورد دیگری که در فرآیند خواب بسیار مهم و ضروری است، شناسایی عادات بد خوابیدن، مقابله و از بین بردن آن ها است. زیرا با گذشت زمان اختلالات خواب می تواند برای سلامتی بسیار خطرآفرین باشد.

bad-habits-before-bedtime

انسان در واقع با خوابیدن اعضای بدنش را به حالت استراحت میگذارد و خودش نیز با یک ساعت خواب معین و صحیح میتواند سرحال بشود.خواب مورد نیاز بدن میباشد و افرادی که در روز کمتر از ۷ ساعت میخوابند با خطر روبرو هستند و باید ساعت خواب خود را اصلاح کنند.برخی افراد عادت هایی را قبل از خواب دارند که این عادت ها بدن را با مشکل مواجه مینمایند.

عادات بد یکی از دلایل اصلی کمبود خواب یا بی خوابی محسوب می شوند.

-تماشای تلویزیون

بسیاری از مردم جهان حتی در اتاق خواب خود نیز تلویزیون دارند. پس از یک روز سخت کاری، بیشتر ما به دنبال راهی برای رها شدن از فشار کار روزانه و لذت بردن از وقت خود هستیم و تماشای تلویزیون یکی از محبوب‌ترین سرگرمی ها محسوب می شود. بسیاری از ما یک ساعت پیش از خواب در حال تماشای تلویزیون هستیم.

زمانی که ما در برابر یک نمایشگر مانند تلویزیون سپری می کنیم موجب تحریک مغز می شود. نور روشن تلویزیون مغز را تحریک می کند و فعال نگه می دارد که می تواند بر ترشح ملاتونین، هورمونی ضروری که در کیفیت خواب نقش دارد، اثرگذار باشد. در نتیجه، تلویزیون خود را حداقل یک ساعت پیش از خواب خاموش کنید.

bad-habits-before-bedtime

-حضور در شبکه های اجتماعی

شبکه های اجتماعی زندگی بسیاری از مردم جهان را طی چند سال اخیر تحت تاثیر قرار داده و برخی به نظر اشتهایی سیری ناپذیر برای حضور و فعالیت در این شبکه ها و فضای مجازی دارند. با ظهور گوشی های هوشمند و تبلت ها فعالیت هایی مانند وبگردی و فعالیت در شبکه های اجتماعی راحت‌تر از هر زمان دیگری شده اند.

اما مشابه با تماشای تلویزیون پیش از خواب، کار با گوشی های هوشمند نیز موجب تحریک مغز می شود. نور آبی نمایشگر این قبیل دستگاه ها در ساعت خواب/بیداری طبیعی بدن که به نام ریتم شبانه روزی نیز شناخته می شود، اختلال ایجاد می کند. گوشی های هوشمند و تبلت ها حتی از تلویزیون نیز در دسترس‌تر هستند و زندگی بدون آن ها برای بسیاری از مردم جهان غیر ممکن به نظر می رسد.

bad-habits-before-bedtime

-مصرف غذاهای چرب، تند، شیرین

مواد غذایی شیرین مانند کلوچه ها، کیک های فنجانی، آبمیوه و غیره می توانند موجب جلب توجه مهمان های ناخوانده ای مانند مورچه ها و مگس ها شوند، اما مهم‌تر از آن مصرف آن ها پیش از خواب موجب بیدار ماندن ما می شود.غذاهای تند و چرب نیز می توانند موجب تحریک معده شوند و از این رو، با رفلاکس اسید مواجه شوید.

بدون تردید، ناراحتی حاصل از این شرایط خواب خوب و با کیفیتی را به همراه نخواهد داشت. از این رو، حداقل دو ساعت پیش از خواب چیزی نخورید تا روند گوارش به خوبی و بدون دردسر صورت بگیرد.

-مصرف مواد کافئین دار

مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های کافئین‌دار مانند قهوه و نوشابه های گازدار در بیشتر موارد نتیجه ای جز بی خوابی ندارد. کافئین می تواند تا ۱۲ ساعت در بدن انسان باقی بماند. اما در مورد شکلات چطور؟ جدا از آن چه درباره خوردن شیرینی پیش از خواب مطرح شد، برخی انواع مشخص از شکلات حاوی کافئین هستند.

به عنوان مثال، ۱۰۰ گرم شکلات تلخ می تواند حاوی ۴۰ میلی گرم کافئین باشد. در نتیجه هر چقدر هم که مصرف خوراکی هایی مانند قهوه و شکلات برای شما لذت بخش است، اما پیش از خواب از خوردن آن ها پرهیز کنید.

-فقدان روتین پیش از خواب

مشغول نگه داشتن مغز و درگیر بودن با افکار مختلف می تواند به بی خوابی منجر شود. مغز نیازمند یک بازه زمانی برای کسب آرامش و آماده شدن برای خواب است. حداقل ۳۰ دقیقه پیش از خواب زمان خود را به انجام فعالیتی آرامش بخش برای تجربه خواب شبانه خوب اختصاص دهید.

-استرس و خواب
bad-habits-before-bedtime

اجازه ندهید استرس و تصورات منفی قبل از خواب ذهن شما را مشغول کند. اگر شما تحت تأثیر استرس و درگیری های ذهنی به دلیل تولید مواد شیمیایی و اختلال در سوخت و ساز بدن قرار بگیرید، خوابیدن بسیار دشوار می شود. درگیری های ذهنی و فکر کردن بیش از حد هنگام خواب می تواند به راحتی چرخه خواب شما را بر هم بزند. توصیه می شود قبل از خواب مدیتیشن یا چای خواب مانند چای بابونه یا نعناع و دیگر نوشیدنی های آرامش بخش گیاهی را استفاده کنید.

-قرص خواب
bad-habits-before-bedtime
 
به گفته کارشناسان و متخصصین بهداشتی قرص های خواب آور بسیار اعتیاد آور و به طور بالقوه خطرناک هستند. برای زمان کوتاه، قرص های خواب آور می توانند مؤثر باشند اما در دراز مدت، این قرص ها می توانند بی خوابی را تشدید کنند. بهترین راه حل خوابیدن در اتاقی تاریک و بی سر و صدا و دوری از استرس، آرامش قبل از خواب، داشتن برنامه خوابی مناسب و پرهیز از خوردن مواد غذایی هنگام خواب است.

-الکل و خواب
bad-habits-before-bedtime

الکل اثری آرامش بخش دارد. برخی از افراد قبل از خواب الکل مصرف می کنند اما باید یادآور شد، نوشیدن الکل قبل از خواب باعث القای اولیه خواب می شود. بعد از چند ساعت از مصرف، منجر به کاهش خواب در مدت زمان کلی آن و اختلال در ریتم خواب می گردد. در واقع مصرف مداوم و همیشگی الکل می تواند اثر خواب آور آن را کاهش و آثار مخرب آن را حتی افزایش دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 26 = 27