علل تعریق شبانه و درمان آن

 برخی از مردم در زمان خواب بدون این که لباس خواب ضخیمی پوشیده باشند و یا این که در محیط گرمی خوابیده باشند، بطور غیر طبیعی عرق می کنند. به طوری که زمانی که از خوابی برمی خیزند، تمام بدنشان از عرق خیس شده است. در این مقاله درباره علل احتمالی تعریق شبانه، دیدگاه پزشکان در مورد تعریق شبانه، زمان مراجعه به پزشک و تخصص پزشک صحبت می کنیم و در ادامه روش های درمان خانگی را معرفی می کنیم.

ساده ترین علت تعریق شبانه گرم بودن بیش ازحد هوا، اتاق خواب و یا رختخواب است. اما تعریق شبانه بیش ازحد درپزشکی بنام هیپرهیدروزشناخته می شود و به مواردی اتلاق می شود که فرد خیس ازعرق ازخواب بیدارمی شوند درحالی که دمای اتاق خنک است. این حالت ممکن است نشانهایی ازیک مشکل پزشکی باشد و اگرادامه پیدا کند بهتراست به پزشک مراجعه شود.

علل زیادی باعث تعریق زیاد در خواب می شوند. پزشک باید در مورد وضعیت سلامتی و بیماری های شما سوال کند و آزمایش های لازم را تجویز نماید تا تشخیص دهد که آیا یک بیماری باعث تعریق زیاد شبانه در شما شده است یا نه؟

علل احتمالی تعریق شبانه عبارتند از :

* تغییرات هورمونی دردوران یائسگی
* عفونت ها مانند سل ، آبسه، HIV / AIDS، استئومیلیت (عفونت استخوان) و اندوکاردیت که قلب را درگیرمی کند.
* اضطراب
* داروها از جمله داروهای ضد افسردگی ، آسپرین، پردنیزولون،
* داروهای کاهش دهنده قند خون
* هورمون درمانی
* آپنه خواب که درآن وقفه تنفسی بطورمکرر در طول خواب پیش می آید و اغلب با خروپف همراه است.
* الکل و یا سوء استفاده از مواد مخدربه خصوص هروئین
* قند خون پایین دردیابت
* اختلالات هورمونی از جمله پرکاری غده تیروئید
* دستگاه گوارش و بیماری رفلکس ( GORD )
* سکته مغزی
* برخی از بیماری های عصبی
* لنفوم ، لوسمی یا برخی از سرطان ها که بندرت علت تعریق شبانه است و معمولاً با علائم دیگری مانند کاهش وزن بدون علت همراه است.
اگر شما بطورمکرر دچار تعریق شبانه می شوید بصورتی که ازخواب بیدارمی شوید و این مشکل با علائمی مانند تب یا کاهش وزن همراه است، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک آزمایشات مختلفی برای یافتن علت بیماری توصیه کند. گاهی اوقات تعریق شبانه بدون علت است.

یائسگی

causes-of-night-sweats-and-cure

تعریق شبانه در زنان در زمان شروع یائسگی، امری طبیعی است و در روزهایی که فعالیت بالا و تعریق بالایی دارید، تعریق زیاد شبانه نیز می تواند طبیعی باشد.

اختلالات ارثی هورمونال در بدن مانند اختلال در عملکرد غدد درون ریری مانند تیروئید، پانکراس و … که می توانند باعث بروز تعریق شبانه در فرد گردند.
 
مشکلات سیستم عصبی و سیستم ایمنی بدن مانند بیماری های ضد سیستم ایمنی که بدن خود را به عنوان یک مهاجم خارجی تشخیص می دهد و به مقابله با خود می پردازد. در این مورد چون بدن تصور می کند که با عامل خارجی در حال مبارزه می باشد، پس واکنش های خاصی مانند تعریق شبانه را به عنوان یک نشانه بهم خوردن ریتم شبانه روزی خود بروز می دهد.

از دیگر موارد ناشی از تعریق شبانه طبیعی می تواند به تنش های روانی و اضطراب های موجود در روز که به شب کشیده می شوند نیز اشاره کرد. راه رفتن در خواب، کابوس دیدن و همین طور آپنه ( بی نفسی شبانه) هم می توانند علت تعریق شبانه باشند.

افت قند خون

عرق سرد بر روی پیشانی و گونه ها یکی از نشانه های افت قند خون می باشد. البته درمورد اثر افت قندخون در حالت خواب باید گفت این حالت در صورتی بروز می کند که افت قندخون در اثر حذف چند وعده غذای در روزهای قبل باشد. خوشبختانه این حالت با داشتن یک تغذیه متناسب و متنوع قابل درمان است.

عفونت ها

بروز تب و تعریق شدید، یکی از نشانه های وجود عفونت در خون می باشد. از آنجایی که میکروب های عفونت زا اکثرا شب فعالیت بیشتری را در فرد مبتلا از خود نشان می دهند؛ بنابراین تعریق شدید شبانه در افراد مبتلا به عفونت بسیار بالا می باشد. بنابراین یک راه درمان، استفاده از کمپرس آب سرد بر روی بدن در طی خواب شبانه در جهت خنک کردن پوست و کاهش درجه حرارت بدن می باشد.

اگر عرق کردن در شب به صورت متوالی تکرار می شود، می تواند ناشی از وجود یک عفونت در بدن باشد. آنفولانزا و یا سرماخوردگیمشخص ترین عفونت های منتهی به تعریق شبانه هستند اما اگر به این بیماری ها مبتلا نیستید شاید باید به دنبال عفونت دیگری در بدن خود باشید.

پرکاری تیروئید

یک وضعیت شناخته شده از وجود هورمون های تیروئیدی بالا در خون می باشد. در این وضعیت، میزان سوخت و ساز بدن افزایش می یابد. بنابراین یکی از نشانه های این بیماری تعریق زیاد در تمام روز و بخصوص در شب هنگام می باشد.
توصیه می شود که افراد مبتلا به تعریق شدید شبانه حتما یک آزمایش تیروئید برای اطمینان از سلامت تیروئید خود انجام دهند و در صورتی که مشکل پرکاری تیروئید داشتند، حتما داروها، آب و مایعات لازم را منطبق با توصیه پزشک خود مصرف نمایند.

مصرف برخی از داروها

داروهای ضدافسردگی، آسپرین و استامینوفن از جمله داروهایی هستند که می توانند باعث ایجاد تعریق شدید شبانه شوند.

گاهی بیماری های شدیدتری نیز می توانند موجب تعریق شبانه شوند. بیماری های قلبی، مشکلات روده، سکته مغزی، سرطان خون، اختلالات تیروئید، اختلالات دستگاه ایمنی بدن، التهاب کبد و سل از جمله این بیماری ها می باشند.

سرطان ها

تعریق شبانه یکی از نشانه های خوب مشکوک شدن به مشکل سرطان در افرادی است که تاکنون بیماری سرطان در آنها تشخیص داده نشده و یا نشانه های این بیماری را در خود احساس نمی کنند بنابراین فردی که بطور مزمن دچا تعریق شبانه می شود، باید سریعا به پزشک برای تشخیص و معالجه بیماری خود مراجعه نماید.

اختلالات خواب

causes-of-night-sweats-and-cure

اختلالاتی که بر خواب اثر دارند نیز به این دلیل که همزمان در هنگام خواب رخ می دهند منجر به تعریق شبانه می شوند . یکی از شایع ترین این اختلالات ایست تنفسی یا Sleep Apnea است. اگر مشکل تنفس در خواب دارید این امر موجب تلاش و کوشش بیشتر بدن شما جهت تنفس می گردد، تصور کنید که در هنگام مسابقه دو چقدر عرق می کنید و چقدر سریعتر نفس می کشید، هر ایست تنفسی ممکن است سبب افزایش ترشح کورتیزول, هورمون طبیعی کنترل استرس در بدن شده تا بتواند تنفس طبیعی را به فرد بازگرداند. در کودکان و نوپاها نیز خصوصاً اختلالات تنفسی در خواب ممکن است با علائم ظاهری مثل تعریق و بی قراری شبانه همراه باشد.ممکن است کودک با صورتی برافروخته ، بدنی خیس از عرق و رختخوابی آشفته از خواب برخیزد که در صورت مشاهده سایر علائم ایست تنفسی کودک نیاز به بررسی های پزشکی دارد.

الکل

برخی افراد متوجه می شوند که پس از مصرف الکل در خواب بیشتر عرق می کنند.الکل یک شل کننده عضلات است که ممکن است بر سیستم تنفسی فوقانی تاثیر داشته و خروپف و ایست تنفسی را تشدید کند.بنابراین ممکن است مصرف الکل به دلیل ایجاد اختلالات تنفسی در خواب مثل ایست تنفسی با تعریق شبانه ارتباط داشته باشد.

 

دیدگاه پزشکان در مورد تعریق شبانه

از دیدگاه پزشکان تعریق جزئی در طی خواب شبانه امری اجتناب ناپذیر می باشد که بسیاری از مردم ممکن است آن را تجربه کرده باشند، اما تعریق های زیاد می توانند به عنوان نشانی از یک مشکل یا بیماری حاد در بدن باشند.

برای درمان آن به سراغ کدام پزشک برویم؟

عرق کردن شبانه توسط پزشکان داخلی، پزشک عمومی، متخصصان زنان تشخیص داده می‌شود. اگر این عارضه به بیماری‌های دیگر مرتبط باشد باید سراغ متخصصان غدد درون‌ریز، مغز و اعصاب، بیماری‌های عفونی یا انکولوژی رفت.

چه موقع نزد پزشک برویم؟

causes-of-night-sweats-and-cure

اول باید مطمئن شوید که هوای اتاق خواب شما گرم نباشد، یا لباس زیادی موقع خواب نپوشید و یا رختخواب شما گرم نباشد (جنس ملحفه و تشک و بالش). اگر این موارد وجود نداشت و تعریق زیاد در خواب ویژگی های زیر را داشت، نزد پزشک بروید: همیشه دچار تعریق شبانه بودید.  مانع از خوابیدن شما می شد.  همراه با تب و سایر علائمی مانند کاهش وزن بی دلیل بود.

درمان تعریق شبانه

در ابتدا فراموش نکنید که تعریق شبانه مکرر مورد غیر عادی است و خودتان قادر به درمان آن نیستید اما می توانید از روش های زیر برای کنترل آن کمک بگیرید.

دمای اتاق را کاهش دهید

ساده ترین کاری که می توانید انجام دهید کاهش دمای اتاق است. افراد طبیعی در اتاقی با دمای ۲۰ درجه با یک ملافه نازک خواب راحت و بدون تعریق زیاد خواهند داشت. اگر در این دما و شرایط نیز عرق می کنید به وسیله یک پنکه کمی اتاق را خنک تر کنید.

آب زیاد بنوشید

کسانی که دچار تعریق زیاد هستند بهتر است ۴ لیوان بیش از حد معمول در طول روز آب مصرف کنند. میزان معمول مصرف آب در افراد عادی ۸ لیوان است. همچنین این افراد بهتر است هنگام رفتن به رختخواب نیز یک لیوان آب بنوشند. دوش آب سرد نیز روش دیگری برای خنک کردن بدن قبل از خواب است.

استروژن مصرف کنید

بیش از نیمی از زنان در دوران یائسگی به دلیل پایین آمدن سطح استروژن بدن دچار تعریق شبانه می شوند. بنابراین پزشک برای آن ها استروژن تجویز می کند. پس اگر در شروع دوران یائسگی هستید در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

آسپرین مصرف کنید

اگر دچار تب هستید آسپرین یا استامینوفن را در هنگام روز یا پیش از خواب مصرف کنید. این کار باعث کاهش تب می شود.

در هنگام شب ورزش نکنید

ورزش در هنگام شب دمای بدن شما را بالا می برد و در هنگام نیمه شب باعث عرق کردن می شود. همچنین در هنگام شب، حمام دوش آب گرم هم نگیرید.

شام سبک بخورید

سعی کنید با شکم پر به رختخواب نروید. شام دیر وقت، پر ادویه و تند از دلایل اصلی تعریق شبانه هستند.

وضعیت خود را بررسی کنید

اگر هنوز هم دلیل تعریق شبانه خود را نیافته اید سعی کنید با دقت بیشتری تمام موارد از جمله دمای اتاق، لباسی که پوشیده اید، تعداد بیدار شدن های شبانه، وضعیت رختخواب، فعایت های روزانه، غذاهای مصرف شده و تنش های روانی مختلف را یادداشت کنید تا بتوانید میزان تعریق در هر شب را با توجه به موارد یادداشت شده، بسنجید.

در نهایت اگر احساس می کنید علت تعریق شبانه شما استرس است و یا این که با تب، خستگی و درد بدن همراه است و یا این که با مواردی مانند بیخوابی و کابوس و آپنه در خواب همراه است بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 62 = 69