خانه بارداری و زایمان زخم دهانه رحم باعث ناباروری می شود

زخم دهانه رحم باعث ناباروری می شود

زخم دهانه رحم یکی از عارضه‌ های شایعی است که هم در خانم‌های باردار و هم در خانم‌هایی که باردار نیستند ممکن است اتفاق بیفتد. ما در این مطلب در مورد این موضوع توضیح جامعی داده ایم, با ما تا پایان همراه باشید.
 
 
یکی از اقداماتی که قبل از بارداری باید انجام دهید، اطمینان از آن است که رحم و دهانه رحم کاملا سالم بوده و شما دچار مشکلات عفونی، زخم دهانه رحم و مسائلی از این دست نمی باشید.
لازم به ذکر است اگر دهانه رحم که اصطلاحا به آن سرویکس گفته می شود دچار ابتلا به نوع خاصی از عفونت ها باشد این می تواند روند باروری شما را در برخی موارد به تاخیر انداخته و علاوه بر این خطر زایمان زودرس را در شما افزایش دهد.
 
زخم دهانه رحم چیست؟
 
زخم دهانه رحم یکی از بیماری های رایج در دوران بارداری است. دهانه رحم محلی ما بین رحم و واژن است که در پایین‌ ترین نقطه رحم و در بالاترین نقطه واژن قرار گرفته است. زمانی که مخاط صورتی رنگ داخل گردنه رحم به بافت مخملی و قرمز تغییر پیدا کند، به آن زخم دهانه رحم گفته می‌شود. (غالبا این قرمزی زمانی رخ می‌دهد که لایه داخلی دهانه رحم، تا بیرون آن کشیده شود) اما اصطلاح زخم که به این عارضه اطلاق می‌شود، یک اصطلاح کاملا عامیانه و غیر علمی است.
cervical-cancer-causes-infertility
این عارضه بیشتر در دوران بارداری شایع است و اغلب هنگام معاینات دوره‌ای تشخیص داده می‌شود. زخم دهانه رحم زمانی رخ می‌دهد که لایه داخلی کانال دهانه رحم به بیرون رشد کند. اگ رچه این عارضه، مشکل چندان نگران کننده‌ای نیست، اما نباید به آن بی‌توجه بود.
علت زخم دهانه رحم چیست؟
این عارضه می‌تواند در اثر موارد زیر ایجاد گردد:
ضربه
مواد شیمیایی
عفونت‌ های طولانی مدت رحم
سرطان دهانه رحم
زایمان‌های متعدد
سطح بالای هورمون‌ های زنانه
استفاده از تامپون
استفاده طولانی مدت از آی یو دی و مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری در خانم‌ های جوان
 

cervical-cancer-causes-infertility

علائم زخم دهانه رحم چیست؟
این عارضه با چشم قابل تشخیص است به گونه‌ای که مخاط داخل آن تغییر شکل پیدا می‌کنند (سلول های زیادی به رنگ قرمز و مخملی شکل قابل مشاهده است). با این وجود زخم دهانه رحم بیشتر اوقات بدون علامت است.
اما گاهی علائمی مانند:
افزایش ترشحات واژن
درد در واژن
احساس ناراحتی هنگام خروج ادرار و خونریزی بعد از رابطه جنسی ایجاد می‌شود.
تست پاپ اسمیر برای زخم دهانه رحم ضروری است؛ اما نتیجه آن اغلب نرمال است.
نکته:
در صورتی‌که در حین معاینه، خروج موکوس چرکی از داخل دهانه رحم دیده نشود یا این زخم باعث ایجاد خونریزی در رابطه جنسی نشود و تست پاپ اسمیر از نظر وجود سلول‌های پیش سرطانی و …منفی باشد، وجود این عارضه در زنان اهمیتی ندارد.
cervical-cancer-causes-infertility
 
آیا التهاب دهانه رحم بارداری را مختل می کند؟

التهاب دهانه رحم به طور معمول، اغلب در باروری زنان تاثیری ندارد. اما اگر التهاب دهانه رحم مزمن باشد و هم چنین ناشی از نوع خاصی از عفونت ها باشد می تواند در روند بارداری شما اختلال ایجاد کند. علاوه بر این، در صورتی که بارداری باشید، ابتلا به نوع خاصی از عفونت ها می تواند خطر سقط و زایمان زودرس را در زنان افزایش دهد.

آیا التهاب دهانه رحم قابل پیش گیری است؟
  • سالانه‌ برای‌ معاینه‌ و انجام‌ پاپ اسمیر به متخصص زنان مراجعه‌ کنید.
  • از لباس‌ زیر نخی‌ استفاده‌ کنید. از لباس‌ های‌ زیر با جنسی‌ پارچه‌ هایی‌ که‌ اجازه‌ تهویه‌ هوا را نمی‌دهند اجتناب‌ کنید. در صورت‌ عدم‌ تهویه‌ مناسب‌ گرما و رطوبت‌، بروز عفونت‌ های‌ مهبلی‌ یا دهانه‌ رحم‌ افزایش‌ می‌یابد.
  • اگر خود یا همسرتان مبتلا به نوع خاصی از عفونت ها هستید بهتر است برای‌ جلوگیری‌ از عفونت‌ های‌ آمیزشی‌ از کاندوم استفاده‌ شود.
  • اگر عفونت دهانه رحم در اثر یک‌ بیماری‌ آمیزشی‌ ایجاد شده‌ باشد، همسرتان نیز باید درمان‌ شود.
 cervical-cancer-causes-infertility
درمان زخم دهانه رحم
 
روش‌ هایی که پزشکان برای درمان این عارضه از آن استفاده می‌کنند شامل سوزاندن (کوتر یا لیزر) یا فریز کردن (کرایوتراپی) است.

مخاطی که در اثر این عارضه در داخل دهانه رحم به بیرون گسترش پیدا می‌کند، “اکتروپیون” نام دارد.

پزشکان با استفاده از روش‌ های درمان زخم دهانه رحم که در بالا به آن اشاره شد، اقدام به از بین بردن این بافت می‌کنند تا بافت “اسکواموس” که بافت طبیعی خود دهانه رحم است، ایجاد شود.
از طرف دیگر پزشکان توصیه می‌کنند که اگر این عارضه همراه با عفونت یا مشکل دیگری نباشد، نیازی به انجام این اقدام‌ ها نیست و به مرور زمان و افزایش سن، در مدت ۴ تا ۵ سال این فرایند (تشکیل مجدد بافت اسکواموس) خود به خود اتفاق می‌افتد.
اگر زخم دهانه رحم، باعث افزایش ترشحات واژن شود یا هنگام روابط زناشویی باعث خونریزی شود، باید مورد بررسی بیشتر و «کولپوسکوپی» قرار گیرد.
cervical-cancer-causes-infertility
درمان زخم دهانه رحم – کولپوسکوپی
کولپوسکوپی، معاینه ذره بینی مخاط گردن رحم است و پزشک در آن با میکروسکوپ سه بعدی، مخاط را مشاهده می‌کند و با استفاده از محلول‌ های خاصی مثل اسید استیک در محل می‌تواند زخم را از نوع غیر طبیعی تشخیص دهد.
استفاده از روش‌های درمانی ذکر شده (سوزاندن و فریز کردن) در بسیاری از موارد، بیمار را در آینده از امکان انجام یک کولپوسکوپی رضایت بخش (که نوعی معاینه داخل رحمی است و به وسیله آن می‌توان ضایعات پیش سرطانی را تشخیص داد) محروم می‌کند.
فریز زخم دهانه رحم
نگرانی اصلی در مورد زخم دهانه رحم این است که می‌تواند باعث سرطان دهانه رحم شود. با این حال پزشکان بر این باوردن که احتمال بروز سرطان دهانه رحم در اثر این عارضه بسیار کم است.
در روش فریز کردن، با استفاده از سرما زخم دهانه رحم فریز می‌شود. فریز زخم که در طی دو مرحله و به فاصله پنج دقیقه انجام می‌گیرد، باعث تخریب سلول‌های غیر طبیعی می‌شود.
فریز کردن اغلب زمانی انجام می‌شود که تست سرکه یا تست پاپ اسمیر مثبت شده باشد. پزشکان توصیه می‌کنند که از انجام فریز زخم بپرهیزید، زیرا این عمل خود باعث دقت تست پاپ اسمیر را که نوعی آزمون تشخیص سلول‌های سرطانی است، کم می‌کند و ممکن است جواب مثبت یا منفی کاذب ایجاد کند.
cervical-cancer-causes-infertility
در این موارد فریز زخم دهانه رحم پیشنهاد نمی‌شود:
در زمان بارداری
در صورت ابتلا به التهاب اندام‌ های لگنی
در هنگام قاعدگی (اگر خونریزی شدید باشد)
فریز زخم دهانه رحم اغلب موفقیت آمیز است؛ اما اگر بعد از فریز نتیجه دلخواه حاصل نشود، ممکن است پزشک روش دیگری را به بیمار توصیه کند. گاهی نیز لازم است که شخص بعد از سه تا شش ماه دوباره تست پاپ اسمیر انجام دهد.

شخص بعد از فریز می‌تواند فعالیت‌ های طبیعی خود را انجام دهد؛ اما از او خواسته می‌شود بین دو تا چهار هفته از مصرف تامپون و برقراری رابطه جنسی خودداری کند تا دهانه رحم بهبودی پیدا کند.

در صورت برقراری رابطه جنسی لازم است از کاندوم استفاده شود. از عوارض فریز، ممکن است شخص بعد از فریز زخم دهانه رحم احساس گرفتگی عضلات (مانند قاعدگی) داشته باشد.
عوارض زخم دهانه رحم چیست؟
خانم‌ هایی که باردار هستند، در صورت عفونی شدن زخم، ممکن است زایمان زودرس پیش رو داشته باشند
برخی مواقع این زخم‌ ها حالت پیش سرطانی دارند که البته احتمال آن خیلی کم است.
 
آیا درمان زخم رحم جلوی بارداری را می گیرد؟
بر اساس مطالعه ای که به تازگی انجام شده است، تکنیک های تشخیص و درمان تغییرات پیش سرطانی دهانه رحم، اگر به طور صحیح و زیر نظر متخصص مجرب به کار گرفته شوند، هیچ گونه اشکالی برای باروری خانم ها در آینده ایجاد نمی کنند. در این مطالعه ۱۰۰ هزار زن در طول ۱۲ سال بررسی شدند.
نکته جالب این است که بر خلاف تصورهای قبلی، خانم هایی که تحت درمان با تکنیک های درمان ضایعات دهانه رحم قرار گرفتند، با احتمال بیشتری نسبت به خانم هایی که درمان نشدند، باردار شدند.
خانم هایی که تست پاپ آن ها به دلایل نامشخصی غیر طبیعی است، لازم است برای تشخیص دقیق و به موقع تغییرات پیش سرطانی، کولپوسکوپی و بیوپسی انجام دهند. اگر ضایعات پیش سرطانی تشخیص داده شود، بیمار باید با تکنیک هایی مانند فریز رحم و LEEP (استفاده از جریان برق برای برداشتن بافت غیرطبیعی دهانه رحم) درمان شود تا از ابتلا به سرطان رحم پیشگیری شود.
 

cervical-cancer-causes-infertility

امکان بارداری خانم هایی که درمان شدند بیشتر است

این مطالعه در مورد خانم های بین ۱۴ تا ۵۳ سال که برای درمان مراجعه کرده بودند، صورت گرفت. نتایج بارداری این خانم ها به مدت ۱۲ سال بعد از درمان، جمع آوری و با کسانی که درمان مشکلات دهانه رحم را انجام نداده بوند مقایسه شد.

نتایج به شرح زیر است:
  • خانم هایی که درمان ضایعات پیش سرطانی را انجام داده بودند، با احتمال۴۰ درصد باردار شدند.
  • خانم هایی که تحت درمان دهانه رحم قرار نگرفتند، با احتمال ۹ درصد باردار شدند.
  • خانم هایی که تنها تکنیک های تشخیصی را انجام دادند و درمان نشدند با احتمال ۱۱ درصد باردار شدند.

علاوه بر بررسی امکان بارداری، مطالعاتی نیز در مورد تأثیر تکنیک های درمان ضایعات دهانه رحم در سلامتی نوزاد انجام شده که نتایج آن هنوز اعلام نشده است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/helpdesk/public_html/website/NiniTime/wp-includes/functions.php on line 5373