نقاط عطف رشد کودک تا یک سالگی

نقاط عطف رشد کودک تا یک سالگی

نی نی تایم:نوزادان برای تامین نیازهای اولیه خود به طور کامل متکی به والدین هستند. خوشبختانه آن ها روش های برقراری ارتباط برای بیان نیازهای خود را بلد هستند.با این مطلب همراه باشید تا با نقاط عطف رشد کودک تا یک سالگی آشنا شوید.

حرکات جسمانی

در حالی که سرش به یک سمت قرار دارد به پشت می خوابد. اگر او را بنشانید سرش به جلو می افتد و پشتش منحنی کاملی را تشکیل می دهد. اگر او را روی سطحی سفت بایستانید، پاهایش را به زمین می فشارد، بدنش را راست می کند و مکرر حرکات مربوط به بازتاب «گام برداشتن» را انجام می دهد.

مهارت دستی

دست هایش معمولا بسته است، اما اگر باز باشد و انگشت خود را با کف دست او تماس دهید انگشتان تان را می گیرد.

شنوایی، بینایی و گفتار

از صداهای بلند یکه می خورد، سر و چشم هایش را به سمت نور بر می گرداند. چشم هایش اسباب بازی آویزان در فاصله ۱۵ تا ۲۰ سانتی متری را که از یک سو به سوی دیگر حرکت دهید دنبال می کند.

رفتار اجتماعی و بازی

اگر او را بردارید و با او صحبت کنید دست از گریه می کشد. وقتی به او شیر می دهید یا با او صحبت می کنید با تمرکز به صورت شما نگاه می کند.

مثل این رفتارها….

نشستن

وقتی زمان آن فرا برسد که کودکان مجبور نباشند همیشه بر روی شکم خود باشند، تجربه بسیار متفاوتی از زندگی خواهند داشت. در حدود پنج یا شش ماهگی، اغلب کودکان می توانند با تکیه دادن پشت شان به یک بالش یا مبل و یا با قرار دادن دست ها در مقابل خود و تکیه بر آن ها در حالت نشسته قرار بگیرند. کودکان معمولا در هفت تا نه ماهگی توانایی نشستن بدون تکیه گاه را به دست می آورند

.چهاردست و پا رفتن

اگر یک کودک هشت ماهه دارید، حتما به این موضوع پی برده اید که زمان کمتری را باید صرف کارهایی مانند رفتن به باشگاه کنید و بیشتر از قبل حواس تان به کودک تان باشد. با تعقیب کردن و جمع کردن کودک تان از نقاط مختلف خانه به اندازه کافی تحرک و تمرین خواهید داشت که تقریبا جای باشگاه رفتن را برایتان پر می کند. با ورود به نه ماهگی، بیشتر کودکان شروع به چهاردست و پا رفتن می کنند، هرچند بعضی کودکان هرگز چهاردست و پا نمی روند و در عوض سینه خیز می روند یا فقط می لولند. چهاردست و پا رفتن یک نقطه عطف ضروری برای کودک به شمار نمی رود

.بای بای کردن

دست تکان دادن دست به معنی خداحافظی فقط یک حرکت دوست داشتنی کودکانه نیست، بلکه یک اصطلاح واقعی در ارتباطات است. در نه ماهگی، اغلب کودکان توانایی پی بردن ارتباط بین صداها، حرکات و مفاهیم آن ها را بدست می آورند. آن ها به این حقیقت پی می برند که تکان دادن دست به شکل بای بای به معنای خداحافظی است.

تسلط بر دست ها

کودکان در نه تا دوازده ماهگی، تسلط بیشتری بر دست ها و انگشتان خود دارند و میتوانند راحت تر اشیاء را در دستان خود بگیرند. این یکی از نقاط عطف جالب و دوست داشتنی در روند رشد کودک است. او برای خوردن غذایش شروع به استفاده از انگشتان خود می کند.متاسفانه کودک در این سن عاشق کشف مزه و ترکیب اشیاء اطرافش است، به همین سبب برای این کار،  هر چیزی که در اطراف او وجود دارد را نیز در دهان خود قرار می دهند. والدین گرامی باید در حفظ ایمنی محیط اطراف کودک توجه زیادی داشته باشند.

ایستادن

بیشتر کودکان در دوازده ماهگی به تدریج بدون نیاز به کمک و تکیه گاه یاد میگیرند که بایستند. همچنین آن ها قادر هستند با تکیه بر دیوار، مبل و غیره، قدم بردارند. آن ها در هفته ها و ماه هایی که بتوانند بدون کمک و تکیه برچیزی راه بروند، ساعت ها برای یادگیری راه رفتن، با همان حالت تلوتلو خوردن در محیط خانه پرسه می زنند.

راه رفتن

می توانیم این مرحله از زندگی کودک را، یکی از نقاط عطف طلایی در روند رشد او بنامیم. شاید هیچ مرحله ای از کودکی، به اندازه شروع راه رفتن هیجان انگیز نباشد و آن را بیش از دیگر مراحل در خاطرات ذهنی تصویری خود ذخیره کنید. اما کودکانی هم هستند که در یک سالگی نمی توانند راه بروند. محدوده سنی طبیعی برای راه رفتن، نه تا هفته ماهگی کودکان است. اکثر کودکان بعد از سیزده ماهگی شروع به راه رفتن می کنند.

گفتن اولین کلمه“ماما! بابا!”

این ها شاید اولین کلماتی باشند که از زبان کودک خود می شنوید. معمولا کودکان در حدود یک سالگی خود می توانند اولین کلمات را بر زبان جاری کنند. در این سن، بیشتر کودکان می توانند حداقل یک کلمه واقعی بگوید و به صورت فعالانه سعی می کند حرف زدن را از اطرافیان بیاموزد. طولی نخواهد کشید که متوجه می شوید کودک تان قادر است به زبان شما صحبت کند و درباره نیازهایش به شما بگوید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − 14 =