تاخیر کلامی کودکان، راه‌های درمانی!

یک متخصص گفتاردرمانی درباره دلایل تاخیر کلامی در کودکان گفت: تاخیر کلامی علل متنوعی دارد که عقب​ماندگی ذهنی، بروز مشکلات حین دوران جنینی و بارداری مادر و مشکلات بعد از تولد مانند تشنج کودک و ابتلا به مشکلات روانپزشکی از جمله علل اصلی این عارضه هستند. پیمان زمانی اظهار کرد: به گروهی از کودکان که دیر شروع به حرف زدن می​کنند، در اصطلاح Late Talker گفته می‌شود. این کودکان به دلایلی که هنوز هم ناشناخته است، دیر زبان باز می​کنند و صحبت کردن آنها نسبت به درک‌شان از محیط پیرامون بسیار عقب​تر است.

وی با اشاره به این‌که کودکان Late Talker با پدر و مادر و محیط اجتماعی خود ارتباط برقرار می​کنند، افزود: صحبت کردن این کودکان خیلی کم است؛ برای چنین وضعیتی، برخی عوامل ژنتیکی و محیطی را مطرح می​کنند، ولی هیچ‌کدام از این دلایل قطعی نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی​ شاپور اهواز گفت: این کودکان معمولا تا ۳ سالگی خیلی کم صحبت می​کنند و تنها به اندازه ۱۰ درصد کودکان هم‌سن خود حرف می‌زنند.

زمانی عنوان کرد: برای درمان کودکان مبتلا به تاخیر کلامی باید با انجام گفتار درمانی، آموزش​هایی به این کودکان ارایه شود. معمولا برای گفتاردرمانی یک سال به کودک فرصت می​دهند و اگر کودک تا ۴ سالگی نتواند عقب‌افتادگی کلامی خود را جبران کند، مستعد خواهد بود که بعدها در دوران مدرسه با افت تحصیلی و مشکلات درسی روبه‌رو شود.

وی اظهار کرد: والدین هم می​توانند در محیط خانه به کودک Late Talker خود آموزش دهند. کارشناس گفتار درمانی، اصول ارتباط با کودک و چگونی حرف زدن با او را به پدر و مادر آموزش می​دهد و آن​ها می‌توانند این موارد را اجرا ​کنند.

این متخصص گفتاردرمانی ادامه داد: راه​ حل دیگر برای درمان تاخیر کلامی کودکان، گروه‌درمانی و بازی‌درمانی با کودکان هم سن و سالی است که مشکل کلامی ندارند. این شیوه باید زیر نظر یک بزرگسال انجام شود تا کودک در هنگام تعامل با دیگر کودکان دچار سرخوردگی نشده و بزرگسال بتواند بازی را کنترل کند.

وی با اشاره به این‌که همه در گفتاردرمانی به این مشکل با عنوان تاخیر در رشد زبان​ آموزی یاد می‌شود، گفت: گفتار درمانی زمینه​ های متفاوتی دارد ولی در مجموع عنوانی یکسانی دارند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here