ترفند‌های هوشمندانه خانه داری وآشپزی

نی نی تایم:تمیز کاری و سرو سامان دادن به وسایل خانه و آشپزی از جمله کارهایی است که معمولا خانم ها آن را انجام می دهند. برای تمیز کردن خانه همیشه نکاتی وجود داشته که به ایمنی و سلامت کار کمک به سزایی می کرده است.  هر وسیله ای درخانه در جایگاه خود از اهمیت خاصی برخوردار است و برای آن باید زمان خاصی را گذاشت. این زمان به تمیز کردن یا آشپزی تقسیم می شود و وظیفه ای است که در خانه به دوش یکی از اعضا قرار می گیرد. برای آنکه از تمیز کردن وسیله های مختلف خانه و آشپزی  لذت ببرید و راحت تر باشید با ترفندهای زیر همراه باشید.

 یخچال

 برای تمیز کردن یخچال دقت داشته باشید که ابتدا باید همه وسیله های درون آن را خارج کنید سپس با استفاده از مقدار کمی جوش شیرین به همراه آب ولرمدرون یخچال را تمیز کنید. این کار باعث می شود تا بوی بد و البته باکتری های درون یخچال از بین بروند و غذاهای شما دیرتر خراب خواهند شد.

 ماکروویو

 برای تمیزکردن ماکروویو باید یک لیوان اب لیمو را درون آن گذاشته و تا حد جوشیدن آن را گرم کنید. بخار لیمو باعث می شود تا جر م های دیواره ماکروویو خیلی راحت از آن جدا شده و سپس شما باید با یک دستمال این جرم ها را از دیواره پاک کنید.

مخلوط کن

قسمت های مختلف مخلوط کن را می توانید با استفاده از اب و مواد شوینده تمیز کنید اما پایه اصلی که بخخش های الکترونیکی را در خود نگه می دارد نباید آب بخورد. این قسمت را می توانید با استفاده از یک دستمال میکروفایبر به همراه مقداری سرکه سفید تمیز کنید تا بو و جرم ان از بین برود.

اجاق گاز

 این روزها برخی از اجاق ها دارای سیستم شستشوی داخلی هستند اما اگر شما از این دستگاه ها استفاده نمی کنید می توانید یک محلول جالب از جوش شیرین به همراه اب مقطر ایجاد کرده و این محلول را سپس به دیواره های اجاق و قسمت های مختلف آن اسپری کنید. سپس با استفاده از یک دستمال تمام کثیفی های گاز از بین خواهد رفت

ترفند‌های هوشمندانه  خانه داری وآشپزی
 
با ۹ ترفند زیر کارهایتان را راحت تر انجام دهید:

۱-  می توانید نصف قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را با یک قاشق غذاخوری آرد گندم جایگزین کنید.

۲ –  یک قاشق غذاخوری گیاهان تازه و خرد شده را با یک قاشق چای خوری گیاه خشک جایگزین کنید.

۳ – یک حبه سیر را با یک هشتم قاشق چای خوری پودر سیر جایگزین کنید.

۴ – برای خرد کردن میوه خشک، ابتدا آن را به مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید؛ سپس با چاقویی که آن را در آب داغ فرو کرده اید، خرد کنید.

۵ – قبل از جوشاندن تخم مرغ با سوزن یک سوراخ کوچک در پوست آن ایجاد کنید تا راحت تر پوست شود.

۶ – برای هر یک کیلوگرم برنج خام، پنج گرم پودر نعناع خشک را در کیسه نازک ریخته و به برنج اضافه کنید تا در آن حشره رشد نکند.

۷ – با آب برنج آبکش شده، سوپ یا عدسی درست کنید.

۸ – هنگام جوشیدن شیر، یک قاشق یا ملاقه در آن قرار دهید تا سر نرود.

۹ – لیموی تازه سفت را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب ولرم قرار دهید تا نرم شود.

ترفند‌های هوشمندانه  خانه داری وآشپزی
خاک اره

از خاک اره نرم و لطیف برای پاک کردن فلزات حکاکی شده قیمتی مانند طلا و نقره می توان استفاده کرد.

معجزه نشاسته

اگرمقداری نشاسته را در کمی آب حل کنیم و با قلم مو به اشیای گچی و مرمری بزنیم، در پاکیزگی آنها معجزه می کند.

ورقه نازک آلومینیوم

با استفاده از این ورقه ها می توان اشیای نقره ای را نیز حفظ کرد زیرا نقره در معرض هوا سیاه می شود. پس نقره آلات را اگر در این ورقه ها محکم بپیچیم، همیشه تمیز و شفاف می مانند.

کاغذ خشک کن

وقتی قالی یا پارچه های پشمی کرکدار، غفلتاً در بارش باران خیس شوند، اگر خود به خود خشک شوند روی آنها لکه باقی می ماند ولی برای رفع این اشکال می توانید با کاغذ خشک کن تمام آب آن را بگیرید به این ترتیب کوچکترین لکه ای باقی نخواهد ماند.

قند سوخته

می توان آن رابه عنوان بوگیر یخچال مورد استفاده قرارداد، مخصوصاً در زمان مسافرت که یخچال بلااستفاده می ماند قراردادن این ماده در داخل یخچال باعث از بین بردن تمام بوها خواهد شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here