تعداد دفعات سونوگرافی در بارداری

امروزه این امکان وجود دارد که به وسیله سونوگرافی، وضعیت مادر و جنین در طول دوران بارداری مورد بررسی و تحت نظر قرار گیرد. سوالی که پیش می‌آید تعداد دفعات سونوگرافی در بارداری است. 

در پاسخ این سوال باید گفت که تعداد دفعات سونوگرافی در بارداری به شرایط مادر، شرایط جنین، جواب آزمایشات بارداری که به عنوان مکمل سونوگرافی عمل می کند، نظر پزشک و سایر عوامل بستگی دارد. اما اصولا در یک بارداری سالم و طبیعی که هم مادر و هم جنین در شرایط طبیعی بارداری قرار داشته باشند انجام حداکثر ۴ سونوگرافی جنین کافی است.

این سونوگرافی های جنین در بارداری عبارتند از: بار اول در هفته هشتم بارداری، بار دوم بین هفته یازدهم تا هفته چهاردهم بارداری که به تست غربالگری سه ماهه نخست یا سه ماهه اول هم معروف است، بار سوم بین هفته پانزدهم تا هفته بیست و دوم بارداری که به تست غربالگری خون هم معروف است و بار چهارم هم سونوگرافی ماه آخر بارداری که جهت تعیین وضعیت قرارگیری جنین در رحم مادر انجام می گیرد.

در اینجا به شرح هریک از سونوگرافی های دوران بارداری می پردازیم:

  • سونوگرافی اول جنین در دوران بارداری و حاملگی:

در اولین سونوگرافی بارداری مسائلی نظیر وضعیت قرارگیری جنین (یعنی بارداری داخلی رحمی صورت گرفته یا خارج رحمی)، زنده یا مرده بودن جنین، رشد جنین و سن حاملگی مورد ارزیابی قرار می گیرند. به وسیله سونوگرافی می توان رشد جنین را از هفته ششم بارداری تا هفته هشتم بارداری مورد ارزیابی قرار داد. بهترین زمان سونوگرافی اول بارداری در همان هفته هشتم بارداری می باشد.

  • سونوگرافی و تست غربالگری جنین در سه ماهه اول بارداری و حاملگی:

دومین سونوگرافی متداول بارداری بین هفته یازدهم تا هفته چهاردهم بارداری انجام می گیرد. سونوگرافی سه ماهه اول حاملگی به همراه آزمایش خون و تست غربالگری خون مادر انجام می شود. یکی از مواردی که در سونوگرافی سه ماهه اول بارداری و آزمایش خون سه ماهه اول بارداری مادر مورد بررسی قرار می گیرد، ناهنجاری های کروموزومی جنین مثل سندرم داون (منگولیسم) است. سونوگرافی سه ماهه نخست حاملگی همچنین زنده بودن جنین و سن بارداری را تایید می کند و نیز در این سونوگرافی می توان بارداری دو قلو را تشخیص داد.

  •  سونوگرافی سه ماهه دوم بارداری و تست غربالگری خون:

سومین سونوگرافی متداول بارداری بین هفته پانزدهم تا هفته بیست و دوم بارداری انجام می گیرد که به این سونوگرافی، تست غربالگری خون هم گفته می شود. همانطور که مشخص است در اینجا بیماری های خونی جنین و… مورد بررسی قرار می گیرند. 

  • سونوگرافی ماه آخر بارداری و حاملگی:

چهارمین سونوگرافی معمول و متداول بارداری و حاملگی، سونوگرافی ماه آخر بارداری است که در آخرین ماه از بارداری انجام می شود و هدف عمده از سونوگرافی ماه آخر بارداری، تعیین وضعیت قرارگیری جنین درون رحم مادر است. بهترین حالت قرارگیری جنین در رحم مادر مخصوصا برای زایمان طبیعی آن است که سر جنین به سمت پایین و به طرف دهانه رحم قرار گرفته باشد.

  • نکته:

در اینجا ذکر یک مطلب مفید به نظر می رسد و آن اینکه بعضی از مادران و حتی خانواده آن ها شاید مایل به انجام سونوگرافی نباشند و یا لااقل مایل به انجام این تعداد دفعات سونوگرافی در بارداری نباشند. خبر خوب برای این مادران آن است که در مواردی که حال مادر و جنین در شکم او و نیز روند بارداری او طبیعی و سالم باشد انجام فقط یک بار سونوگرافی کافی است و بهترین زمان آن بین هفته هیجدهم تا بیستم بارداری می باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here