تفاوت بارداری اول با بارداری دوم

تفاوت بارداری اول با بارداری دوم

اغلب مادران تصور می کنند که دومین بارداری شان هم کم و بیش شبیه اولی است اما این تصور اشتباهی است، شما منتظر یک فرزند دیگر هستید، وضعیت و حالت تان متفاوت است، واکنش بدن و حتی مغز شما هم به گونه ای دیگر است…

ممکن است بپرسید چه تفاوت هایی در دومین بارداری مشهود است؟ این مطلب می کوشد تا به همین سوال پاسخ دهد.

اغلب مادران در اولین بارداری با سوالاتی اینچنینی درگیرند؛ کی اولین تکان های فرزندم را حس می کنم؟ بعد از ماه پنجم می خواهم بدانم پسر است یا دختر؟ کی ۹ ماه تمام می شود و من او را در بغلم حس می کنم؟ و… در بارداری دوم شما با لحظه های جالب تری مواجه خواهید شد. دومین بارداری همراه با آرامشی است که قبلا آن را تجربه نکرده اید حتی اگر مشکلاتی برایتان به وجود بیاید. به عنوان نمونه ممکن است با زایمان زودتر از موعد مقرر مواجه شوید. بعضی اوقات هم با وجود تغییرات شکمتان که هفته به هفته شاهدش هستید آن هیجان بار اول را احساس نمی کنید اما این مساله جای ناراحتی ندارد. فرزند دوم شما هرگز حالت های فرزند اول را ندارد چرا که هیچ بارداری ای شبیه به هم نیست.

● برآمدگی شکم

ر اولین بارداری تقریبا تا ماه چهارم شما می توانید از لباس های قبل از بارداری تان استفاده کنید اما این بار تقریبا این گردی شادی بخش در ماه سوم بسیار بیشتر خودش را نشان می دهد و به مراتب واضح تر است و تقریبا پنهان کردنش غیرممکن است! پوست شکم شما کشیده شده و ماهیچه های این بخش از نظر طولی افزایش پیدا کرده اند. این اتفاق در این ۳ ماهه اول بیشتر می افتد. از نظر روان شناسی هم این موضوع کمی توجیه دارد. مادر این شرایط را قبلا تجربه کرده پس به صورت ناخودآگاه این پذیرش را به شکم خود می دهد که زودتر خود را نشان دهد. ذهن مادر در این روند چون تجربه قبلی را داشته سریع تر با تغییرات فیزیکی سازگاری پیدا می کند و بالطبع سریع تر هم نمود پیدا می کند.

● خستگی و کمردرد

احساس خستگی می کنید؟ اصلا تعجب نکنید خصوصا اگر فاصله بین بارداری اول تا دوم شما کمتر از ۳ سال باشد این احساس خستگی بیشتر است. به هر حال شما باید حین بارداری نیازهای کودک اولتان را هم برآورده کنید؛ گریه های احتمالی شبانه، غذا دادن و کلا توجه و نگهداری مادرانه که مطمئنا در تمام روز همراه شماست، انرژی خاصی از شما می گیرد.

به علاوه ممکن است شما مادر شاغل هم باشید پس به تمام این مسایل استرس محل کار و حمل و نقل یعنی مسیری که در رفت وآمد هستید هم اضافه کنید. در نتیجه خستگی این بارداری و تفاوت آن با بار اول را درک می کنید. همراه این نوع خستگی اغلب به خاطر اضافه وزنی که دارید، گاهی اوقات احساس کمردرد هم خواهید کرد. حواستان باشد. سعی کنید در این ماه ها هنگام در آغوش کشیدن فرزند اولتان، خیلی به خودتان فشار نیاورید. دردهای بعدی خصوصا در ناحیه سیاتیک را فراموش نکنید.

● افزایش وزن و سنگینی زانوها

نترسید! بهتر است با برخی تغییرات فیزیولوژیکی که شاید در اولین بارداری تجربه کرده اید آشنا شوید. اولین نشانه ای که اغلب در ماه های آخر بارداری دوم ظاهر می شود عدم تحمل ادرارتان است چرا که در این ماه ها عضلات مثانه شما مانند قبل قوی نیستند و به اصطلاح کمی شل می شوند. دومین تغییر که در ماه های اول بارداری شاهدش هستید، زانوها و پاهایتان و احتمال مبتلا شدن به واریس است.

به دلیل اینکه رگ های شما در اولین بارداری کمی گشاد شده اند. بهترین راهکار پیاده روی سبک و نیم ساعته در روز است. افزایش وزن هم که حتما در اولین بارداری تجربه کرده اید و تا مقداری طبیعی است اما ظاهرا کمی این نکته هم در دومین بارداری مهم تر است پس به تغذیه تان و رساندن ویتامین های لازم به بدنتان دقت کنید. مصرف ماهی و سبزیجات را هم فراموش نکنید.

● آمادگی ذهنی

همه پزشکان در این زمینه با هم، هم رأی هستند که اغلب مادران یا بهتر است بگوییم والدین احساس می کنند چون این موقعیت را یک بار تجربه کرده اند در برابر عمل انجام شده ای قرار نمی گیرند اما بیشترین آماده سازی در مورد فرزند اول است، اینکه آیا او به این شرایط حسودی می کند؟ چه فضایی را باید ایجاد کنیم که او هم در این آماده شدن سهمی داشته باشد؟ روش های جدیدی برای انتقال این موضوع به فرزندتان وجود دارد؛ کتاب ها، سی دی های آموزشی و کارتون های مختلف، ذهن فرزند و حتی خودتان را برای ورود تازه واردتان آماده می کند. البته این تجربه بارداری دوم است!

● انقباضات پس از بارداری

بعد از به دنیا آمدن فرزند دوم انقباضات پس از بارداری با شدت و مدت زمان بیشتری همراه است. تعجب نکنید. این موضوع واقعا طبیعی است. بعد از دومین بارداری برگشتن رحم به حالت اولیه و درآمدن از آن انقباض ها، کم شدن وزن بدن، کم شدن خون ریزی و… احتیاج به زمان دارد. در هر صورت برای برگشتن به حالت نرمال قبلی چه از نظر فیزیکی چه از نظر روحی به خودتان زمان بدهید. اگر بارداری دوم شما بعد از سن ۳۵ سالگی باشد این تغییرات خصوصا در زمینه کم شدن وزن با کندی بیشتری انجام می شود

آیا شدت و نوع علایم بارداری به ژنتیک فرد هم بستگی دارد ؟

ژن خاصی در این زمینه شناسایی نشده است، ولی تجربههای بالینی نشان میدهند معمولا دختران در بارداری تجربههایی شبیه مادرشان خواهند داشت.

آیا مادری که فرزند اول خود را به روش سزارین به دنیا آورده، میتواند فرزند دوم را به روش طبیعی به دنیا بیاورد ؟
این موضوع به دلایل انتخاب سزارین برای زایمان اول بستگی دارد. مثلا خانمی که به دلیل وارد شدن جنین با پا به لگن برایش سزارین انجام شده، اگر در بارداری دوم دچار همین حالت نباشد و شرایط دیگری مثل وزن نوزاد و … مناسب باشد، مشکلی برای زایمان طبیعی نخواهد داشت، ولی در برخی موارد فرزند اول به علت تنگی لگن به روش سزارین به دنیا میآید و در این صورت از آنجا که گنجایش لگن مادر در بارداری دوم هم تغییری نخواهد کرد، امکان زایمان طبیعی هم وجود نخواهد داشت. در کل این باور که هر مادری که فرزند اول را به روش سزارین دنیا آورد، دیگر نمیتواند زایمان طبیعی را تجربه کند، غلط است.

 

از انجایی که هیچ دو بارداری دقیقا مثل هم نمی شوند، پس نمی توان تعیین کرد این بارداری په تفاوتها و شباهت هایی با بارداری دیگر دارد. اما با این حال ، یک سری چیزها هستند که در همه بارداری هایی که پشت سر هم رخ می دهند عمومیت دارند که دست کم در برخی مواقع قابل مشاهده هستند اما این بدان معنا نیست که لزوما قابل مشاهده باشند

احتمالا خیلی زود احساس بارداری به شما دست می دهد :

بسیاری از خانم هایی که بار دومشان است که باردار می شوند با علائم بارداری و نحوه شناسایی بارداری آشنایی دارند. علائم بارداری ممکن است با بار آخری که باردار شده اید تفاوت پیدا کند مثلا اینکه صبح ها رخوت پیدا کنید،هضم غذا دشوار می شود و با مشکلات شکمی روبرو می شوید، احساس خستگی پیدا می کنید(به ویژه وقتی آماده باردار شدن نداشته باشید) یا کمتر خسته شوید(شاید به خاطر اینکه آنقدر سرتان شلوغ می شود که واقعا یادتان می رود دقت کنید که چه مقدار خسته شده اید)،تعداد دفعات بیرون روی(دفع ادرار) شما زیاد یا کم می شود اما زمان بیرون رویتان زودتر اتفاق می افتد.

از جمله علائمی که در دومین دفعه بارداری ممکن است کمتر بروز و ظهور داشته باشد عبارتند از: میل شدید یا تنفر به غذا،بزرگ شدگی سینه ها، حساسیت و نگرانی(از آنجا که بارداری را پیش از این تجربه کرده اید و شاید خیلی چیزها را می دانید وقوع آن برای بار دوم دستپاچگی به همراه ندارد).

زودتر از موعد، بارداریتان نمایان میشود:

به واسطه شل شدگی عضلات شکم و رحم،شکمتان زودتر از دفعه اول بارداریتان بالا می آید. خودتان نیز ممکن است متوجه شوید که این بار ظاهرا با دفعه گذشته فرق دارد.نوزادی که بار دوم و یا سوم و چهارم متولد می شود، بزرگتر است نوزاد بار قبلی است پس چیزهایی زیادی هستند که این بار باید رعایتشان کنید. یکی دیگر از نتایج بالقوه شکم بالا آمده عبارتست از: کمر درد و تشدید دردهای دیگر ناشی از بارداری.

به احتمال قوی حرکات را خیلی زود احساس می کنید:

شل بودن عضلات شکم باعث بروز حالات دیگری هم می شوند مثلا اینکه تکانه های نوزاد را در شکم خود خیلی زودتر از موعد شاید در حدود ۱۶ هفته اول احساس خواهید کرد. همچنین به احتمال قوی وقتی این احساس را پیدا می کنید متوجه وضعیت خود خواهید شد.البته اگر دفعات قبل بارداری آثار بسیاری در شکم شما باقی گذاشته باشند، احساس تکانه های نوزاد چندان ساده نخواهد بود.

ممکن است احساس هیجان نداشته باشد:

البته منظور این نیست که خوشحال نیستید اما متوجه خواهید شد که میزان هیجانتان( و اصرارتان به اینکه خبر خوب را به همه بدهید) چندان زیاد نیست و خوشحالی نسبت به عشق به نوزادتان در ظاهر نمود پیدا نمی کند. اا این را فراموش نکنید که ذهنتان چه از لحاظ عاطفی و چه از لحاظ جسمی درگیر نوزادی است که قرار است به جمع شما بپیوندد.

این بار کار آسان تر است و وضع حمل تان سریع تر اتفاق می افتد:

شل بودن عضلات شکم در اینجا مفید واقع می شود. این شل شدگی به ویژه در قسمت هایی که نوزاد ساکن است همراه با تجربه قبلی که از بارداری اندوخته اید به کمک شما می ایند تا هرچه زودتر بتوانید فرزندتان را متولد کنید. به احتمال قوی، همه مراحل بارداری و وضع حمل این بار زودتر و با حداقل زمان صورت می گیرند.

ممکن است ندانید که به فرزند اولتان بگویید که چه نوزادی در راه است. آماده سازی خود از نظر عاطفی،واقعیات و نظایر ان درباره تغییری که در زندگیتان در شرف وقوع است و با ورود نوزادی جدید اتفاق می افتد باید در طول بارداریتان(پیش از تولد) صورت گیرد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here