بایدها و نبایدهای هفته دهم بارداری

بایدها و نبایدهای هفته دهم بارداری :جنین شما بسیار کوچک است و جای زیادی برای حرکت دارد و در مایع آمنیوتیکی گرم حفاظت کننده جای می‌گیرد.او اکنون تقریباً ۵ سانتی‌متر طول دارد. اگر او را بتوانید ببینید متوجه می‌شوید که بدن او بسیار متناسب است. سر او در مقایسه با بقیه بدنش بزرگ‌تر به نظر نمی‌رسد.
 
مچ پاها و دست‌های او شکل‌گرفته‌اند و انگشتان دست‌ها و پاهای او اکنون قابل‌مشاهده‌اند. اکنون سونوگرافی احتمالا نشان می‌دهد که کیسه زرده جداشده و بند ناف از جفت به جنین قابل رویت است.
روده‌های جنین هنوز بخشی از جفت است اما آن‌ها شروع به حرکت به درون شکم می‌کنند و به زودی با پوست پوشیده می‌شوند. اما اندام‌های او بسیار متفاوت شروع به کار می‌کنند. غده تیروئید او که مهم‌ترین تغییر برای کنترل فرایند منحصربه‌فرد بدن اوست اکنون شروع به کار می‌کند.
لوزالمعده جنین آنزیم های گوارشی می‌سازد و کیسه صفرای او صفرا ترشح می‌کند. این عملکردها برای خوردن و هضم غذای خود بعد از تولد ضروری است.
بافت‌های ریه جنین به رشد خود ادامه می‌دهد و استخوان‌های او حتی در انگشتان دست‌ها و پاها در حال شکل‌گیری هستند. سلول‌ها در حفره‌های کوچک استخوان‌ها به زودی شروع به ساختن گلبول های خونی می‌کنند کاری که اکنون وظیفه کبد و طحال است.
چهره جنین بیشتر شبیه انسان به نظر می‌رسد. او حتی ممکن است اولین جوانه‌های دندان دائمی را داشته باشد و به زودی خواهد توانست دهان خود را باز کند و زبان خود را حرکت دهد. زبان بلند نیست قبل از اینکه بتواند زبان کوچک صورتی رنگ خود را به شما نشان دهد.
جنین اکنون بیشتر اندام‌ها را  دارد. در حقیقت دوران رویانی دورانی است که بیشتر اندام‌های بدن او شکل می‌گیرد و به همین خاطر در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار می‌شود. 
غضروف‌های جلوی سر به تدریج  به استخوان تبدیل می‌شوند   اما هنوز هم نرم و حساس است و خیلی راحت می‌توان تقسیمات مغزی او را دید. او در این زمان می‌تواند دست‌ها  کف دست‌ها و پاهای خود را حرکت دهد.موهایش شبیه کرک‌های نازک روی هلو هستند  .ولی این موها برای او باقی نمی‌ماند .
ریشه‌های دندان‌ها در حال شکل‌گیری است. پلک‌های او بسته است.او اکنون صدای شما را می‌شنود  گوش داخلی تکمیل و فعال شده است. نورون‌ها دریک سمت بند نخاع ظاهر می‌شوند. تقسیمات اولیه مغز نمایان می‌شود. استخوان‌ها رشد می‌کنند. موها در حال جوانه زدن هستند دستگاه تناسلی جنین در حال رشد می‌باشد  اما هنوز پزشک حتی با سونوگرام نیز قادر به تعیین جنسیت او نیست.
تغییرات شما- هفته دهم بارداری :
شکم شما به اندازه چند میلی‌متر افزایش‌یافته. عضلات شکم شما در حالت اتساع می‌باشد و رحمتان بزرگ‌تر می‌شود و شاید این کش آمدن همراه با درد در ناحیه زیر شکم شما باشد .اما اگر درد در ناحیه شکم همراه با لکه بینی بود با پزشک خود سریعاً تماس بگیرید. در این زمان شما ممکن است کمی دم دمی مزاج شده باشید باروحیه‌ای حساس. و دلیل این تغییرات  چیزی جز هورمون‌های بارداری نیستند. که بر روی خلق و خوی شما تأثیرگذار است. ولی با کم شدن این هورمون‌ها در سه ماه دوم به حالت تعادل بیشتری می‌رسید.
چه وقت باردار به نظر می رسم؟
عجیب تر از آنچه به نظر می‌رسد احتمال دارد که تنها این بار در زندگیتان برای وزن اضافه کردن اشتیاق داشته باشید. بنابراین واقعاً چه وقت بارداری شما نمایان خواهد شد؟ این به اندازه شما و اینکه آیا قبلاً باردار شده‌اید بستگی دارد.
به طور میانگین خانم‌ها در حدود هفته ۲۰ یا بیشتر بارداری خود را نشان می‌دهند و این در مورد خانم‌های ظریف و لاغر در مقایسه با خانم‌های چاق و درشت جثه زودتر اتفاق می‌افتد. اگر پیش از این فرزند داشته‌اید شکمتان در چند هفته بعد جلو می‌آید.
هر چند هنوز بارداری‌تان نمایان نیست قطعاً بدنتان در حال تغییر است. ممکن است متوجه شوید که شلوارتان در ناحیه کمر تنگ شده است. شاید وزنتان تغییری نکرده باشد اما اندام‌های شکمی شروع به تغییر می‌کنند تا فضایی برای رشد جنین ایجاد کنند.
وقتی هیچ یک از لباس‌های شما اندازه‌تان نیستند
شما تا حدودی در حال ورود به دلهره زمان لباس پوشیدن برای بارداری هستید: شما برای لباس‌هایتان بسیار بزرگ هستید و اما آماده پوشیدن لباس‌های حاملگی نیستید. تا چند هفته دیگر متوجه می‌شوید که  در کمد لباس‌های خود را باز می‌کنید و شروع به فکر کردن می‌کنید و از خود می‌پرسید که چه باید بپوشید.
مشکلی نیست که وقتی در خانه هستید با بلوز و شلوار گرم کن بگردید اما اگر لازم باشد که در محل کار یا محیط‌های اجتماعی مرتب به نظر برسید مجبورید لباسی مناسب بپوشید. نگران نباشید. این بحران خیلی طول نمی‌کشد. قبل از اینکه متوجه شوید کاملاً با لباس حاملگی آراسته‌شده‌اید.
این نظرات زیرکانه را مدنظر قرار دهید:
 
•    شلوار و دامن یک شماره بزرگ‌تر بخرید. اگر اندازه شما ۳۸ است لباس اندازه ۴۰ بخرید. زیرا تا چند هفته دیگر این لباس‌ها را خواهید پوشید. یک رنگ خنثی انتخاب کنید. با این روش به این واقعیت که هر روز دامن یا شلوار یکسانی می‌پوشید کمتر توجه می‌کنید.
•    بلوزهای گشاد و بلند بپوشید که نیازی به بستن نداشته باشند. حواس خود را از شکمتان پرت کنید و به یک روسری رنگی یا گردنبند جدید توجه کنید.
•    چند لباس بپوشید. بسیاری از خانم‌ها در دوران بارداری بیش از حد معمول احساس گرما می‌کنند. اگر چند لباس بپوشید می‌توانید برای خنک کردن خود لباس‌های اضافه را در آورید.
•    به کمد همسرتان دست‌درازی کنید. او ممکن است پیراهن یا بلوزی داشته باشد که برای هیکل جدید شما مناسب باشد.
•    اگر مجبورید دامن یا پیراهن بپوشید چند جوراب شلواری بارداری بخرید و از لباس‌های کشی مناسب دوران بارداری استفاده کنید.
•    از بستن کمربند اجتناب کنید. آن شکمتان را تحت فشار قرار می‌دهد و اگر شما آن را برای جمع کردن بلوز استفاده می‌کنید با این کار توجه را به سمت کمرتان جلب می‌کنید.
•    لباس‌های خود را با یک کت یا ژاکت گشاد کامل کنید.
•    یک جفت کفش راحت تخت تهیه کنید. اکنون زمان آن نیست با کفش‌های پاشنه بلند بگردید. در این مرحله یک یا دو جفت کفش مناسب بخرید زیرا ممکن است اندازه پای شما در دوران بارداری بزرگ‌تر شود. 
خود شما
چرا مقاربت بهتر یا بدتر است؟
به همراه سایر موارد دیگر در دوران بارداری می‌توانید از هورمون‌های خود برای تغییر میل جنسی‌تان تشکر ( یا آن‌ها را سرزنش ) کنید. برای برخی خانم‌ها بارداری میل جنسی تازه و زیادی را به همراه دارد و ممکن است از چیزهای زیادی لذت ببرد که قبلاً این‌گونه نبوده‌اند. برخی خانم‌های دیگر برعکس این مورد است.
بارداری موجب می‌شود آن‌ها بدقلق و ناراحت باشند و تمایل به خواب بیشتر داشته باشند. برخی خانم‌ها با افزایش و کاهش میزان هورمون‌ها یک روز میل جنسی دارند و روز بعد بی‌رغبت هستند. همه این واکنش‌ها طبیعی است. اگر هیچ تمایلی به مقاربت ندارید صبور باشید.
این موضوع در سه ماهه دوم هنگامی که کمتر خسته‌اید و احساس بهتری دارید بهبود می‌یابد. اگر میل جنسی دارید از آن در مدتی که می‌توانید استفاده کنید. شما مجبورید ۶ هفته بعد از زایمان از مقاربت دوری کنید و با وجود یک نوزاد در خانه فرصت نخواهید داشت.
بایدها و نبایدهای هفته دهم بارداری
شما حدوداً  بایستی ۳۰۰ کالری به کالری غذای روزانه خود اضافه کنید.سعی کنید با رژیم  غذایی مطلوب کلسیم   ویتامین‌ها و املاح معدنی مناسب را جذب نمایید. افزایش وزن اضافی در این زمان مطلوب و مورد نظر نمی‌باشد.
در این زمان احتمالاً پزشک شما تست های  غربالگری مرحله اول را به شما توصیه خواهد کرد.این تست بین هفته‌های ده تا دوازده انجام می‌گیرد.ممکن است نیاز به تست آمنیوسنتز نیز پیدا کنید.
یوگا ورزش بسیار مناسبی برای خانم‌های باردار می‌باشد.می‌توانید در مراکزی که مشاوره و یوگای بارداری دارند ثبت‌نام کنید.مطلب ما در مورد یوگا بارداری را مطالعه نمایید.
برنامه غذایی هفته به هفته بارداری – هفته دهم بارداری
با انتخاب برنامه غذایی مناسب و متنوع  می‌توانید کودک خود را از طریق مواد گوناگون تغذیه کنید.
برای به دست آوردن ۲۰۰۰ کالری از مواد غذایی  رژیم غذایی زیر توصیه می‌شود:
    ۱۷۰ گرم از نان و حبوبات
    ۱۵۵ گرم پروتئین (گوشت و لوبیا)
    ۳ فنجان لبنیات
    ۲ فنجان میوه (تازه  یخ زده و خردشده)
    ۲ ½ فنجان سبزیجات (تازه  یخ زده و خردشده)

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − = 14