نوشیدنی های مضر و مفید برای کنترل دیابت

نوشیدنی فوق العاده مفید برای کنترل دیابت

کارشناسان در جدیدترین پژوهش‌های خود دریافتند مصرف دمنوش گیاهی بابونه می‌تواند سبب کنترل و حتی جلوگیری از ابتلای افراد به دیابت شود.

کارشناسان اعتقاد دارند مصرف بابونه بر فرآیند جذب و هضم مواد غذایی به ویژه کربوهیدرات اثر می‌گذارد و سبب می‌شود تا سطح قند خون بیماران کنترل شود.

یکی از ویژگی‌های منحصربه فرد درون ترکیب گل بابونه به آن رنگی زرد می‌دهد که سبب می‌شود فرآیند جذب کربوهیدرات‌ها کنترل شود.

کارشناسان اعتقاد دارند می‌توان ترکیب جدیدی از دارو‌ها را با استفاده از خواص بابونه تهیه کرد.

در طول قرن‌های پیش افزون بر خاصیت درمانی از رنگ گل بابونه در صنعت رنگرزی پارچه نیز استفاده می‌شده است، اما کارشناسان درپژوهش‌های خود دریافتند می‌توان از این گیاه برای مبارزه با بیماری دیابت نیز استفاده کرد.

استفاده از بابونه از دیرباز برای سلامت پوست، ایجاد آرامش و برطرف کردن مشکل بی خوابی و کم خوابی رایج بوده است.

دو ماده ترکیبی در گل بابونه به نام‌های آپیگنین -۷-O- گلوکوزید و آپی ژنین که سبب رنگ زرد این گل می‌شوند اصلی‌ترین ماده برای درمان بیماری دیابت و پیشگیری از بالا رفتن قند خون در مبتلایان به دیابت نوع دو هستند.

دانشمندان به مبتلایان به دیابت، افرادی که شاخص قند خون آن‌ها نسبتاً بالاست و همچنین افرادی که سابقه جوش و آکنه صورت دارند توصیه می‌کنند نوشیدن چای بابونه را در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهند.

 

نوشیدنی های مضر وممنوعه برای افراد مبتلا به دیابت

مایعاتی مانند شیر، چایی و آب جزو بهترین نوشیدنی ها برای دیابتی ها هستند. اما برخی دیگر از نوشیدنی های رایج چندان مناسب افراد مبتلا به دیابت نخواهند بود. در این مطلب قصد داریم به همین نوشیدنی ها بپردازیم. لطفاً با ما همراه باشید.

قهوه با احتیاط مصرف شود

نتایج برخی از پژوهش ها حاکی از این است که مصرف کننده های قهوه کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ قرار دارند. قهوه حاوی ترکیبی است که اسید کلوروژنیک نام دارد و به نظر می رسد باعث کند شدن جذب قند در خون می شود. با این حال نتایج پژوهش های دیگری نیز نشان داده است افرادی که دچار دیابت هستند نباید در مصرف قهوه زیاده روی کنند. چون این نوشیدنی باعث افزایش میزان قند خون و یا حداقل افزایش فعالیت بدن برای سوخت و ساز قند می شود.

مصرف روزانه و مرتب آب میوه ها نیز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را (بخصوص در افرادی که زمینه ابتلا دارند) بالا می برد. یادتان باشد میوه ها انتخاب بهتری از آب میوه ها هستند

در واقع تاثیر قهوه در میزان قند خون به افراد بستگی دارد. اما مشکل اصلی بیشتر به آن چیزی که افراد دیابتی به قهوه اضافه می کنند مربوط می شود. قند، خامه و شیر پرچربی که معمولاً به قهوه اضافه می شود میزان قند خون و وزن فرد را افزایش می دهد و مشکل ساز می شود.
متخصصان توصیه می کنند که مصرف قهوه در این افراد نباید بیش از ۲ تا ۳ فنجان در روز باشد. برای افرادی که در کنترل قند خونشان مشکل دارند این میزان باید کمتر باشد. اگر خیلی به نوشیدن قهوه علاقه دارید بهتر است خودتان تاثیر آن را روی قند خونتان بررسی کنید. چون سوخت و ساز و قند خون هر فردی مخصوص خود وی است و نمی توان شرایط یکسانی برای همه در نظر گرفت.

نوشابه های رژیمی با احتیاط

آیا به صرف اینکه ادعا می شود این نوشیدنی ها فاقد کالری هستند می توان آن ها را با خیال راحت مصرف کرد؟ آیا این نوشیدنی ها باعث چاقی و آسیب به سوخت و ساز قند خون می شوند؟ نتایج بررسی های علمی جدید نیز به بحث های معمول در خصوص این نوشیدنی ها دامن می زند. نتایج برخی از این پژوهش ها نشان می دهند طرفداران نوشابه های رژیمی بیشتر از افرادی که نوشابه های معمولی می نوشند در معرض چاقی قرار دارند. نتایج بررسی های دیگر نیز حاکی از این است مصرف کننده های نوشابه های رژیمی به میزان ۶۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت قرار می گیرند
.
نوشابه دایت

بر اساس نظریه دیگری که ارائه شده است نوشیدنی های رژیمی پرزهای چشایی را به قند معتاد می کند. اما پژوهشی که در دانشگاه هاروارد روی ۴۰۰۰۰ نفر و به مدت ۲۰ سال انجام شده رابطه ای بین نوشیدنی های رژیمی و ابتلا به دیابت نشان نداده است. اما زمانی که عواملی مانند شاخص توده بدن، سابقه خانوادگی و رژیم غذایی افراد در نظر گرفته می شود مصرف کننده های نوشابه های رژِیمی در مقایسه با افرادی که به سمت این نوشیدنی ها نمی روند چاق تر هستند. به طور کلی نه تنها به دیابتی ها بلکه به همه مردم توصیه می شود در مصرف نوشابه ها به طور کلی احتیاط کنند. مصرف روزانه این نوشیدنی ها از هر نوعی که باشد به ضرر سلامتی است.

مصرف نوشابه ها و آب میوه های صنعتی با احتیاط

هر قوطی کوچک از نوشیدنی های شیرین به طور متوسط ۱۰ قاشق مرباخوری قند دارد. بنابراین بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید. این نوشیدنی ها همچنین خطر اضافه وزن و چاقی را بالا می برند. در بین دیگر اثرات منفی مربوط به این نوشیدنی ها می توان به فشارخون بالا و ابتلا به بیماری های قلبی اشاره کرد. یادتان باشد یک نوشیدنی شیرین به تنهایی در روز ۱۵۰ کالری بیهوده به رژیم غذایی تان تحمیل می کند. همچنین باعث افزایش مصرف کربوهیدرات ها از ۴۰ به ۵۰ گرم می شود. در نتیجه قند خونتان با سرعت بالا می رود. نتایج بررسی های محققان دانشگاه هاروارد نشان می دهد که مصرف روزانه نوشیدنی های شیرین سالانه حدود ۶ کیلوگرم به وزن اضافه می کند. به عقیده محققان قند (چه به صورت قند سفید معمولی یا شربت ذرت) باعث افزایش چربی دور شکم شده و التهاب و حالت مقاومت سلول های بدن نسبت به انسولین را افزایش می دهد. در نتیجه خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز افزایش می یابد.

نوشیدنی های صنعتی

اگر شما از دیابت رنج می برید حتماً باید مصرف نوشیدنی های شیرین را کاملاً محدود کنید. یادتان باشد که کاهش وزن باعث بهبود سلامت عمومی تان می شود. عادت کنید نوشیدنی های سالم مصرف کنید تا کالری بیهوده وارد بدنتان نشود. نتایج پژوهشی که در دانشگاه کارولینای شمالی انجام شده نشان می دهد افرادی که مصرف نوشابه را قطع می کنند راحت تر به هدف کاهش وزن نزدیک می شوند. اگر شما عادت به مصرف روزانه و زیاد نوشابه دارید بهتر است هر هفته از میزان مصرفتان کم کنید. همچنین می توانید به جای نوشابه های معمولی از انواع رژیمی آن ها مصرف کنید تا میزان کالری و کربوهیدرات دریافتی تان تا حدودی کاهش پیدا کند. به تدریج نوشیدنی های سالم و کم شیرین را جایگزین نوشابه کنید. آب و آب گازدار می تواند شروع خوبی برای ترک نوشابه باشد.

آب میوه های طبیعی نیز با احتیاط

بدون شک مصرف آب میوه های سالم و خانگی برای سلامتی مفید است. اما سوال اینجاست آیا این نوشیدنی ها برای کنترل قند خون و وزن مناسب هستند؟ نتایج پژوهشی که در Diabetes Care به چاپ رسیده نشان می دهد مصرف روزانه و مرتب آب میوه ها نیز خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را (بخصوص در افرادی که زمینه ابتلا دارند) بالا می برد.

یادتان باشد میوه ها انتخاب بهتری از آب میوه ها هستند. ۱۲۰ میلی لیتر آب پرتقال حاوی ۵۶ کالری،۱۲ گرم کربوهیدرات و در عین حال فاقد فیبر است. در حالی که یک عدد پرتقال کوچک و تازه ۴۵ کالری، ۱۱ گرم کربوهیدرات و ۲ گرم فیبر دارد. این مقایسه ساده نشان می دهد که دیابتی ها باید نسبت به میزان کربوهیدرات ها و کالری نوشیدنی های مصرفی خود آگاهی داشته باشند.

افرادی که علاقه زیادی به آب میوه ها دارند بهتر است میوه های تازه مصرف کنند و یا گاهی به جای این نوشیدنی ها از آب سبزیجات کم نمک که حاوی کالری و کربوهیدرات های کمتری نسبت به آب میوه ها هستند استفاده کنند. اگر نمی توانید در مقابل هوس نوشیدن آب میوه خودداری کنید می توانید حدود ۱۲۰ میلی لیتر از آن را به همراه غذای خود میل کنید. سپس بلافاصله قند خون خود را اندازه بگیرید و به مدت ۳ تا ۴ روز همین وعده غذایی را ادامه دهید. اگر قند خونتان بیش از ۳۵ تا ۵۰ واحد افزایش پیدا نکرده باشد مصرف میزان کمی آب میوه مجاز خواهد بود. اما بهترین کار این است که با پزشک خود مشورت کنید.

توصیه یک متخصص درباره مصرف این دمنوش ها

دکتر روشنک قدس، متخصص طب ایرانی و عضو هیات علمی دانشکده طب ایرانی دانشگاه علوم پزشکی ایران بیان کرد: بیماری دیابت یکی از مشکلات بهداشتی، درمانی و حتی اقتصادی- اجتماعی دنیا است. از نظر طب رایج، این بیماری یا به دلیل تولید ناکافی انسولین از پانکراس یا عدم پاسخ مناسب سلول‌ها به آن (مقاومت به انسولین) ایجاد می‌شود. دیابت در صورت عدم کنترل، عوارض قلبی- عروقی و نارسایی کلیوی و اختلالات بینایی را به همراه خواهد داشت.

به گفته وی، حدود ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا و بیشتر از ۵ درصد جمعیت کشور ایران به این بیماری مبتلا هستند. البته متأسفانه شیوع دیابت با سرعت زیادی رو به افزایش است.

این متخصص در پاسخ به این پرسش که بیماری دیابت از دیدگاه طب ایرانی چگونه تعریف شده است، گفت: بیماری دیابت در متون طبی کهن با عنوان «ذیابیطس» در ذیل بیماری‌های کلیه تقسیم بندی شده و به دو نوع گرم و سرد تقسیم می‌شود. شاخصه این بیماری بر مبنای طب ایرانی، عطش است که سبب می‌شود بیمار آب بنوشد اما در اندک زمانی آن را از طریق ادرار دفع خواهد کرد. در نتیجه در طب ایرانی سه علامت عطش، پرنوشی و پرادراری نشانه ابتلای فرد به دیابت بوده است.

قدس ادامه داد: بر اساس دیدگاه کلیه محور طب ایرانی در مورد این بیماری، در دیابت ناشی از سوء مزاج گرم کلیه، قوت جاذبه کلیه افزایش یافته و در نتیجه آب بیشتری جذب می‌شود و این آب به مثانه دفع و از طریق ادرار خارج می‌شود. در یک سیکل معیوب باز دوباره کلیه از کبد آب جذب می‌کند و کبد نیز از طریق عروق مزانتر از معده آب جذب می‌کند و به دنبال آن مجدداً عطش پدید می‌آید. علامت این نوع از دیابت، شدت تشنگی است و پرادراری به دنبال آن. این بیماری اگر مزمن شود کبد را دچار ضعف می‌کند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: نوع دیگر دیابت که ناشی از سردی مزاج کل بدن یا سوء مزاج سرد کلیه است، به دلیل رسیدن سرمای زیاد یا نوشیدن آب سرد پدید می‌آید و علامت آن، عدم آثار حرارت است؛ به جز تشنگی که دیابت اگرچه سرد هم باشد بدون تشنگی نخواهد بود اما شدت آن به دیابت گرم هرگز نخواهد رسید. دیابت سرد در زمان قدیم نادر بوده اما به نظر می‌رسد به دلیل رژیم‌های غذایی نامناسب و استرس‌های محیطی، امروزه این نوع شایع شده است.

استرس به عنوان یک فاکتور اساسی در ایجاد و شدت یافتن بیماری نقش بازی می‌کند. لذا برای این دسته از بیماران حتماً درمان‌های گیاهی آرام بخش در کنار داروهای کاهنده قند خون تجویز خواهد شد. چون بدون مدنظر قرار دادن این فاکتور مخدوش کننده در درمان بیماران، عمدتاً درمان با شکست مواجه می‌شود

وی در پاسخ به این سؤال که طب سنتی چه نسخه‌ای برای درمان و کنترل دیابت دارد، گفت: برای هر یک از انواع دیابت که ذکر شد درمان‌های فراوانی در کتب طبی ایرانی ذکر شده است. اما آنچه مسلم هست درمان بایستی پس از اخذ شرح حال دقیق از هر بیمار و در نظر گرفتن تمامی جوانب بیماری وی، توسط پزشک متخصص طب ایرانی در این حوزه طراحی و پیشنهاد گردد. طبیعی است رسانه که مخاطب عام دارد جای مناسبی برای دادن نسخه درمانی برای همه نیست.

این متخصص طب ایرانی توصیه کرد: تمام دمنوش های موجود در بازار که برای کنترل قند خون به بیماران دیابتی توصیه می‌شوند مثل دمنوش زیره، گزنه یا شنبلیله یا عرقیجاتی نظیر عرق دارچین، عرق بوقناق و عرق گردو و سبزیجاتی نظیر گشنیز و غلاتی نظیر جو و میوه‌هایی نظیر سیب و هویج و انار و شلغم خام همگی بر میزان قند خون مؤثرند. اما از دید طب ایرانی، همه این‌ها دارو محسوب می‌شوند و به جز در مواردی که ذاتاً دارای خاصیت کاهش قند خون باشد، قابل توصیه برای هر بیمار دیابتی نیست و نباید سرخود توسط بیمار با فرض گیاهی بودن و بدون عارضه بودن و در شرایط ناآگاهی وی از مزاج دیابت خود و شرایط جسمانی‌اش مصرف شود که در این صورت مواجهه با یک پاسخ معکوس درمانی، دور از انتظار نخواهد بود.

قدس اظهار داشت: اصلاح شیوه زندگی یعنی کاهش حجم غذای مصرفی و تغییر الگوی غذایی از نامناسب و صنعتی به مناسب و طبیعی همراه با یک فعالیت بدنی مختصر روزانه می‌تواند از ابتلای فرد مستعد به دیابت جلوگیری کند. استرس به عنوان یک فاکتور اساسی در ایجاد و شدت یافتن بیماری نقش بازی می‌کند. لذا برای این دسته از بیماران حتماً درمان‌های گیاهی آرام بخش در کنار داروهای کاهنده قند خون تجویز خواهد شد. چون بدون مدنظر قرار دادن این فاکتور مخدوش کننده در درمان بیماران، عمدتاً درمان با شکست مواجه می‌شود یا به دلیل طولانی شدن دوره درمان، بیمار روند درمانی خود را رها خواهد کرد.

وی در آخر بیان کرد: بیماران برای درمان دیابت خود حتماً از پزشکان متخصص طب ایرانی مشاوره‌های درمانی‌شان را دریافت کرده و از مصرف سرخود داروها با فرض اینکه چون طبیعی هستند پس بدون عارضه‌اند، خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 5 = 4