همه چیز راجبه تزریق مفاصل – زانو

 همه چیز راجبه تزریق مفاصل – زانو

در این عمل سرپایی غیر جراحی، پزشک یک دارویی به نام HYALGAN@ (هیالگان) را در مفصل زانو تزریق مینماید. این ماده به حرکت نرمتر زانو کمک کرده و درد آرتروز استخوانی را کاهش داده یا برطرف مینماید.

این داروها تحت عناوین مختلفی مثل آمپول تاج خروس، هیالورونیک اسید، آمپول غضروف ساز، آمپول مفصل ساز، هیالگان، ژل مفصل ساز در بین بیماران شناخته می شوند. با توجه به اینکه این داروها قبلا از تاج خروس گرفته می شدند، در بین مردم به آمپول تاج خروس معروف می باشند 

اسیدهیالورونیک  در مایع مفصلی بطور طبیعی وجود دارد. در بیماری استئووارتریت غلظت و وزن مولکولی اسیدهیالورونیک موجود در مایع سینویال کاهش می‌یابد و به این علت اگرچه مکانیسم هیالورونان(به‌طور کلی مکمل‌های ویسکوز) در درمان بیماری‌ها استفاده می‌شود. اگرچه مکانیسم دقیق آنها مشخص نشده است ولی ممکن است دارای اثرات ضدالتهابی یا ضددرد باشند و یا اینکه باعث تحریک ساخته شدن اسیدهیالورونیک شوند. بیشترین توجیه منطقی آن است که تزریق این مواد به داخل مفصل باعث می‌شود مایع سینویال خاصیت ویسکوالاستیک خود را باز یابد، ولی احتمالاً مکانیسم‌های دیگری نیز وجود دارد چون ماده تزریقی به مفصل تنها به مدت چند ساعت تا چند روز داخل مفصل باقی می‌ماند. بهترین اثر درمانی بعد از تزریقات مکرر هفته‌ای حاصل می‌شود و تا چندین ماه اثر درمانی باقی می‌ماند.

تزریق این داروها بطور گسترده ای در کلینیکهای طب فیزیکی سرتاسر دنیا انجام می شود. انواع متعددی از مکمل‌های ویسکوز به تازگی در دسترس قرار گرفته‌اند ولی مطالعات کمی در زمینه مقایسه اثرات درمانی آنها صورت گرفته است. این محصولات دارای قیمت‌های مختلف و عوارض جانبی متعددی می‌باشند و تعداد دفعاتی که برای هر یک توصیه به تزریق شده است با هم تفاوت دارد.عوارض جانبی این داروها شایع نمی‌باشد و تاکنون عوارض عمومی طولانی مدت گزارش شده است. شایع‌ترین واکنشی که در این زمینه گزارش شده واکنش شبیه به عفونت مفصلی ۲۴ تا ۷۲ ساعت بعد از ایجاد می‌شود و در کمتر از ۳ درصد موارد ایجاد می‌شود و باید از عارضه نادرتری که مفصل عفونی است افتراق داده شود.

تأثیر مکملهای ویسکوز

اولین بار مطالعه در زمینه تأثیرات مکمل‌های ویسکوز روی مفصل زانو انجام شد و مطالعات محدودی روی سایر مفاصل انجام شده است. متاآنالیزها نشان داده‌اند که در مقایسه با دارونما این داروها باعث بهبود درد می‌شوند. در بیماران مبتلا به استئوآرتریت زانو که به درمان‌های دارویی و فیزیوتراپی پاسخ نداده‌اند، این داروها در کنترل درد مؤثر بوده‌اند. با این حال باید ارزیابی در مورد تصمیم به تزریق این داروها یا پلاکت درمانی و یا سایر تزریقات انجام شود. در استئوآرتریت شانه مکمل‌های ویسکوز باعث بهبود عملکرد و کنترل درد شانه شدند.

اگرچه مطالعاتی با کیفیت بالا در مورد استفاده از مکمل‌های ویسکوز در درمان استئوارتریت زانو صورت گرفته است. ولی مطالعات کمی در مورد اثر آن روی استئوارتریت مفصل ران وجود دارد. در تحقیقات انجام شده بهبود بارزی تا حدود ۶ ماه پس از تزریق در کنترل درد ران داشتند. در آزمایشات دیگر تزریقات مکرر مکمل‌های ویسکوز بهبود بارزی را در شدت درد بیماران به دنبال داشته است. علی‌رغم کمبود مطالعات در این زمینه ولی به نظر می‌رسد این داروها باعث بهبود علائم بیماران شود و می‌توان از آنها استفاده کرد

تزریق ژل + ازون در درمان آرتروز زانو
 

%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d9%85%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88

تزریق ژل به همراه ازون در درمان آرتروز زانو

زانو بزرگترین مفصل در بدن است. استخوان های بالا و پایین زانو توسط دو عدد مینیسک از یکدیگر جدا می شوند.استخوان ران و استخوان های ساق (درشت نی و نازک نی) از طریق رباط ها و تاندون ها و عضلات به یکدیگر متصل هستند. سطح استخوان داخل مفصل زانو با یک غضروف مفصلی پوشیده شده است که تکان ها را به خود جذب می کند و در عمل می تواند حرکت نرم و روان مفصل را امکان پذیر کند.

  • تزریقات داخل مفصل زانو

جهت درمان آسیب های مفصلی زانو از سالیان قبل تا کنون جهت کاهش درد و التهاب زانو، از تزریقات داخل مفصلی استفاده می شود که در این تزریقات بیشترین کاربرد را کورتون دارد. کورتون دارویی ضد التهاب و استروئیدی می باشد که با عوارض هم همراه هست از جمله افزایش قند خون به خصوص در بیماران دیابتی و عوارض چشمی و کلیوی و استخوانی که در مصرف دراز مدت آن ایجاد می شود.از داروهای دیگر می توان به تزریق هیالگان یا همان اسید هیالورونیک اشاره کرد که جهت روان کردن سطح مفصلی آسیب دیده و کمک به کاهش التهاب بسیار مفید
می باشد. و در سال های اخیر از روش PRP یا همان پلاکت های تغلیظ شده در درمان آرتروز استفاده می شود که بایستی اشاره کرد هر کدام از داروهای ذکر شده با انتخاب مناسب بیمار و در نظر گرفتن شدت آسیب مفصلی می تواند مفید و درمان کننده باشد.با پیشرفت های اخیر در علم پزشکی استفاده از ازون درمانی در دردهای عضلانی مفصلی بسیار مفید و موثر بوده است.یک مولکول ازون با ترکیب شیمیایی O3 حالتی ناپایدار از اکسیژن است که با خاصیت های ضد عفونی کنندگی، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و توانایی القای ترمیم بافت، ده ها سال است در سراسر جهان در درمان بیماری های مختلف مورد استفاه قرار می گیرد.استفاده از ازون داخل مفصل با خاصیت بازسازی و ضد التهابی درد و خشکی مفصل را بهبود می بخشد.در بررسی انجام شده در بیماران مراجعه کننده به کلینیک فوق تخصصی درد سینوهه که مبتلا به آرتروز زانو بودند در بسیاری از بیماران البته با در نظر گرفتن شدت آسیب مفصلی و کاهش فضای مفصلی ایجاد شده ترکیب ازون به همراه ژل داخل مفصلی اثرات بهبودی بسیار خوبی داشته است. چراکه خاصیت روان کنندگی اسید هیالورونیک (ژل هیالگان) که به خواص ازن اضافه
می گردد، بیماران رضایت مندی بیشتری را تجربه کردند.تزریق ژل به همراه ازون در داخل مفصل زانو با بی حسی موضعی و با سوزن های بسیار ظریف انجام می گیرد.در کلینیک فوق تخصصی درد سینوهه (دکتر فیروز مرنی) تزریقات تحت بی حسی موضعی و شرایط کامل استریل و تحت هدایت دستگاه سونوگرافی و دقیق ترین دستگاه ازن تراپی انجام می گیرد

 

آماده شدن برای تزریق

ابتدا پزشک زانو را تمیز کرده و با استفاده از بی حسی موضعی، بافتها را بی حس میکند. سپس با استفاده از دستگاه پرتوی ایکس به نام فلوروسکوپ ویا با کمک سونو گرافی داخل زانو را تحت نظر قرار میدهد. به این ترتیب مطمئن میشود HYALGAN@ (هیالگان) به فضای مفصل تزریق شده است. روش دیگر تزریق آسپیراسیون مایع مفصلی است که پزشک با ورود سوزن به مفصل زانو و کشیدن مایع مفصلی مطمئن میشود که هیالگان به داخل فضای مفصلی تزریق شده است.

تزریق ماده حاجب
%d8%aa%d8%b2%d8%b1%db%8c%d9%82-%d9%85%d9%81%d8%a7%d8%b5%d9%84-%d8%b2%d8%a7%d9%86%d9%88
پزشک به دقت سوزنی را وارد مفصل زانو میکند. با استفاده از دستگاه پرتو ایکس و ماده حاجب، موقعیت سوزن تأیید میشود. رنگ ماده حاجب در تصویر پرتویی ایکس به وضوح دیده میشود. در صورتی که رنگ در بافتهای نرم جلوی زانو گیر کند، پزشک موقعیت سوزن را اصلاح مینماید. هنگامی که ماده حاجب با موفقیت به فضای داخل مفصل زانو رسید، پزشک آماده تزریق اصلی میشود.

تزریق دارو

در حالی که سوزن داخل مفصل قرار دارد، پزشک سرنگ ماده حاجب را خارج کرده و آن را با سرنگ HYALGAN@ (هیالگان)جایگزین مینماید و آن را در داخل مفصل تزریق مینماید. این ماده به روان شدن حرکت مفصل کمک میکند.

پایان درمان

هنگامی که تزریق کامل شد، پزشک سوزن را خارج کرده و پانسمان کوچکی بر روی زانو قرار میدهد. معمولاً این دارو به صورت مجموعه سه تا پنج تزریق با فواصل یک هفته ای استفاده میشود. معمولاً پس از تزریق سوم، درد برطرف میشود. تأثیر آن تا شش ماه باقی خواهد ماند. فیزیوتراپی میتواند تأثیر این درمان را افزایش دهد.روشهای جدیدتری از جمله پی آر پی اثربخشی بیشتری نسبت به هیالگان دارند اما مقداری گرانتر و هزینه بر تر از هیالگان است.دراوهای دیگر و گرانتر نسبت به هیالگان هم وجود دارند که به صورت تک دوز تزریق میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 5 = 5