گودی زیر چشم و درمان آن

 

گودی زیر چشم و درمان آن

فشار خون بالا، جدا شدگی پرده شبکیه، دیابت، بیماری آب سیاه و مشکلات تیروئید مثل بیماری گرویو و پرکاری غده تیروئیدهمگی از علت گودی زیر چشم می باشند. در صورتی که هر یک از مشکلات و بیماری های فوق را داشته باشید، آنها بینایی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین قبل از هر گونه درمان زیبایی به چشم پزشک رجوع کنید. از دیگر دلایل گودی و سیاهی دور چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حساسیت غذایی مخصوصا به محصولات لبنی
 • اختلالات کلیوی
 • مالش بیش از حد چشمها
 • کاهش چربی محافظ در زیر چشم با افزایش سن
 • مشکلات قلبی عروقی
 • خستگی مزمن
 • آسیب دیدگی ناشی از خورشید به پوست
 • مصرف الکل و مواد مخدر
 • کم خوابی

درمان

ساده ترین روش برای رفع تیرگی و گودی زیر چشم با آرایش کردن به منظور پنهان کردن این ناحیه می باشد. کرم های مرطوب کننده پوست برای درمان سیاهی زیر چشم موثر هستند، مخصوصا برندهایی که حاوی رتینول، ویتامین کی، ویتامین ای و ویتامین سی هستند. درمان های خانگی مخصوص رفع گودی دورچشم و رفع سیاهی دور چشم  تا حدود زیادی تجمع خون را برطرف می کنند و به پنهان کردن نواحی تیره کمک می کنند. متخصصین زیبایی و متخصصین پوست اغلب مواد پرکننده پوستی را برای پر کردن نواحی گود افتاده زیر چشم در جایی که خون جمع شده است، توصیه می کنند. تزریق چربی از چربی بدن خود فرد نیز برای پر کردن گودی زیر چشم تزریق می شوند. از راه های درمانی دیگر برای رفع گودی دور چشم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• درمان با لیزر پالسی پر قدرت: در این روش ملانین که مسئول تغییر رنگ پوست است از بین می رود و باعث بهبود سیاهی و تیرگی دور چشم می‌شود.
• جراحی پلاستیک پلک: در این روش جراحی گودی زیر چشم از بین می رود. پوست سفت شده فضای کمتری را برای تجمع خون فراهم می کند. این نوع جراحی همچنین پلک های پژمرده را ترمیم می کنند و از قرار گرفتن سفیدی چشم در زیر عنبیه جلوگیری می کند و باعث درمان سیاهی دور چشم می‌شود.
• سفید کردن و تراشیدن پوست: محصولات زیبایی متعددی وجود دارند که با کمک آنها می توانید پوست را لایه برداری کنید این روش در درمان چین و چروک صورت نیز موثر است ، با این روش سلول های مرده ، نقاط تیره و آلودگی های پوستی را از بین ببرید. نتیجه پوست درخشنده تر و سالم تر با گردش خون بهتر است که به رفع گودی زیر چشم کمک می کند.
• لیفتینگ پوست با جراحی: در این روش نواحی که محل تجمع خون در زیر چشم است از بین رفته و گردش خون در این نواحی بهتر صورت می گیرد. در صورتی که در زیر چشم های خود تجمع خون زیادی دارید، جراحی زیبایی پلک، لیفتینگ صورت یا مینی لیفت از بهترین راه حل ها برای رفع و درمان گودی چشم ها است.
رفع گودی زیر چشم با لیزر: دراین روش تیرگی زیر چشم و پوست کاهش پیدا می کند، چروک دور چشم و جای زخم ها از بین می رود و رشد پوست سالم جدید تحریک می شود و روشی موثری برای رفع گودی دور چشم است.
• لایه برداری شیمیایی: لایه بردارهای شیمیایی به پوست طراوت می دهند، آن را روشن تر می کنند و ملانین را کاهش می دهند.
• مزوتراپی: در این روش درمانی انباشت چربی زیر چشم ها کاهش پیدا می کند وتیرگی رفع و رنگ پوست روشن می شود. این روش درمان گودی دور چشم بین چهار تا شش جلسه طول می کشد.
• هیالورونیک اسید: استفاده از اسید هیالورنیک در نواحی گود افتاده گونه و زیر چشم باعث کاهش ورم و از بین بردن نقاط تیره می شود. این روش برای درمان گودی زیر چشم بسیار موثر است.
• ویتامین کا: این ویتامین پوست شفاف تر و سالم تری را برای شما ارائه می کند، التهاب و پف زیر چشم را کاهش می دهد و باعث گردش خون بهتر می شود و همه این موارد به کنترل گودی دور چشم کمک می کنند. ویتامین کا به صورت قرص یا مکمل، در کرم چشم یا در غذاهایی مثل سبزیجات برگ دار، بامیه، مارچوبه ، اسفناج، آلو و آوکادو قابل مصرف می باشند. ویتامین کا به لخته شدن خون کمک می کند تا عروق پاره شده دور چشم باعث تجمع خون نشوند و به این ترتیب به برطرف کردن گودی زیر چشم کمک می کند.
• روش کولاسر: این روش اختصاصی غیرتهاجمی است و هم برای پوست های تیره و هم پوست های روشن عمل می کند. در رفع گودی زیر چشم با لیزر نواحی تیره تغییر شکل یافته را مورد هدف قرار می دهد و رنگدانه ها را تقسیم می کند و بدن آنها را از بین می برد. در این روش همچنین رشد کلاژن تحریک می شود که به بهبودی سریع تر بدن کمک می کند. این روش در حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد و نتایج آن با تزریق مواد پرکننده پوستی در ناحیه به منظور ایجاد پوست صاف و بدون لک بهبود پیدا می کنند.
در ادامه برخی از روش های درمان گودی زیر چشم در کلینیک های زیبایی که در بالا به آن اشاره شد، بررسی شده است:

 لیزر درمانی

افرادی که دچار گودی زیر چشم می شوند (که ناشی از تغییر رنگ پوست است) می توانند درمان با لیزر پالسی پر قدرت را امتحان کنند. این روش برای کمک به درمان مشکلات رنگدانه ای به خوبی قابل تنظیم است.
روش لیزر درمانی دیگری که برای رفع گودی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد لیزر درمانی ورید است. این روش مخصوصا برای افرادی که گودی دور چشم آنها آبی رنگ و ناشی از نمایان شدن وریدها است، مناسب می باشد. این روش لیزر درمانی را با دقت می توان برای کمک به کوچک کردن رویدهای شما در عین ثابت نگه داشتن آنها تنظیم کرد. جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال روش محبوب دیگری است که برای درمان گودی زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد. این روش نه تنها برای رفع گودی دور چشم، بلکه برای رفع چین و چروک ها استفاده می شود. این روش همچنین تولید کلاژن را تحریک می کند. افرادی که پوست زیر چشم آنها بسیار نازک یا ضخیم است می توانند از این روش استفاده کنند. با این حال، این روش بیشتر برای درمان چین و چروک های زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد. برای درمان و رفع سریع گودی زیر چشم باید از روش های لیزردرمانی استفاده کنید. فن آوری های لیزر درمانی مخصوص رفع گودی دور چشم متعددی وجود دارند که بسته به نوع مشکلی که شما دارید، مورد استفاده قرار می گیرند.

تزریق ژل

روش درمانی دیگر برای برطرف کردن علت گودی زیر چشم تزریق چربی و ژل است. با افزایش سن، بافت نرم زیر پوست به تدریج از بین می رود. این مساله در اغلب مواقع منجر به بوجود آمدن چین و چروک می شود که گودی دور چشم شما را نمایان نر می کند.
برای درمان می توانید از روش تزریق ژل استفاده کنید، زیرا استفاده از هر روش دیگر بدون پر کردن گودی باعث بدست آمدن نتایج بهینه نمی شوند. تزریق ژل مخصوصا برای درمان گودی چشم که ناشی از نمایان شدن عروق خونی یا نقاط آبی رنگ زیر پوست است، بکار می روند. تزریق ژل باعث نامرئی شدن گودی زیر چشم می شود.

لایه برداری

یک روش درمانی گودی زیر چشم استفاده از لایه بردارهای شیمایی و بالینی است. اگر این لایه بردارها مستقیما گودی دور چشم را برطرف نمی کنند، رنگ، بافت و ورقه ورقه شدن پوست را بهبود می بخشند. با درخشان تر شدن ظاهر پوست، احتمال کمرنگ تر شدن گودی زیر پوست افزایش پیدا می کند. لایه بردارهای شیمایی کل پوست مرده زیر پوست چشم را از بین می برند و به ضخیم تر شدن پوست پلک شما کمک می کنند. این دو اثر باعث کمرنگ تر شدن گودی دور چشم می شود.

جراحی

یکی از روش های رفع گودی زیر چشم جراحی است. اغلب روش های جراحی مخصوص رفع گودی چشم شامل تزریق چربی، حذف یا اصلاح هر گونه ناهنجاری مثل ناهنجاری هایی که باعث بوجود آمدن نقاط آبی رنگ در زیر چشم می شوند، می باشد. روش های جراحی مخصوص برطرف سازی گودی دور چشم بسیار دقیق هستند و تحت نیمه بی هوشی صورت می گیرند. پس از جراحی پلک های شما برای مدت یک هفته یا بیشتر متورم می شوند.
علت گودی زیر چشم هر چه که باشد ظاهر ناخوشایندی را برای فرد به همراه می آورد، این عارضه در مردان نیز ممکن است بروز کند. بعد از مشخص کردن علت و علل گودی دور چشم مانند فشار خون بالا، جدا شدگی پرده شبکیه، دیابت، ناشی از عینک، بیماری آب سیاه، مشکلات تیروئید و… باید نسبت به درمان و رفع آن اقدام کرد. راه ها و روش های درمان و رفع گودی زیر چشم متععدی برای برطرف کردن سریع آن وجود دارد که یکی از سریعترین روش های پنهان سازی با آرایش و درمان با لیزر می باشد. در زمان مراجعه به پزشک متخصص زیبایی و یا جراح پلاستیک حتما علت گودی چشم خود را با وی در میان بگذارید. در بارداری برای انجام درمان های فوق با متخصص زیبایی مشورت کنید.

درمان های خانگی

درمان های خانگی برای رفع پف و تیرگی زیر پوست شامل قرار دادن ماسک خیار قاچ شده بر روی چشم به منظور روشن کردن رنگ پوست و بهبود وضعیت پوست است. سیب زمینی خام نیز اثر روشن کننده مشابهی دارد. برای انجام این کار، سیب زمینی را رنده کرده، آب آ ن را بگیرید و قبل از استفاده آنها در نواحی گودی زیر چشم، آنها را در گلاب خیس کنید. شما همچنین می توانید آن را با روغن بادام یا آب گوجه خیس کنید. ترکیب آب لیمو با رب گوجه فرنگی و زرد چوبه به اثر روشن کننده ای که بر پوست دارند به رفع گودی زیر چشم کمک می کنند. برگ نعنای خرد شده اثر خنک کننده ای دارد که باعث صاف کردن پوست، کاهش پف و روشن کردن نواحی تیره می گردد.

روش‌های ساده‌ای برای کاهش گودی و سیاهی دور چشم وجود دارد. این مشکل گاهی جزئی یا موقتی است و به خوبی با درمان‌های خانگی ارزان برطرف می‌شود.

 • به اندازه کافی بخوابید. کمبود خواب سیاهی دور چشم را مشخص‌تر می‌کند.
 • چای سیاه کیسه‌ای یا کمپرس سرد را به آرامی روی چشم فشار دهید تا گشادی و اتساع عروق کاهش یابد.
 • برای کاهش پیگمانتاسیون و تغییرات رنگدانه‌ای عینک آفتابی بزرگ بزنید تا از چشم‌ها محافظت کرده باشید.
 • سر را هنگام خواب اندکی بالا بگذارید تا از کشیده شدن مایعات به طرف چشم‌ها جلوگیری کنید.
 • از استعمال دخانیات پرهیز کنید. اگر سیگاری هستید، سیگار را ترک کنید.
 • از ضداحتقان‌های بینی مانند محلول یا اسپری آب نمک استفاده کنید تا از گشاد شدن عروق جلوگیری کرده باشید.
 • اطراف چشم را نمالید؛ مالیدن دور چشم فقط سیاهی دور چشم را تشدید می‌کند.

یک روش برای رفع گودی زیر چشم و درمان آن استفاده از رب گوجه فرنگی است.  همچنین شما می توانید یک یا دو گوجه فرنگی تازه، یک قاشق غذاخوری آب لیمو، کمی آرد گرم و پودر زرد چوبه را با هم ترکیب کرده و آن را زیر چشمتان بمالید. ۱۰ یا ۲۰ دقیقه صبر کرده و بعد آن را بشویید.

یک روش دیگر برای رفع گودی زیر چشم و درمان آن خیار و سیب زمینی است. شما میتوانید برشی از خیار تازه و سیب زمینی را حلقه حلقه کرده و روی تیرگی چشم بگذارید.

روغن بادام برای رفع پف زیر چشم و گودی چشم بسیار مفید است. شما میتوانید کل صورت و زیر چشمتان را با این روغن طبیعی هر روز چرب کنید تا کم کم نتیجه اش را ببینید.

طبق اطلاعات بدست امده ترکیب آب پرتغال و گلیسیرین برای رفع پف زیر چشم مفید است. این ترکیب حلقه های تیره چشم را از بین برده و در درخشش پوست و نرمی آن تاثیر گذار است.

حتی شما میتوانید سیب زمینی را رنده کرده و آب آن را به زیر چشمتان بمالید. فقط مراقب باشید که آب آن وارد چشم تان نشود.

یک روش دیگر برای کاهش گودی زیر چشم و درمان آن ، ترکیب آب لیمو با رب گوجه فرنگی و زرد چوبه است.

نکات دیگری برای کاهش پف زیر چشم

خواب ناکافی چه کم و چه زیاد باعث تیره شدن زیر چشم می شود. پس شما میتوانید با تنظیم ساعات خوابتان این مشکل را بهبود بخشید.

یکی از بهترین روشها برای کاهش پف زیر چشم استفاده از چای سیاه کیسه‌ای است. کافیست آن را روی چشم تان بگذارید.

مالیدن گلاب به کل صورت نه تنها به زیبایی پوست کمک میکند، بلکه گودی چشم را هم کاهش می دهد. شما خیلی راحت می توانید اینکار را با کمک پنبه انجام دهید.

استفاده از کمپرس عصاره برگ‌ های نعنا تاثیر زیادی در بهتر شدن تیرگی چشم دارد. برای تهیه  عصاره نعناع شما می توانید ۲ تا ۳ قاشق از برگ‌ های نعنا را درون ۲‌ لیوان آب ریخته و صبر کنید تا بجوشد. حالا آن را صاف کرده و صبر کنید تا سرد شود. حالا دستمال یا پنبه ای را در آن کرده و به زیر چشم هایتان بمالید.

مصرف سبزی‌ها به‌ویژه سبزی‌ های سبز رنگ مثل اسفناج، جعفری و کاهو و … هم در بهبود وضعیت شما تاثیر گذار هستند.

میوه‌هایی مانند انار و موز برای درمان گودی چشم بسیار مفید هستند. شما میتوانید هم این میوه ها را بخورید و هم له شده آن را زیر چشم گذاشته و بعد از مدتی بشویید.

همچنین روزانه حداقل ۸ لیوان آب بخورید. اگر بیشتر شد که چه بهتر. کم آبی در بدن موجب تیرگی و چین و چروک پوست شده و به شدت در زیبایی شما تاثیر گذار است.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 2 = 4