خوراکی‌هایی که نوزادان نباید مصرف کنند

تغذیه مسئله‌ای است که نیازمند به توجه ویژه می باشد. این توجه در تغذیۀ کودکان دوچندان می شود. در این مطلب توصیه‌هایی دربارۀ خوراکی‌هایی که نوزادان نباید مصرف کنند ارائه می‌شود.

خودداری از مرکبات در تغذیه نوزاد

اسید موجود در مرکبات موجب سوختگی پوست کشاله ران کودک (در قسمتی که پوشک او را می‌بندید) شده و علاوه بر آن، روی سیستم گوارش او نیز تأثیر می‌گذارد. مرکبات مثل پرتقال، لیمو، لیموترش و گریپ‌فروت حتی نباید به شکل آب‌میوه نیز به کودک زیر یک سال داده شود.

حذف نمک، شکر و چربی

با توجه به خوراکی‌هایی که نوزادان نباید مصرف کنند، به محدود کردن نمک، شکر و چربی‌ها در غذای کودکان نیز تأکید می شود. ازآنجا که نمک، شکر و ادویه‌جات باعث می‌شوند غذا‌ها طعم بهتری داشته باشند، اما نوزادان و کودکان به طعم طبیعی غذا‌ها نیاز دارند؛ پس اجازه دهید با طعم طبیعی آن‌ها آشنا شوند.

خوردن کردن خوراکی ها در تغذیه کودک رعایت شود

تکه‌های درشت میوه و سبزی‌ها را به کودک نخورانید. این تکه‌های بزرگ ممکن است باعث خفگی شوند. هنگام مصرف میوه پوست میوه‌ها را حتما جدا کنید و هسته آن‌ها را درآورید. میوه‌هایی مثل انگور را به‌‌ همان اندازه طبیعی‌شان به کودک ندهید و آن‌ها را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کنید.

خوراکی‌های آسیب‌پذیر

مواد غذایی غیر لغزنده و خشک مثل گردو، ذرت و کشمش نیز به‌صورت عادی برای کودکان مناسب نیستند و شکل آسیاب شده آن‌ها باید مصرف شود. در هشت‌ماهگی می‌توان پوره غذا‌ها را تهیه کرد و به کودک داد در این ماه‌ها او احتمالا چند دندان کوچک دارد و می‌تواند از انگشتانش برای برداشتن غذا‌ها کمک بگیرید؛ اما نمی‌توان از غذاهایی که سایر افراد خانواده می‌خورند، به کودک داد. غذای کودک باید کاملا پخته شود، از دادن آجیل‌ها و روغن‌های آجیل در این سن به کودک خودداری شود چراکه این مهم موجب خفگی وی می‌شود.

دادن عسل و شیره غلات به نوزادان ممنوع

از دیگر خوراکی‌هایی که نوزادان نباید مصرف کنند عسل و شیره است. عسل و شیره غلات حاوی بوتولینیوم کلستریدیوم است که می‌تواند در روده کوچک رشد کرده، تکثیر شده و به بوتولیسم (نوعی سم بسیار کشنده) تبدیل شوند.

بعد از یک‌سالگی رشد معده و روده کودک افزایش‌یافته و کامل‌تر می‌شود و کم‌کم می‌تواند از عسل و شیره استفاده کند. نوزاد باید فقط تا شش‌ماهگی شیر بخورد؛ قبل از ۶ ماهگی دستگاه گوارش کودک هنوز رشد نکرده است و توانایی هضم غذاهای جامد و سفت را ندارد و این نوع غذا‌ها باعث بیماری‌اش می‌شود بنابراین با افزایش سن (حدود ۱۰-۱۲ ماهگی) کم‌کم دادن غذاهای سبک را می‌توان شروع کرد.

دسرهای مجاز در تغذیه کودک

سیب‌زمینی طعم و مزه ملایمی‌ دارد و بهترین خوراکی برای شروع غذا خوردن بچه است. برای تنوع در پوره می‌توان از سیب‌زمینی، کدو حلوایی و هویج استفاده شود. همچنین موز، سیب یا گلابی له‌شده نیز دسر خوبی برای کودک هستند.

گوشت، تخم‌مرغ و سبزیجات

به هنگام دادن گوشت به کودک بسیار دقت شود و هرگز به یک کودک هشت‌ماهه،‌ هات‌داگ یا سوسیس و غذاهایی از این قبیل داده نشود. از مصرف تخم‌مرغ خام نیز برای کودک بپرهیزید. دادن تخم‌مرغ به کودک هشت‌ماهه هیچ ضرری ندارد و هیچ‌گونه حساسیتی ایجاد نمی‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود تخم‌مرغ کاملا پخته باشد و هیچ قسمت خامی‌نداشته باشد؛ زیرا تخم‌مرغ نیم‌پز حاوی ارگانیسم‌هایی است که ایجاد عفونت می‌کند.

گوشت، سبزی‌ها، ماهی و مرغ را نیز به‌صورت قطعات بسیار کوچک به پوره کودک اضافه کنید. در این زمان پاستا و برنج هم می‌توان به چرخه غذایی کودک اضافه کرد؛ اما مصرف عسل تا یک‌سالگی ممنوع!

شیر پاستوریزه، پنیر، سفیده تخم‌مرغ، شکلات، بادام‌زمینی، میگو، فلفل، ادویه‌جات، ترشی‌ها، نمک، نوشابه‌های گازدار، آب‌میوه‌های صنعتی، کیوی، انواع توت‌ها، آلبالو، گیلاس، نخود، لپه، اسفناج و کلم نیز از دیگر خوراکی‌هایی که نوزادان نباید مصرف کنند و مادر باید دقت لازم را در خوراندن آن به نوزاد داشته باشد.

 

 

 

تغذیۀ متناسب با سن و وزن کودک 

از آنجایی که عادات غذایی خیلی زود در کودکان شکل می‌گیرد، بنابراین استفاده از غذاهای سالم و متنوع برای کودکان اهمیت زیادی دارد. غذاهایی که کودک می‌خورد، باید متناسب با وزن، سن و نیازهای فیزیکی‌اش باشد. برخی غذا‌ها، برای کودکان غذاهای سالمی‌ نیستند و خوردن آن‌ها می‌تواند خطراتی به همراه داشته باشد.

این غذا‌ها عبارت‌اند از: عسل و شیره غلات، مرکبات، غذاهای سفت‌و سخت، نمک، شکر و ادویه‌جات، تخم‌مرغ، گوشت و تکه‌های درشت میوه‌جات و سبزی‌ها.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here