غذاهایی که باعث تحریک کیسه صفرا می شوند

نی نی تایم: اکثر مردم هرگز به سلامت کیسه صفرا فکر نمی کنند؛ ارگانی که در سطح تحتانی کبد قرار دارد و وظیفه آن نگه داری مایع زرد رنگ صفرا است. این مایع به هنگام ورود مواد غذایی به معده از کبد ترشح می شود و سپس از طریق مجرایی به کیسه صفرا انتقال می یابد. این مایع به هضم چربی ها در بدن کمک می کند. مشکلات احتمالی کیسه صفرا از قبیل التهاب و زخم و سنگ های صفراوی است. متاسفانه برخی غذاها باعث تشدید درد صفرا و به دنبال آن حالت تهوع، گرفتگی شکم، کاهش اشتها و … می شوند.با این مطلب همراه باشید تا با غذاهایی که باعث تحریک کیسه صفرا می شوند بیشتر آشنا شوید.

یک عامل خطر عمده برای بیماری کیسه صفرا، رژیم کم فیبر و کلسترول بالا است

به هر حال نیمی از نبرد شما برای جلوگیری از مشکلات مربوط به کیسه صفرا، تصمیم گیری در مورد مواد غذایی است که می توانید بخورید و آنهایی که لازم است از مصرف شان اجتناب کنید:

لبنیات پرچرب

اگرچه بدن ما نیازمند ویتامین دی، کلسیم و پروتئین های موجود در لبنیات است اما محصولات پرچرب و مصرف آنها در سطح بالا به علت وجود چربی های اشباع، ممکن است باعث تشکیل سنگ های صفراوی شوند. بهترین راه برای به دست آودن مواد مغذی لبنیات، انتخاب نوع کم چرب یا بدون چربی آنها است. 

گوشت های چرب

یکی از مقصران اصلی ابتلا به مشکلات صفراوی گوشت های چرب هستند. محصولات غنی از چربی های اشباع و کلسترول شامل محصولات حیوانی پرچرب و غذاهای فراوری شده مانند سوسیس، هات داگ، کره و … باعث ایجاد یا تشدید درد کیسه صفرا می شوند. این محصولات سبب افزیش عملکرد کیسه صفرا و افزایش تولید صفرا می شود که این فرآیند با التهاب صفرا و در نهایت درد شدید همراه است. در عوض مصرف یک رژیم غذایی حاوی گوشت های بدون چربی مانند ماهی های آب های سرد، لوبیا، مرغ، و … صدمه ای به سلامت کیسه صفرا نخواهد زد.

غذاهای سرخ شده

رژیم های غذایی سرشار از محصولات سرخ شده و با کلسترول بالا نیز منجر به التهاب و تحریک کیسه صفرا می شوند. تشکیل سنگ های صفراوی یکی دیگر از نتایج مصرف زیاد این غذاها است. در انتخاب روغن ها برای سرخ کردن غذاها دقت کنید. روغن زیتون روغن سالم تری تلقی می شود زیرا نسبت به سایر روغن ها چربی اشباع نشده بیشتری دارد. همچنین میزان چربی اشباع شده روغن زیتون از کره کمتر است.

نوشیدنی های گازدار

یک عامل خطر مهم برای ایجاد سنگ های صفراوی هستند؛ بخصوص در افرادی که اضافه وزن دارند. نوشیدنی های گازدار حاوی شکر و کالری اضافه هستند و مطالعات نشان داده خطر ابتلا به سرطان در کیسه صفرا، مجاری صفراوی و اطراف کبد را افزایش می دهند.

غذاهای تصفیه شده

هر محصول تولید شده از آرد گندم و شکر تصفیه شده، مانند نان سفید، انواع شیرینی و پاستا، سبب تحریک کیسه صفرا می شود. مصرف بیشتر غلات سبوس دار می تواند به کاهش مشکلات صفراوی کمک کند. در این میان مصرف جو بیشتر از سایر غلات توصیه می شود اما با این حال مصرف گندم سبوس دار نیز به پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می کند.

غذاهای بسیار اسیدی

از قبیل مرکبات، قهوه و سس گوجه فرنگی باعث التهاب و تحریک کیسه صفرا می شود. این روند باعث کند شدن فرایند هضم شده و تجمع اسید را در بدن افزایش می دهد.

رژیم مناسب غذایی در سنگ کیسه صفرا

سنگ‌های کیسه صفرا عمدتاً از کلسترول کریستال و سخت شده تشکیل می‌شود و اندازه آن بین یک دانه بسیار کوچک تا سنگی با قطر ۲/۵ سانتی متر متغیر است و در نتیجه وجود مقادیر بسیار زیاد چربی اشباع و کلسترول در رژیم غذایی تشکیل می‌شوند.

توصیه می‌شود که مصرف چربی‌های اشباع کاهش یافته و غذاهای حاول کلسترول تا حدود ۳۰۰ میلی‌گرم در روز مصرف شود.

مطالعات نشان داده‌اند که وجود قند فراوان و فیبر کم در رژیم غذایی موجب پیشرفت این بیماری می‌شود.

قهوه معمولی یا بدون کافئین موجب تحریک فشردگی کیسه صفرا شده و می‌تواند موجب بیماری شود.

حذف وعده‌ها نیز می‌تواند موجب بیماری کیسه صفرا شود، زیرا کیسه صفرا باید برای تولید اسیدهای صفرایی که کلسترول را تجزیه می‌کنند، فعال باشد.

در برخی از افراد نیز کمبود اسید کلریدریک معده وجود دارد.

چاقی و یبوست از عوامل خطرناک برای تولید سنگ هستند.

مطالعات نشان داده است که حساسیت‌های غذایی موجب تسریع التهاب کیسه صفرا می‌شوند ولی سنگ ایجاد نمی‌کنند.

تخم‌مرغ، پیاز و گوشت خوک متداول‌ترین مواد غذایی حساسیت‌زا هستند.

 مواد مغذی مورد نیاز برای صفرا

فسفا تبدیل کولین: ۲۰۰۰ – ۳۰۰ میلی‌گرم (عصاره لسیتین)؛ با افزایش محتوای لسیتین، صفرا بدن را در برابر تشکیل سنگ حمایت می‌کند.

ویتامین سی: ۲ گرم در دوزهای تقسیم شده، مطالعات نشان داده است که تشکیل سنگ کلسترول را کاهش می‌دهد.

 غذاهای مفید برای صفرا

میوه‌های تازه؛ غلات کامل؛

پرتقال؛ سبوس جو؛

گلابی؛ ذرت؛

سیب؛ دانه کتان؛

لوبیای سویا؛ گیلاس؛ لوبیا؛

چغندر؛ عدس؛

اسفناج؛ نخود؛

آرتیشو؛ ماست کم چرب؛

جعفری؛ زرچوبه؛

تربچه؛ بولاغ اوتی؛

سبزی‌ها تازه؛ 

روغن زیتون کاملا خالص: نشان داده شده که مانع تشکیل سنگ می‌شود.

 گیاه درمانی مفید برای صفرا

زردچوبه – ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌گرم رنگدانه کورکومین. سه بار در روز. محلولیت صفرا را افزوده و مانع تشکیل سنگ‌های صفراوی می‌شود.

خار مریم میلی‌گرم عصاره صفرا را محلول نگه می‌دارد.

مامیران  علائم را تخفیف می‌دهد.

سوسنبر – چای یا چند قطره روغن مخلوط با آب و یا ۱ تا ۲ عدد از کپسول‌های سوسنبر که دارای پوشش محافظ در برابر ترشحات و محتویات معده می‌باشند و در روده باز می‌شوند، با وعده‌های غذایی بنوشید به تخفیف علائم و حل کردن سنگ‌های کیسه صفرا کمک می‌کند.

بابونه
سایر توصیه های مفید برای درد کیسه صفرا
رایحه درمانی

اسطوخودوس، اکلیل کوهی- ماساژ روی منطقه کیسه صفرا، به رها شدن از درد کمک می‌کند.

طب چینی

فرندل  برگ پیروزیا ریواس به حل شدن سنگ‌های کوچک کمک می‌کند.

طب سوزنی- التهاب را کم می‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

5 + 1 =