تست تحمل گلوکز

پزشکان باید تمام زنان را برای دیابت بارداری بررسی کنند. دیابت بارداری می تواند عوارض حاملگی را ایجاد کند، بنابراین تشخیص زودهنگام و درمان سریع مهم می باشد.
پزشکان باید تمام زنان را برای دیابت بارداری بررسی کنند. دیابت بارداری می تواند عوارض حاملگی را ایجاد کند.
 
تست تحمل گلوکز چیست؟
 
۱٫ تست تحمل گلوکز برای کمک به تشخیص دیابت حاملگی و دیابت نوع ۲ استفاده می شود.
۲٫ سه نوع تست تحمل گلوکز خوراکی وجود دارد: تست ۱ ساعته، تست ۲ ساعته و تست ۳ ساعته.
۳٫ هشت ساعت قبل از تست، نباید غذا بخورید و یا نوشیدنی به جز آب نباید بنوشید.
تست تحمل گلوکز چگونگی جذب گلوکز یا قند، پس از مصرف مقدار مشخصی قند را توسط سلول های بدن نشان می دهد. پزشکان از میزان قند خون ناشتا و مقادیر A1c هموگلوبین برای تشخیص دیابت نوع ۱ و ۲ و پیش دیابت استفاده می کنند. تست تحمل گلوکز نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد. پزشکان عمدتا از تست تحمل گلوکز برای تشخیص دیابت حاملگی استفاده می کنند.
پزشکان اغلب دیابت نوع ۱ را به سرعت تشخیص می دهند، زیرا معمولا به سرعت توسعه می یابد و شامل سطح قند خون بالا می باشد. از سوی دیگر، دیابت نوع ۲ اغلب در طول سال ها گسترش می یابد. دیابت نوع ۲ شایع ترین نوع دیابت است و معمولا در دوران بزرگسالی توسعه می یابد.
دیابت حاملگی زمانی اتفاق می افتد که خانم باردار که قبل از حاملگی دیابت نداشته است، در اثر نتیجه بارداری سطح قند خونش بالا برود. انجمن دیابت آمریکا بر این باور است که دیابت بارداری در ۹٫۲ درصد از حاملگی ها رخ می دهد.
 
چه کسی نیاز به آزمایش تحمل گلوکز دارد؟
 
پزشکان باید تمام زنان را برای دیابت بارداری بررسی کنند. دیابت بارداری می تواند عوارض حاملگی را ایجاد کند، بنابراین تشخیص زودهنگام و درمان سریع مهم می باشد. اگر باردار هستید، معمولا این آزمایش را بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری انجام دهید. اگر دچار علائم پیش دیابت یا دیابت هستید، ممکن است پزشک زودتر این آزمایش را توصیه کند.
 
آماده شدن برای آزمون تحمل گلوکز:
آماده سازی آزمایش تحمل گلوکز شامل موارد زیر است:
 
• در روزهای پیش از آزمون، غذای معمولی بخورید.
• در مورد هر نوع دارویی که در حال حاضر مصرف می کنید با پزشک خود مشورت کنید. بعضی از داروها مانند کورتیکواستروئیدها، بتا بلوکرها، دیورتیک ها و داروهای ضد افسردگی می توانند با نتایج تداخل داشته باشند.
• حداقل هشت ساعت قبل از آزمون غذا نخورید. می توانید آب بنوشید، اما از نوشیدنی های دیگر، از جمله قهوه و کافئین و چای بپرهیزید، زیرا این نوشیدنی ها می تواند با نتایج تداخل داشته باشد.
• قبل از انجام این آزمون از رفتن به دستشویی بپرهیزید زیرا ممکن است نیاز به نمونه ای ادرار داشته باشید.
• کتابی با خود بیاورید که در هنگام انتظار سرتان گرم باشد.
در طول آزمون:
آزمایش می تواند در مطب دکتر یا آزمایشگاه انجام شود. هنگامی که وارد می شوید، تکنسین نمونه خون را برای اندازه گیری سطح گلوکز پایه می گیرد. این قسمت از آزمون نیز یک آزمایش گلوکز ناشتا است.
این آزمایش بسته به اینکه آیا شما برای دیابت یا دیابت بارداری آزمایش می کنید متفاوت است.
 
دیابت نوع ۱ یا ۲:
آزمایش دیابت دو ساعت ۷۵ گرم خوراکی برای بررسی دیابت استفاده می شود. متخصص آزمایشی برای بررسی سطح قند خون ناشتا انجام می دهد. آنها سپس از شما می خواهند ۸ اونس از محلول گلوکز سالم که حاوی ۷۵ گرم قند است را بنوشید. پس از آن دو ساعت در مطب صبر کنید. پس از دو ساعت، از شما خواسته می شود یک نمونه خون دیگر
 
آزمایش دیابت بارداری
پزشک شما ممکن است دو آزمایش برای تعیین دیابت بارداری انجام دهد. تست اول از آزمون دو ساعته ذکر شده استفاده می کند، با این تفاوت که در هر دو بعد از یک ساعت و دو ساعت خون دریافت می شود. آزمایش دوم شامل غربالگری یک ساعته و سپس تست تحمل گلوکز پس از سه ساعت است.
پس از بررسی قند خون ناشتا، یک محلول با ۵۰ گرم قند به شما داده خواهد شد. یک ساعت بعد نمونه خون گرفته می شود. تکنسین آزمایشگاه از این نمونه برای اندازه گیری سطح قند خون خود استفاده خواهد کرد.
گام دوم عموما در صورتی انجام می شود که گام اول نتیجه مثبتی داشته باشد. مرحله دوم، نسخه ۳ ساعته تست OGTT است که در بالا ذکر شد.
در نسخه سه ساعته آزمایش، پزشک از شما می خواهد یک محلول گلوکز که حاوی ۱۰۰ گرم شکر است را مصرف کنید. پس از مصرف محلول گلوکز، در فواصل یک، دو و سه ساعت، خون شما مورد آزمون قرار می گیرد.
با بررسی چند نمونه خون، پس از فرآوری نوشیدنی های شیرین توسط بدن، پزشک قادر خواهد بود به شما بگوید بدنتان چگونه به چالش قند رسیدگی می کند.
 
خطرات آزمایش تحمل گلوکز
این آزمایش ها هیچ خطر جدی ندارند. اگر برای بررسی دیابت بارداری تست را انجام می دهید، این آزمایش خطر جدی برای شما یا جنین ندارد. ترکیدگی پوست خطر ابتلا به عفونت را افزایش می دهد. برای بررسی علائم عفونت، علائمی مانند قرمزی و تورم را در اطراف سوراخ ها بررسی کنید. ممکن است پس از آزمایش دچار سرگیجه شوید بنابراین سعی کنید چیزی بخورید.
برخی افراد نوشیدنی های گلوکز را نمی توانند تحمل کنند، به خصوص افرادی که سطح قند بالایی دارند. ممکن است علائم زیر را تجربه کنید:
•حالت تهوع
• ناراحتی معده
• اسهال
•یبوست
 
نتایج آزمون تحمل گلوکز
برای تشخیص دیابت نوع ۲، اگر آزمایش غلظت گلوکز را بالاتر از حد نرمال نشان دهد، پزشک از شما می خواهد دوباره در روزی دیگری آزمایش انجام دهید. برای بررسی دیابت بارداری مجددا آزمایش انجام نخواهد شد. پزشکان از مقادیر گلوکز استاندارد برای تشخیص پیش دیابت، دیابت و دیابت حاملگی استفاده می کنند.
 
پزشک مقدار میلی گرم / دسی لیتر را برای تشخیص دیابت در ۷۵ گرم OGTT را استفاده خواهد کرد:
ناشتا ۱۰۰-۱۲۵ mg/dL ۱۲۶ mg/dL یا بیشتر بیشتر از ۹۲ mg/dL
بعد از یک ساعت بیشتر از ۱۸۰ mg/dL
بعد از دو ساعت ۱۴۰-۱۹۹ mg/dL ۲۰۰ mg/dL یا بیشتر بیشتر از ۱۵۳ mg/dL
در تشخیص دیابت یا دیابت حاملگی افزایش یک مقدار کافی است که نشان دهنده بیماری باشد
 
دیابت بارداری: روش دو مرحله ای
اگر نتایج یک ساعته شما برابر یا بیشتر از ۱۳۵ یا ۱۴۰ میلی گرم در دسیلیتر باشد، پزشک از شما می خواهد مرحله دوم آزمایش را انجام دهید. مرحله دوم شامل خوردن ۱۰۰ گرم قند است. اگر دو تا از چهار مقدار اندازه گیری شده بالاتر از موارد ذکر شده در ادامه باشند، پزشک دیابت حاملگی را تشخیص می دهد.
 
زمان اندازه گیری خون مقادیراندازه گیری شده
ناشتا بیشتر از ۹۵ mg/dL
بعد از یک ساعت بیشتر از ۱۸۰ mg/dL
بعد از دو ساعت بیشتر از ۱۵۵ mg/dL
بعد از سه ساعت بیشتر از ۱۴۰ mg/dL
 
پیگیری پس از آزمون تحمل گلوکز
برای دیابت، پزشک ممکن است قبل از تشخیص توصیه کند آزمایشات بیشتری انجام دهید. آزمایش دیگری برای تشخیص دیابت حاملگی انجام نمی شود.
اگر پزشک پیش دیابت یا دیابت را تشخیص دهد، توصیه می کند رژیم غذایی خود را تغییر داده و ورزش کنید. همچنین ممکن است در صورت نیاز داروهای دیابت تجویز کنند.
پزشکان دیابت حاملگی را با رژیم غذایی و فعالیت درمان میکنند و اگر نیاز باشد، پزشک به درمان خود دارو نیز اضافه میکند. پزشک از شما می خواهد هر روز میزان قند خون خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید در محدوده می باشد.
اگر دیابت بارداری داشته باشید، باید بلافاصله درمان را شروع کنید. دیابت مدیریت نشده می تواند منجر به بزرگ شدن بیش از حد جنین شود؛ این مسئله منجر به عوارضی از جمله زایمان زودرس و سایر عوارض مانند پره اکلامپسی می شود. پزشک با کمک شما راهی مناسب برای درمان شما انتخاب می کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here