درمان خانگی تیرگی زانو و آرنج

درمان خانگی تیرگی زانو و آرنج

اگر به دنبال راهی مطمعن و آسان برای درمان تیرگی زانو و آرنج هستید با ما باشید. در اینجا با روشهای درمان خانگی تیرگی زانو و آرنج آشنا می شوید.

همه افراد به خصوص بانوان به دنبال هرچه زیباتر شدن هستند، پوست صاف و شفاف به این زیبایی کمک می کند. بعضی مواقع بعضی محل های بدن و پوست به دلیل تیرگی، این زیبایی را از فرد میگیرند. یکی از این محل ها زانو و آرنج می باشد. برای اینکه بانوان درلباس های مجلسی و کوتاه زیبا دیده شوند به دنبال رفع تیرگی زانو و آرنج خود هستند. یکی از راه های درمان تیرگی زانو و آرنج، درمان خانگی آن ها می باشد. در این مقاله با درمان خانگی تیرگی زانو و آرنج آشنا شوید.

علل ایجاد تیرگی آرنج و زانو چیست؟

طبق گفته متخصصین برای درمان تیرگی پوست آرنج و سر زانو، لازم است در ابتدا علت ایجاد آن را بیابیم. سپس با توجه به نوع علت، راه حل مناسب را برای درمان انتخاب کنیم. همانطور که می دانید تیرگی پوست در نواحی آرنج و زانو، به جنس و سن بستگی ندارد، بلکه بیشتر از رنگ پوست و میزان فعالیت فرد تاثیر می گیرد.  این نواحی بیشتر از هر ناحیه دیگری در معرض تماس با محیط قرار دارند. اصطکاک آنها با فرش، مبل، لباس و…. باعث افزایش ضخامت پوست می گردد. اکثرا کسانی که روی زمین می نشیند، به این نوع تیرگی دچار می شوند که در بعضی مواقع به همراه تیرگی قوزک پا نیز هست. سایش پوست با محیط مهمترین دلیل، از بین دلایل ایجاد تیرگی این نواحی است که باعث خشکی و پوسته پوسته شدن آن می شود.تماس زیاد با نور آفتاب هم یکی از علل ایجاد این مشکل است. چرا که باعث تولید ملانین بیشتر می گردد و پوست را تیره می کند. در ضمن اگر پوست خشکی داشته باشید، بیشتر از افرادی که پوست معمولی یا چرب دارند در معرض این مشکل قرار دارید.چرا که پوست در این نواحی غدد چربی کمتری دارد، از سایر قسمتهای بدن زودتر خشک می شود، به همین خاطر این مشکل در اشخاصی که پوستی خشک و حساس دارند، بیشتر بروز می کند.  در کنار اصطکاک، چهارزانو نشستن، لم دادن،خشکی پوست و تماس با نور که شایع ترین عوامل ایجاد این عارضه هستند، رعایت نشدن بهداشت نیز عامل تیرگی آرنج و سر زانوها است.

راه های پیشگیری و درمان تیرگی آرنج و زانو چیست؟

بهترین شیوه برای پیشگیری از این معضل، جلوگیری از سایش این نواحی و استفاده از مرطوب کننده است. اما اگر به این مشکل دچار شدید، بهتر است از کرم های کراتولیتیک یا ترکیبات اوره ۵ تا ۱۰ درصد برای درمان استفاده کنید. استفاده از اوره همراه با مرطوب کننده و چرب کننده و صابون های ملایم می تواند بسیاربرایتان مفید واقع شود. کیسه کشیدن و سنگ پا هم برای رفع این تیرگی ها موثر هستند چون لایه های شاخی و سلولهای مرده را کاهش می دهند. تنها به یاد داشته باشید که موقع استفاده از سنگ پا، حتما با ملایمت آن را روی پوست بکشید، تا پوست دچار آسیب نشود. بعد از کیسه کشیدن نیز، کرم مرطوب کننده یا پماد آد بر روی محل بمالید. بعد از بهبودی نیز از کرمهای مرطوب کننده استفاده کنید تا از بروز مجدد مشکل جلوگیری کنید.
توجه کنید که برای کسانی که در این نواحی از پوست، دچار اگزما و یا خشکی پوست هستند، کیسه کشیدن و سنگ پا به هیچ عنوان توصیه نمی شود. 
استفاده از صابون های لایه بردار راه دیگری برای حل این مشکل است اما استفاده زیاد از آنها به پوست آسیب می رساند و پس نباید از آنها زیاد استفاده کرد. اگر پوست خشکی دارید، از آن استفاده نکنید. این نوع صابون ها برای کسانی که پوست چرب دارند، توصیه می شود.
نکته آخر اینکه برای درمان از مصرف ماده مضر سفیداب که ممکن است برخی از افراد ناآگاه به شما پیشنهاد کنند، بپرهیزید. چراکه سفیداب حاوی مواد آسیب رسان  به پوست می باشد و از آنجا که به طور کلی پوست نواحی آرنج و زانو تیره تر از سایر نواحی بدن است، نیازی نیست که سعی کنید تیرگی آن را به طور کامل از بین ببرید، حساسیت بیش از حد روی این موضوع باعث صدمه به این نواحی می گردد، که می تواند بریتان دردسرساز شود.

لایه برداری با کیسه!

کیسه و لیف به نوعی لایه‌بردار فیزیکی هستند که سلول‌های سطحی و مرده پوست را برمی‌دارند در واقع کیسه به نحوی عملی که کرم‌‌های کراتولیتیکی انجام می‌دهد را شبیه‌سازی می‌کند، یعنی با حذف پوسته‌ها و نازک کردن لایه شاخی به بهبود وضعیت موجود کمک می‌کند. البته باید این موضوع را درنظر گرفت که کیسه در عین از بین بردن پوسته‌ها، باعث خشکی پوست هم می‌شود و آن را به افرادی که اگزما دارند، توصیه نمی‌کنیم. البته یادتان باشد که در صورت استفاده از کیسه بعد از حمام حتما نواحی لایه‌برداری شده را با کرم مرطوب‌کننده چرب کنید.

چه کسانی نمی‌توانند تیرگی‌ها را درمان کنند

بسیاری از اینتیرگی‌های زانو یا سر آرنج‌ها کاملا سرشتی و ژنتیک هستند و درنتیجه از نظر علمی و پزشکی طبیعی محسوب می‌شوند، بنابراین استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده یا لایه‌بردار برای رفع آنها تنها اثراتی موقتی و نسبی دارند و برای این افراد در کل راه موثری برای از بین بردن دائمی این تیرگی‌ها وجود ندارد.

کرم‌هایی که به داد تیرگی می‌رسند

۱٫ کرم‌های حاوی AHA و اسید سالیسیلیک: این ترکیبات در کرم‌های چرب اگر ساخته شوند کمک خوبی به روشن‌تر شدن پوست می‌کند.

۲٫ استفاده از کرم‌های کراتولیتیک: این کرم‌ها لایه‌ شاخی را نازک و از ضخیم‌شدن و تیرگی پوست این ناحیه پیشگیری می‌کنند.

۳٫ کرم‌های حاوی اوره ۵ تا ۱۰ درصد

۴٫ کرم‌ها یا ژل‌های روشن‌کننده: این محصولات از عناصری مانند اسید لاکتیک، عصاره شیرین بیان، اسید کوجیک، عصاره آلفا آربوتین، پودر امبلیکا، کره درخت روغن قلم، روغن گل پامچال و عصاره گریپ فروت ساخته شده‌اند که می‌توانند زانوهای شما را در دو تا سه هفته روشن کنند. 

۵٫ کرم‌های اسکراب یا ساینده: این کرم‌ها برای برداشتن پوست‌های مرده مناسب هستند البته باید یادتان باشد که نباید سایش شدید و روزانه باشد چون باعث می‌شود پوست آسیب ببیند و حتی امکان دارد تیره‌تر شود.

۶٫ کرم‌های استروئیدی ملایم: در مواقعی که دلیل خشکی و پوسته‌ریزی اگزماست، اما بهتر است در این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

۷٫ کرم‌های مرطوب‌کننده: بعد از سایش و حمام حتما روی موضع مورد نظر را مرطوب‌کننده بمالید، شب‌ها قبل از خواب هم استفاده کنید؛ یادتان باشد که بعد از درمان هم برای جلوگیری از تیرگی مجدد استفاده از مرطوب کننده الزامی است.

کرم‌های روشن کننده کارسازند

اگر پوست حساسی دارید و فعلا عجله زیادی برای سفید شدن پوست‌تان ندارید پیشنهاد می‌کنیم سراغ کرم‌های روشن کننده حاوی هیدروکینیون بروید که می‌توانند به روشن شدن پوست کمک کنند. (اگرچه ممکن است حدود سه ماه طول بکشد تا اثر کند). البته یادتان باشد که مصرف نادرست و طولانی این دارو می‌تواند تغییر رنگ غیریکنواخت در پوست ایجاد کند و به همین دلیل بعضی از پزشکان این دارو را با دیگر داروها مانند ترتینوئین، اسید آزالالیک یا اسید کوژیک ترکیب می‌کنند تا نتایج بهتری ایجاد کند.

لایه برداری کنید

اگر بخواهید در زمان کوتاهی زانوها و سر آرنج‌ها را سفید کنید، می‌توانید از پزشک‌تان بخواهید برای‌تان میکرودرم‌ ابرژن انجام دهد که یک پیلینگ فیزیکی است. همچنین پیلینگ‌های شیمیایی با TCA یا اسید گیلیکولیک که در مطب پزشک انجام می‌شود هم به روشن‌تر شدن پوست کمک می‌کند و سبب افزایش جذب و نفوذ داروهای روشن‌کننده می‌شود. روش دیگری هم به نام میکروپوریشن وجود دارد که در آن داروهای ضدلک از طریق کانال‌های الکتریکی که با دستگاه میکروپوریشن ایجاد می‌شود وارد عمق پوست می‌شوند و اثر خود را اعمال می‌کنند. در صورتی که به هر دلیلی از محصولات موجود در بازار نتیجه نگرفتید یا نتوانستید تهیه کنید، بهتر است روش‌های خانگی و استفاده از ترکیبات طبیعی را امتحان کنید.

ماسک‌های خانگی بسازید

استفاده از آبلیمو از روش‌های خانگی است که برای روشن کردن پوست به کار می‌رود. می‌توانید نقاط موردنظر را به آبلیموی تازه آغشته کنید تا حدود ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب بشویید. از این روش بهتر است در آخر شب یا صبح استفاده کنید. برای نتیجه بهتر ۳ روز در هفته این کار را تکرار کنید، مطمئن باشید این روش اثر بهتری نسبت به سفید کننده‌های موجود در بازار دارد. همچنین می‌توانید آب یک لیمو را با مقدار کافی شکر مخلوط کنید تا مخلوط حالت خمیری پیدا کند. بعد این مخلوط را روزانه حدود پنج‌ دقیقه روی آرنج ماساژ دهید.

 لیمو با خاصیت رنگ‌بری و شکر هم با خاصیت لایه‌برداری در سفیدی پوست نقش خواهند داشت. بعد از آبلیمو هم مخلوطی از گلیسیرین و گلاب تهیه کنید که کمی حالت کرمی داشته باشد و روی بازوها بمالید، این کار تولید ملانین را کم می‌کند و رنگ قسمت‌های تیره پوست را روشن می‌کند. در واقع هم گلاب و هم گلیسیرین به عنوان رنگ‌‌برهای طبیعی شناخته می‌شوند که می‌توانند پوست‌های مرده و چربی‌ها را هم بردارند. 

زانوهای نرم و لطیف

بعضی اوقات پوست آرنج یا زانو به دلایل مختلف زمخت و زبر می‌شود و این حالت حتی از سیاهی‌ها و تیرگی‌های پوست هم آزاردهنده‌تر می‌شود، اما یک راه‌حل آسان و کم خرج وجود دارد شما باید اول مقداری جوش‌شیرین را با مقدار خیلی کمی آب مخلوط کنید تا مخلوط حالت چسبی شکل پیدا کند حالا این مخلوط چسبی را به زانو یا آرنج بمالید تا پوست زبر و خشن نرم شود.

در خانه کرم بسازید

یک قاشق چایخوری آبلیمو را با مواد درون کپسول ویتامین E و مقداری گلیسیرین و۴ قاشق غذاخوری شیر مخلوط کنید. مخلوط را به محدوده تیره سر زانوهای خود مالیده و ماساژ دهید. ۱۵ دقیقه مخلوط را به حال خود رها کرده، سپس با آب گرم بشویید؛ این مخلوط علاوه بر خاصیت رنگ‌بری، نه تنها سلول‌های پوستی را تغذیه می‌کند بلکه رطوبت خوبی را هم به پوست می‌رساند. البته می‌توانید آبلیمو را تنها با روغن نارگیل مخلوط کنید و به محدوده تیره پوست زانوی‌تان بمالید.

در حمام لایه برداری کنید

در حمام وقتی پوست حسابی با آب گرم خیس خورده و نرم است لایه‌برداری راحت‌تر خواهد بود، کافی است خودتان یک مخلوط لایه‌بردار خانگی بسازید، می‌توانید ۲ فنجان قهوه را با ۱/۲ فنجان نمک دریایی یا شکر درشت و نصف فنجان روغن زیتون یا جوجوبا مخلوط کنید و به اندازه یک قاشق چایخوری بر قسمت‌های زبر پوست مالش دهید تا سلول‌های مرده پوستی کنار زده شوند و پوست تازه خود را نشان دهد. این روش برای کسانی که تیرگی زانو و آرنج دارند بسیار موثر است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 6 = 4