چگونه گوش درد را با سیر درمان کنیم

چگونه گوش درد را با سیر درمان کنیم

با اینکه گوش درد آزاردهنده است، اما معمولا نشانه ی یک بیماری حاد نیست. گوش درد دارای علل متعدد و  قابل درمان با راه های متفاوت است.

داروهای خانگی تهیه شده از مواد طبیعی تا حدودی می توانند باعث تسکین درد شوند. بااین حال، هیچ شواهد علمی دال بر  بهتر بودن آنها نسبت به داروهای غیر تجویزی وجود ندارد.

اگر عفونت گوش دلیل درد باشد، بهتر است به جای تمرکز بر علائم منشا درد را مورد هدف قرار دهیم.

گوش درد چیست؟

گوش درد با سطوح مختلفی از درد در گوش داخلی مشخص می شود. گوش درد اغلب با یک عفونت باکتریایی یا ویروسی، حرکت آن به نقاط عمیق تر گوش، و یا ایجاد توده وکس اتفاق می افتد.

بهتر است اگر گوش درد بیش از ۲۴ ساعت طول کشید، به پزشک مراجعه کنید. در صورت وجود مشکلی اساسی آنها می توانند آنرا تشخیص دهند.

گوش درد اغلب می تواند نشانه ای از شرایط وخیم تری باشد. این شرایط شامل :

گوش شناگران: این وضعیت زمانی رخ می دهد که گوش معمولا بدیلی شنا، در معرض رطوبت بیش از اندازه قرار بگیرد. اگر گوش برای مدت طولانی مرطوب بماند، خطر رشد باکتری ها در گوش افزایش می یابد. در نتیجه عفونت باکتریایی، می تواند به گوش شناگر هدایت شود.

 تورم غدد لنفاوی: غدد لنفاوی بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن هستند. گاهی بروز عفونت، باعث تورم این غدد می شود. بدلیل وجود غدد لنفاوی پشت ناحیه گوش، تورم آنها ممکن است باعث گوش درد شوند.

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی: یکی از شایع ترین عفونت های ویروسی است که باعث سرفه، عطسه و گاهی گوش درد نیز می شود.

 سردرد: افزایش فشار در سر در نتیجه درد می تواند باعث گوش درد شود.

 

راه حل برای گوش درد

حتی اگر گوش درد بدلیل مشکلی حاد باشد، می توان درد را با هردو روش طبیعی و پزشکی کاهش داد. در این متن ۱۰ راه حل برای کاهش درد گوش ارئه می گردد.

   بسته یخ

قرار دادن یک کیسه یخ، کیسه سرد و یا پارچه مرطوب بر روی گوش به مدت ۲۰ دقیقه ممکن است به بی حس کردن درد و کاهش هرگونه التهاب بالقوه کمک کند.

   سیر

سیر به عنوان درمانی طبیعی برای گوش درد هزاران سال است که مورد استفاده قرار می گیرد. گفته می شود آلیسین، از ترکیبات موجود در سیر، در مبارزه با عفونت های باکتریایی ایجاد کننده گوش درد مفید می باشد.

برخی براین باورند که خوردن سیر خام به کاهش درد گوش کمک می کند. هرچند، بدلیل آنکه ممکن است خوردن سیر با مصرف آنتی بیوتیک ها تداخل داشته باشد، باید حتما با توصیه های پزشکی مصرف شوند. همچنین گفته می شود که سیر یک مسکن درد طبیعی است.

 

درمان گوش درد با استفاده از سیر

بارها از خواص ضد میکروبی و ضد عفونی کننده سیر شنیده ایم اما جالب است بدانید که از سیر می توانید برای درمان خانگی عفونت گوش استفاده کنید. سیر علاوه بر خاصیت ضد التهاب و آنتی اکسیدانی که دارد در رفع عفونت و همچنین درد گوشبسیار موثر است. سیر سرشار است از آسیلین که علیه باکتری ها و ویروس های عامل عفونت کار می کند. همچنین سیر حاوی مقداری ترکیبات معطر است که به صورت طبیعی ضد عفونی کننده هستند. این ترکیبات می توانند به سادگی توسط پوست و بافت اطراف پرده گوش جذب شوند.

روش اول درمان با سیر

یک حبه سیر بردارید و پوستش را بکنید. مطمئن شوید تمیز است. در سوراخ گوشتان قرارش دهید. وقتی یک حبه سیر انتخاب می کنید، ابتدا سایزش را چک کنید تا مطمئن شوید داخل گوشتان جا می شود یا خیر. با اینکه درد و التهاب در عرض چند دقیقه از بین می رود توصیه می کنم بگذارید یک شب داخل گوش بماند. پخش شدن گرما را داخل گوش خود حس می کنید.

روش دوم درمان با سیر

برای اینکار ابتدا یک حبه کوچک سیر را کاملا بکوبید سپس آن را با روغنی که از قبل داغ شده است مخلوط کنید, بعد از سرد شدن روغنی که سیر له شده در آن است, می توانید مقداری از آن را در گوشتان بچکانید دقت کنید که چند قطره کافیست و روغن حتما سرد شده باشد. استفاده از روغن داغ عفونت را تشدید کرده و به پرده گوش آسیب جدی می زند

  پدهای گرمایشی

قراردادن یک پد گرمایی یا پارچه گرم بر روی گوش به مدت ۲۰ دقیقه در تسکین موقت درد مفید است. در حالی که دماهای پایین می توانند به بی حس کردن درد و کاهش عفونت کمک کنند، پدهای گرمایشی می توانند باعث شل شدن عضلات و کمک به بهبود جریان خون شوند.

  قطره گوش

درمان های غیر تجویزی برای بعضی افراد، خصوصا افرادی که روش های طبیعی را قبلا امتحان کرده اند، احتمالا مفید است. بسیاری از داروهای غیر تجویزی توسط افرادی که پرده گوش آنها پاره شده است، نباید استفاده شوند. بعضی از افراد نیز ممکن است برای حصول اطمینان نیاز به بررسی با پزشک خود داشته باشند.

   مسکن درد

مسکن های درد مانند ایبوبروفن می توانند در کنترل گوش کمک کنند. این داروها نباید برای پنهان کردن درد استفاده شوند، خصوصا زمانی که گوش درد بدلیل بیماری حادی باشد.

 خوابیدن در حالت نشسته

خوابیدن در حالت نشسته اغلب برای کمک به کاهش فشار ایجاد شده در گوش توصیه می شود.

  جویدن آدامس

اگر گوش درد در حین یا بعد از سفر هوایی یا حرکت به ارتفاعات بالاتر اتفاق افتد، جویدن آدامس می تواند به “بازشدن” گوش و کاهش فشار کمک کند.

 پرت کردن حواس

یکی از بهترین روش ها برای کاهش احساس درد، بخصوص در کودکان، پرت کردن حواس از درد است. بازی، تلویزیون، یا ورزش کردن می تواند در کاهش توجه به گوش درد کمک کند.

  فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از راه های جایگزین در درمان گوش درد است. فیزیوتراپی به دنبال کاهش درد و بیماری از طریق کار برروی عضلات و استخوان ها می باشد. اگر گوش درد بدلیل انحراف استخوان بالایی گردن ایجاد شدهخ باشد، فیزیوتراپ می تواند با برگرداندن این استخوان ها در جای خود، به کاهش گوش درد کمک کند.

 Myringotomy (لوله گوش)

عفونت های طولانی مدت اغلب با Myringotomy درمان می شوند. در این روش با ایجاد یک برش از طریق جراحی، لوله های مخصوصی را در گوش تعبیه و به تخیله مایعات و کاهش فشار در گوش کمک می کنند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 1 =