تفاوت آبرسان و مرطوب کننده ها

تفاوت آبرسان و مرطوب کننده

از مهم ترین موارد که به سلامت پوست کمک می کند این است که تفاوت آبرسان ها و مرطوب کننده ها و نقش آنها را درک کرده باشیم. درضمن هر اطلاعات ناقصی مانند این که گفته می شود آبرسان برای پوست چرب و مرطوب کننده برای پوست خشک است را به سادگی قبول نکنیم.در این مقاله در رابطه با تفاوت آبرسان ها و مرطوب کننده ها و همچنین لزوم یا مهم نبودن استفاده از آنها صحبت کنیم.

محصولات متنوع آبرسان و مرطوب کننده در بازار

امروزه محصولات متفاوتی برای سلامت پوست در دسترس هستند. از میان آنها مرطوب کننده ها و آبرسانها بخض عظیمی از بازار را به خود اختصاص داده اند. قطعا نام این محصولات را زیاد شنیده اید و یا دارید از آنها استفاده می کنید. اما ممکن است اطلاعات کافی در رابطه با آنها نداشته باشید. و یا اینکه ندانید چرا و برای چه پوستی باید آنها را استفاده کنید.

پوست نیاز شدید به آبرسانی دارد

پیش از هر چیز لازم است که بدانیم پوست یک عضو بدن است. بنابراین هر چیزی که بخورید به طور مستقیم روی آن اثر می گذارد. در فصل تابستان باید بیشتر برای آبرسانی کردن به پوست تلاش کرد. زیرا در اثر تعریق، آب پوست از بین می رود. تصور نکنید که اگر قهوه یا چای مصرف می کنید بدنتان هیدراته خواهد شد. بلکه هر فرد در روز باید بین ٢ الی ٣ لیتر آب خالص بنوشد. این مهم ترین فاکتور به منظور هیدراته کردن پوست می باشد.

آبرسان ها و مرطوب کننده ها

لایه های پوستی کراتینوز ( یا شاخی ) از سلول های مرده ای درست شده اند که محتوای آب با میزان کمتری در حدود ۱۰ تا ۳۰ درصد دارند.

در صورتی که میزان آب موجود در پوست طبیعی باشد، پوست نرم، صاف، دارای خاصیت کشسانی و درخشان می شود. در حالت طبیعی حرکتی پایدار از آب از لایه های زیرین پوست به سمت لایه های سطحی آن وجود دارد و نهایتا این آب از سطح پوست تبخیر می شود.

زمانی که پوست به دلایلی شامل عوامل داخلی یا خارجی نتواند این میزان آب را حفظ کند، پوست، خشک خواهد شد.

حفاظت آبرسان ها در مقابل عوامل خارجی

از مهمترین عوامل خارجی می توان مواجه شدن با آب و هوا یا باد گرم را اسم برد. از سمت دیگر، شستن زیاد از حد پوست باعث از بین رفتن لایه های چربی محافظ پوست می شود و همچنین پوست را خشک می کند. مواجه شدن پوست با برخی از مواد هم از دسته عوامل خارجی به حساب می آید. مشاغلی که در تماس مداوم با مواد شوینده و پاک کننده هستند مثل جراحان و تکنسین های آزمایشگاه هم فرد را مستعد داشتن پوست خشک می کنند. به علاوه روش های درمانی که برای بهبود آکنه انجام می شوند، اگر به طور بی رویه و بیش از حد استفاده شوند، می توانند پوست را خشک کنند. عامل دیگر داخلی مربوط به توانایی پوست در نگه داشتن رطوبت پوست می باشد.

با بالا رفتن سن نیاز به آبرسانی پوست افزایش می یابد

یک عامل مهم دیگر، بالارفتن سن است که موجب کم شدن توانایی پوست در نگهداری رطوبت آن می شود. به علاوه، برخی از بیماری ها مثل درماتیت آتوپیک موجب ضعف این توانایی می شود. داشتن رژیم های سخت، سوء تغذیه و کمبود مواد مغذی مورد نیاز بدن هم می توانند باعث آسیب رساندن به این سد حفاظتی شوند. پوست خشک دارای ظاهری خشن و مات است و گاهی پوسته های ریزی بر روی آن مشاهده می شود.

افزون بر این خطوط پوست در این موارد واضح تر به چشم می رسند. احتمال دارد خشکی پوست به اندازه ای باشد که باعث ایجاد خارش شود .این مورد خودش پوست را مستعد عفونت های باکتریایی و قارچی می کند.

زمانی که خشکی پوست به میزان بالایی برسد به اصطلاح به آن xerosis می گویند.

برخلاف تبلیغاتی که می شود، هرگز اثبات نشده است، اینکه مرطوب کردن پوست موجب برگرداندن و برعکس کردن روند پیر شدن می شود.

تفاوت آبرسان ها و مرطوب کننده ها

حتما تا کنون متوجه شده اید که گاهی پوستتان تشنه می باشد.، این کاملا درست است. پوست های تشنه نیاز به آبرسانی دارند و پوست های خشک نیاز  به مالیدن روغن.

ولی  نکته ی حائز اهمیت این است که اگر فقط پوستمان را آبرسانی کنیم، نرم خواهد شد. ولی این حالت به طور موقتی ایجاد می شود. پس از ان باید از روغن یا مرطوب کننده برای روی پوست استفاده شود تا آب پوست نگه داشته شود.

پس این نکته را در نظر داشته باشید که مرطوب کننده ی تنها  پوست را همچنان بدون آبرسانی نگه می دارد.
بنابراین آبرسان و مرطوب کننده مکمل همدیگر می باشند و بدون هم دیگر نمی توانند خوب عمل کنند.

آبرسان و مرطوب کننده

محصولات آبرسان چگونه عمل می کنند

زمانی که از محصولات آبرسان صحبت می شود هایلورانیک اسید عنصر اصلی می باشد. این ماده به کل طبیعی در بدن موجود است. این مولکول کوچک می تواند هزار برابر وزنش در خود آب نگه دارد و کم کم آن آب را به پوست انتقال دهد.

اما مقدار این ماده مانند کلاژن که بدن آن را هم به طور طبیعی تولید می کند، با افزایش سن کمتر می شود. با افزایش پیدا کردن سن، پوست نازک و خشک می شود و بدن احتیاجش بیشتری به هایلورانیک اسید دارد.

محصولات مرطوب کننده چگونه عمل می کنند

عموما اکثر افراد فکر می کنند که روغن ها موجب ایجاد شدن جوش بر روی پوست می شوند. این نظریه به طور کامل درست نیست.
حتی افرادی که پوست خشک دارند فکر می کنند که اگر از محصولات oil free یا همان فاقد روغن استفاده کنند از جوش و آکنه مصونیت دارند.
اما این در حالیست که ضرری که خشکی پوست به آن می زند خیلی بیشتر از چرب بودن آن است. خشکی پوست عامل بسیاری از مشکلات پوستی می باشد.

بهتر است این نکته را بدانید که مرطوب کننده ها (روغن) موجب ترمیم کردن قسمت های صدمه دیده ی پوست می شوند.
نتیجه این است که شما حتی اگر پوست چربی دارید، حتما باید از آبرسان استفاده کنید. همچنین مرطوب کننده را هم همچنان استفاده کنید.

یکی از روش هایی که پوست را شاداب می کند، ابرسانی پوست است که این کار توسط ارایشگاه ها انجام می شود ، ارایشگران پیشنهاد می کنند که برای ابرسانی پوست هفته ای یا ماهی باید مراجعه کنند که این کار نیز با هزینه های بالایی انجام می شود .

ابرسانی پوست یعنی چه ؟

ابرسانی پوست یا هیدرودرمی یعنی رطوبت رساندن به پوست . با ابرسانی سلول های پوستی شاداب و متورم می شوند و در نتیجه با این کار پوست شاداب و سرزنده می شود .

از چه سنی ابرسانی کنیم ؟

از سن ۳۰ سالگی باید افراد رسیدگی به پوست خود را اغاز کنند چون با افزایش سن، پوست دچار چین و چروک می شود به خصوص در پوست های خشک که باعث شکنندگی ، پیری و ایجاد چین و چروک می شود . البته با داشتن تغذیه ای سالم باعث جلوگیری از ایجاد چین و چروک می شود. بهتر است روزانه ۸ لیوان اب میل کنید ، هفته ای یک مرتبه از اب هویج استفاده کنیم و مصرف میوه و سبزیجات را فراموش نکنیم.

چه کسانی از کرم ابرسان استفاده کنند ؟

کسانی که دارای پوست خشک و معمولی هستند باید از کرم ابرسان استفاده کنند همچنین پیشنهاد می شود روزانه از کرم های مرطوب کننده قوی گیاهی استفاده کنند .

برای داشتن پوست شاداب چه کار انجام دهیم ؟

خانم ها باید بدانید عواملی که پوست شما را دچار پیری می کند موارد زیر است که با اجتناب از ان ها همیشه دارای پوستی شاداب خواهید بود.

نور افتاب : اگر در معرض نور افتاب قرار بگیرید علاوه بر اینکه دچار لک می شوید ، اشعه های ماورابنفش خورشید باعث سرطان پوست می شود . بنابراین بهترین روش استفاده از ضد افتاب فیزیکی کالی بل استفاده کنید. این ضد افتاب کاملا فیزیکی و رنگی بوده و علاوه بر اینکه پوست را در برابر اشعه های خورشید محافظت می کند به عنوان ضد لک نیز کاربرد دارد .

تغذیه : روزانه به مقدار ۸ لیوان اب میل کنید و از سبزیجات و میوه های تازه استفاده کنید این موارد به عنوان انتی اکسیدان طبیعی پوست شما را در برابر پیری محافظت می کند ، بهتر است به جای استفاده از مولتی ویتامین های صنعتی از میوه ها و سبزیجات تازه استفاده کنید .

استراحت و نداشتن استرس: خواب کافی داشته باشید و استرس را از خود دور کنید . چون نداشتن خواب کافی و وجود استرس باعث پیری و چروک شدن و از بین رفتن شادابی پوست می شود .

خشکی پوست : افرادی که پوستشان خشک هست یا در مناطق با اب و هوای خشک زندگی می کنند نسبت به افراد دیگر زودتر دچار پیری پوست می شوند پس باید از کرم مرطوب کننده مناسب استفاده کنند . بهترین کرم مرطوب کننده، کرم مرطوب کننده شیر و گندم است . این مروطب کننده فوق العاده قوی بوده ، علاوه بر رطوبت رسانی به پوست مانع افتادگی پوست نیز می شود .

بهترین کرم ابرسان پوست کدام است ؟

در بازار انواع کرم ابرسان پوست موجود است اما باید بدانیم کدام کرم واقعا به عنوان ابرسانی پوست عمل می کند. یک کرم ابرسان پوست باید دارای ویژگی های زیر باشد .

باید کاملا گیاهی باشد .

حاوی ویتامین E باشد

تا جایی که می تونایند از ابرسانی که حاوی جوجوبا هست استفاده کنید چون جوجوبا باعث ترمیم پوست شده و علاوه بر ان خاصیت ضد پیری و جوان کنندگی دارد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

37 − 34 =