توصیه های مهم به مادران بعد از تولد نوزاد

توصیه های مهم به مادران بعد از تولد نوزاد

در این مطلب قصد داریم شما را با چند توصیه پس از تولد نوزاد آشنا کنیم. با ما تا پایان همراه باشید.

 
 
چون بیشتر والدین آمادگی لازم را برای جواب‌ گویی به نیاز های نوزاد ندارند. دو هفته اول بعد از تولد نوزاد، هفته‌ های خوش، پرخاطره و خسته‌کننده‌ای است. بدن مادر با تغییرات زیادی روبه‌رو است و باید بلافاصله پس از زایمان خود را برای تغذیه و مواظبت از نوزاد آماده کند.

برنامه خواب و تغذیه مادر، در این مدت بستگی به برنامه نوزاد دارد. بنابراین، مادر باید موقتاً انجام امور دیگر را تعطیل کند و از هر کاری که نیروی او را می‌گیرد، چشم‌ پوشی نماید.

پس از تولد نوزاد، مادر می‌بایست با هوشیاری کامل تمام علایم حیاتی فرزند خود را بررسی نماید. در روزهای اول رنگ پوست، میزان تغییرات وزنی، نوع گریه کردن نوزاد و … می‌تواند مادر را از سلامت فرزندش آگاه سازد.

Important recommendations to mothers after birth

اگر شما هم زمان تولد نوزاد دلبندتان نزدیک است شاید استرس و نگرانی‌ هایی داشته باشید. این که با تولد نوزاد به زودی مادر می‌شوید و دنیایی از مسئولیت‌ ها را تجربه می‌کنید به همان اندازه که هیجان‌ انگیز است می‌تواند اضطراب هم ایجاد کند. نوزاد تازه‌ متولد شده شما همه زمان و نیرویتان را می‌گیرد. بنابراین باید به اندازه کافی به خودتان اهمیت بدهید تا انرژی کافی برای نگهداری از این فرشته کوچک داشته باشید.

تولد نوزاد

بلافاصله بعد از تولد نوزاد، او را به بخش نوزادان می‌فرستند تا تست‌ های سلامت به نام تست آپگار را از او بگیرند، این تستی است که با کمک آن پزشکان از سلامت نوزاد مطمئن می‌شوند و نشانه‌ های حیاتی او را چک می‌کنند. این تست یک دقیقه بعد از تولد نوزاد و برای بار دوم پنج دقیقه بعد از زایمان انجام می‌شود و بعد نوبت به معاینه جسمی می‌رسد.

بعد از بررسی دمای بدن، نبض، تعداد تنفس، اندازه‌ گیری وزن، قد و دور سر، نوزاد را به آغوش شما می‌آورند تا آرام بگیرد و اولین شیر زندگی‌ اش را بخورد. پس از اطمینان از سلامت نوزاد در صورتی که مادر مشکل جسمی حادی نداشته باشد مرخص می‌شود. حالا دیگر شما با فرشته تازه متولد شده‌تان به خانه می‌روید تا زندگی جدیدی که پیش رو دارید آغاز کنید.

چرا پس از تولد نوزاد افسرده شده‌اید؟

ممکن است در روزهای ابتدایی تولد نوزاد احساس خستگی و افسردگی کنید. سندرم افسردگی پس از زایمان معمولا در روز های سوم و چهارم به بعد به سراغ مادران می‌آید. اگر بعد از تولد نوزاد دلبندتان احساس درماندگی کردید و از اوضاع جدید لذت نمی‌بردید، به سرعت با پزشک خود مشورت کنید.

افسردگی پس از زایمان در تمام مادران شایع است و به دلیل تغییرات هورمونی رخ می‌دهد و پزشک شما مطمئنا می‌تواند کمکتان کند تا با این اوضاع کنار بیایید. هر چه نوزاد شما بیشتر از سینه شیر بخورد و مک بزند، غدد شیری بیشتر تحریک می‌شوند و شیر بیشتری ترشح می‌کنند، پس هر وقت نوزاد نیاز داشت به او شیر بدهید و در ماه‌ های اول برنامه و ساعت را فراموش کنید.
Important recommendations to mothers after birth
هفته‌ های اول تولد نوزاد

شاید نسبت به هفته پیش نتوانسته‌اید بهتر بخوابید یا این که همان زمان که داشتید می‌خوابید با گریه نوزاد بیدار شدید. مشکلات شما به عنوان یک مادری که تازه بچه‌اش را به دنیا آورده است در این هفته تمام نمی‌شود. حوصله نداشتن، خستگی و حتی سازگاری نداشتن یکی دیگر از رهاورد هایی است که مادران بعضی وقت‌ ها در هفته‌ های اول و گاه چند ماه پس از بارداری آن را تجربه می‌کنند. ولی برای شما که بزرگترین رهاورد را در بغل دارید، گذشتن از این بحران‌ ها  مشکل نخواهد بود؛ کافی است نسبت به حالات خود و فرزندتان هوشیار باشید و بیش از اندازه از خود انتظار نداشته باشید.

در واقع شما باید هم از او مراقبت کنید و هم نیرو و قوای از دست رفته‌تان را به دست آورید.

تغییرات وزنی نوزاد

نوزاد در هفته‌ های اول روزانه ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند و در هفته دوم حدودا ۲۴۰ گرم به وزن نوزاد اضافه می‌شود، پس اگر فرزند شما تا پایان هفته اول به سه کیلو رسیده بود، می‌توانید انتظار داشته باشید تا پایان هفته دوم حداقل سه کیلو و چهارصد گرم وزن پیدا کند.

به نوزادتان توجه کنید

اگر کودک شما به وقت طبیعی به دنیا آمده باشد احتمالا شبیه یک فرشته لپ صورتی است اما اگر کمی زودتر به دنیا آمده باشد ممکن است کمی زرد به نظر بیاید. در اتاق با نور کافی فشار ملایمی روی قفسه سینه کودک وارد کنید، اگر هنگام برداشتن فشار، ته رنگ زردی روی پوست باقی ماند با پزشک خود مشورت کنید.

پزشکان می‌توانند با انجام آزمایش خون و اندازه‌ گیری سطح بیلیروبین به شما کمک کنند. برای برطرف کردن زردی معمولا از فتوتراپی استفاده میکنند، یعنی کودک را برهنه زیر نور فلورسنت قرار میدهند تا بیلیروبین خون پایین بیاید.
خودتان هم می‌توانید با قرار دادن کودک در معرض نور خورشید به پایین آوردن این پروتئین کمک کنید. در این چند روز وظیفه پاک کردن پوشک هم بر عهده شماست. با دیدن اولین دفع نوزاد تعجب نکنید، اولین دفع‌ ها ماده‌ای سیاه رنگ و قیر مانند و چسبناک است که مکونیوم نام دارد و در اثر بلعیدن آب درون رحم در معده نوزاد جمع شده است. این کاملا طبیعی است و جای نگرانی ندارد. کودک باید تا ۲۴ ساعت اول حداقل یک بار مکونیوم دفع کند. در غیر این صورت بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.
Important recommendations to mothers after birth
چطور با نوزاد تازه متولد شده‌تان ارتباط برقرار کنید

نوزادان در این سن با گریه کردن ارتباط برقرار می‌کنند و صدا های ناگهانی باعث ترسشان می‌شود. از گریه‌ های فرزندتان نترسید. او از تنها ابزارش برای هشدار دادن به شما و بیان خواسته‌ ها یا نارضایتی‌ هایش استفاده می‌کند. علاوه بر این شما می‌توانید با لمس کردن به بهترین شیوه با نوزادتان ارتباط برقرار کنید.

محققان می‌گویند تماس بدنی با کودک نه‌ تنها او را آرام می‌کند، بلکه در روز های بیماری هم به تسریع روند بهبودش کمک می‌کند. کودک شما عاشق این است که به وسیله شما لمس شود.

حتما پس از شیر دادن به نوزاد باد گلوی او را بگیرید

این کار به مهارت و استعداد خاصی نیاز دارد که البته مادران به سرعت رگ خواب نوزادشان دستشان می‌آید. اگر نوزاد بعد از شیر خوردن آروغ نزند هوایی که با مکیدن شیر بلعیده است باعث می‌شود دل‌ درد بگیرد. برای آروغ گرفتن موقعیت‌ های مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک بهتر جواب می‌دهد.

او را عمود بگیرید طوری که سرش روی شانه‌تان باشد و قفسه سینه‌ اش روی سینه‌تان قرار بگیرد و بعد کمر و شکمش را به آرامی ماساژ بدهید.
Important recommendations to mothers after birth
میزان خواب نوزاد

هیچ الگوی دقیقی برای میزان خواب نوزادان موجود نیست. نوزادان دو هفته هنوز ساعات درونی‌شان تطبیق پیدا نکره است و معمولا بین ۱۶ تا ۲۰ ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند. نوزادان معمولا در دو هفته اول هر سه یا چهار ساعت از خواب بیدار می‌شوند. اگر نوزادان ساعات بیشتری را بخوابند احتمالا طی روز گرسنه‌ تر شده و به وعده‌ های غذایی بیشتری نیاز خواهند داشت.

 
قانون طلایی دوران مادری:
هر زمان نوزاد خوابید شما هم بخوابید. به تغذیه خودتان هم اهمیت بدهید تا دچار ضعف نشوید، به خصوص اگر نوزاد از شیر خودتان تغذیه میکند بیشتر به خودتان برسید تا مواد و ویتامین‌ های لازم هم به بدن شما برسد و هم به بدن نوزاد.
Important recommendations to mothers after birth

نکات مهم در ارتباط با تولد نوزاد و نگهداری از او
  • قبل از ورود نوزادتان به خانه یک خانه‌ تکانی انجام دهید و همه جای خانه را تمیز کنید.
  • یک دستگاه تصفیه‌ کننده هوا در خانه داشته باشید.
  • صندلی کودک برای آوردن نوزاد از بیمارستان به خانه را فراموش نکنید.
  • بهترین روش تغذیه کودک شیر مادر است.
  • لباس‌ های نوزاد را پیش از استفاده بشویید.
  • پوشک نوزادان در ماه‎ های اول تولد نوزاد روزی چند مرتبه باید تعویض شود. بنابراین پوشک به اندازه کافی و در اندازه مناسب خریداری کنید.
  • چند اسباب بازی که موسیقی ملایمی دارند، بخرید و در اتاق کودک قرار دهید.
  • دوربین را جایی در دسترس قرار دهید. روز های اول تولد نوزاد دیگر تکرار نخواهند شد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

9 + 1 =