آلرژی نوزادان

معمولا یکی از سوالات رایج تازه مادران این است که : 

به شیرخوارشان قطره AD بدهند یا مولتی‌ویتامین و اینکه نوع ایرانی آن بهتر است یا خارجی و مصرف کدامشان برای رشد شیرخوار مفید است و…

«از پانزدهمین روز تولد باید روزانه به شیرخواران ۲۰ قطره ویتامین AD یا ۲۵ قطره مولتی‌ویتامین داده شود و تنها تفاوت بین این، به دلیل ترکیبات موجود در آنهاست؛ قطره AD فقط حاوی ویتامین A و D بوده درحالی که در مولتی‌ویتامین سایر ویتامین‌ها هم وجود دارد ولی با این حال، میزان ویتامین D در هر دو یکسان است.»

ارجحیتی در مصرف نوع خارجی مولتی‌ویتامین و ویتامین AD نسبت به نوع ایرانی وجود ندارد. البته مصرف نوع خارجی آن به شرطی که مقادیر مولتی‌ویتامین آن ۱۵۰۰ واحد در سی‌سی یا میلی‌لیتر و ویتامین AD، ۴۰۰ واحد باشد، اشکالی ندارد در غیر این صورت (اگر مقادیر گفته شده به این میزان نباشد) نه نوع خارجی و نه نوع ایرانی آن مفید نخواهد بود.

تفاوتی بین قطره AD و مولتی‌ویتامین از نظر ویتامین D وجود ندارد.
اما در صورتی که کودکی دچار آلرژی باشد، نباید به او مولتی‌ویتامین داده شود چون ماده رنگی موجود آن که تارترازین است باعث تشدید حساسیت و عوارض آن خواهد شد. بنابراین باید به کودکانی که دچار آلرژی مادرزادی و گونه‌های قرمز هستند یا سابقه حساسیت شدید در خانواده آنها وجود دارد، قطره AD داده شود.

والدین باید بدانند مصرف قطره آهن و ویتامین AD در کودکان صرفا به خاطر وزن‌گیری نیست، بلکه همه شیرخواران دچار کمبود آهن و ویتامین D هستند بنابراین باید با دادن قطره آهن، AD یا مولتی‌ویتامین نیاز بدن به این ویتامین‌ها تامین شود. بی‌توجهی به این مساله و عدم دریافت ویتامین D به میزان کافی و هر روز می‌تواند زمینه را برای ابتلا به نرمی استخوان فراهم کند. علاوه بر این، کمبود ویتامین D و همچنین ابتلا به برخی بیماری‌ها می‌تواند باعث ابتلای کودک به پای پرانتزی شود.

 بهترین نحوه دادن قطره به نوزاد این است که : 
تعداد ۲۵ یا ۲۰ قطره در یک قاشق مرباخوری چکانده شود و به آرامی با قاشق به او داده شود. درصورتی که شیرخوار تمایلی به خوردن آن نشان نمی‌دهد بهتر است با آبمیوه مخلوط و خورانده شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

43 − 34 =