اطلاعاتی درباره بندناف

اطلاعاتی درباره بندناف: زایمان نیلوفر آبی lotus birth روشی است که پس از تولد نوزاد بند ناف بریده نمی‌شود و در حالی که…

اطلاعاتی درباره بندناف
درباره بند ناف چه می‌دانید؟
بند ناف در هفته پنجم رشد جنین شکل می‌گیرد و شامل دو شریان خونی (سرخرگ) و یک ورید (سیاه‌رگ) است که در ماده ژلاتینی به نام “وارتونز ژل” Wharton,s jelly پیچیده شده است. بنیان بند ناف از زایگوت Zygote بوده که نام تخمک بارور شده است. بند ناف از محلی که بعدها به آن ناف می‌گویید تا جفت مادر ادامه دارد و از یک طرف مواد غذایی و اکسیژن را به جنین رسانده و در جهت مخالف ضایعات تولید شده را برای دفع منتقل می‌کند.
تا زمانی که فرزندتان دوره کامل جنینی را پشت سر می‌گذارد، بندناف به طول حدودا ۵۶ سانتی‌متر می رسد.
 اهمیت و نقش حیاتی بند ناف
امروزه پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که اهمیت بند ناف بیش از یک رابط غیرفعال بین مادر و جنین بوده و در حقیقت نقش حیاتی‌تری دارد. برای مثال، بند ناف به تحرک‌های جنین‌های فعال‌تر با افزایش طول واکنش نشان می‌دهد و زمانی‌که او درحال چرخیدن درون رحم شماست، به فرزند پرانرژی شما آزادی بیشتری برای تحرک می‌دهد. همچنین یافته‌های جدید نشان‌دهنده‌ی بلندتر بودن بند‌ناف پسران نسبت به دختران و کوتاه‌تر بودن بند ناف دوقلوها نسبت به تک قلوها است. علاوه براینکه، عموما در اولین بارداری‌ بندناف به نسبت بارداری‌های بعدی کوتاه‌تر است. هفت تا ده روز پیش از تولد، بندناف متوجه می‌شود که زمان روند شیمیایی دیگری فرا رسیده است و باید در انتظار قطع شدن از نوزاد باشد، به همین دلیل رگ‌های داخلی خود را منقبض می‌کند.
بریدن بندناف
تا حدودا یک نسل پیش‌، به پدر اجازه نمی‌دادند به اتاق عمل وارد شود. امروزه در بسیاری از نقاط جهان به پدران این افتخار داده می‌شود، تا بندناف فرزندانشان را قطع کنند که روشی شگفت‌انگیز برای دخیل کردن پدران در تجربه زایمان است. در‌حالی‌که بریدن بندناف، معمولا شصت ثانیه بعد از تولد رخ می‌دهد، ولی بعضی از متخصصین پیشنهاد می‌کنند که بند‌ناف را چند دقیقه دیر‌تر ببرند.
دوشیدن بندناف
دوشیدن بندناف Cord milking روندی است که سریعا پس از زایمان و پیش از بریدن و گیره زدن به آن، بند ناف را دو یا سه بار از طرف جفت به سمت نوزاد می دوشند (تا تمامی محتویات داخل بندناف به درون بدن نوزاد تخلیه شود). پژوهش‌های جدید به این نتیجه رسیده‌اند که با این کار سلول‌های قرمز خونی‌ِ بیشتری به نوزاد منتقل شده و مستقیما پس از زایمان، فشار خون نوزاد را بهبود می‌بخشد.
زایمان نیلوفر آبی
زایمان نیلوفر آبی lotus birth، روشی است که در آن بندناف بطور کامل بریده نمی‌شود و در حالت متصل به جفت رها می‌شود. در این روش بندناف برای خشک شدن طبیعی رها می‌شود و سه تا ده روز پس از زایمان جدا می‌شود. درحالی‌که در علم مدرن زنان و زایمان این روش تازگی دارد، ولی با نگاه مادران عصر جدید به این روش بعنوان زمانی‌ خاص که طی آن نوزاد به آرامی و بطور طبیعی از بدن مادرش جدا می‌شود، مفهوم زایمان نیلوفر‌آبی در حال کسب طرفداران بیشتری است.
آداب و رسوم مختلف در گوشه و کنار دنیا در مورد بند ناف
خاکسپاری بند ناف
در کشور جامائیکا طی مراسمی که احتمالا ریشه آن در افریقاست، بندناف را در املاک فامیلی نوزاد به خاک سپرده و درختی را در آن ناحیه می‌کارند. این گیاه به نام درخت تولد نامیده می‌شود و نشان‌دهنده رابطه خانوادگی با زمین تحت تملک آنان است. این درخت‌ نشانه افتخار بزرگی به حساب می‌آید.
نگهداری از بند ناف به عنوان یادگاری
“کوتوبوکی باکو” Kotobuki Bako مراسمی ژاپنی است. در داخل یک جعبه چوبی گران‌قیمت و کنده‌کاری شده عروسک کودکی است که لباس کیمونو به تن دارد. بندناف خشک شده درون این کیمونو پیچیده می‌شود و به عنوان یادگاری از تولد نوزاد نگهداری می‌شود. بعضی از بومیان امریکا نیز از بندناف نگهداری می‌کنند. کیسه‌ای مزین به مهره‌های رنگین کوچک برای نگهداری از بندناف بعد از افتادن از بدن نوزاد ساخته می‌شود و به عنوان طلسم خوشبختی برای کودک شناخته می‌‌شود. مردم امریکای لاتین اعتقاد دارند که پس از این‌که بندناف افتاد، با قراردادن سکه‌ای روی نافی که در حال بهبود است، می‌توان از بیرون زدن دوباره بند‌ناف آن پیشگیری کرد.
معجزه خون بندناف
به نظر می‌رسد که در فرهنگ غرب برای استفاده عملی از بندناف کم‌تر احساسی برخورد می‌شود. و برای استفاده از خونی که در بندناف وجود دارد (سرشار از سلول‌های بنیانی) تمام تلاش خود را انجام می دهند. امروزه بندنافی که پس از زایمان نوزاد ذخیره می‌شود، در درمان بیماری‌هایی مثل لوسمی یا سرطان‌خون به‌جای پیوند مغز استخوان استفاده می‌شود. با کمک بندناف می‌توان بیماری‌های ژنتیکی، سیستم ایمنی، سرطان‌ها و اختلالات خونی را نیز مداوا کرد. یعنی رابط حیاتی فرزندتان در رحم یعنی بند‌ناف و محتویات آن، می‌تواند دوباره نجات‌دهنده‌ی او باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here