مصرف امگا سه در بارداری،ضروریست؟

اعتدال در مصرف این دو اسید چرب در رژیم غذایی روزمره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
امگا ۳ و امگا ۶ از جمله اسیدهای چرب ضروری به شمار می روند که مصرف آنها برای سلامتی بسیار مهم و حیاتی است، زیرا بدن انسان توانایی ساخت آنها را نداشته و در نتیجه این نیاز باید از طریق غذا تامین شود. داشت.
 با این وجود تغذیه امروزه ما سرشار از امگا ۶ و فاقد مقادیر کافی از امگا ۳ است. در حالیکه اعتدال در مصرف این دو اسید چرب در رژیم غذایی روزمره از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
در واقع حاصل مطالعات علمی دانشمندان که در طول سال های متمادی بر مصرف روغن های سرشار از اسیدهای چرب در دوران بارداری صورت گرفته حاکی از اهمیت این مساله در رشد و تکامل مناسب مغز و سیستم عصبی جنین است. علت دقیق این مساله تاکنون برای دانشمندان ناشناخته بود. تا اینکه به تازگی گروهی از محققان ژاپنی تحقیقات خود را در این زمینه متمرکز کرده و توانستند توضیح قابل قبولی برای این پدیده پیدا کنند.
پژوهشگران برای پاسخ به این سوال به تحقیق و بررسی بر روی دو گروه از موش های باردار آزمایشگاهی پرداختند. موش های گروه اول با مواد غذایی غنی از امگا ۶ و عاری از امگا۳ به صورتی نامتعادل تغذیه شدند.
پس از پایان دوره بارداری دانشمندان بچه موش های هر دو گروه را به صورتی یکسان با یک رژیم غذایی کاملا متعادل تغذیه کردند. نتایج تحقیقات نشان داد که بچه موش های گروه اول نه تنها نسبت به بچه موش های گروه دوم دارای مغز کوچکتری بودند بلکه علاوه بر آن این عده از موش ها دچار اختلالات هیجانی بوده و بخصوص با رسیدن به سن بلوغ نشانه های اضطراب را از خود نشان می دادند.
پروفسور نوریکو اوسومی سرپرست این گروه تحقیق با توجه به نتایج حاصل از این پژوهشی معتقد است که بروز این اختلالات عصبی ناشی از عدم تعادل در مصرف امگا ۳ و امگا ۶ در دوران بارداری منجر به پیری زودرسی گروهی از سلول های بنیادی شده است که وظیفه تمایز و ایجاد سلول های عصبی را در دوران جنینی بر عهده داشته اند.
به این ترتیب افراط در مصرف امگا ۶ و عدم مصرف کافی امگا ۳ در دوران بارداری عوارض بد و نامطلوبی بر رشد و تکامل سیستم عصبی جنین و سلامت دراز مدت او خواهد داشت. از همین رو اعتدال در مصرف این دو اسید چرب در دوران بارداری نقش تعیین کننده ای در سلامت آینده کودک دارد – انواع ماهی های چرب مانند ماهی آزاد، ماهی تن، ساردین، شاه ماهی، ماهی خال خالی، انواع آجیل و دانه های روغنی، روغن های گیاهی نظیر روغن بزرک، کلزا و همچنین روغن شاهدانه از مواد غذایی سرشار از امگا ۳ به شمار می روند.
علاوه بر ان امگا ۶ نیز به میزان فراوان در غلات و روغن های گیاهی از جمله روغن بادام زمینی، روغن آفتابگردان و و همچنین روغن کنجد یافت می شود و در آخر آنکه تخم مرغ و برخی انواع گوشت قرمز نیز حاوی مقادیر فراوانی از امگا ۶ می باشند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here