علایم استرس بیش از حد و عوارض آن را بشناسید

Young beautiful business woman panic

علایم استرس بیش از حد و عوارض آن را بشناسید

استرس بیش از حد  برای یک دوره کوتاه یا طولانی سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود ,استرس جز اجتناب ناپذیر زندگی است و به گفته دانشمندان، اندکی استرس لازم است اما اگر انسان، استرس بیش از حد را برای یک دوره کوتاه یا طولانی تجربه کند، سیستم ایمنی بدن ضعیف می‌شود. با برخی از عوارض استرس، آشنا شوید.ابتلا به کهیر، نوسانات وزن، سردرد، مشکلات گوارشی، ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن، آکنه، مشکلات حافظه و ریزش مو از اثرات خاموش ناشی از استرس هستند.

استرس بیش‌ از حد دارید؟ با استفاده از این نشانه‌ها تشخیص دهید 

کهیر: اگر به طور ناگهانی دچار برجستگی‌های قرمز رنگ شدید، نباید آلرژی را مقصر بدانید چون احتمالا تحت استرس شدید، این علامت در شما بروز کرده است. هنگامی که بدن استرس بیش از حد را برای یک دوره کوتاه یا طولانی تجربه می‌کند، سیستم ایمنی بدن ضعیف شده و بدن شروع به انتشار هیستامین برای مبارزه با بیماری‌ها می‌کند. زمانی که سیستم ایمنی بدن در اثر استرس ضعیف می‌شود، پوست می‌تواند توسط موادی که هرگزبه آنها حساسیت نداشته‌اید، مانند صابون، سرما، گرما، لوسیون و مواد شوینده تحریک شود و واکنش های آلرژیک از خود نشان دهد.

know-the-symptoms-of-excessive-stress-and-its-complications

نوسانات وزن:

 استرس باعث انتشار هورمون کورتیزول می‌شود که خود منجر به اختلال در توانایی بدن شما برای پردازش قند خون و اختلال در سوخت و ساز چربی، پروتئین و کربوهیدرات می‌شود. این روند افزایش و یا کاهش وزن را به دنبال دارد. علاوه بر این، استرس می‌تواند شما را تشویق به انجام رفتارهای ناسالم تغذیه ای مانند پرخوری کند.

سردرد:

 اگر سابقه سردردهای جدی نداشته‌اید و به طور ناگهانی دچار این نوع دردهای تپش دار و مداوم می‌شوید، ممکن است بیش از حد تحت استرس باشید. استرس باعث آزاد شدن مواد شیمیایی می‌شود که می‌تواند تغییرات اعصاب و عروق خونی را در مغز به دنبال داشته باشد و سردرد را به ارمغان بیاورد. اگر شما مستعد ابتلا به میگرن باشید، استرس می‌تواند آغازگر حملات میگرن باشد و یا سیر آن را وخیم‌تر کند.

 

know-the-symptoms-of-excessive-stress-and-its-complications

استرس، می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را نیز مختل کند‎ 

مشکلات گوارشی:

 استرس، می‌تواند عملکرد دستگاه گوارش را نیز مختل کند و آنهم با افزایش میزان اسید گوارشی و ایجاد سوزش سر دل. همچنین این عامل مخل روانی باعث تخلیه آهسته تر مواد غذایی از معده شده و نفخ و گاز و حتی دل درد و اسهال را به همراه دارد.

تضعیف سیستم ایمنی بدن:

 استرس با سرکوب سیستم ایمنی بدن، شما را در معرض ابتلای آسان تر به بیماری‌های ویروسی قرار می‌دهد در حالی که توانایی بدن شما برای مبارزه با آنها کاهش می‌یابد.

ابتلا به آکنه:

 ابتلا به آکنه فقط کابوس مربوط به دوران بلوغ نیست و اگر شما به طور ناگهانی دچار این عارضه شدید، بدانید که شاید یک عامل استرس زا در اطراف‌تان است. افزایش تولید هورمون کورتیزول در نتیجه استرس باعث تولید چربی بیشتر توسط غدد پوست می‌شود و این چربی اضافه در داخل فولیکول‌های مو به دام می‌افتد و تولید جوش می‌کند.

اشکال در تمرکز:

 انتشار بیش از حد هورمون کورتیزول منجر به بروز مشکلات تمرکز و همچنین ابتلا به افسردگی و اضطراب توامان می‌شود.

ریزش مو:

 ممکن است شنیده باشید که استرس باعث ریزش مو می‌شود. استرس‌های شدید، می‌تواند به دو نوع ریزش مو منجر شود: در نوع شایع تر ریزش مو ناشی از استرس، رشد موها متوقف شده و برای مدتی به جای موهای ریخته شده، مویی رشد نمی‌کند. از این رو ۲ تا ۳ ماه بعد فرد به شدت کم مو به نظر می‌رسد. طبیعتا این وضعیت با تاثیر بر روحیه فرد، او را دچار استرس بیشتر می‌کند. در صورتی که حملات استرس تخفیف یابد، این ریزش مو طی مدت ۶ تا ۹ ماه برطرف خواهد شد.

در نوع دیگری از ریزش موی ناشی از استرس، گلبول‌های سفید خون به فولیکول‌های مو حمله می‌کنند. در این نوع ریزش مو، معمولا موها به طور منظم می‌ریزند (سکه ای). گسترش و شدت یافتن استرس و ریزش مو می‌تواند به ریزش مو در تمام سطح سر، و حتی در موارد شدید در تمام سطح بدن منجر شود. در این نوع ریزش مو، رشد موها به مرور شروع خواهد شد، ولی قطعا درمان‌های پزشکی نیاز خواهد بود.

عامل استرس یا تنش زا چیست؟

عامل استرس یا تنش زا، عاملی است که می‌تواند بعنوان محرک عمل کرده و باعث ابتلای شما به استرس شود. استرس احساس تحت فشار بودن است، درحالیکه تنش زا عاملی است که در ما باعث بوجود آمدن استرس می‌شود و در محیط زندگی ما قرار دارد. بعنوان مثال صداها، افراد ناخوشایند و کسانیکه از آنها بدمان می‌آید، افزایش سرعت ماشین یا حتی بیرون رفتن از خانه همه می‌توانند، تنش زا باشند. عموما(همیشه نه) هرچه بیشتر ما با عامل استرس یا تنش زا مواجه شویم، بیشتر احساس استرس می‌نماییم.

عوارض استرس در زنان

در این بخش از مجله پزشکی آسان طب برخی از عوارض استرس در زنان را به شما معرفی می کنیم. سهی کنید در هر سنی که هستید بر استرس خود غلبه کنید.

 دختردار شدن از نتایج استرس در زنان

دختردار شدن از عوارض استرس نیست بلکه از نتایج استرس است. چون دختر و پر فرقی ندارد و هر دو فایده هستند. اما طبق بررسی ها و آمار بدست آمده احتمال دختردار شدن زنانی که استرس دارند خیلی بیشتر است.

اگر آرزوی پسر‌دار شدن را در سر دارید، باید استرس‌های‌تان را کم کنید و آرامش بیشتری داشته باشید. به گزارش دیلی میل، محققان در پژوهش‌های‌شان دریافتند که استرس احتمال دخترزایی را بیشتر می‌کند. البته آنها پیش از این نقش استرس در نازایی را تایید کرده بودند اما در بررسی‌های دیگری ثابت کردند کسانی که خطر نازایی را پشت‌سر گذاشته‌اند با استرس داشتن احتمال دخترزایی‌شان را بیشتر می‌کنند. محققان می‌گویند زنان پراسترس که میزان زیادی از کورتیزول (هورمون استرس) را در بدن خود جا داده‌اند به احتمال پنج درصد بیشتر از دیگران با شانس دخترزایی روبه‌رو هستند. آنها ادعا می‌کنند سطوح بالای هورمون استرس لانه‌گزینی جنین پسر را در رحم سخت می‌کند یا اینکه باعث سقط جنین‌های پسر می‌شود.

 دیگر عوارض استرس در زنان

آدم‌های پراسترس از نظر محققان، آدم‌هایی هستند که نمی‌توانند درست برنامه‌ریزی کنند یا آن‌طور که برنامه‌ریزی کرده‌اند برای رسیدن به اهداف‌شان تلاش کنند. به نوشته ساینس دیلی، محققان می‌گویند استرس باعث می‌شود که آدم‌ها دچار فراموشی لحظه‌ای شوند و ترشح هورمون‌های هیدرو کورتیزون و نور آدرنالین در مغز افرادی که استرس را تجربه می‌کنند باعث کاهش یا تضعیف رفتارهای هدفمند در آنها می‌شود.

 عوارض استرس در زنان بیشتر سرما خوردن

اگر هنوز زمستان نیامده و سرماخوردگی امان شما را بریده، نگاهی به وضعیت روانی‌تان بیندازید. آیا شما بیش از اندازه با استرس درگیر هستید؟ اگر جواب‌تان مثبت است باید بگوییم تا زمانی که به آرامش نرسید و استرس‌های‌تان را کم نکنید، وضعیت سلامت‌تان به همین شکل خواهد بود. به نوشته ساینس دیلی، محققان می‌گویند آدم‌های پراسترس سطح ایمنی پایین‌تری دارند و بیشتر بیمار می‌شوند. البته آنها تاکید می‌کنند که چاقی و اضافه‌وزن هم بیشتر از دیگران با چنین آدم‌هایی همراه می‌شود. محققان سطح بالای هورمون کورتیزول را مسبب این اتفاق می‌دانند و می‌گویند تا زمانی که این هورمون در بدن شما پادشاهی می‌کند از بیماری‌ها خلاص نخواهید شد. به عقیده پژوهشگران، استرس خطر ابتلا به یبوست‌های طولانی‌مدت، بیماری‌های قلبی و عروقی و مشکلات پوستی و بی‌خوابی را هم برای صاحبانش به همراه می‌آورد.

 عوارض استرس در زنان بر پوست و مو

شوره زدن موهایتان با استرس: انگار استرس گذشته از سلامت به زیبایی و بهداشت شما هم حمله می‌کند. محققان می‌گویند کسانی که استرس دارند بیشتر از دیگران سرشان شوره می‌زند. به نوشته هلث دی نیوز، گرچه شوره زدن سر در برخی موارد ارثی است یا اینکه به دلیل چربی پوست سر یا خستگی ایجاد می‌شود، اما نقش استرس هم در ایجاد آن کم نیست. پژوهشگران چیزی در مورد دلایل این اتفاق نگفته‌اند اما معتقدند برای ریشه‌کن کردن شوره‌ها غیر از کمک گرفتن از شامپوهای ضدشوره، باید سطح استرس روزانه‌تان را هم پایین بیاورید.

دلیل خارش پوست‌تان استرس است: افرادی که استرس زیادی را تجربه می‌کنند، اغلب به آلرژی دچار می‌شوند و محققان می‌گویند شدت ابتلا به انواع آلرژی در این افراد بیشتر است. اما پژوهشگران ژاپنی بر این باورند که گذشته از آلرژی، خارش پوست هم در میان افراد مضطرب بیشتر دیده می‌شود. این افراد نه تنها بیشتر دچار اگزما که یک بیماری پوستی است می‌شوند، بلکه نسبت به افراد آرام شکایت بیشتری از خارش بی‌دلیل پوست هم می‌کنند.

عوارض استرس در زنان سرطان رحم

شاید بسیاری از شما چیزی در مورد سرطان دهانه رحم نشنیده باشید اما پزشکان این روزها در مورد بالا رفتن آمار مبتلایان این سرطان هشدار می‌دهند و حتی توصیه می‌کنند برای مقاوم شدن در برابر آن دختران از ۹ سالگی واکسن سرطان دهانه رحم تزریق کنند. به گزارش بی‌بی‌سی، گرچه این سرطان به دلیل ایجاد برخی عفونت‌ها، که بیشتر از طریق روابط جنسی ایجاد می‌شود، عود می‌کند، اما محققان نقش استرس را در بالا رفتن شانس ابتلا به این سرطان نادیده نمی‌گیرند. پس اگر نمی‌خواهید به دلیل این سرطان خاموش جان‌تان را از دست دهید، گذشته از رعایت بهداشت و تزریق واکنش برای آرامش بیشتر تلاش کنید.

 عوارض استرس در زنان شکم گنده

حتما شما هم دیده‌اید کسانی را که بعد از گذراندن روزهای سخت و آزار‌دهنده چاق‌تر از قبل می‌شوند و در جواب دیگران می‌گویند که غم‌باد کرده‌اند. محققان می‌گویند غم‌باد همان چاقی است که به‌دلیل داشتن استرس ایجاد می‌شود. به نوشته هلث، محققان بر این باورند که استرس داشتن باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن می‌شود و این هورمون به چاق‌تر شدن افراد منجر می‌شود. کورتیزول یا هورمون استرس باعث می‌شود که افراد غذاها را تند و نجویده قورت دهند و بدن‌شان هم توانایی سوخت‌وساز درست غذاها را از دست دهد. حاصل این ناتوانی بدن، هر روز چاق‌تر شدن، به‌ویژه دچار شدن به چاقی شکمی است، به همین دلیل است که آدم‌های پراسترس، اغلب شکم‌هایی بزرگ دارند.

 عوارض استرس در زنان کچل شدن

اگر روی سر یا ریش‌تان یک دایره از مو خالی شده، سراغ متخصص پوست و مو نروید بلکه به روانپزشک مراجعه کنید. به اعتقاد متخصصان در این موارد کچلی عصبی اتفاقی است که برای‌تان افتاده. از نظر آنها استرس‌های ناگهانی و شدید به‌طور ناگهانی می‌توانند باعث ریزش بخشی از موها ‌شوند. در چنین حالتی شما بدون اینکه از زمان ریزش موی‌تان باخبر شده باشید یا کم شدن تدریجی موهای‌تان را دیده باشید، به‌طور ناگهانی دچار چنین شکلی از کچلی می‌شوید. البته معمولا دایره بی‌مویی که روی سر یا ریش‌تان به‌خاطر استرس ایجاد می‌شود، آنقدر بزرگ نیست که توجه دیگران را جلب کند، اما آنقدر به چشم خودتان می‌آید که استرس‌های شما را چندبرابر کند.

 به دیگران استرس می‌دهید

اگر نمی‌خواهید به این مشکلات دچار شوید، با کسانی که استرس دارند همنشین نشوید و اگر نمی‌خواهید اعضای خانواده و عزیزان‌تان را دچار استرس کنید، وقتی خودتان چنین فشاری را تجربه می‌کنید، در نزدیکی آنها ننشینید چراکه به نوشته تلگراف، محققان می‌گویند استرس واگیردار است و می‌تواند از دیگران به شما و از شما به اطرافیان‌تان سرایت کند، درحالی‌که محققان می‌گویند مشکلاتی مثل افسردگی یا منفی‌گرایی واگیر‌دار هستند و البته تجربه‌های خوشایندی مثل خندیدن و شادی عمیق هم می‌توانند واگیر‌دار باشند، بررسی‌های جدید از این واقعیت پرده برمی‌دارد که درگیر بودن با استرس هم مسری است.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here

74 − = 72