دانستنی های لازم در مورد لیپوماتیک

دانستنی های لازم در مورد لیپوماتیک

نی نی تایم: بیشترین سوالات در لیپوماتیک بر این نکته متمرکز است که لیپوماتیک چیست، عوارض لیپوماتیک چیست و همچنین اینکه برتری های این روش نسبت به روش های گذشته چیست. لیپوماتیک در حقیقت یک نوع دستگاه ساکشن پیشرفته برای تخلیه چربی های موضعی زیر پوست می باشد. تکنولوژی بکار گرفته شده در این ابزار بقدری دقیق و فوق العاده عمل می کند که کاملا آنرا از لیپوساکشن متمایز می سازد. همچنین برتری این دستگاه بر لیزر لیپولیز هم در حین عمل برای جراح و هم در نتایج عمل برای بیمار کاملا مشهود می باشد.با این مطلب همراه همراه باشید تا با اطلاعات بیشتری در این زمینه بیشتر آشنا شوید.

لیپوماتیک چیست؟

روش لیپوماتیک جدیدترین روش تخلیه چربی از بدن با نتیجه ای کاملا متفاوت و باور نکردنی در مقایسه با سایر روش های تخلیه چربی مثل ساکشن و یا لیپولیزر است.

محققان همیشه در جهت اصلاح مشکلات روش های قبلی مانند لیزرلیپولیز و لیپوساکشن بفکر ابداع و تولید دستگاه ی بودند که علاوه بر راحت تر بودن، بیخطر تر و کم عارضه تر هم باشند و اما لیپوماتیک روشی کاملا سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی بوده و حجم زیادی از چربی تنها در یک جلسه تخلیه می شود که همراه با کمترین ورم و کبودی، درد و بدون خطر ایجاد آمبولی است. این روش نه تنها باعث افتادگی بیشتر پوست نمی شود بلکه به سفت تر شدن آن نیزکمک می کند.

نکته مهم و جالب این است که کاهش سایز تا مدت ها بعد از عمل ادامه دارد و باعث رفع سلولیت نیز می شود.

ورزش و تغییر سبک وشیوه زندگى کمک به حفظ سایز بدن می کند. بدلیل عدم استفاده از لیزر و عدم ایجاد حرارت در بافت چربى امکان فیبروز در بافت زیر پوست بسیار کم است و به این علت انتخاب دستگاه لیپوماتیک براى شکم خانم هایی که تاکنون زایمان نداشته اند مناسب تر است، همچنین این روش براى افرادى که قبلا ساکشن و یا لیپولیزر شده اند و بافت چربى سفت و فیبروز شده است مناسب تر از سایر روش هاى قبلى است. این دستگاه که توسط سازمان غذایی دارویی آمریکا FDI تایید شده است، سیستمی قابل اعتماد اثبات شده است که با روشی بی خطر و موثر و دقیق، این امکان را می دهد که حجمی از چربی های موضعی را بردارد.

knowledge-about-lipomatics

روش لیپوماتیک Lipomatic

در روش Lipomatic، سلول های چربی، ابتدا بروش کاملا فیزیکى و نه اشعه و یا حرارت تخریب شده (توسط حرکات لرزشی کانولا بصورت امولسیون در می آید) و سپس این چربی امولسفیه به آرامی برای پیکر بندی بدن توسط خود دستگاه از بدن خارج می شود. Lipomatic مشکل ایمنی را که در روش سنتی لیپوساکشن وجود داشت را رفع کرده است و سیستم امنیتی فعال آن محافظت از بافت بدن (اعصاب، رگ های خونی، ماهیچه ها) را برعهده دارد. در این روش هدف، معمولا کم کردن وزن نیست بلکه تغییر سایز، حجم و فرم است. این عمل بسیار راحت و بدون عارضه است و نتیجه آن بسیار رضایت بخش است

مزایای لیپوماتیک LIPOMATIC نسبت به سایر روش ها

۱- یکنواختی لایه چربی زیر پوست در لیپوماتیک Lipomatic عالی است و هیچ گونه بقایای مانده از چربی که در روش های دیگر ساکشن بصورت گلوله مانند در زیر پوست لمس می گردد در این روش وجود ندارد.

۲- نیاز به بستن گن در این روش برای بیمار دو هفته است که در مقایسه با ساکشن سنتی (۶ ماه) و لیزر لیپولیز (۴-۲ ماه) بسیار کوتاهتر است. در عین حال بستن گن  ۴۰ – ۳۰ روز برای بهتر جمع شدن پوست توصیه می گردد.

۳- جمع شدن پوست در این روش نسبت به روش های دیگر ساکشن بدلیل صدمه کمتر به ترابکولاهای پوستی بمراتب بهتر می باشد.

۴- در این روش بیحسی موضعی کافیست و بیمار درد ندارد در حالیکه در روش های دیگر ساکشن چنانچه با بیحسی موضعی انجام گیرد معمولا بیمار احساس ناراحتی و درد دارد و معمولا نیاز به داروهای آرام کننده و خواب آور و حتی بیهوشی خفیف می باشد.

۵- تورم و ترشحات پس از عمل در این روش بسیار کمتر است و ترشح از محل ساکشن نهایتا ۳۶ ساعت طول می کشد در حالیکه در روش های دیگر ساکشن طولانیتر است.

۶- ریسک عفونت در لیپوماتیک Lipomatic بسیار کم می باشد.

۷- احتمال آمبولی چربی نسبت به روش های دیگر ساکشن بسیار کم می باشد و تاکنون گزارش نشده است.

۸- لیپوماتیک نیاز به بستری ندارد و بیمار بلافاصله بعد از عمل می تواند بسر کار بازگردد.

۹- خستگی و کوفتگی پس از عمل نسبت به روش های دیگر ساکشن بمراتب کمتر است.

۱۰- گرچه جمع شدن پوست در لیپوماتیک نسبت به روش های دیگر بسیار بهتر صورت می گیرد ولی در مواردی که شلی و افتادگی پوست زیاد باشد نیاز به عمل جراحی وجود خواهد داشت. با اینحال عمل جراحی پس از لیپوماتیک نسبت به بیمارانی که با لیپوماتیک چربی های آنها تخلیه نشده است، عمل محدودتر با برش کوچکتری خواهد بود و در بسیاری از موارد ابدومینوپلاستی که نیاز به در آوردن ناف وتغییر محل ناف می باشد، پس از عمل لیپوماتیک می توان ناف را در جای خود حفظ کرد و افتادگی پوست زیر شکم را با برش محدودتری برطرف نمود.

مشکلات و عوارض لیپوماتیک

لیپوماتیک نوعی از دستگاه لیپوساکشن است که در سال۱۹۹۶ ابداع شد و براساس ویبریشن کار می کند .از مزایای لیپوساکشن با لیپوماتیک ازبین بردن بافت بزرگ چربی البته در زمان بسیارطولانی حتی طولانی تراز لیپوساکشن سنتی است که طبعا خستگی دست جراح و عوارض ناشی از اشتباه جراح را درپی دارد.

از معایب و عوارض لیپوماتیک:

۱- زمان طولانی جراحی که خستگی شدید و اشتباهات جراح را در پی دارد

۲- ضربات شدید ویبریشن  که باعث آسیب به جراح و هم چنین بیمار می گردد.

۳- چون لیپوماتیک با ضربه کار می کند پس خطر آمبولی دراین روش مانند لیپوساکشن سنتی بالاست.

۴- فقط در مناطق بزرگ قابل استفاده است و در مناطق ظریف مثل غبغب قابل استفاده نیست.

۵- خونریزی شدید را به همراه دارد و هیچ مکانیسمی به جز اپی نفرین برای جلوگیری از خونریزی ندارد.

۶- به دلیل ضربات شدید باعث کوفتگی های شدیدی در بیمار می گردد.

۷- محل های ورود پروب به دلیل  قرارگرفتن  ویبریشن و ساکشن بر روی یک پروب بسیار بزرگ است و جای زخم بدی به جای می گذارد.

۸- محدودیت استفاده در مکان های مختلف را دارد و فقط در ۳ منطقه شکم، ران و بازو قابل استفاده است و در مناطق دیگر نباید استفاده شود.

۹- هیچ مکانیسمی برای تحریک فیبروبلاست ها و کلاژن سازی ندارد بنابراین پوست بیمار بعد از جراحی دچار افتادگی می گردد که این باعث ایجاد نارضایتی در بیمار می شود. متاسفانه با تبلیغات غلط القا می شود که حرکت ۳ بعدی کانولای لیپوماتیک باعث تحریک کلاژن سازی می شود در حالیکه این مساله به هیچ وجه ریشه علمی نداشته و هیچ رفرنس علمی آنرا تائید نمی کند.

۱۰- دوران نقاهت طولانی طوریکه مریض قبل از ۵ روز نمی تواند رانندگی کند.

۱۱- در ناحیه زانو و مناطق ظریف مثل غبغب قابل استفاده نیست.

۱۲- به دلیل اینکه مثل ساکشن سنتی عمل کرده و با ویبریشن چربی ها را می کند (mi kanad) نه اینکه لیز کند پس سلول های چربی از بین نرفته و به همین دلیل است که نتائج لیپوماتیک برگشت پذیر است.

۱۳- هیچ سیستم محافظتی برای پیشگیری از آسیب به عضلات، عروق و اعصاب ندارد و به همین دلیل است که میزان خونریزی بیمار شدید است.

۱۴- با توجه به اینکه این سیستم با ویبریشن و ضربه کار می کند و اینکه حرکات دست جراح تعیین کننده میزان کندن چربی (kandan) و نه لیز چربی است پس هر جا که هدایت کانولا با دست جراح بیشتر است و هم چنین طولانی بودن جراحی در این روش و خستگی دست جراح، آنچه به جای می ماند ناصافی شدید در محل می باشد که این عدم هماهنگی و یکنواختی باعث نارضایتی بیمار می گردد.

۱۵- درد بعد از عمل شدید است و در بیشتر موارد غیر قابل تحمل است به طوری که بیمار حداقل تا یک هفته نباید کار کند.

۱۶- احتمال آسیب به احشا و پارگی زیاد است.

توصیه های لازم بعد از جراحی با لیپوماتیک:

۱- به دلیل عدم تحریک کلاژن ها و شلی پوست بعد از جراحی با لیپوماتیک، حداقل تا ۹ هفته گن پوشیده شود. البته بهترین زمان توصیه شده برای پوشیدن گن ۶ ماه است.

۲- به دلیل اینکه کبودی، خونریزی و کوفتگی با لیپوماتیک زیاد است و این کبودی حداقل تا ۲ هفته طول می کشد به بیمار اطلاع داده شود که بیمار دچار استرس نشود.

۳- به دلیل خونریزی شدید بیمار و احتمال افت شدید فشار خون، در اطاق عمل حتما  ست احیا و  کیسه های خون مطابق با گروه خونی بیمار از قبل مهیا باشد که در صورت نیاز بیمار, بلافاصله به بیمار خون تزریق شود.

۴- به دلیل آسیب احتمالی به تخمدانها ناشی از ضربات شدید ویبریشن و هم چنین خونریزی شدید ناشی از استفاده از لیپوماتیک، جلو و عقب افتادن پریود امری شایع است. پس برای جلوگیری از استرس به بیمار، حتما بیمار از نامنظمی پریود بعد از عمل آگاه شود.

پرسش های رایج در مورد لیپوماتیک
آیا لیپوماتیک تکنولوژی جدیدی است؟

در کلیات خیر چون اولین لیپوساکشن هم در سال ۱۹۷۴ توسط دکتر فیشر به وسیله یک موتور الکتریکی که یک میله با نوک برنده را حرکت می داد، انجام شد و سابقه لیپوساکشن با قدرت کمکی به سا لها قبل بازمیگردد که البته دستگاه های قدیمی تر بیشتر مثل لیپوماتیک با کمک پمپ هوا کار می کردند اما چون صدا و لرزش آنها زیاد بود انواع جدیدتر اکنون بیشتر با موتورهای الکتریکی کار میکنند.

لیپوماتیک چه فرقی با سایر دستگاه های لیپوساکشن با قدرت کمکی دارد؟

در سایر دستگا هها معمولا حرکت میله لیپوساکشن به سمت جلو و عقب است یعنی حرکات رفت و برگشتی دارد اما در لیپوماتیک حرکات نوک میله علاوه بر رفت و برگشتی به شکل لرزشی و دورانی هم هست به ا ین تکنولوژی
nutational infrasonic liposuction گفته می شود که در سال ۱۹۹۷ ساخته شده است و ادعا شده باعث صدمه کمتر به بافتها میشود.لیپوماتیک به شکل فعلی ساخت شرکت یورومی( Euromi ) بلژیک است.

یعنی تکنولوژی لیپوماتیک از لیپولیز لیزری قدیمیتر است؟

بله لیپولیز لیزری بعد از لیپوساکشن باقدرت کمکی مثل لیپوماتیک ارائه شده است.

اینکه گفته میشود این دستگاه التراسونیک یا مادون صوت است یعنی از امواج صوتی استفاده میکند؟

خیر منظور آن است که سرعت حرکات نوک میله لیپوساکشن در آن کمتر از سایر دستگا ههای مشابه ا ست یعنی ا گر در بعضی دستگاه ها سرعت حرکت نوک سه ، چهار هزار بار در دقیقه است، در لیپوماتیک ۶۰۰بار است یعنی حدود ۲۰ بار در ثانیه؛ نه اینکه امواج صوتی در کار باشد

ادعا می شود که این دستگاه به عروق و اعصاب صدمه نمی زند و احتمال آمبولی ندارد؛ صحیح است؟

مطمئنا خیر. خود کمپانی سازنده هم چنین ادعایی ندارد بلکه در مورد صدمه به عروق و اعصاب ادعا شده است که به علت شکل خاص حرکات نوک احتمال صدمه به عروق و اعصاب کم است نه آنکه وجود ندارد که البته تمام دستگا ههای دیگر لیپوساکشن اعم از لیپوساکشن مکانیکی ساده یا با قدرت کمکی یا لیپوساکشن اولتراسونیک و لیپولیز لیزری هم همین ادعا را دارند اما در مراجع علمی هیچگاه مطرح نیست که این یا آن دستگاه فلان عارضه را ندارد کما اینکه در مورد لیپوماتیک هم بیمارانی که دچار خونریزی یا تجمع مایع زیر پوست شد ه اند، دیده می شود که به علت صدمه به عروق خونی یا لنفاوی است که طبیعی هم هست که رخ دهد و هیچ تکنولوژی ادعا ندارد که این عوارض را اصلا ندارد. عین همین قضیه در مورد آمبولی هم صادق است که باید بدانیم بهترین راه کاهش احتمالی آمبولی رعایت نکاتی مثل عدم انجام لیپوساکشن یا لیپولیز یا لیپوماتیک در افرادی است که چاق نیستند، بیش از چهار، پنج لیتر از آنها چربی و مایع نگیریم، در مطب این کار را انجام ندهیم و از عمل های طولانی هم بپرهیزیم و گرنه هر تکنولوژی و دستگاهی که این اصول را رعایت نکند، میتواند باعث درصد بالایی از آمبولی شود و ربطی به نوع دستگاه ندارد.

این دستگاه از چه قسمتهایی تشکیل شده است؟

 این دستگاه شامل یک پمپ تزریق مایع بیحسی، یک دستگاه لیپوساکشن، یک پمپ هوا برای حرکت میله لیپوساکشن یک دسته و تعدادی میله لیپوساکشن ا ست و قیمتی حدود ۴۰ هزار دلار دارد که نسبت به بسیاری از دستگا ههای لیپوساکشن اولتراسونیک و لیزر لیپولیز دستگاه مقرون به صرفه و ارزا نتری است چون تکنولوژی پیچید ه ای ندارد.

ادعا می شود که این دستگاه توانایی کمک به سفتی پوست را دارد؟

واقعیت این است که تمام روش های دیگر لیپوساکشن و لیپولیز هم همین ادعاها را دارند یعنی اگر هر نوع لیپوساکشن یا لیپولیز را سطحی انجام دهیم می تواند با تحریک ساخت بافت فیبرز و کلاژن منجر به سفت تر شدن پوست شود اما اشکال آن است که احتمال عوارضی مثل ایجاد پستی و بلندی سطح پوست یا موج دار شدن پوست بیشتر می شود. در میان تمام تکنولوژ یها تنها لیپولیز لیزری آن هم عمدتا دستگاه اسمارت لایپو mpx مقالات معتبر علمی دارند که این سفت شدن را نشان میدهد.

گفته می شود که لیپولیزلیزری یا لیپوساکشن اولتراسونیک سوختگی میدهد که در لیپوماتیک وجود ندارد؟

خوب این درست مثل این است که موقعی که بخواهیم لباسی را اتو کنیم، بگوییم چون فلان ا تو داغ نمیشود سوختگی هم نمیدهد.
این مزیت خاصی نیست چون به معنای آن است که اتو کار نمیکند. لیپوماتیک هم یک لیپوساکشن مکانیکی است که هیچ تکنولوژی اضافه تری نسبت لیپوساکشن عادی برای کمک به سفتی پوست ندارد که بخواهد شلی پوست را کمتر کند اما گرم کردن پوست در لیپولیز لیزری مخصوصا برای کمک به سفت تر شدن پوست تعبیه شده است. مهم این است که این انرژی و حرارت قابل تنظیم اندازه گیری و کنترل باشد که خوشبختانه در دستگاه اسمارت لایپو mpx وجود دارد پس میتوان هم به پوست به کمک لیزر انرژی داد و آن را سفت کرد و هم باعث سوختگی پوست نشد. باید توجه داشت ا دعای ورم کمتر، درد کمتر، کبودی کمتر هم باز در تمام دستگاه های لیپوساکشن وجود دارد و هیچ ا دعای جدیدی نیست و بیشترا ز نوع دستگاه به دقت و تجربه و احتیاط فرد انجا م دهنده بستگی دارد. مسئله استفاده از بی حسی موضعی هم در تمام انواع دستگا ههای لیپوساکشن  و لیپولیز امکا نپذیر است اما کلا در مناطق وسیعتر توصیه نمیشود چون مقدار ماده بیحسی به کار رفته و احتمال مسمومیت با آن بیشترمیشود.
دستگاه لیپوماتیک یک تکنولوژی کاملا شناخته شده با قدمتی حدود چند دهه دارد که با کمی تغییر به بازار آمده است. این تکنولوژی سالهاست که تایید سازمان دارویی آمریکا را دارد و چون یک تکنولوژی ساده و مشخص است، اگر آن را درست استفاده کنیم مثل هر لیپوساکشن دیگری عوارض کمی دارد هرچند فواید بیشتری هم ندارد

خود شما تا کنون از این دستگاه استفاده کرد ه اید؟

بله؛ سال ها پیش من از یک دستگاه لیپوساکشن با قدرت کمکی که آن هم با کمک پمپ هوا کار می کرد و البته آمریکایی بود، مدتی استفاده کردم مشکلی هم ندا شتم اما چون حرکات نوک لیپوساکشن در این نوع دستگا هها میتواند باعث فرو رفتگی سریع نقاط مختلف شود، آن را کنار گذاشتم.

در انتها خوا هش میکنم از این بحث نتیجه گیری کنید؟

به طور خلاصه می خواهم  این نتیجه را بگیرم که د ستگاه لیپوماتیک یک تکنولوژی کاملا شناخته شده با قدمتی حدود چند دهه دارد که با کمی تغییر به  بازار آمده ا ست. این تکنولوژی سال هاست که تایید سازمان دارویی آمریکا را دارد و چون یک تکنولوژی ساده و مشخص است، اگر آن را درست استفاده کنیم مثل هر لیپوساکشن دیگری عوارض کمی دارد هرچند فواید بیشتری هم ندارد اما مانند بسیاری از تکنولوژی های معتبر دیگر مثل کرایو لیپولیز آنقدر درمورد آن اغراق و ادعاهای واهی کرده ایم که ظرف همین مدت کوتاه تعداد زیادی بیمار ناراضی و دچار عارضه پیدا کرده است که این کار درست نیست.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 1