القا زایمان راهی برای تسریع فرایند زایمان

القا زایمان راهی برای تسریع فرایند زایمان

 القاء زایمان به چه معنا است
چنانچه زایمان خود به خود آغاز نشود، متخصص می تواند با استفاده از دارو و سایر تکنیک های دیگر انقباضات رحمی را برای شروع زایمان بوجود بیاورد. او می تواند با استفاده از روشهایی به زایمان سرعت ببخشد اما در بعضی موارد دلایلی وجود دارد که روند این کار را متوقف می کند. 
دلایل القا زایمان کدامها هستند
خطر طولانی شدن زمان شروع زایمان می تواند بیشتر از خطرات ناشی از روشهای القا و تحریک زایمان باشد. در این صورت پزشک متخصص، القا زایمان را پیشنهاد می کند.
القا زایمان راهی برای تسریع فرایند زایمان
در چه مواردی القا زایمان پیشنهاد می شود
–  زمانیکه یک یا دو هفته از موعد زایمان گذشته باشد اما مادر همچنان باردار باشد. متخصصین منتظر ماندن بیش از این مدت را توصیه نمی کنند. انتظار بیش از اندازه، ممکن است برای مادر و نوزاد خطراتی در پی داشته باشد. مثلا ممکن است جفت به وظیفه خود در خصوص رساندن مواد مغذی به نوزاد به خوبی عمل نکند. همچنین خطر تولد نوزاد مرده و مشکلات جدی برای نوزاد بوجود بیاید.
-کیسه آب پاره شود اما هنوز زمان زایمان فرا نرسیده باشد. در این حالت القا زایمان انجام می شود تا از رسیدن عفونت به رحم و نوزاد جلوگیری شود  
– زمانیکه معاینات نشان می دهد جفت دیگر به وظیفه خود عمل نمی کند و میزان مایع آمنیوتیک کاهش پیدا کرده است و نوزاد به خوبی رشد نمی کند.
– مادر دچار پره اکلامپسی، که یک بیماری جدی است شده باشد که می تواند سلامت مادر را به خطر بیاندازد و رسیدن جریان خون به نوزاد را محدود می کند
-مادر دچار یک بیماری مزمن و حاد شده باشد. مثلا فشار خون بالا، بیماری کلیوی که سلامت مادر و نوزاد را تهدید می کند.
-مادر سابقه تولد نوزاد مرده را داشته باشد
خطرات احتمالی مرتبط با القا زایمان کدامها هستند
 درحایکه القا زایمان ایمن و مطمئن است می تواند خطراتی را در پی داشته باشد که البته ممکن است با توجه به روشهای استفاده آن و وضعیت مادر متفاوت باشد.  اکسی توسین، پروستاگلاندینها، یا تحریک نوک پستان ، گاهی اوقات منجر به انقباضات مکرر، قوی و غیر معمول می شود و این امر به نوزاد استرس وارد می کند.
در موارد نادر، اکسی توسین، پروستاگلاندینها باعث جدا شدن زودرس جفت یا حتی پارگی رحم می شوند. پارگی رحم برای خانمهایی که سزارین یا هیچگونه جراحی رحم نداشتند خیلی به ندرت اتفاق می افتد.
 
برای ارزیابی فرکانس و طول انقباضات رحم و همچنین تعداد ضربان قلب نوزاد ، نیاز به کنترل الکترونیکی جنین است. برای این کار نیاز است تا مادر در حین کنترل کردن بنشیند یا دراز بکشد اما در بعضی از بیمارستانها در طول اجرای پروسه به مادر اجازه داده می شود تا در اطراف قدم بزند
القا زایمان می تواند وقت زیادی را به خود اختصاص دهد به ویژه اگر دهانه رحم هنوز آمادگی لازم را نداشته باشد روند این کار از نظر فیزیکی بسیار دشوار می شود.  
اگر القا بدرستی عمل نکرد، مادر به سزارین نیاز پیدا می کند. عوارض سزارین بعد از یک زایمان طولانی و القا ناموفق از عوارض یک سزارین برنامه ریزی شده بیشتر است.
 در چه مواردی القا زایمان نباید انجام شود
-معاینات نشان دهد که نوزاد  باید به سرعت متولد شود یا تحمل انقباضات رحمی را نداشته باشد.
-زمانیکه جفت سرراهی باشد
-نوزاد در موقعیت عرضی قرار گرفته باشد یعنی از سر متولد نشود
– مادر بیشتر از یک سزارین داشته باشد
-اگر مادر قبلا به شکل قدیمی سزارین شده باشد یعنی برش رحم عمودی بوده و قبلا یک جراحی رحمی مثل میومکتومی (برداشت فیبرهای رحمی) داشته باشد
-در بارداریهای دوقلویی بویژه زمانیکه نوزاد اول در موقعیت عرضی قرار گرفته باشد و در بارداریهای چندقلویی
-مادر دارای عفونت تناسلی فعال باشد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 9