اختلال میسوفونیا و بررسی واکنش‌های بیمار

اختلال میسوفونیا و بررسی واکنش‌های بیمار

میسوفونیا نوعی اختلال بوده که در آن افراد نسبت به صداهای معمولی همانند جویدن غذا و یا حتی نفس کشیدن، واکنش‌های غیرطبیعی از خودشان نشان می‌دهند. برخی از صداها در طول روز برای افراد تحریک آمیز بوده و موجب ناراحتی آنان خواهد شد مثل صدای بلند بوق، اما افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا نسبت به هر نوع صدایی واکنش نشان می‌دهند

حقایقی صریح در رابطه با اختلال میسوفونیا:

افراد مبتلا به میسوفونیا واکنش‌های قوی دارند به طوری که از توانایی آن‌ها برای زندگی طبیعی جلوگیری می‌کند.

از آنجا که میسوفونیا یک اختلال بهداشتی محسوب می‌شود، گزینه‌های درمانی آن هنوز محدود می‌باشند.

اصطلاح misophonia به معنای “تنفر از صدا” است.

اختلال میسوفونیا چگونه درمان می‌شود؟

هنوز هیچ دارو و یا درمان خاصی برای این اختلال مشخص نشده است.

تقلید صداهای توهین‌آمیز یک پاسخ ناخودآگاه بوده که بعضی از افراد به صدایی که موجب تحریک آنها می‌شود، نشان می‌دهند. این تقلید ممکن است آنها را قادر به رسیدگی شرایط ناراحت کننده‌ای نماید. افراد مبتلا به میسوفونیا مکانیسم‌های مقابله‌ای دیگری نیز برای خود فراهم کرده‌اند.

برخی نکات برای مدیریت حساسیت صدا عبارتند از:

استفاده از هدفون و گوش دادن به موسیقی برای از بین بردن صداهای جانبی

پوشیدن گوش‌بند جهت کاسته شدن از نفوذ سر و صدا

انتخاب صندلی‌های مناسب در اتوبوس‌ها و رستوران‌ها برای ایجاد فاصله

استراحت کردن، آرامش داشتن و تمرین مراقبت برای کاهش استرس

در صورت امکان، در محیط‌های شلوغ قرار نگیرید

با آرامش و کاملا واضح مشکل خود را با دوستان و عزیزان خود در میان بگذارید

علائم اختلال میسوفونیا

ویژگی کلیدی این اختلال آن است که سبب ایجاد واکنش‌های شدید مانند خشم یا تجاوز به افرادی که صداهای خاصی را به وجود می‌آورند، خواهد شد. برخی از صداهای ناشی از محیط اطراف، موجب ناراحتی و تحریک فرد می‌شوند در حالی که این صداها در بعضی اشخاص به شدت خشم آنان را برمی‌انگیزد.

این اختلال می‌تواند در هر سنی از مردان و زنان اتفاق بیفتد، هر چند معمولا علائم آن در اواخر دوران کودکی یا در اوایل نوجوانی خود را نشان می‌دهند. نشانه اولیه آن اغلب از یک صدای خاص شروع شده اما صداهای اضافی می‌توانند در طی زمان تحریک‌کننده باشند.

افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا به مرور زمان متوجه می‌شوند که واکنش آن‌ها نسبت به صداها بیش از حد بوده و شدت احساسات آن‌ها به حدی است که کنترل خود را از دست خواهند داد.

مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به بیماری میسوفونیا علاوه بر واکنش‌های عاطفی، معمولا برخی از واکنش‌های فیزیکی را نیز تجربه می‌کنند، این واکنش‌ها شامل موارد زیر خواهد شد:

واکنش های فرد بیمار نسبت به محیط

احساس فشار در تمامی قسمت‌های بدن به خصوص قفسه سینه

تنگی عضلات

افزایش فشار خون

تپش قلب

افزایش دمای بدن

شایع‌ترین عوامل ایجاد شده این اختلال چیست؟

برخی صداها بیشتر در این دسته از افراد ایجاد حساسیت خواهد کرد. محققان رایج‌ترین عامل‌های میسوفونیا را موارد نامبرده شده در زیر شناسایی کرده‌اند:

جویدن غذا که ۸۱درصد از افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

نفس کشیدن یا صدای بینی که ۶۴٫۳ درصد از افراد را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

صدای تلفن همراه که ۵۹٫۵ درصد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

ارتباط اختلال میسوفونیا با بیماری اوتیسم

از آنجا که برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم در معرض تحریک‌های حساسیتی قرار دارند، گمانه‌زنی‌هایی مبنی بر وجود آسیب‌شناسی و بیماری اوتیسم وجود دارد. با این حال برای تایید ارتباط این موارد به زمان بیشتری مورد نیاز است.

طبقه‌بندی

میسوفونیا به عنوان یک بیماری مزمن و اختلال اولیه محسوب می‌شود، بدین معنی که در ارتباط با شرایط دیگر رشد نمی‌کند. با این‌حال این بیماری تاکنون در فهرست طبقه‌بندی بیماری‌های روانی در ایالات متحده قرار داده نشده است.

ارتباط میسوفونیا با سیستم شنوایی

بین میسوفونیا و وزوز گوش شباهت بسیاری وجود دارد، در نتیجه برخی از محققان معتقدند که این اختلال با اتصال فوقانی بین سیستم‌های شنوایی و مغز مرتبط است.

مطالعه‌ای با استفاده از تصویربرداری MRI به منظور تجزیه و تحلیل مغز افراد مبتلا به اختلال میسوفونیا انجام شده و بر اساس آن مشخص شد که برخی صداها قادرند تا بخشی از مغز که مسئول پردازش احساسات می‌باشند را تحت تاثیر خود قرار دهند.

در بخش‌های خاصی از مغز، سلول‌های عصبی افراد مبتلا به میسوفونیا دارای myelination بالاتری نسبت به افراد متوسط ​​بوده و این امر می‌تواند سطح بالاتری از اتصال آ‌ن‌ها را افزایش دهد.

محققان پیشنهاد کرده‌اند؛ سطح بالایی از فعالیت در AIC که درگیر تعامل یا درک عملکرد داخلی بدن بوده به درک متفاوتی از افراد مبتلا به میسوفونیا کمک می‌کند.

تشخیص

منبع اصلی برای تشخیص اختلالات روانی در ایالات متحده، DSM-5 بوده و از بین نرفته است و این از لحاظ فنی، بدان معنا است که فرد، خود قادر به تشخیص بیماری نیست.

با این وجود، شبکه بین المللی میسوفونیا، شبکه ارائه‌دهنده خود را گسترش داده و طیف وسیعی از متخصصان، از جمله متخصصان شنوایی، پزشکان و روانپزشکان برای کمک به این بیماران اعلام آمادگی کرده و نسبت به آن علاقه‌مندند.

این اختلال چگونه باید مدیریت شود؟

افراد مبتلا به میسوفونیا اغلب به دلیل بیماری خود کمتر در جامعه حاضر می‌شوند زیرا این کار آن‌ها را متحمل مشکلاتی خواهد کرد. اطرافیان آن‌ها نیز اغلب تلفن همراه را از آن‌ها مخفی کرده و به هنگام استفاده آن را بی‌صدا می‌کنند، بنابراین اطرافیان این بیماران باید بیشتر ملاحظه کرده و از آن‌ها پشتیبانی نمایند، همواره نزدیکان می‌توانند نقش بسیار مهمی را در بهبود فرد با انجام کارهای روحیه‌بخش داشته باشند و لازم است تا این مسئله را درک کنند که چنین شرایطی ممکن است برای هر کسی پیش آید و عمدی در آن نیست.

Misophonia International، سازمان بین‌المللی میسوفونیا به دنبال ارائه اطلاعات مفید در این زمینه و کسانی که تحت تاثیر این شرایط قرار دارند، می‌باشد، این سازمان در حال برنامه‌ریزی برای انجام آزمایشات گوناگونی بوده تا بتوانند روش‌های درمانی بهتری برای این اختلال را کشف نمایند، در آینده مسلما از نتایج آزمایشات بر روی این اختلال بیشتر خواهیم شنید.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

40 − = 38