روشهای جدید برای درمان نیش مار

درمان مارگزیدگی :

در ابتدا باید به علامت نیش مار در محل گزش توجه نمود .

-اگر اثر دندان مار در محل گزش به شکل نیم دایره باشد نشانه ای از غیر سمی بودن مار است.چنانچه اثر دندانها مربوط به تکرار گزش مارسمی باشد با علائم مسمومیت شدید همراه است.

-اثری از نیش مار وجود ندارد .گزش انجام نشده است؟

خطر شماره۱:اثر نیش مار ممکن است با چشم غیرمسلح مشخص نشود و گاهی در کالبدشکافی این اثر دیده شود.

خطرشماره۲:بازکردن بانداژ ممکن است باعث ایجاد مسمومیت سیستمیک ناگهانی شود بنابرین تا زمانی که بیمار از تسهیلات کامل پزشکی برخوردار نشده است باید بانداژ به همان شکل بماند.

-اثر نیش مار کاملا مشخص است. کمکهای اولیه باید انجام شود .فورا باید محل گزش باند پیچی شده و از حرکت اندام مصدوم جلوگیری شود.بیمار را در حالت استراحت و بدون ترس و هیجان به درمانگاه یا پزشک برسانید.

اقدامات درمانگاه:

۱-در صورت وخیم بودن وضع بیمار از درمان فوری پزشکی یا اورژانس استفاده نمایید.(اجرای دستورهای ۱تا۶)

۲-در صورت اغاز بروز مسمومیت ارزیابی بالینی انجام شود و برنامه ی درمانی تعیین گردد.(اجرای دستورهای ۱تا۶)

۳-در صورتی که در مارگزیدگی شک وتردید وجود دارد و علائم مسمومیت موضعی و عمومی دیده نمی شود بررسی های آزمایشگاهی باید انجام شود .۱۲ساعت باید بیمار تحت نظر باشد.(اجرای دستورهای ۳و۴و۵)

دستورها:

۱-از کمبود اکسیژن جلوگیری شود.برای لوله گذاری به منظور تسهیل عمل تنفس بیمار آماده شوید.در صورت امکان از مراقبت های ویژه ی پزشکی استفاده نمایید.از عمل تراکئوستومی بعلت امکان ایجاد خونریزی اجتناب شود.

۲-سرم ضد مارگزیدگی به مقدارکافی آماده باشد.نوع مار مشخص گردد.درگزش کبری (کفچه مار) ترجیحا از سرم اختصاصی استفاده شود.(سرم پلی والان ایران نیز موثر است)درگزش سایرمارهای کشور از سرم پلی والان ایران استفاده شود.

خطرشماره۳:اگر در تشخیص مار مشکوک باشید باید انرا مار ناشناخته تلقی نمود.

۳-در معاینه ی بیمار موارد یزر مورد توجه است:

علائم عصبی،کمبود اکسیژن،شوک،حالت هوشیاری،موضع گزش،غدد لنفاوی ناحیه ای،اختلالات خونریزی یا انعقاد خونتکرار معاینه ضرورت دارد.

۴-بررسی مراقبت های پزشکی :مراقبت از جراحات ناحیه سر و هر عارضه اتی باید درمان شود.

خطرشماره۴:به نشانه های فلج زودرس در حالت خواب توجه نمی شود بنابرین هر ساعت بیمار را بیدار کرده و معاینه نمایید.

۵-بررسی های آزمایشگاهی شامل:ادرار از نظر گلبولهای قرمز،هموگلوبین،میوگلوبین،گروه خونی،اختلالات انعقاد خون،آنزیم های سرم،الکترولیت ها ،هماتوکریت و الکتروکاردیوگرام.

خطر شماره۵:برای درمان نارسایی احتمالی کلیه ها اقدام شود.

۶-درمان مارگزیدگی: که ایتدا باید در درمان اولیه تهویه ی کافی برای تنفس و مقدار کافی سرم ضد مارگزیدگی ۱ یا۲ آمپول و شاید بیشتراستفده نموده و در درمان تکمیلی از محلولهای تزریقی داخل وریدی، تزریق پلاسما ، فاکتورهای انعقادی ، دیالیز ، دیازپام ، فورسماید ،هپارین، آنتی بیوتیک و درمان ضد کزاز استفاده شود.

خطر شماره۶:تجویز ناکافی سرم مار گزیدیگ باعث نارسایی اثر درمان سرم می شود.

خطرشماره۷:سرم ضد مارگزیدگی را فقط در مواردی که نشانه های مسمومیت وجود دارد یا اینکه مار سمی خطرناک شناخته شده ای بیمار را گزیده باشد تزریق نمایید.

خطر شماره۸:سرم ضد مارگزیدگی را آرام و با احتیاط تزریق نمایید.سرنگ محتوی آدرنالین آماده و در دسترس باشد.

خطر شماره۹:کوشش برای تصحیح اختلالات انعقاد خون بیمار بدون تزریق مقدار کافی سرم ضد مارگزیدگی میسر نخواهد بود.

مارهای ایران را با خواستگاه انها در تصاویر زیر می توانید ببینید:

new-ways-to-treat-snake-bites  new-ways-to-treat-snake-bites

new-ways-to-treat-snake-bites   new-ways-to-treat-snake-bites

 

new-ways-to-treat-snake-bites  new-ways-to-treat-snake-bites

new-ways-to-treat-snake-bites  new-ways-to-treat-snake-bites

 

new-ways-to-treat-snake-bites  new-ways-to-treat-snake-bites

new-ways-to-treat-snake-bites  new-ways-to-treat-snake-bites

محققان موسسه تحقیقاتی LSTM در لیورپول انگلیس راهکار جدیدی را برای درمان نیش مار ابداع کردند.

معمولا پادزهرها فقط نیش مارهایی را درمان می کنند که یک نوع سم دارند. این پادزهرها معمولا با استفاده از زهر یک مار در یک محیط بسته تولید می شوند. بدین ترتیب لازم است برای درمان نیش مارهای ساکن در مناطق مختلف زمین، پادزهرهای مختلفی نیز تولید شود. محققان به جای تمرکز بر محدوده جغرافیایی، روی سم شناسی مارها تمرکز کردند و توانستند زهر این مارها را در چهار گروه طبقه بندی کنند.

سم های عامل انعقاد خون که موجب لختگی خون می شوند، سم های عامل خونریزی، سم های عصبی که سیستم عصبی را فلج می کنند و سم های عامل مسمومیت سلولی که موجب خرد شدن سلول ها و از بین رفتن بافت ها می شود.

محققان توانستند پادزهری را بسازند که ویژگی انعقادکنندگی خون را در زهر انواع مختلف مارها از بین می برد و بدین ترتیب نشان دادند که می توان صرف نظر از گونه و ویژگی های جغرافیایی مارها پادزهرهایی را برای خنثی کردن آثار هریک از این چهار نوع زهر تولید کرد.

اکنون محققان در تلاشند تا با توسعه دامنه تحقیقات خود پادزهرهایی را برای خنثی کردن آثار سه نوع زهر دیگر تولید کنند. همچنین محققان در تلاشند تا از قابلیت های بالقوه مسدودکننده های آنزیم ها به عنوان یک جایگزین ارزان قیمت برای آنتی بادی های مورد استفاده در پادزهرها بهره بگیرند.شغاآنلاین

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

6 + 4 =