در چه سفرهایی باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم

در چه سفرهایی باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم

نی نی تایم: برای دانستن اینکه در چه سفرهایی باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم بایستی روش صحیح استفاده از باتوم کوهنوردی را بدانیم و شناخت کافی از این وسیله داشته باشیم. باتوم کوهنوردی از ساده ترین و در عین حال مهمترین وسایلی است که باید کوهنوردان در هنگام صعود و کوه پیمایی به همراه داشته باشند.

کوهنوردی شاخه ای از سفرهای کمپینگی است. در سفرهای کوهنوردی وسایل و تجهیزاتی که باید به همراه داشته باشیم حرفه ای تر و کامل تر از سایر مسافرت های کمپینگی است. برای جلوگیری از صدمات فیزیکی این باتوم ها حتما باید بصورت جفت استفاده شوند.

با ما همراه باشید تا با شیوه های صحیح استفاده از باتوم کوهنوردی آشنا شوید.

on-what-trips-should-we-use-batons-of-climbing

در چه سفرهایی باید از باتوم کوهنوردی استفاده کنیم؟ 

برای سفرهای طولانی مدت که همراه با پیاده روی است، و وزن زیاد وسایل باعث خستگی فرد می شود، استفاده از باتوم الزامی است. باتوم کمک می کند تا نیروی وزن به دست ها منتقل شود و فشار وزن را بین پایین تنه و بالا تنه متعادل کند. همچنین در سفرهای کوهنوردی در فصل زمستان، برای حفظ تعادل بیشتر کوهنوردان،بررسی عمق برفی که در جلوی پای خود با آن روبرو هستند و جلوگیری از سر خوردن بر روی برف و یخ باید از باتوم کوهنوردی استفاده کرد.

on-what-trips-should-we-use-batons-of-climbing

اگر از باتوم کوهنوردی به طرز صحیحی استفاده شود می توان:
  • تعادل وزن بار و وسلیه ها را از طریق وارد کردن نیروی وزن به دستها حفظ کرد.
  • هنگام کوه پیمایی تعادل بیشتری داشت.
  • انرژی و توان بیشتری را در سفرهای طولانی مدت ذخیره کرد.
  • از سر خوردن بر روی برف و یخ در سفرهای زمستانی جلوگیری کرد.
  • از افزایش بی رویه ناگهانی ضربان قلب جلوگیری کرد.
  • برای زمان های اضطراری از آن برای ساخت برانکارد استفاده کرد.
  • برای فیکس شدن اعضای بدن هنگام شکستگی از آن استفاده کرد.
  • در هنگام حمله حیوانات وحشی برای دور نگهداشتن و دفع آن ها از آن استفاده کرد.
  • همچنین به کوهنوردانی که دچار مشکلات مفصلی و ستون فقرات هستند کمک می کند.

on-what-trips-should-we-use-batons-of-climbing

موارد نادرست استفاده از باتوم کوهنوردی

استفاده نادرست از باتوم کوهنوردی می تواند آسیب های جبران ناپذیری به اندامهای بدن برساند. رعایت فاصله مناسب بین اندامهای بدن و باتوم در هنگام استفاده از آن در عدم ایجاد آسیب های فیزیکی نقش بسیار مهمی دارد.

استفاده مداوم از باتوم کوه نوردی باعث شده که کوه نورد باتوم را تنها تکیه گاه بدن خود بداند و بدون وجود باتوم احساس امنیت نداشته باشد. این امر برای کوهنوردان در لحظات دشوار برنامه کوه نوردی ایجاد مشکل می کند. در عبور از مسیرهای دشوار که امکان استفاده از باتوم فراهم نیست، کوهنورد دیگر احساس امنیت نمی کند و ممکن است از نظر روانی اعتماد به نفس کوهنورد را کاهش داده و باعث سقوط کوه نورد شود.

استفاده مداوم از باتوم در کوهنوردی یاعث می شود مفصل های اندام های تحتانی دچار تنبلی شده و وضعیت کشسانی خود را از دست بدهند و در نتیجه میزان مقاوت و اسقامت عملکردهای فیزیکی بدن کاهش یابد.

هنگام استفاده از باتوم چون بخش های تحتانی بدن و همچنین دست ها با فعالیت بیشتری روبرو می شوند، می تواند برای بعضی از کوهنوردان موجب تپش قلب شود.

on-what-trips-should-we-use-batons-of-climbing

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here