بهداشت دهان در بارداری

توجه از دندانها برای زنان باردار بسیار مهم است زیرا مقداری از کلسیم و مواد معدنی در این هنگام به مصرف جنین می رسدبهداشت دهان در بارداری , لذا به غذای زنان باردار باید توجه مخصوص نمود تا جبران این کمبود بشود. غذای زنان باردار باید شامل کلسیم ,فسفر و ویتامین ها که برای دندانها ضروری است باشد. این مواد بوسیله شیر,‌تخم مرغ , میوه , و سبزی و کره به بدن می رسد.

تمیزنگاه داشتن حفره دهان فوائد بسیاری در بردارد:
دهان کثیف بیماریهای مختلفی را به وجود می اورد که اغلب بسیار ناراحت کننده است و برای اطرافیان نیز مشمئزکننده و زیان بخش است. هنگام صبحت کردن باید اهسته حرف زد تا اب دهان بر روی مخاطب پرتاب نشود. مخصوصا در سر میز غذا به هنگام غذا خوردن فقط با کسانی که در چپ و راست نشسته اند باید صبحت کرد تا غذای روی میز یا سفره با اب دهان گوینده الوده نشود , زیرا اب دهان تا فاصله سه متری نیز پرتاب می شود.

شستن دستها قبل از شروع به غذا خوردن ضروری و واجب است این عمل از انتقال الودگیهای دست به دهان جلوگیری می کند

حساسیت دندانها نسبت به سرما و گرما و شیرینی جات ، درد هنگام جویدن غذا و وجود نقاط قهوه ای و یا سیاه بر روی دندانها از علائم بیماری های دندان می باشد.

درد و قرمزی و تورم لثه و خونریزی لثه بعد از مسواک زدن میتواند از علائم بیماریهای لثه باشد.

نباید پس از نوشیدن مایعات بسیار سرد مایعات گرم نوشید و یا بالعکس

نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال سیگار به سلامتی دندانها لطمعه می زند

بوسیدن یک عمل بهداشتی نیست خصوصا اگر به گریپ و سرما خوردگی مبتلا باشیم , لب‌های اطفال را نباید بوسید,می توان پیشانی و گونه انان را بوسید

شستن دهان و دندانها را قبل از خواب نباید فراموش نمود زیرا در مدت هشت ساعت خواب , میکروبهای موجود می توانند زیانهای فراوانی را ببار اورند.

اگر کانون چرکی در دهان موجود باشد بیماریهای بسیار خطرناک داخلی را سبب می شوند, به علاوه ممکن است این عفونتها به گلو و از انجا به گوش میانی و بینی رسیده سبب ایجاد چرک گوش , اختلالات گوارشی , عفونت های تنفسی , ناراحتی های خونی و غیره بشود

ایجاد خراش در زبان ممکن است باعث ورم چرکی زبان و بیماریهای عفونی دیگر دهان مثل برفک و غیره بشود

رعایت بهداشت دهان و دندان از پوسیدگی و خرابی دندان‌ها و بیماریهای لثه و بوی بد دهان جلوگیری می‌کند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here