برنامه‌ ریزی در زندگی

برنامه‌ ریزی در زندگی

بسیاری از مردم در زندگی خود و در دنیا سرگردان هستند. به سختی کار می کنند، پشتکار بالایی دارند، اما به نتایج ارزشمندی به اندازه زحماتشان نمی رسند. اهداف فردی خود را نمی دانند و نهایتا نیز از موفقیت خود نشاط چندانی نخواهند داشت. یک دلیل اصلی که این گروه کثیر از مردم خودشان را سردرگم می دانند، اینست که زمان کافی برای تفکر درباره هر آن چه از زندگی می خواهند، صرف نکرده اند. در ادامه با ما همراه باشید و این مطلب را از دست ندهید.

 

وقت، با ارزش‌ ترین سرمایه انسان است. وقت‌ گذرانی بدون هیچ برنامه و هدفی، خسته‌کننده و بسیار زیانبار است. اگر برای اهداف و امور مهم زندگی‌تان برنامه‌ای نداشته‌ باشید، آن ها به‌م رور در ذهنتان کم‌رنگ‌ می‌شوند و درنهایت کاملا هدف‌تان را گم می‌کنید. اگر می‌خواهید بر زندگی‌تان مسلط شوید، اولین کار آن است که برنامه‌ریزی اصولی داشته باشید. تمام افراد موفقی که می‌شناسید، با برنامه‌ریزی به اینجا رسیده‌اند.

planning-in-life

مشخص کنید چه چیزی برایتان مهم است

برنامه ریزی کردن در زندگی‌ ممکن است کار طاقت‌ فرسایی باشد، چون نواحی بسیار مختلفی در زندگی شما وجود دارند که باید در هنگام برنامه‌ ریزی در نظر بگیرید. برای آن که ایده بهتری از آینده مورد نظرتان داشته باشید، باید زمانی را صرف بررسی چیزهایی کنید که برایتان معنی‌دار هستند. این ها برخی از سوالاتی هستند که باعث می‌شوند در مورد جهت موردعلاقه زندگی‌تان بهتر فکر کنید: موفقیت به‌ نظر شما چه شکلی است؟ آیا عنوان شغلی خاص یا مقدار مشخصی پول است؟ آیا خلاق‌ بودن است؟ آیا داشتن خانواده‌ای دوست‌ داشتنی است؟ اگر قدرت آن را داشتید که زندگی‌تان را همین حالا تغییر دهید، زندگی‌تان چه شکلی می‌شد؟ کجا زندگی می‌کردید؟ شغلتان چه می‌شد؟ وقت‌تان را چگونه می‌گذراندید؟

برای زندگی‌تان برنامه‌ بنویسید

برنامه زندگی، طرحی کتبی و رسمی است که می‌توانید برای برنامه‌ ریزی بخش‌های مختلف زندگی‌تان از جمله شغل، محل زندگی، افراد دور و برتان و چگونگی گذراندن وقت، از آن استفاده کنید. نوشتن برنامه زندگی، می‌تواند در رسیدن به اهداف خاص یا شناسایی بخش‌هایی از زندگی‌تان که دوست دارید تغییر کنند، به شما کمک کند.

برنامه زندگی به شما کمک می‌کند زندگی‌تان را به‌ شیوه دیگری ببینید. دیدن جنبه‌های مختلف آن روی کاغذ ممکن است به شما کمک کند ایده‌هایتان را اولویت‌ بندی کنید و از نو سامان بدهید. همچنین آوردن برنامه زندگی روی کاغذ به شما کمک می‌کند اهداف و خواسته‌های مشابهتان را ببینید یا برنامه‌تان را براساس چیزهایی تنظیم کنید که لزوما متناسب نیستند.

planning-in-life

پشتیبان داشته باشید

در هنگام تلاش برای ایجاد هرگونه تغییر در زندگی، بسیار مهم است که از سیستم پشتیبانی برخوردار باشید یا افرادی در دسترستان باشند که در صورت نیاز بتوانید از آن ها کمک بگیرید. بخش مهمی از برنامه ریزی برای تغییر، آن است که بدانید هنگام بروز شرایط دشوار، برای جلب کمک و حمایت دقیقا سراغ چه کسی باید بروید.

در مورد برنامه زندگی و آن چه می‌خواهید تغییر دهید، با افراد بسیار نزدیک‌تان صحبت کنید. فهرستی از افرادی تهیه کنید که می‌دانید در صورت گرفتارشدن، می‌توانید به آن ها تکیه کنید. در مورد تغییرات آتی در زندگی‌تان، هر قدر ممکن است، اطلاعات جمع کنید. به داستان‌های موفقیت سایر افراد گوش کنید یا برای رشد شخصی و موفقیت، در گروهی عضو شوید. از دیگران بپرسید چه روش‌هایی را در برنامه‌ریزی زندگی و ایجاد تغییرات به‌ کار گرفته‌اند و چه موانعی را پیش‌ بینی کرده‌اند.

منابع و گام‌های برنامه را مشخص کنید

برای برخی تغییرات و برنامه‌های زندگی، به منابعی برای شروع هر مرحله نیاز خواهید داشت. ممکن است لازم باشد چند کتاب بخرید، بودجه‌ای تعیین کنید، مهارت‌های جدیدی یاد بگیرید یا از کمک دیگران استفاده کنید. همچنین ممکن است لازم باشد مشخص کنید که چگونه بر موانع خاص غلبه می‌کنید. بعد از شناسایی آن چه برای شروع نیاز دارید، برنامه موردنظرتان را آغاز کنید و مرحله‌ به‌ مرحله پیش ببرید.

planning-in-life

به‌ عنوان‌ مثال، اگر برنامه زندگی شما شامل سالم‌تر شدن است، ممکن است اولین گام، آشنایی با روش‌های آشپزی و غذاهای سالم‌تر باشد و سپس تصمیم گیری برای خوردن یک وعده سبزیجات در روز. باید به‌ آهستگی به‌سمت هدف‌تان حرکت کنید تا از پا نیفتید و فرسوده نشوید. مثال دیگر، داشتن برنامه‌ای است که شما را به رژیم‌ غذایی سالم‌ هدایت می‌کند. برای انجام این کار، باید منابع موردنیازتان را شناسایی کنید، مانند کتاب‌های تغذیه، تخصیص بودجه برای انواع مختلف مواد‌ غذایی و کمک‌ خواستن از خانواده‌تان، چون تغییر در مواد غذایی روی آن ها نیز اثر خواهد گذاشت.

اوضاع را مدیریت کنید

planning-in-life

برنامه‌ ریزی برای زندگی‌ راه خوبی برای شفاف‌ سازی در مورد خواسته‌های شما و چگونگی رسیدن به آن هاست، اما اغلب اوقات، زندگی پیش‌ بینی‌ ناپذیر است و طبق برنامه پیش نمی‌رود. باید روی مهارت‌های سازگاریتان کار کنید تا بتوانید با ناراحتی مقابله کنید و به‌ سمت اهداف‌تان گام بردارید.

می‌توانید «مقابله متمرکز بر مشکل» را امتحان کنید؛ این نوع مقابله شامل توانایی نگرش بی‌ طرفانه به موقعیت‌ های گوناگون است. از این راه درمی‌یابید کدام قسمت‌ها به‌ خوبی کار نمی‌کنند و سپس می‌توانید برنامه‌ای برای رفع آن مشکلات طراحی کنید. این فرایند شامل آگاهی از گزینه‌ها، جمع‌آوری اطلاعات، کنترل وضعیت و سپس اجرای برنامه است. به‌ عنوان‌ مثال، اگر هنگام اجرای برنامه‌‌‌ای برای تبدیل‌ شدن به فردی سالم‌تر،مشخص شود دیابت دارید، تصمیم می‌گیرید از مقابله متمرکز بر مشکل، برای سازگاری با موقعیت جدید استفاده کنید.

به‌ این‌ ترتیب در مورد دیابت، تغذیه و ابزارهای تست قند خون، اطلاعات لازم را کسب می‌کنید تا به شما کمک کنند به برنامه زندگی‌تان برگردید. نوع دیگری از مقابله، «مقابله متمرکز بر هیجان» است. این روش در جایی استفاده می‌شود که با اثرات عاطفی یک اتفاق برنامه‌ ریزی‌ نشده در زندگی مواجه می‌شوید. به‌ عنوان‌ مثال، تشخیص دیابت قطعا باعث واکنشی احساسی می‌شود.

برخورد با این احساسات ممکن است شامل این موارد باشد:

-صحبت‌ کردن با یکی از دوستان یا اعضای خانواده

-کاهش استرس به‌ وسیله محدود کردن مسئولیت‌هایتان

-نوشتن درمورد احساساتتان برای درک بهتر آن ها.

اهمیت تعیین اهداف را بدانید

تعیین اهداف، مهارت مهمی است که بسیاری از افراد موفق برای کمک به افزایش انگیزه‌شان، آن را به‌ کار می‌گیرند. تعیین هدف، شما را قادر می‌سازد بهتر بر جزئیات تکمیل یک کار تمرکز کنید و در‌ عین‌ حال به شما کمک می‌کند تمام ابزارهای مورد نیاز برای به‌ انجام‌ رساندن هدف‌تان را به‌ کار بگیرید. یکی از بهترین قسمت‌های تعیین و تکمیل موفق هدف، احساس افزایش اعتماد به‌ نفس و خود‌کارآمدی در هنگام دستیابی به هدف‌ است.

planning-in-life

اهداف خود را واقعی کنید

چند راه وجود دارد که می‌توانید اهداف‌تان را واقعی و دست‌ یافتنی کنید. در وهله اول، هدف‌تان را بنویسید. این، هدف را واقعی‌تر از زمانی می‌کند که فقط در سر شماست. حتما آن را مشخص کنید. اهداف‌تان را با زبان مثبت بیان کنید. اگر می‌خواهید وزن کم کنید، به‌ جای گفتن «از هله‌ هوله‌ خوردن و چاق‌ بودن دست بردار»، چیزی مانند این بگویید: « سالم‌تر غذا بخور و ۵ کیلو وزن کم کن.»اهداف‌تان را برحسب سطح اولویت‌شان مرتب کنید.

اگر چندین هدف دارید، هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید همه‌ چیز را با هم انجام دهید. تصمیم بگیرید چه چیزی در حال‌ حاضر، دست‌ یافتنی است، چه چیزی را می‌شود کمی به‌ تاخیر انداخت و چه چیزی ممکن است بیشتر از این ها طول بکشد.باید اهداف را به‌ اندازه‌ای کوچک نگه دارید که بتوانید به‌ جای چند سال بعد، در دوره زمانی معقولی به آن ها دست پیدا کنید.

اگر اهداف بزرگی دارید، آن ها را به اهداف کوچک‌تر تقسیم کنید تا با دستیابی به آن ها در بازه‌های زمانی مشخص، احساس موفقیت کنید.

planning-in-life

جمع بندی نکات کلیدی اهداف فردی
تعیین اهداف یکی از مهمترین روش هایی است تا:
  • تصمیم بگیرید که به چه چیزهایی در زندگی می خواهید دست پیدا کنید.
  • مواردی را که مهم ترند را از موضوعاتی که بی اهمیت هستند یا اختلال ایجاد می کنند جدا کنید.
  • برای خود انگیزه ایجاد کنید.
  • اعتماد به نفس خود را بر اساس این که حتما به اهداف و موفقیت می رسید بالا ببرید.
  • ابتدا اهداف خود را تعیین کنید بعد از تقسیم آن ها به قسمت های کوچکتر، برنامه ی ۵ ساله ای طرح کنید.
  • همراه با بازبینی منظم عملکرد های گذشته، این روند را طی کنید. اهداف خود را به روز کنید. به یاد داشته باشید هنگامی این روش را ادامه می دهید، از حس رضایتی که پس از رسیدن به اهداف ایجاد می شود لذت می برید.
  • اگر تا کنون اهداف خود را تعیین نکردید، همین حالا شروع کنید. اگر این روش، بخشی از زندگی شما شود. به سرعت می توانید حرفه ی خود را پیدا کنید و متعجب می شوید که چرا در گذشته از این روش بهره نبردید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 54 = 62