اصول مهم برای خواباندن نوزاد

آیا می‌توانم به کودکم یاد بدهم بدون گریه کردن بخوابد؟

یک روش خواباندن نوزاد این است که پیش از خوابیدن او را تنها بگذارید تا بعد از کمی گریه کردن خودبه‌خود به خواب برود. اگر دوست ندارید کودک گریه کند یا روش‌ «گریه تا خواب» (cry it out (CIO را امتحان کردید و مؤثر نبوده ‌است، می‌توانید از روش‌ ملایم‌تری استفاده کنید که کودک کمتر گریه کند.

فراموش نکنید روشی که برای یک کودک جواب داده‌ است، شاید برای فرزند شما مناسب نباشد. بنابراین برای پیدا کردن روش مناسب برای کودک‌تان، باید به روش آزمون و خطا پیش بروید تا به نتیجه برسید.

اگر نمی‌دانید از کجا باید شروع کررد، از کتاب‌های تخصصی این حوزه و از تجربیات والدین دیگر استفاده کنید. بهتر است قبل از اینکه شروع کنید، اصول اولیه خواباندن نوزاد را بخوانید.

اصول و بحث‌های گوناگون پیرامون روش‌ خواباندن بدون گریه

کسانی که طرفدار روش‌ خواباندن بدون گریه هستند معتقدند که زمان خواب فرصتی برای ارتباط با کودک است. طبق گفته طرفداران این روش، برای ارتباط برقرار کردن با کودک، فضای خواب کودک باید آرام و راحت باشد و اگر کودک غذا یا چیز دیگری خواست، سریعا فراهم شود.

بعضی از متخصصین هم معتقدند که روش‌های گریه تا خواب برای کودک مناسب نیستند. ویلیام سرز پزشک اطفال و حامی وابستگی والدین، یک فصل کامل از کتاب خود به نام خواب کودک را به نقد روش‌ گریه تا خواب اختصاص داده است. سرز و بقیه طرفداران روش‌های بدون گریه (مانند الیزابت پنتلی نویسنده کتاب روش خواباندن بدون گریه) معتقدند که تکنیک‌های گریه تا خواب باعث می‌شوند کودک زمان خوابیدن را دوست نداشته باشد و این بی‌علاقگی و احساسات منفی ممکن است تا بزرگسالی ادامه پیدا کند.

متخصصین طرفدار روش گریه تا خواب (مانند اکثر پزشکان اطفال) با این نظریات مخالف‌اند. آنها معتقدند اگر کودک برای مدت کوتاهی به‌تنهایی گریه کند و پدر و مادر هم گاهی اوقات به او سر بزنند، در آخر کودک شادتر است و به اندازه کافی هم استراحت کرده ‌است. طبق گفته این متخصصین، روش‌ خواب بدون گریه کودک را در زمان خواب به‌شدت به پدر و مادر وابسته می‌کند. در نتیجه کودک نمی‌تواند به‌تنهایی آرام بگیرد و بخوابد.

متخصصین روش بدون گریه چه نظراتی دارند؟

متخصصین مسائل خواب کودک کتاب‌های گوناگونی در مورد برتری روش‌های بدون گریه نوشتند. در این قسمت مشهورترین متخصصین مشکلات خواب کودک و نظرات آنها را مرور می‌کنیم (ویلیام سیرز متخصص اطفال، الیزابت پنتلی مربی والدین، پروفسور جیمز مک‌کنا و تریسی هاگ).)

سیرز برای خواباندن کودک به روش مراقبتی کودک‌محور تأکید می‌کند و به والدین هشدار می‌دهد که از روش‌های آموزش خواب همگانی با هشیاری بیشتری استفاده کنند. او به والدین توصیه می‌کند که صبور باشند و کمک کنند تا کودک در زمان مخصوص به خودش بخوابد. به علاوه، طبق توصیه‌های او بهتر است والدین همراه کودک بخوابند، کودک را در هنگام خواب تکان دهند یا به او شیر دهند. در نتیجه کودک حس مثبتی به خواب پیدا می‌کند و عادات خوابیدنش تنظیم می‌شود.

پنتلی معتقد است که روش خواباندن باید مطابق نیازهای کودک باشد. او روشی آرام و تدریجی را برای خواباندن نوزاد پیشنهاد می‌کند. طبق کتاب پنتلی، برای خواباندن کودک بهتر است او را تکان دهید یا به او غذا بدهید. به علاوه او توصیه می‌کند که سریعا به گریه‌ی کودک پاسخ دهید. پنتلی از والدین می‌خواهد که خوابیدن، چرت زدن و شب‌بیداری‌های کودک خود را ثبت کنند. طبق تحقیقات وی، آموزش خوابیدن در گهواره به کودک یک فرایند شش‌مرحله‌ای است. او در کتاب خود به تفصیل این مراحل را توضیح داده ‌است.

مک‌کنا با روش‌های خواباندن اجباری و خواب طولانی‌مدت کودک در شب مخالف است. وی می‌گوید در عوض والدین باید احوال نوزاد خود را بررسی کنند و بگذارند هنگام شب کودک چندین بار برای غذا خوردن بیدار شود. مک‌کنا طرفدار خوابیدن مادر همراه کودک است و توصیه می‌کند که هر دو در یک تخت‌خواب بخوابند و والدین شرایط لازم برای همراه هم خوابیدن را فراهم کنند. مثلا کودک را در یک تخت کوچک یا گهواره روی تخت‌خواب والدین بگذارند و در عین حال مسائل ایمنی هنگام خواب نوزاد را نیز رعایت کنند، برای مثال مراقب باشند پتو یا عروسک‌های حجیم در اطراف نوزاد نباشند. این وسایل ممکن است موجب ‌شوند نوزاد هنگام خواب دچار مرگ ناگهانی شود.

قبلا توضیح دادیم که طبق نظریات سیرز احساسات مرتبط با خواب باید مثبت باشند. هاگ با این نظر موافق است اما روش‌های سیرز را رد می‌کند. او هشدار می‌دهد که در خواباندن کودک مراقب باشید او را به کار خاصی وابسته نکنید. اگر برای خواباندن کودک او را تکان دهید، به او شیر بدهید یا او را نوازش کنید، کودک به این کارها وابسته می‌شود. در عوض طبق روش هاگ باید هر بار که کودک گریه می‌کند، او را بلند کنید و دوباره بخوابانید و هر چند دفعه که لازم شد این کار را بکنید.

روش هاگ حد وسط روش وابستگی به والدین (مانند روش سیرز) و تکنیک‌های گریه تا خواب (مانند روش انتظار تدریجی ریچارد فربر) است.

نکات‌های عملی برای پیدا کردن روش خواباندن بدون گریه

  • یک برنامه منظم برای چرت زدن کودک خود تنظیم کنید. اگر کودک در طول روز ساعات خواب منظمی داشته باشد، شب بهتر می‌خوابد.

  • کودک خود را زود بخوابانید (مثلا ساعت ۶:۳۰ تا ۷). برخی از مادران برای خواباندن کودک او را بیدار نگه می‌دارند تا کودک بیشتر خسته شود. فراموش نکنید اگر کودک خیلی خسته باشد، سخت‌تر می‌خوابد. طبق گفته بعضی از متخصصین بچه‌هایی که زودتر می‌خوابند، خواب طولانی‌تری نیز خواهند داشت.

  • ساعت خواب کودک را ناگهان تغییر ندهید و سعی کنید تغییرات را آهسته اعمال کنید. مثلا به یکباره ساعت خواب او را از ۹:۳۰ به ۷ تغییر ندهید. هر شب کمی ساعت خواب او را جلو بیاورید تا به ساعت مناسب خواب برسید.

  • سعی کنید برنامه خواب آرامی برای کودک تنظیم کرده و آن را همیشه رعایت کنید. مثلا هر شب در ساعت معینی کودک را حمام کنید، برایش کتاب بخوانید، لالایی بخوانید و در نهایت رأس ساعت معینی او را بخوابانید.

  • طبق نظریات پنتلی، بهتر است برای خواباندن کودک خود از عبارت‌های کلیدی استفاده کنید. بنابراین هرگاه از این عبارت‌ها استفاده می‌کنید کودک متوجه می‌شود که باید بخوابد. می‌توانید از اصواتی مثل «ششش…» یا عبارتی مثل «وقت خوابه» استفاده کنید. زمانی که می‌خواهید کودک را برای خوابیدن آماده کنید یا او را مجددا به تخت‌خواب برگردانید، آن صدا یا عبارت‌های کلیدی را تکرار کنید.

  • محیطی راحت فراهم کنید که برای خواب کودک شما مناسب باشد. بعضی از نوزادان به سکوت و تاریکی بیشتری نیاز دارند. یک موسیقی ملایم، صداهای طبیعی یا صدای قل‌قل آب آکواریوم می‌توانند برای نوزاد آرامش‌بخش باشند. ملافه‌های گرم و نرم برای خوابیدن کودک آماده کنید (ملافه‌ها را با یک بطری آب گرم یا تشک برقی گرم کنید). مراقب باشید که لباس خواب کودک تنگ و چسبان نباشد و موجب خارش پوست او نشود. اگر نوزادان کوچک‌تر را قنداق کنید، شاید بهتر بخوابند. مراقب باشید بیش از اندازه کودک را نپوشانید و اتاق را بیش از حد گرم نکنید.

  • گریه واقعی کودک را با نجواهای خواب‌آلود اشتباه نگیرید و به هر صدای کودک واکنش نشان ندهید. اگر مطمئن نیستید که کودک گریه می‌کند، یک دقیقه بیرون اتاق منتظر بمانید. بنابراین اگر خوابیده باشد، مزاحم او نمی‌شوید.

آیا روش‌های خواباندن بدون گریه مؤثر هستند؟

روش‌های ذکرشده برای همه کودکان مناسب نیستند، حتی شاید نوزادی همیشه با یک روش به خواب نرود. باید کودک خود را بشناسید. روش های مختلف را امتحان کنید و روش مناسب را برای کودک خود بیابید.

طرفداران روش خواباندن بدون گریه قبول دارند که این روش از تکنیک‌های گریه تا خواب به زمان بیشتری نیاز دارد، اما آنها می‌گویند این روش در طولانی‌مدت آسیب کمتری به کودک و والدین می‌زند.

الیزابت پنتلی در کتاب خود توضیح می‌دهد که والدین در زمان خواباندن کودک دو انتخاب دارند: صبر کردن والدین و گریه کردن نوزاد. وی می‌گوید واقعیت این است که برای تغییر عادات خواب کودک باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنید: گریه کردن نوزاد یا صبر کردن والدین. پنتلی شخصا صبر کردن را توصیه می‌کند. مثلا اگر نوزاد شما در طول روز زیاد می‌خوابد و در شب بیدار است، برای اینکه ساعت‌های خواب و بیداری او را تنظیم کنید، باید یا کودک را به حال خود رها کنید تا گریه کند یا صبر کنید تا زمان مناسب برای خواباندنش فرابرسد.

ممکن است روش‌ بدون گریه برای شما مناسب باشد. اما اگر این روش‌ مؤثر نبود، روش گریه تا خواب یا گونه‌ای از روش گریه تا خواب را امتحان کنید که در آن کودک کمتر گریه ‌می‌کند.

کمک کنیم کوچولوها راحتتر بخوابند!

حتما به خوبی میدانید که خوب خوابیدن تاثیر مهمی در رشد و سلامت کوچولوی شما دارداما خیلی از مادرها از بدخواب بودن نوزادشان گلایه دارند و همیشه به دنبال راهکارهایی برای کمک به خوب خوابیدن فرزندشان هستندما در این مطلب به شما دستورالعملی از راههای خواباندن بچهها ارائه کردهایمپس از دستورالعمل را چک کنید و به پاسخ بسیاری از سوالاتی که در زمینه خواباندن بچهها دارید برسید.

احساس خوب اتاق خواب نوزاد

یکی از موارد اثرگذار در خواب راحت نوزاد، دمای اتاق است. پس دمای اتاق فسقلی را طوری تنظیم کنید که خودتان در آن با لباسی راحت و سبک، احساس خوشایندی داریدچنین دمایی با توجه به نوع پوشش بیشتر نوزادان و رو انداز سبکی که روی او میاندازید، ایدهال استکودک شما در شرایطی که در فضایی راحت و گرم و نرم حضور دارد، قطعا راحت‌‌تر می‌خوابد.

لباس نوزادتان را سبک کنید

شاید تصور کنید اگر چند لباس روی هم تن نوزادتان کنید او گرمتر میشود و راحتتر میخوابد اما این تصور کاملا اشتباه استلباسهای چند لایه باعث میشوند تا کوچولوی شما عرق کرده و کلافه شودفراموش نکنید فرشته‌های کوچک شما در دمای عادی تنها نیاز به یک لایه لباس بیشتر از بزرگسالان دارندبنابراین یک جلیقه پنبهای یا کیسه خواب برای اغلب شرایط آب و هوایی کافی و ایدهال است.

پوشش کف اتاق،‌ گرما بخش و آرامشدهنده

شاید عجیب به نظر برسد اما پوشش کف اتاق هم در خواب راحت نوزاد شما اثرگذار استپهن کردن فرش، کف اتاق نوزاد علاوه بر اینکه به گرمای اتاق کمک میکند، زیبایی خاصی هم به فضا میدهدهمچنین فرش و موکت میتوانند مثل یک مانع قوی در مقابل سر و صداها عمل کرده و به خواب راحت نوزاد در اتاق کمک کنند.

اتاق خواب نوزاد را تاریک نگه دارید

نصب پردههای ضخیم و لایههای محافظت کننده از نور آفتاب باعث میشوند تا نور صبحگاهی خورشید، دیرتر وارد اتاق خواب شودهمچنین نصب کلیدهای تنظیم‌ کننده نور،‌ در اتاق خواب یکی از راههایی است که به شما کمک میکند نور اتاق را به دلخواه تنظیم کنید و فضایی آرامبخش ایجاد کنیدکم کردن نور اتاق در زمانی که کوچولویتان آماده خوابیدن میشود روشی است که میتوانید از آن برای راحتتر خواباندن او استفاده کنید.

پخش صداهای آرامشبخش برای خواباندن کوچولوها

بعضی از بچهها در زمانهایی که ماشین لباسشویی یا جارو برقی روشن‌ است، راحتتر میخوابندپس اگر نوزادتان بدخواب شده، برای به زور خواباندن او تلاش بیهوده نکنیدکافی است کارهای روزمره و عادیتان برای نظافت منزل را در حوالی ساعت خواب کوچولو انجام دهید. شاید عجیب باشد اما صداهای خفیف و دنبالهداری که از وسایل برقی خانه ایجاد میشوند به خوابیدن نوزادان کمک میکندصداهای این چنینی تقریبا شبیه به صداهایی هستند که نوزاد در زمان جنینی و زندگی در رحم مادر شنیده و با وجود آن صداها در شکم مادرش احساس امنیت و آرامش کرده استشما به دکوراسیون گران قیمت یا اسباب‌ بازیهای فانتزی در اتاق کودکتان برای راحتتر خوابیدن او نیاز نداریدکافی است نشانهای ساده برای راحتتر خوابیدن فسقلی پیدا کنید و ببینید که او با این نشانه چقدر راحتتر از قبل میخوابد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

55 − 47 =