آمپول پرولوتون در بارداری

خانم‌هایی که امکان دارد زایمان زودرس داشته باشند یا قبلا سقط مکرر داشته‌اند حتما نگران وضعیت سلامت جنین‌شان هستند و هنگام سونوگرافی‌مدام از پزشک درباره وضعیت‌شان سوال می‌پرسند. اما متخصصان برای مادرانی که در این شرایط قرار دارند، آمپول پرولوتون تجویز می‌کنند. به همین دلیل از دکتر سمامی،  جراح و متخصص زنان و زایمان و دارای برد تخصصی، درباره آمپول پرولوتون پرسیدیم.
دکتر سمامی درباره آمپول پرولوتون می‌گوید:
این آمپول، یک آمپول پروژسترونی است که پزشکان یا متخصصان در بعضی از موارد آن را برای کسانی که طول سرویکس‌شان کوتاه است، کسانی که سابقه سقط دارن، یا تهدید به زایمان زودرس هستند، تجویز می‌کنند.
این آمپول در دوران بارداری برای مادران بی‌خطر است.
آمپول پرولوتون عوارضی ندارد و تزریق آن به صورت هفتگی انجام می‌شود.
بر همین اساس دکتر سمامی می‌گوید: تزریق این آمپول به صورت عضلانی است که در هفته‌های چهاردهم و پانزدهم بارداری به بعد، هر هفته زیر نظر پزشک، برای مادران تزریق می‌شود.
 
prolotum-mumps-in-pregnancyدکتر سمامی با اشاره به حساسیت بعضی از مادران به پروژسترون می‌گوید:
گاهی بعضی از خانم‌های باردار به آمپول‌های پروژسترونی حساسیت دارند و ما به هیچ‌وجه نمی‌توانیم این آمپول را به آنان تزریق کنیم و حتی در IVF آنها هم دچار مشکل می‌شویم.
چون این مادران اصلا نمی‌توانند پروژسترون تزریق و یا استفاده کنند.
البته مادران باید بدانند که آمپول پرولوتون برای همه استفاده نمی‌شود و تزریق آن در شرایط خاصی انجام می‌گیرد.
دکتر سمامی درباره نحوه تاثیر این آمپول توضیح می‌دهد:
چون پروژسترون در بارداری در زمان زایمان ترشح می‌شود، تأثیر آمپول پرولوتون به این صورت است که انقباضات رحم را از بین می‌برد.
بنابر‌این به تدریج سطح پروژسترون یا گیرنده‌های پروژسترونی کارایی خود را از دست می‌دهند و پایین می‌افتند. در نتیجه درد‌های زایمانی زیاد می‌شود.
اما پروژسترون موجود در آمپول پرولوتون رحم را در حالت سکون نگه می‌دارد یعنی رحم را شل می‌کند و اجازه انقباض به او نمی‌دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here