تغذیه مناسب اوایل بارداری، دوازده خوراکی مفید

کلم بروکلی نه تنها دارای کلسیم و اسید فولیک برای مادر باردار است بلکه حاوی فیبر و آنتی اکسیدان فراوان برای جنین است.
در سه ماه اول بارداری بدن مادر باردار برای تطابق با جنین در حال تغییرات فیزیولوژیکی است. مادر باردار باید بهترین غذاها را برای این دوران بشناسد تا انرژی و مواد مغذی لازم برای بدن خود و جنین را فراهم کند.
۱- اسفناج
چرا من باید درسه ماه اول بارداری اسفناج بخورم؟
سبزیجات برگ تیره از قبیل اسفناج از نظر ویتامین، املاح و پروتئین غنی می باشد که برای شما ضروری است. علاوه بر آن اسفتاج دارای مقادیر زیادی اسیدفولیک و آهن است که به تکامل سیستم عصبی نوزاد کمک کرده و خستگی مادر را در دوران بارداری بهبود می بخشد.
توصیه : من هر روز در یخچالم اسفناج دارم و برای صبحانه مقدار اسفناج را با تخم مرغ سرخ کرده و میخورم. همچنین هر روز بعنوان میان وعده اسموتی توت فرنگی و اسفناج درست میکنم که بسیار لذیذ است.
 
۲- عدس
چرا من باید درسه ماه اول بارداری عدس بخورم؟
عدس منبع غنی از پروتئین است که برای تکامل بافت ها و ماهیچه جنین نقش اصلی را دارد. همچنین عدس منبع غنی از فیبر است که باعث جلوگیری از ایجاد یبوست در دوران بارداری میشود.
توصیه: از عدس در تهیه سوپ استفاده کنید که بسیار خوشمزه است. اگر شما سوپ دوست ندارید، ساندویج عدس و اسفناج درست کنید، شاید شما الان حس خوبی نداشته باشید به این ساندویج اما یکی از علائق من است.
۳- مرکبات
چرا من باید درسه ماه اول بارداری پرتقال بخورم؟
در ماه اول بارداری خانواده مرکبات مانند پرتقال و گریپ فورت منبع غنی از ویتامین C است که در ساخت استخوانها و عروق خونی جنین اثر مستقیم دارد و  همچنین باعث افزایش مقاومت بدن مادر باردار می شود. علاوه بر این اسید فولیک موجود در این میوه ها از بروز نقص سیستم عصبی و اسپیدنا جلوگیری میکند.  با ۷ میوه مفید در دوران بارداری آشنا شوید.
توصیه: من عاشق گریپ فورت هستم و وقتی شروع به خوردن میکنم هیچ کس نمی تواند جلوی من را بگیرد. هر روز صبح برای خودم یک لیوان آب پرتقال درست میکنم. بسیار دلچسب و مغذی است. گاهی اوقات هم پرتفال را به سالادم اضافه میکنم. در این مقاله به چند نوشیدنی مفید در بارداری اشاره شده است.
۴- مغزیجات
مغریجات در ماه اول بارداری
چرا من باید درسه ماه اول بارداری مغزیجات بخورم؟
بادام حاوی آنتی اکسیدان و ویتامین های لازم برای افزایش سوخت و ساز و وضعیت متابولیک بدن مادر میشود و اشتهای او را نیز زیاد میکند و همچنین باعث تکامل بدن جنین میشود. امگا۳ موجود در گردو برای رشد مغز جنین حیاتی است. آیا در دوران بارداری می توانم مکمل امگا۳ را دریافت کنم؟
توصیه: اگر از جویدن مغزیجات خسته شده اید آنها را پودر کنید. من گردو، بادام و سایر مغزیجات را پودر کردم و با شیر و ماست روزانه میخورم.
۵- پنیر
چرا من باید درسه ماه اول بارداری پنیر بخورم؟
پنیر منبع غنی از کلسیم و پروتئین است . این دو عنصر برای ساخت استخوانها و عضلات ضروری می باشد. اما در برخی مقالات به این اشاره شده پنیر غذای ممنوعه است. برای فهمیدن مصرف پنیر در بارداری: آره یا نه؟  این مقاله را مطالعه کنید.
توصیه: من پنیر را البته از نوع پاستوریزه بیشتر با کراکر و لابلای بیسکویت می خورم.
۶- مارچوبه
چرا من باید درسه ماه اول بارداری مارچوبه بخورم؟
مادرانی که دارای کمبود ویتامین D  هستند حتما مارچوبه بخورند. همچنین این ماده باعث افزایش استحکام استخوانهای جنین میشود. مارچوبه غنی از ویتامین D  است.
توصیه: من مارچوبه را بصورت بخارپز و یا آبپز با مقداری ادویه می خورم. گاهی اوقات با گوشت و بعنوان سبزیجات آن و یا سوپ می خورم. همه خانواده من عاشق مارچوبه هستند.
۷- تخم مرغ
چرا من باید درسه ماه اول بارداری تخم مرغ بخورم؟
تخم مرغ منبع غنی از پروتئین، کلسیم و ویتامین D می باشد. امگا۳ در تکامل مغز و قدرت بینایی جنین بسیار موثر است.
توصیه: من معمولا تخم مرغ را با سالادم مخلوط میکنم. گاهی اوقات هم نیمرو رو ترجیح میدهم اما برای سلامت جنینم حتما آن را می خورم.
 
۸- کلم بروکلی
چرا من باید درسه ماه اول بارداری بروکلی بخورم؟

کلم بروکلی نه تنها دارای کلسیم و اسید فولیک برای مادر باردار است بلکه حاوی فیبر و آنتی اکسیدان فراوان برای جنین است. همچنین بروکلی حاوی مقادیر زیاد ویتامین C است که به جذب آهن کمک میکند، مخصوصا اگر با غلات مصرف شود.

توصیه: بروکلی بصورت سبزیجات بخار پز کنار گوشت و مرغ و یا داخل سوپ بسیار لذت بخش هست همچنین له شده آن در آب سیب و یا آب هلو را نیز امتحان کنید.
۹- لوبیا قرمز
چرا من باید درسه ماه اول بارداری لوبیا قرمز بخورم؟
اکثر مادران در دوران بارداری کم خونی دارند. برای افزایش تولید هموگلوبین لوبیا قرمز را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این غذا برای بعد از زایمان شما هم بسیار مفید است.
توصیه: من معمولا ترجیح میدهم لوبیا قرمز را یا در سوپ و یا بصورت خوراک مصرف کنم. غذای لذیذی برای آخر هفته است.
 
۱۰- ماست
چرا من باید درسه ماه اول بارداری ماست بخورم؟

ماست منبع غنی از کلسیم و ویتامین D است که برای تکامل استخوانهای جنین مناسب است. همچنین ماست حاوی پروبیوتیک است که خستگی و بی حالی مادر باردار را از بین می برد.

توصیه: من ترجیح میدهم ماست را بامیوه بخورم. ماست با سیب، هلو و توت فرنگی بسیار لذیذ می شود.
 
۱۱- بامیه
چرا من باید درسه ماه اول بارداری بامیه بخورم؟
بامیه غنی از ویتامین A و ویتامین B و C  و املاح مانند روی و کلسیم است. همچنین منبع غنی از اسید فولیک و فیبر است که از یبوست بارداری جلوگیری میکند.
توصیه: من بامیه را یا بصورت بخار پز و یا در خورشت استفاده میکنم. یکی از دوستانم بامیه را با آرد و تخم مرغ یرخ میکند. اما من امتحان نکردم بنظر خوشمزه می آید.
۱۲- سالمون
چرا من باید درسه ماه اول بارداری سالمون بخورم؟
ماهی غنی ترین منبع از امگا۳ برای تکامل مغز جنین و سیستم عصبی او می باشد. اما مصرف زیاد ماهی باعث تجمع جیوه در بدن میشود. پس باید سالمون با جیوه بسیار کم را بخورید و شما مجاز به استفاده ۳۶۰ گرم ماهی و یا کمتر در هر هفته در سه ماه اول بارداری هستید. در مورد مصرف ماهی در ایران برای خانم های باردار بیشتر بدانید.توصیه: در سه ماه سوم بارداری ماهی را هر دو هفته یکبار بخورید. ماهی بصورت کبابی و یا سرخ شده و یا در سوپ خوشمزه است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here