سرطان پروستات از علائم تا درمان

در کشورهای پیشرفته سرطان پروستات شایع‌ ترین سرطان پس از سرطان پوست و مرگ‌ آورترین سرطان در مردان پس از سرطان ریه است اما در ایران آمار دقیقی از مبتلایان به سرطان پروستات در دست نیست، هر چند به‌ هر حال قطعا  از سرطان‌ های شایع مردان است. در این مقاله با سرطان پروستات ، علائم و راه های درمان آن آشنا خواهید شد.

پروستات چیست؟

پروستات غده ای در سیستم تناسلی مردان می باشد. پروستات بیشتر منی (مایعی که حاوی اسپرم است) را تولید می کند. این غده که اندازه ای حدود یک گردو دارد در زیر مثانه و اطراف مجرای خروجی مثانه (لوله ای که ادرار را از مثانه خارج می کند) قرار دارد. سرطان پروستات یکی از بیماری های شایع مردان می باشد، با این حال در سنین کم تر از ۵۰ سال نادر بوده و بیشتر در مردان مسن رخ می دهد.

سرطان پروستات معمولا به آرامی پیشرفت کرده و در ابتدا محدود به غده پروستات می باشد و در سایر قسمت های بدن پخش نمی شود. در حالی که بعضی از انواع سرطان پروستات به کندی پیشرفت کرده و نیاز به درمان خاصی ندارد، سایر انواع سرطان پروستات شدید بوده و سریعا در بدن پخش می شود.پروستات بزرگ شدهسرطان پروستاتی که در مراحل اولیه یعنی زمانی که در حد غده پروستات است و پخش نشده، شناسایی گردد، دارای شانس بیشتری برای درمان موفق می باشد.

شایع‌ ترین علائم و نشانه‌های سرطان پروستات

بخاطر موقعیت قرارگیری پروستات در بدن، سرطان پروستات معمولاً با علائم خاصی همراه است. پروستات دقیقاً پایین مثانه در پایین لگن قرار گرفته است. وقتی ادرار از مثانه خارج می‌ شود، از لوله‌ ای باریک رد می‌شود که مجرای خروجی مثانه است. در ابتدای این مجرا، درست همان‌ جایی که به مثانه ختم می‌ شود، مستقیم از پروستات رد می‌ شود. وقتی پروستات به علت سرطان یا مشکلی دیگر بزرگ می شود، این مجرا در پروستات تنگ‌ تر و تنگ‌ تر می‌ شود.  با باریک شدن این لوله، ادرار سخت‌ تر از بدن خارج می‌ شود.

این مسئله چهار نشانه ادراری دارد:

تکرر – ادرار کردن در دفعاتی بسیار بیشتر از حد طبیعی
اضطرار – حس این که باید فوراً ادرار کنید
شب‌ ادراری – بیدار شدن مداوم طی شب برای ادرار کردن
تردید – دشواری شروع جریان ادرار

همه این علائم نتیجه مستقیم تنگ شدن مجرای خروجی مثانه در پروستاتی است که بزرگ شده است.سرطان پروستات تنها بیماری نیست که می‌تواند موجب تورم پروستات شود. در واقع، BPH (هیپرپلازی خوش‌خیم پروستات) علت متداول‌ تری از بزرگ شدن پروستات است.

علائم کمتر شایع سرطان پروستات

علائم ادراری که در بالا به آن ها اشاره شد بی‌ شک متداول‌ ترین نشانه‌هایی است که مردان مبتلا به سرطان پروستات تجربه می‌ کنند. اما تنها علائم این بیماری نیستند. علائم کمتر شایع آن عبارتند از:
خون در ادرار
خون در مایع منی
ناتوانی جنسی
درد استخوان (مخصوصاً در ناحیه کمر، لگن و دنده‌ها)
از دست دادن کنترل ادرار

این علائم تنها مختص پروستات نیستند و مشکل در سایر اندام‌ های بدن نیز ممکن است موجب بروز ‌آن ها شود. اما در هر حال علائمی هستند که باید مراقب آن ها باشید.

دلایل سرطان پروستات

هیچ کس در مورد دلایل اصلی ابتلا به سرطان پروستات مطمئن نیست، عوامل بسیار زیادی وجود دارد که بر ابتلا به این سرطان تاثیر می گذارند، این عوامل شامل:

سن: افزایش سن یکی از عوامل کلیدی در افزایش خطر ابتلا به سرطان پروستات محسوب می شود، که شایع‌ ترین شکل از بیماری است که مردان بالای ۷۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد. البته این به معنای آن نیست که مردان زیر ۷۰ سال در معرض خطر قرار ندارند و در همین راستا، معاینات منظم از اهمیت ویژه ای برای حصول اطمینان از حفظ سلامتی برخوردار است.

سابقه خانوادگی: مردانیکه در خانواده شان سابقه سرطان پروستات دارند در خطر بیشتری هستند، همچنین مردانیکه در خانواده شان بیشتر خانم ها سرطان سینه دارند، در خطر بیشتری می باشند. خطر ابتلا به سرطان پروستات در صورتی که این فرد در سنین جوانی به این بیماری مبتلا شده باشد، هر چه بیشتر افزایش می یابد.

چاقی و اضافه وزن: پژوهش ها نشان داده اند که پیوندی قوی بین چربی اضافی بدن و خطر افزایش یافته ابتلا به سرطان پروستات وجود دارد. در همین راستا، وزن خود را باید در سطح سالم و متعادل نگه دارید، که برای دستیابی به این هدف می توانید یک رژیم غذایی سالم و متعادل و انجام منظم ورزش را در دستور کار خود قرار دهید تا هر چه بیشتر به کاهش خطر کمک شود.

قد: باور کنید یا خیر، قد شما می تواند در احتمال ابتلا به سرطان پروستات نقش داشته باشد. پژوهش های پیشین همبستگی مثبت بین قد و خطر ابتلا به سرطان پروستات را نشان داده اند. این به معنای آن است که مردان قد بلندتر احتمال بیشتری در مقایسه با همتایان کوتاه قامت تر خود به سرطان پروستات مبتلا شوند.

نژاد: سرطان پروستات در میان مردان سیاه‌ پوست نسبت به سایر نژادها شایع‌ تر است. خطر ابتلا به این بیماری در میان مردان آسیایی کم‌ تر است، و مردان سفید پوست از این لحاظ در جایگاه میانه قرار دارند.

بیماری های مقاربتی: تحقیقات نشان می دهد مردانی که مبتلا به سوزاک بوده اند در خطر بیشتری برای ابتلا به این سرطان می باشند.

بعضی از داروها: تحقیقات نشان می دهد که مصرف روزانه داروهای ضد التهاب باعث افزایش خطر ابتلا به این بیماری می شوند.

عوراض ابتلا به سرطان پروستات

عوارض ابتلا به این سرطان و همچنین درمان آن می تواند شامل بی اختیاری ادرار و یا اختلال نعوظ باشد. خطر مرگ در این بیماری کم بوده و حتی خیلی از مردان مبتلا به این بیماری به دلایل دیگری فوت کرده اند.سرطان پروستاتدرمان سرطان پروستات

شیوه درمان سرطان پروستات بسته به چندین عامل مختلف از جمله سرعت رشد آن، سلامت عمومی شما و همین طور فواید و عوارض جانبی درمان می باشد. در مردانی که در مراحل اولیه این بیماری می باشند، درمان فوری ممکن است لازم نباشد و فقط با آزمایش بیماری تحت نظر قرار گرفته می شود. در صورت نیاز به درمان از شیوه های درمانی زیر استفاده می گردد:

رادیوتراپی: در این درمان از انرژی قوی برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می گردد. عوارض جانبی این درمان می تواند شامل ادرار دردناک، ادرار پی در پی و فوری، همچنین مدفوع شل و یا درد هنگام دفع مدفوع می باشد. اختلال نعوظ نیز ممکن است در این بیماری رخ دهد.

هورمون درمانی: این درمان به منظور متوقف کردن تولید هورمون تستوسترون در بدن شما انجام می شود، چرا که سلول های سرطان پروستات برای رشد به هورمون تستوسترون احتیاج دارند. با قطع این هورمون ممکن است بتوان باعث مرگ سلول ها و یا کند شدن سرعت رشدشان شد. درمان هورمونی در مردانی که مبتلا به نوع پیشرفته بیماری هستند، استفاده می شود. عوارض جانبی هورمون درمانی شامل اختلال نعوظ، گر گرفتگی، کاهش تراکم استخوان، کاهش میل جنسی و افزایش وزن گردد.

جراحی برای برداشتن غده پروستات: این روش شامل برداشتن غده پروستات، بعضی از بافت های کناری آن و بعضی از غدد لنفاوی می شود. جراحی این بیماری خطر بی اختیاری ادرار و اختلال نعوظ را در پی دارد.

منجمد کردن بافت پروستات: در این روش اقدام به منجمد کردن بافت پروستات برای کشتن سلوهای سرطانی می نمایند. این شیوه معمول خطر بالایی داشته و زمانی انجام می شود که رادیوتراپی جوابگو نیست.

شیمی درمانی: با این روش از داروهای شیمیایی برای کشتن سلول های در حال رشد از جمله سلول های سرطانی استفاده می شود. شیمی درمانی یکی از گزینه های درمانی برای مردانی است که سرطانشان در بدن پخش شده است. همچنین شیمی درمانی برای مردانی که بیماری شان با هورمون درمانی درمان نگشته است نیز استفاده می گردد.

راه های پیشگیری از ابتلا به سرطان پروستات

مثل همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و برای سرطان پروستات هم مثل هر بیماری دیگر راه های برای جلوگیری از بروز وجود دارد که شامل: 

یک رژیم غذایی سالم پر از میوه و سبزیجات، غلات کامل و کم چربی انتخاب نمایید.

مصرف فیبرهای گیاهی(حاوی سلولز و همی سلولز) و پروتئین های گیاهی نظیر سویا به دلیل داشتن ایزوفلاونی به نام Genistein که مانع رشد سلول های سرطانی می شود.

مصرف سبزیجات مانند انواع کلم ها(کلم گل، کلم پیچ، کلم تکمه و…) به دلیل داشتن ترکیباتی نظیر ایندول ـ کربونیل، گلوکاریک اسید(کلسیم ـ دی ـ گلوکارات) وسولفورافان.

مصرف گوشت ماهی به دلیل وجود اسیدهای چرب امگا۳

تغذیه مناسب و ضد سرطان پروستات

نوشیدن روزانه یک لیوان آب انار، رشد سرطان پروستات را کند می کند.

مصرف سلنیوم، ویتامین های D و E و عنصر روی.

ورزش و فعالیت بدنی، با ورزش روزانه حداقل ۳۰ دقیقه و افزایش فعالیت بدنیتان سلامتی خود را افزایش و خطر ابتلای خود به سرطان پروستات را کاهش دهید.

حفظ وزن مناسب، اگر وزن فعلی شما مناسب است، پس آن را حفظ نمایید و اگر زیاد است شروع به کم کردن وزن کنید.

درمان و پیشگیری از سرطان پروستات با داروهای گیاهی

در کنار مصرف مواد غذایی مناسب برای پیشگیری از ابتلاء، چنان چه بیماری حاد شود، می توان از گیاهان دارویی مفید برای درمان اختلالات پروستات (به ویژه تورم) بهره جست. از جمله این گیاهان دارویی می توان به نخل اره ای ایرانی، گزنه، کدوی پوست کاغذی، کتان روغنی، شیرین بیان، قارچ گانودرما، جینسینگ آسیایی، تویا، سویا، ادریسی، دم اسب، ذرت، شبدر قرمز، چای سبز، انگور خرس، مِلون تلخ(خربزه وحشی)، بارهنگ(اسفرزه) آبی و خربزه درختی اشاره کرد. 

بهترین درمان سرطان پروستات چیست؟

هر بیمار، یک فرد منحصر به فرد با مجموعه ای از ویژگی ها است.

تجربه، فرهنگ و علائق بیمار کمک می کند تا بهترین روش درمان را انتخاب کنیم.

سلامت دستگاه قلبی عروقی نیز در تعیین نوع درمان موثر است.

در نهایت شناخت و مراجعه به یک پزشک متخصص اورولوژی و بیماری های دستگاه تناسلی مردان بهترین اقدام در این زمینه است.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here