خانه سبک زندگی آرایش و زیبایی دلایل اعتیاد افراد به استفاده از بوتاکس

دلایل اعتیاد افراد به استفاده از بوتاکس

دلایل اعتیاد افراد به استفاده از بوتاکس

حتما تا به حال زیاد درمورد بوتاکس شنیده‌اید و شاید حتی خودتان یک یا چند بار تزریق آن را تجربه کرده‌باشید یا دچار وسوسه تزریق آن شده‌ باشید، یعنی تزریق سمی که در خیلی از موارد توسط یک باکتری تولید می‌شود و بعد از رقیق و ضعیف شدن باعث مهار حرکت عضلات می‌شود تا دیگر چروک‌ها کمتر روی پوست جلوه کنند.در ادامه این مطلب همراه باشید تا با دلایل گرایش زیاد افراد به این ماده آشنا شوید.

 تزریق این ماده جوان‌کننده این‌روزها شایع‌ترین عمل زیبایی در آمریکاست و در کشور ما نیز شیوع بالایی دارد تا جایی که در اطراف‌مان افراد زیادی را می‌شناسیم که از این راه جوانی را به خود هدیه کرده‌اند.تا به حال درمورد بوتاکس زیاد صحبت شده‌است و ما نمی‌خواهیم دوباره همان حرف‌ها را تکرار کنیم بلکه به دنبال گفتن نکاتی در مورد این ماده جوانی هستیم که شاید کمتر جایی شنیده ‌باشید.

چرا بوتاکس بهترین راه است؟

تزریق بوتاکس روش سریع و موثری برای رفع چروک است  زمان شروع اثر بوتاکس بین ۴تا۷ روز است.مدت تزریق آن بین ۱۰ تا۲۰ دقیقه طول می‌کشد و می‌توانید بعد از تزریق سریع به سر کار خود برگردید،حتی در اکثر مواقع هنگام خروج کمتر کسی متوجه تزریق‌ها خواهد شد.

اثرات تزریق بوتاکس بسته به تعداد تزریق قبلی بین ۴ تا ۶ ماه طول می‌کشد. اگر هر۳ ماه به مدت یک سال تزریق بوتاکس انجام شود، به تدریج فواصل تزریق های بعدی بیشتر می‌شود، یعنی عملا با تزریق بوتاکس کمتر اثرات طولانی‌تری حاصل می‌شود.

اگر بوتاکس را فرد غیرمتخصص تزریق کند…

عوارض پس از تزریق بوتاکس معمولا به سبب اشتباهات در تزریق کردن ایجاد می‌شود. برای مثال اگر بوتاکس در نقاط صحیح تزریق نشود یا دوز دارو مناسب نباشد و بیش از حد تزریق شود، دارو بسیار رقیق شده باشد و پخش شود یا نقاطی که تزریق می‌شود فشار و ماساژ داده شود یا اگر از داروهای تقلبی و غیر استاندارد استفاده شود و تزریق به‌وسیله اشخاص غیر متخصص و در مکان‌های نامناسب مثل آرایشگاه‌ها صورت گیرد، احتمال ایجاد عارضه افزایش پیدا می‌کند و اگرنه بوتاکس به خودی خود کارایی بسیار خوبی دارد و عارضه چندانی ندارد. اگر هم عارضه‌ای داشته باشد برای مثال سبب سردرد گذرا و علائمی شبیه سرماخوردگی بعد از تزریق می‌شود یا یک مقدار افتادگی پلک می‌دهد که این عوارض گذراست و خطرناک نیست. البته یادتان نرود افتادگی پلک ممکن است به سبب عدم مهارت کافی پزشکی در تزریق هم پیش بیاید.

انواع بوتاکس‌های (دیسپورت) موجود در بازار کشورمان از کشور انگلیس، کره و کاناداست اما بوتاکس‌های نوع کانادایی مورد تایید وزارت بهداشت نیست چرا که این نوع بوتاکس در واقع ساخت کشور چین است و در بعضی بیماران سبب ایجاد عوارض آلرژی می‌شود. این نوع بوتاکس‌ها نه تنها کیفیت بسیار پایینی دارند بلکه قیمت پایینی هم دارند و به همین دلیل متاسفانه برخی پزشکان با خریداری بوتاکس چینی ارزان قیمت هزینه‌های بالایی را از بیماران و اشخاص علاقه‌مند به تزریق بوتاکس دریافت می‌کنند

خطوط اخم ۲ نوع هستند

نوع ثابت: که در حالت آرامش هم وجود دارد. این خط با زدن بوتاکس به تنهایی از بین نمی‌رود و احتیاج به تزریق فیلر دارد.

نوع حرکتی: یعنی در آرامش وجود ندارد، این نوع با زدن بوتاکس و ممانعت از انجام اخم به طور کامل از بین می‌رود.

در چه مواردی تزریق بوتاکس ممنوع است؟

۱٫ اگر فرد بیماری اختلالات انعقادی داشته باشد.

۲٫ استفاده از داروهای ضد انعقاد خون

۳٫ دوران حاملگی

۴٫ سن کمتر از ۱۸ سال و همچنین سن بالاتر از ۷۵ سال

۵٫ بیماری ام‌اس ، میاستنی گراویس،نفروپاتی و نارسایی کلیه

۶٫ بیماری‌های قلبی و عروقی حاد

۷٫ ضعف ایمنی یا کسانی که عفونت فعال دارند.

۸٫ واکسیناسیون در ۲ هفته اخیر

۹٫ کسانی که بدون دلیل مشخص مبتلا به بیماری فلج عضلانی هستند.

بعد از بوتاکس ممکن است این عارضه‌ها سراغ شما بیایند

۱- صورت‌تان بی‌حرکت می‌ماندو مانند یک ربات هستید؟  این در نتیجه دوز نادرست بوتاکس است و احساس راحتی ندارید.

۲-ابروهای قوسی غیر طبیعی رو به بالا که همیشه نگاه متعجبانه را به صورت‌تان می‌دهد و ممکن است چین و چروک‌های غیر طبیعی در اطراف ابروها به‌وجود آید. همه اینها زمانی رخ می دهد که تزریق بوتاکس درست انجام نشود.

۳- افتادگی پلک که بسیار رایج است وقتی ابرو پژمرده می‌شود پلک احساس سنگینی می‌کند، اگر چه این عارضه موقتی است اما احساس ترس را درکسی که بوتاکس تزریق کرده به‌وجود می‌آورد.

۴-اگر دوز بوتاکس بیش از حد باشد مخصوصا در قسمت عضله، احساس می‌شود که پیشانی سنگین شده است و چهره شما عبوس و افسرده دیده می‌شود.

۵- مسمومیت غذایی حاد هم ‌می‌تواند پدید بیاید و از چند ساعت تا چند هفته بعد از تزریق ادامه داشته باشد، یعنی از زمانی‌که سم بوتاکس اثر می‌کند دوبینی،تاری دید، ازدست دادن صدا و کنترل مثانه ایجاد می‌شود.

۶-سوزن سوزن شدن یا کبودی در محل تزریق.

۷- دیگر عوارض جانبی مثل سردرد، درد صورت، سرخی صورت و حالت تهوع.

بوتاکس افسردگی می‌آورد؟

 پژوهشگران دریافته اند تزریق بوتاکس در اطراف چشم لبخند اشخاص را تحت تاثیر قرار می‌دهد و چنین به نظر می‌رسد که گویی این افراد به هیچ‌وجه نمی‌خندند و اگر این را در نظر بگیریم که شادی و خوشحالی از درون ماست و خندیدن جلوه بیرونی می‌تواند در خوب جلوه کردن و شادی‌بخشی ما موثر باشد پس می‌توان گفت انجام بوتاکس به هر چه بیشتر افسرده شدن کمک می‌کند.

پژوهشگران در ضمن این تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند که اشخاصی که در ناحیه چشم نسبت به دیگر قسمت‌های خود بوتاکس انجام می دهند نسبت به دیگران افسرده‌تر هستند و کمتر احساس شادی می‌کنند، در واقع افرادی که در ناحیه دور چشم بوتاکس انجام می‌دهند، نمی‌توانند تا مدت بسیاری احساسات خود را بروز دهند و همین سبب افسردگی آنها می‌شود.

یک درمان جدید با بوتاکس

تاکنون از تزریق بوتاکس در رفع موقت چین و چروک صورت، درمان اسپاسم‌های گردن، میگرن ودرمان بعضی از اختلالات ماهیچه‌های چشم استفاده شده است و اکنون بهتر است بالا بردن سینه را هم به این لیست اضافه کنید. با تزریق بوتاکس به ماهیچه‌های کوچک قفسه صدری می‌توان به برگشت ماهیچه‌های سینه و درمان افتادگی آنها کمک کرد. البته باید بدانید که این در حد یک نظریه است و هنوز انجام آن تصویب و تایید نهایی نشده است.

مدت دوام این تغییر ۳ تا ۴ ماه است. هزینه‌ای که این روش درمان جدید در پی دارد در ایالات‌متحده هزار تا۲ هزار دلار تخمین زده شده است. باید گفت فارغ از هزینه و زمان دوام این روش درمانی به دلیل پیچیدگی روش کار باید بررسی‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد و بعدا به مرحله اجرا در آید

آیا بوتاکس بی‌خطر است؟ قبل از انجام بوتاکس باید چه چیزی را بدانید؟

به گفته جامعه جراحان پلاستیک آمریکا، هرساله، بوتاکس در بین همه روش‌های زیبایی رتبه اول روش دارای حداقل تهاجم را به خود اختصاص می‌دهد. در سال ۲۰۰۹، ۴.۸ میلیون مورد تزریق آن در آمریکا انجام شده است. این رقم ۴ درصد کمتر از ۲۰۰۸ است اما همچنان بیشتر از فیلرهای اسید هیالورونیک (مانند جوه‌ودم و رستیلان که ۷ درصد افزایش داشته‌اند) است. همچنین در نتایج نظرسنجی که در ماه اوت توسط جامعه جراحان زیبایی پلاستیک منتشر شد بوتاکس در سطح جهانی در صدر روش‌های زیبایی غیر جراحی قرار دارد.

بوتاکس چیست؟

یک سم است: یک پروتئین خالص به نام سم بوتولینوم نوع آ که از باکتری استخراج می‌شود. این سم به‌طور موقت با مسدود کردن عصب‌هایی که باعث انقباض می‌شوند عضله‌ها را شل می‌کند و چین‌وچروک‌ها را باز می‌کند. در زمینه درمانی برای عارضه‌هایی مانند فلج مغزی و تعریق بیش‌ از حد استفاده می‌شود. گرچه بوتاکس از دهه ۹۰ در آمریکای شمالی برای مواردی غیر از آنچه تأییدشده مورد استفاده قرار می‌گیرد اما وزارت بهداشت کانادا آن را در سال ۲۰۰۱ فقط برای دو خط عمودی بین ابروها و در سال ۲۰۰۵ برای چین پیشانی و کنار چشم تأیید کرد.

در تحقیق منتشره در مجله کازمتیک درماتولوژی در سال ۲۰۰۹، ثابت شده که بوتاکس ممکن است خلق‌وخوی افراد را بهبود ببخشد. بر اساس چه نظریه‌ای؟ هرچه کمتر اخم کنید، بیشتر احساس شادمانی خواهید کرد. برخی از مردم که بوتاکس را می‌پسندند می‌گویند این یکی از روش‌هایی است که به آن‌ها چهره جوان‌تری می‌بخشد مخصوصاً در فضای کار رقابتی.

اما اگر شما آن را امتحان کنید و تصمیم بگیرید که ادامه ندهید، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ دکتر استفان مالهالند، جراح زیبایی ساکن تورنتو، که مراجعان او برای بوتاکس در ۴۰ سالگی هستند، می‌گوید: «افسانه‌ای وجود دارد که می‌گوید اگر شما بوتاکس را متوقف کنید صورت شما چین‌وچروک پیدا خواهد کرد و سیمای شما جوری فرو خواهد ریخت که هرگز آن‌گونه نبوده است. اما در حقیقت، اگر بوتاکس را متوقف کنید، صورت شما به حالت طبیعی و عضله‌های صورت به قدرت طبیعی‌شان بازخواهند گشت (البته شما از زمانی که تزریق را انجام داده‌اید کمی پیر شده‌اید که وقتی بوتاکس را متوقف کنید دیده خواهد شد).»

مالهالند می‌گوید: «ترس دیگر این است که صورت، احساسات را نشان ندهد بیماران می‌گویند دوست ندارند جوری دیده شوند که انگار بیش‌ازحد بوتاکس تزریق کرده‌اند (او فکر می‌کند نیکول کیدمن بیش‌ازحد بوتاکس تزریق کرده است). هدف، حذف تمام واکنش‌های احساسی صورت شما نیست بلکه تعدیل موقت واکنش‌هاست تا شما عصبانی خسته یا غمگین به نظر نرسید.»

خطرات آن چیست؟

به گفته دکتر مالهالند عوارض جانبی رایج آن، کبودی و تورم است. به‌ندرت «بیماری سرم» رخ می‌دهد که نشانه‌هایی مانند آنفلونزا دارد و در چند ساعت فروکش خواهد کرد. یک عارضه ترسناک این است که بوتاکس از طریق بافت‌های چربی به عضله‌هایی که قرار نبوده برسد و آن‌ها را فلج کند مانند عضله‌های پلک که منجر به پتوز (افتادگی پلک چشم)‌ یا عضله‌هایی که کره چشم را حرکت می‌دهند که باعث دوبینی می‌شود. او می‌گوید این موارد در کمتر از یک درصد بیماران رخ می‌دهد و طی دو هفته از بین می‌رود. در برخی موارد نشانه‌های آسم و ناتوانی در بلعیدن نیز گزارش شده است.

خطر دیگر؟ بعضی از مردم به طرز بدی معتاد به این می‌شوند که سه تا پنج سال جوان‌تر دیده شوند که این هزینه‌بردار است. اگر علاقه‌مند هستید با پزشکتان برای وقت گرفتن مشورت کنید سپس عکس پیش و پس از درمان را بگیرید و کیفیت کار پزشک را مشاهده کنید.

وقتی افراد به بهره گیری از بوتاکس معتاد می شوند 

بعضی از خانم ها میباشند که به تزریق بوتاکس روی صورت خود به نوعی عادت کرده اند و اعتیاد روانی در ذهن آنان بوجود آمده هست.تعداد زنان ۱۹ تا ۳۴ ساله‌ای که جراحی زیبایی داشته‌اند از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۴۱ درصد افزایش داشته هست. همین طور روی‌آوردن مردان به بوتاکس رو به فزونی هست. امروزه مردان ۱۰درصد از جمعیت کاربران این خدمات را تشکیل می‌دهند.

مطالعه‌ای قابل‌دقت و تازه درمورد بهره گیری از بوتاکس در ایالات امریکا نشان داده هست که بعضی زنان از اعتیاد کراک‌گونه بهبوتاکس در رنج‌اند چراکه هربار می‌خواهند بهتر از درمان‌های پیشین باشند.

متخصصان پوست تعداد زیادی از خانم‌های جوان‌تر را متقاعد می‌کنند که این دارو مانع تشکیل چروک می‌شود ماده‌ای ازمشتقات سم بوتولینوم که کشنده‌ترین سم عصبی دنیا هست. اما دانا برکوویتس ۳۸ ساله استاد مطالعات جنسیتی دردانشگاه ایالت لوئیزیانا که خودش هم بوتاکس کرده هست در کتابش با عنوان ملت بوتاکسی تغییر چهرۀ ایالات امریکا۱ بحث می‌کند که این توقع ناشی از درکی نادرست از توانایی بوتاکس هست که به مراجعه‌های متواتربه جراح پلاستیک می‌انجامد.او به آبزرور گفت بوتاکس هم پیشگیرانه هست و هم نه کمی پیچیده هست. این سم عصبی رابه ماهیچه‌های صورتتان تزریق می‌کنید تا مانع حرکت آن‌ها شوید. اگر نتوانید احساساتتان را برای دوره‌های طولانی بیان کنیدبعضی خطوط خاص صورت تشکیل نمی شوند.

بااین‌همه ی مسئله اینجاست که اثر بوتاکس فقط چهار تا شش ماه می‌ماند بنابراین زمانی که آن خطوط را دوباره بر چهره‌تان مشاهده نمایید باز مراجعه می‌کنید. زنانی که من با آن‌ها گفت و گو کرده‌ام در‌باره اعتیادآوربودن این عمل صحبت کردند. یکی گفت برایش مثل کراک بود. برکوویتس می‌افزاید مشکل من این هست که پزشکان با هدف‌گذاری روی زنان جوان‌تر در تلاش‌اند مشتریان مادام‌العمر ایجاد کنند.

او هم‌زمان با پژوهش برای کتابش مطلب‌های مجله‌های بسیاری را خواند که گفته‌های متخصصان پوست، جراحان زیبایی وکارشناسان زیبایی را دربارۀ ویژگی‌های پیشگیرنده بوتاکس و روش آغاز زودهنگام مصرف نقل می‌کردند. این گزاره‌ها شامل مواردی ازاین‌دست بود اتاقتان را پیش از آنکه خیلی کثیف شود، تمیز کنید.»به‌گفتۀ برکوویتس این بازاریابی کار تبلیغات نیست این اتفاق به‌شیوه‌ای بسیار موذیانه‌تر رخ می‌دهد.

کاربرد آرایشی بوتاکس در سال ۲۰۰۲ تأیید شد و از آن زمان یازده‌میلیون آمریکایی جلسه‌ای سیصد تا چهارصد دلار بابتش پول داده‌اند. برکوویتس با زنانی گفت و گو کرد که در دهۀ دوم و سوم عمرشان بودند. او دریافت که تعداد زیادی از آن‌ها ادعای پیشگیرنده‌بودن بوتاکس را باور دارند. «عبارت‌هایی مثل این را شنیدم: من از بوتاکس بهره گیری می‌کنم

چون یک حمله بازدارنده هست یا دوست من خیلی باهوش هست از ۲۲ سالگی بوتاکس را آغاز کرده. این‌جوری چروک‌ها حتی تشکیل هم نمی شوند.برکوویتس توضیح می‌دهد که شیوۀ شکوفاییِ فروش در صنعت چندمیلیارددلاری زیبایی و ضدپیری درکشور آمریکا دامن‌زدن به احساسات بی‌کفایتی هست.

تعداد زیادی از زنانی که او با آن‌ها گفت‌وگو کرده برای اولین بار پس از شنیدن توصیه تخفیف یک کلینیک یا رفتن به یک مهمانی بوتاکس، تزریق را گزینه کرده‌اند. بنا بر اطلاعات انجمن جراحی پلاستیک کشور آمریکا زنان ۲۲ تا ۴۰ ساله‌ای که بوتاکس بهره گیری می‌کنند از زنان ۶۰ ساله بیشترند.

نیکول گارسیا، کارشناس زیبایی اولین بار آن را در ۲۶ سالگی امتحان کرد. او به برکوویتس گفت من بهره گیری از بوتاکس را آغاز کردم راستش چون مادرم گفت به آن نیاز دارم. من همۀ وقت} هنگام تماشای تلویزیون این حالتِ‌ درهم‌کشیده را به چهره‌ام می‌دهم. او بود که متوجه این موضوع می‌شد و همۀ وقت} دربارۀ آن تذکر می‌داد.

مایکا ویلیامسون در نیواورلئان مربی یوگاست. او نیز در ۳۱ سالگی و زمانی که تازه صاحب اولین فرزندش شده بود، برای کتاب برکوویتس طرف گفت و گو بود. او بوتاکس را اولین بار در ۲۹ سالگی در خانه یکی از دوستانش آزموده بود آنجا مهمانی بوتاکس بود. تزریق در خانۀ کسی و نه در مطب دکتر کمی خطرناک بود. اما این حس را داشتم که ضرری که ندارد… می‌دانی تجربه بود. می‌خواستم امتحانش کنم.

بعد از آن مهمانی ویلیامسون یکبار بوتاکس بهره گیری کرده بود و بنا داشت که بعد از دورۀ شیردهی جلسات بیشتری تزریق داشته باشد.به‌گفتۀ برکوویتس، باوجودآنکه دارو برای اکثر مصرف‌کنندگان بی‌خطر بود، عوارض جانبی آن ازجمله تاری دید و افتادگی پلک گزارش شده بود و همین طور بعضی از زنانی که او با آن‌ها گفت‌وگو کرده بود از سردرد رنج می‌بردند.

علاوه‌براین، بوتاکس می‌تواند دروازه‌ای برای دیگر عمل‌های آرایشی تهاجمی‌تر باشد همچون پرکننده‌های پوستی.ریچل مک‌آوی هواشناس ۳۰ ساله‌ای از اهالی مینه‌سوتا، به برکوویتس گفت من عاشق بوتاکسم، اما تنها مشکل این هست که دیگر حواسم به پیشانی‌ام نیست و به‌تازگی متوجه خطوط پرانتزی اطراف دهانم شده‌ام. حس می‌کنم در این نقاط به پرکننده نیاز دارم.

برکوویتس می‌گوید، زمانی که پژوهش برای کتابش را آغاز کرد ۳۱ ساله و کاملاً‌ مخالف بوتاکس بود. اما طی چند سال ذهنیتش عوض شد و خودش هم در ۳۴ سالگی چند باری تزریق‌ کرد.او چنین توضیح می‌دهد «بخشی از اینکار به‌علت پیرشدنم بود. ضمنا به‌عنوان بخشی از پروژه کتاب صدها مطلب درمورد بوتاکس در مجله‌های زنان خواندم‌ که نادرست‌ترین کار در حق حس عزت‌نفسم بود.

من فمینیست فعالی بودم و از این کارها دوری می‌کردم. بعد با زن‌هایی هم‌سن‌ خودم گفت و گو کردم که به من می‌گفتند احمقم که اینکار را انجام نمیدهم و همین‌طور متخصصان پوست که یکی‌شان به من گفت درمورد خودم سهل‌انگار هستم. احساس این که چیزی بیرونی نظارت چهره را در اختیار بگیرد بسیار عجیب هست.

توانایی حرکت بالای صورتتان را از دست می‌دهید. بعد هم مردم شروع به تعریف و تمجید از من کردند. مثل این بود که راز کوچکی داشتم.او می‌گوید هم احساس جذابیت و هم شرمندگی ناشی از بوتاکس را تجربه کرده هست: «شرمندگی، نه تنها به‌علت پوچ‌بودن بلکه به این علت که آن را شکستی شخصی در پایبندی به اخلاق اصلی فمینیسم می‌دیدم.

او دو سال بعد دوباره تزریق کرد و تصمیم گرفت به دانشجویانش بگوید به یاد می‌آورم که در یکی از سخنرانی‌هایم درمورد بدن و زبیایی در این فکر بودم که عجب متقلبی هستم. آنجا بود که داشتم با تنش‌های بسیار پیچیده‌ای در جایگاه یک فمینیست دست‌وپنجه نرم می‌کردم. این شد که مطلب‌ای نوشتم و از آن‌ها خواستم آن را بخوانند. همین باب گفت‌وگویی خوشگل دربارۀ فمینیسم و فرهنگ تَن شد. بسیار خوش‌حال بودم که خودم را بیرون می‌ریختم.

برکوویتس که آخرین بار شش ماه پیش و گذشته از مراسم ازدواجش تزریق کرده هست معتقد هست به الگوهای بهتری برایزنان احتیاج داریم. کار تن که ستاره‎‌ها به آن مشغول‌ اند، بسیار پیش‌ پا افتاده هست و در معرض دید همه ی دنیا قرار دارد، مثل انچه در کدبانوهای حقیقی و خانوادۀ کارداشیان می‌بینیم. چه ‌می‌کنیم که پیرشدن دیدنی باشد؟

از دکتر دن میلز خواسته شد درمورد این بحث برکوویتس نظر بدهد که آیا نظریۀ پیشگیرنده‌بودن بوتاکس اشتباه هست یا خیر. او که رئیس انجمن جراحی پلاستیک زیبایی آمریکاست و در لاگونا بیچ کالیفرنیا مطب دارد، به آبزرور گفت واقعا همین‌طور هست که شما هرچقدر پوست را، در جهت خاصی، اکثر درهم بکشید پوست در آن جهت اکثر چروک می‌خورد. پس من نمی گویم بوتاکس پیشگیرنده نیست.

اگر تزریق را در دهه دوم زندگی آغاز می‎کردید و در تمام عمر ادامه می‌دادید هیچ چروکی در خطوط یازده‌ چهره‌تان خطوط بین ابروها ایجاد نمی‌شد. هرچه اکثر ماهیچه‌ها را بهره گیری کنید اکثر چروک می‌خورند. پس به‌نفع هر دو طرف بحث ادله‌ای وجود دارد. آلرگان شرکت صاحب برند بوتاکس به درخواست اظهارنظر در این‌ باره پاسخ نداد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 8 =