نشانه های کلی بینایی در نوزاد

چشم یکی از اعضای بدن است که مهم‌ ترین کارکرد را در شناسایی و کشف دنیای اطراف انسان‌ها دارد. رشد بینایی در لحظه تولد کامل نیست و این روند تا حدود ۲سالگی ادامه می‌یابد.

ما در این مقاله راجب این موضوع به طور کامل توضیح داده ایم با ما همراه باشید.

 
سیستم بینایی نوزاد در بدو تولد یک سیستم تکامل نیافته است و تکامل آن در طول سال اول زندگی رخ می دهد. از این رو، توجه والدین و پزشکان به مشکلات احتمالی در طول سال اول نقشی بسیار تعیین کننده در تکامل بینایی کودک و جلوگیری از مشکلات ناشی از اختلال در بینایی نظیر مشکلات یادگیری خواهد داشت.
بینایی نوزاد در بدو تولد حدود شصت درصد افراد بالغ است و او اشیا را در هاله ای از سایه خاکستری و سیاه و سفید می بیند.
میزان نوری که نوزاد می تواند تشخیص بدهد پنجاه برابر افراد بالغ است یعنی روشنایی باید پنجاه برابر حد معمول باشد تا نوزاد آن را تشخیص بدهد. به همین دلیل است که نوزاد در یک اتاق کاملا روشن به خواب می رود.%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%84%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

%d9%86%d8%b4%d8%a7%d9%86%d9%87-%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d9%84%db%8c-%d8%a8%db%8c%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d9%86%d9%88%d8%b2%d8%a7%d8%af

بینایی نوزاد در بدو تولد به اندازه شنوایی او خوب نیست و فقط می تواند اشیائی را که در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری صورتش قرار دارند، ببیند.ک

ودک شما مجهز به چند رفلکس مختص نوزادان است که به او کمک می کند به زندگی جدیدش خو بگیرد. این رفلکس ها به مرور زمان جایشان را به مهارت های جدید می دهند.
اگر کودک شما پوست روشنی داشته باشد، چشم هایش احتمالا به رنگ آبی یا سبز خواهند بود و اگر پوست تیره داشته باشد، چشم هایش احتمالا قهوه ای خواهند بود. هر چند ممکن است این رنگ به مرور زمان تغییر پیدا کند. بینایی نوزاد در بدو تولد به اندازه شنوایی او خوب نیست و فقط می تواند اشیائی را که در فاصله ۲۰ تا ۲۵ سانتیمتری صورتش قرار دارند، ببیند.
پس از مدتی، او قادر خواهد بود که اشیاء متحرک را دنبال کند و روبه رویش را به طور کامل ببیند.
 
بینایی نوزاد در سال اول زندگی او تکامل می یابد.
Signs of general vision in the baby
نقاط عطف روند تکامل بینایی نوزاد در این دوره به شرح زیر است:

• در ابتدا، چشم های او فقط می تواند بر اشیاء ثابت در مقابل صورتش تمرکز کند. پس از مدتی، او می تواند روی اشیاء متحرک نزدیک صورتش هم تمرکز کند.
• او می تواند صورت شما (یا چهره های دیگر) را تجزیه و تحلیل کند؛ به احتمال زیاد، صورت مادر به هر تصویر دیگری ارجحیت داده می شود.
• چشمان او می توانند به تغییرات نور در محیط اطراف واکنش نشان دهند.
• در پایان این دوره، او می تواند روی یک جسم کوچک در نزدیکی صورتش تمرکز کند.
• در پایان این دوره، او می تواند دست و پایش را برانداز کند.
• در پایان این دوره، تمرکز بر اشیاء دور از دسترس، او را به سمت گرفتن آن شیء سوق می دهد.

برای تسریع روند تکامل بینایی نوزاد چه می توان کرد؟

• برای او اسباب بازی های رنگی یا سیاه و سفید با کنتراست مناسب بخرید.
• یک آینه نشکن برای او بخرید و نزدیک صورتش بگذارید تا خودش را در آن برانداز کند.
• بگذارید کودک با بزرگسالان و خواهر و برادرهایش چشم در چشم شود؛ هر از گاهی به چشم های او خیره شوید، دلقک بازی دربیاورید و بعد تغییر حالت چهره اش را تماشا کنید.
• با کم و زیاد کردن نور با او بازی کنید. پرده ها را بکشید و اجازه دهید که نور طبیعی وارد اتاق شود.
• یک تلفن همراه رنگارنگ کنار تختش بگذارید.
• برای او جوراب و لباس های رنگارنگ بخرید.
• برایش کتاب بخوانید؛ سعی کنید کتاب را نزدیک صورتش بگیرید تا بتواند عکس های آن را از نزدیک ببیند.
• وقتی به بچه شیر می دهید، او را در آغوش تان جابجا کنید؛ حتی اگر با شیشه به او شیر می دهید.
• وقتی بیرون می‎روید، از محافظ چشم استفاده کنید تا چشم کودک از نور خورشید آسیب نبیند.

علائم هشداردهنده بینایی نوزاد

همه نوزادان به شیوه خاص خودشان رشد می کنند که اغلب با فانتزی والدین تفاوت زیادی دارد. حتی اگر کودک شما از نقاط عطف فوق عقب مانده است، باید همه چیز را طبیعی فرض کنید. با این حال، اگر در پایان این دوره دیدید که کودک به تغییر نور واکنش نشان نمی دهد، به صورت شما نگاه نمی کند و قادر به تمرکز بر اشیاء پیرامونش نیست، به یک پزشک مراجعه کنید تا او را معاینه کند.
به حرف دل تان گوش کنید. برخی مشکلات بینایی طبیعی هستند (به عنوان مثال، انحراف چشم کودک تا سن ۶ ماهگی یک امر طبیعی است) و برخی دیگر نه؛ مشکلات غیرطبیعی حتما باید نزد پزشک بررسی شوند. ممکن است یکی از چشم های نوزاد در بدو تولد با چشم دیگرش متفاوت باشد، اما پزشکان معتقدند که این مسئله یک امر طبیعی است.

با این حال، ممکن است او را نزد یک چشم پزشک اطفال ببرید و متوجه شوید که او آب مروارید مادرزادی دارد.
 
signs-of-general-vision-in-the-baby
با توجه به یافته های برنامه بهداشت عمومی نوزادان، موسوم به InfantSEE، پزشکان اطفال موظف اند خدمات غربالگری چشم را در سطوح پایه ارائه کنند تا هرگونه اختلال در وضعیت بینایی نوزادان تشخیص داده شود.
 
ارزیابی کامل چشم توسط اپتومتر نیز به تشخیص هرچه دقیق تر وضعیت بینایی نوزاد کمک می کند. بر اساس این برنامه، توصیه می شود که اولین قرار ملاقات کودک را با چشم پزشک در پایان ۶ ماهگی تنظیم کنید.
برخی نشانه‌ های کلی بینایی در نوزاد

نوزادان دوست دارند به صورت افراد نگاه کنند و غالباً به لبه صورت یا چشم‌ ها می‌نگرند، ولی به اشیای متحرک مثل دهان بزرگ‌ سالان نیز نگاه می‌کنند. اگر حرکت چشم‌ ها و باز و بسته کردن دهان خود را به طور اغراق‌ آمیزی انجام دهید، مثل وقتی که با هیجان مشغول صحبت کردن هستید، نوزاد شما با تکان دادن دهان و بیرون آوردن زبانش پاسخ خواهد داد.

برخی نشانه‌ های کلی بینایی در ۸ هفتگی

رشد مغز کودک شما کامل‌ تر شده و توجه او بیشتر به ماهیت یک شیء جلب می‌شود تا مکان آن. به این ترتیب راهبرد بینایی کودک شما از یافتن اشیا به شناختن آن‌ ها تغییر می‌کند. اکنون کودک تان باید صورت شما را تشخیص دهد و با لبخند زدن و بالا و پایین بردن دست‌هایش نسبت به آن واکنش نشان دهد.

برخی نشانه‌ های کلی بینایی در ۱۲ تا ۱۶ هفتگی

در این سن کودک شما نه تنها به لبه اشیا نگاه می‌کند بلکه جزئیات را نیز درک می‌کند و می‌تواند متوجه شود که دو تصویر به صورت افقی قرار گرفته‌اند یا عمودی. کودک شما هم‌ چنین می‌تواند فرق بین تصاویری را که دو شکل در آن‌ ها هست و تصاویری را که سه شکل در آن‌ ها هست تشخیص دهد و آشکارا متوجه طرح‌ های موجود در تصاویر می‌شود.

برخی نشانه‌ های کلی بینایی در ۲۰ تا ۲۴ هفتگی

در این سن کودک شما صورتتان را چنان واضح می‌بیند و جزئیات ظریف آن را به قدری درک می‌کند که می‌تواند حالات عاطفی مختلف مانند اندوه، ترس یا شادی را از هم تشخیص دهد و شما واکنش متناسب با هر حالت را در صورتش خواهید دید.

وقتی می‌بیند در حال آماده کردن غذای او هستید، هیجان‌ زده می‌شود.

signs-of-general-vision-in-the-baby

برخی نشانه‌ های کلی بینایی در از ۲۴ هفتگی به بعد

در این سن کودک شما به‌ تدریج درک می‌کند که برخی چیزها مانند اندازه، نوع شیء، شکل شیء و رنگ، ثابت است. او شروع به شناختن اشیا می‌کند و متوجه می‌شود آن‌ ها همیشگی هستند حتی اگر قادر به دیدنشان نباشد. از حدود همین سن است که کودکتان به‌ تدریج می‌فهمد که شما وقتی هم که در اتاق نیستید وجود دارید.

در این سن وضعیت خود را طوری تغییر می‌دهد که اشیا مورد علاقه‌ اش را ببیند.

برخی نشانه‌ های کلی بینایی در یک سالگی

کودک شما می‌تواند اشیائی را که با سرعت در حرکت هستند تعقیب کند و آن ها به وضوح ببیند.

برخی نشانه‌ های کلی بینایی تا سه سالگی

کودک شما می‌تواند حروف مختلف الفبا را ببیند و بشناسد و قادر است وقتی از او خواسته شود، حروف را با آن‌ هایی که به او داده شده است مطابقت دهد. او می‌تواند همین کار را با اسباب بازی ها نیز بکند.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here