مشکلات خواب در بارداری

مشکلات خواب در بارداری ,تغییرات هورمونی و فیزیکی در زنان باردار، اثراتی بر کیفیت خواب آن ها خواهد داشت . هرسه ماهه ی بارداری، تغییرات منحصر به خودش را در خواب خواهد داشت . براساس موسسه ملی خواب آمریکا ، بیشترین تغییراتی که هر زن باردار در هر کدام از سه ماهه های بارداری می تواند داشته باشد عبارتند از موارد بیان شده در ادامه مطلب.
مشکلات خواب در بارداری
خواب در سه ماهه اول بارداری
 
افزایش نیازبه رفتن به توالت در طول شب
مختل شدن خواب به دلیل تغییرات جسمانی واسترس روحی مرتبط با بارداری
افزایش خواب در طول روز
خواب در سه ماهه دوم بارداری
خواب در طول سه ماهه دوم بارداری در بسیاری از زنان باردار بهتر خواهد شد، زیرا جنین با رشد خودش بالاتر از مثانه قرار می گیرد و فشار کمتری روی آن وارد می کند و بنابراین نیاز به توالت رفتن در طول شب برای مادر کاهش می یابد. اما همچنان عواملی مانند رشد جنین و استرس روحی مادر مانع خواب با کیفیت مادر در این دوره می شود.
خواب در سه ماهه سوم بارداری
احتمالاً در سه ماهه سوم بارداری بیشترین مشکلات خواب را داشته باشید و علل آن عبارتند از :
سوزش سر دل، گرفتگی عضلات پا، و احتقان سینوسی
ناراحتی های ناشی از بزرگ شدن شکم
بازگشت نیاز به توالت رفتن درشب مانند سه ماهه اول ، به دلیل این که وضعیت جنین ومثانه مادر تغییر می کندو فشار روی مثانه بیشتر می شود.
نکاتی برای خواب بهتر در بارداری
نکات زیر می تواند به شما کمک کند تا در طول بارداری خواب کافی داشته باشید. به هر حال اگر مشکلات خواب شما شدید بود حتماً با پزشک تان مشورت کنید.
بالش های اضافی:
می توان از بالش ها برای محافظت از شکم و همچنین پشت استفاده کرد. گذاشتن یک بالش بین زانوها از قسمت پایین کمرمحافظت می کند و خوابیدن به پهلو را برای شماآسان تر می کند. بعضی از اشکال خاص بالش ها مثل بالش های گوه ای شکل یا بالش های استوانه ای می توانند بهتر باشند.
تغذیه:
نوشیدن یک لیوان شیر گرم می تواند خواب بهتری برایتان به ارمغان بیاورد. غذاهایی که کربوهیدرات زیادی دارند، مثل نان و غلات هم می توانند خوابتان را بهبود بخشند. علاوه بر این یک میان وعده با پروتئین بالا می تواند سطح قند خون شما را بالا نگه دارد و از دیدن خواب های بد ، سردرد و گرگرفتگی در خواب جلوگیری کند.
تکنیک های آرام بخشی:
آرام بخشی می تواند به آرام کردن ذهن و عضلات شما کمک کند. این تکنیک ها شامل تمرینات کششی ، یوگا، ماساژ، تنفس عمیق ، یک دوش آب گرم قبل از خواب می باشد.
ورزش:
ورزش منظم در طول بارداری باعث سلامت جسمی و روحی مادرمی شود. ورزش کردن همچنین به شما کمک می کند خواب عمیق تری داشته باشید. یادتان باشد ورزش سنگین در فاصله کمتر از ۴ ساعت قبل از خواب توصیه نمی شود.
داروهای تجویزی و داروهای بدون نیاز به نسخه :
به طور ایده آل ، همه ی داروها(شامل داروهای بدون نسخه) نباید در طول بارداری مصرف شوند. بعضی از داروها می توانند به تکامل جنین صدمه بزنند. اما داروهایی وجود دارند که در دوران بارداری ایمن بودن آن ها ثابت شده است و می توانند به بهتر شدن وضعیت شما کمک کنند.
در هر حال قبل از مصرف هرگونه دارویی حتماً با پزشک تان مشورت کنید. این توصیه شامل داروهای بدون نیاز به نسخه ، داروهای گیاهی و مکمل های تغذیه ای هم می شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here