درمان خلط سینه در کودکان

درمان خلط سینه در کودکان

وجود خلط را اکثر افراد در هنگام بیماری هایی مانند گلو درد و سرماخوردگی احساس می کنند اما آیا می دانید درمان خلط سینه چگونه امکان پذیر است؟ با ما در ادامه همراه باشید تا راهکارهایی خدمت شما ارائه دهیم.

 
خلط ماده ای است ضخیم و چسبنده که در هنگام بیماری پشت گلو جمع می شود. غشاهای مخاطی برای حفظ و حمایت از سیستم تنفسی، از خلط استفاده می کنند. این غشاها در قسمت های دهان و بینی، گلو، سینوس ها و ریه ها وجود دارند. خلط سینه با قدرت چسبندگی خود قادر است گرد و غبار، آلرژن ها و ویروس ها را پس بزند.

هنگامی که شما سالم هستید و بیماری ندارید، این مخاط نازک بوده و کمتر قابل توجه است. هنگامی که شما بیمار می شوید و یا بیشتر در معرض ذرات هستید، خلط، ضخیم تر شده و بیشتر احساس می شود.

درمان خلط سینه از آن جهت مهم است که در هنگام بیماری کودکان ممکن است برای کودک ناراحت کننده و ناخوشایند بوده و حالت تهوع ایجاد کند.

Sputum treatment in children

خلط سینه کودکان، نشانه عفونت است؟
برخی اطفالی در کنار آب ریزش بینی با کمبود اشتها مواجه شده و ناراحت و ضعیف می شوند. اگر فرزند شما نیز به این حالت دچار شده است مطمئنا به دنبال راه درمانی برای وی هستید و می خواهید به درمان عفونت سینه در کودکتان بپردازید
عفونت سینه غالبا به صورت التهاب ریه یا ورم نایژه پدید می آید، که التهاب ریه بر روی کیسه های هوا تاثیرات منفی می گذارد.
 
اما عامل ایجاد عفونت سینه در خردسالان چیست؟
 
عفونت های سینه منشا ویروسی یا باکتریایی دارند، التهاب ریه به علت میکروب های گیاهی و ورم نایژه به خاطر یک ویروس اتفاق می افتد، بعضی اوقات، عفونت های قارچی ممکن است به عفونت های سینه منجر شود.
 
نشانه های عفونت سینه در خردسالان:
 
عفونت سینه در خردسالان غالبا در کنار  سرماخوردگی ایجاد می شود که به مرور زمان سرماخورگی  شدت یافته  و سرفه های مزمنی به وجود می آید.
 
علائم اصلی عفونت سینه در خردسالان:
 
• کیپ شدن یا آبریزش بینی
• تب شدید
• کم شدن اشتها
• سرفه های خشک
 
پس از مدتی علائم شدت پیدا کرده و علائمی همچون:
 
• سرفه دائم
• مشکلات تنفسی
• بالا رفتن ضربان قلب
• بی حالی
ایجاد می شوند.
Sputum treatment in children
زمان معاینه کودک توسط پزشک:
 
زمانی که فرزندتان دچار سرماخوردگی ساده می شود یا به عفونت سینه دچار میگردد مشاوره گرفتن از پزشک از اهمیت زیادی برخوردار است، وقتی بیماری سرماخوردگی و سرفه های کودک به درمان پاسخی نمی دهند، ممکن است کودکتان به عفونت سینه مزمن یا تورم نایژه دچار شده باشد که در بیشتر موارد، نشانه های ورم نایژه به مرور زمان بهبود خواهد یافت، هر چند در صورت مشاهده ناراحتی و شکایت کودک باید وی را برای معاینه نزد پزشک ببرید.
 
علائم هشدار دهنده برای عفونت سینه خردسالان:
 
• کاهش شدید اشتهای کودک و عدم تمایل به خوردن غذا
 شیرخوارنی که بیشتر از دو روز از مادر شیر نخورند.
• از دست دادن آب بدن در خردسالان
• بی حالی و ضعف شدید و خواب آلودگی
• سرفه های خشک
 
افزایش ورم نایژه در بروز مشکلات تنفسی تاثیر گذار خواهد بود به علائم تنفسی فرزندتان دقت کنید با مشاهده برخی علائم خطرناک فرزندتان را به سرعت به نزدیک ترین مرکز درمانی ببرید:
• تنگی نفس در کودک
• بزرگ شدن سوراخ های بینی کودک
• کبود شدن ناخن های کودک به دلیل کاهش اکسیژن
• تنفس بیشتر از ۶۰ بار در دقیقه
• قطع شدن تنفس کودک یا به سختی نفس کشیدن وی
روش های درمان خلط سینه
درمان خلط سینه در کودکان می تواند به روش های مختلفی باشد:
-رطوبت هوا

مرطوب کردن هوا در محیط اطراف شما می تواند به حفظ مخاط نازک کمک کند. بخار آب می تواند خلط و تراکم را پاک کند. البته به جای بخار، می توانید از یک مرطوب کننده خنک سرد استفاده کنید.

شما می توانید مرطوب کننده را با خیال راحت در تمام طول روز استفاده کنید. این کار از طریق دستگاه های مرطوب کننده به راحتی انجام می شود.

Sputum treatment in children

-هیدراته کردن

سعی کنید کودک شما مایعات کافی، به خصوص مایعات گرم، مصرف کند. آب گرم می تواند به جریان خون کودک کمک کرده و خلط سنگین را از بین ببرد. سعی کنید سوپ گرم و تازه مانند سوپ مرغ تهیه کرده و مقداری آب لیموی تازه  به آن اضافه کنید.

-مصرف مواد تسکین دهنده تنفس

مواد غذایی و نوشیدنی هایی که حاوی لیمو، زنجبیل و سیر هستند، برای از بین بردن خلط مفید هستند. این مواد ممکن است به سرماخوردگی، سرفه و خلط کمک کند. البته در مصرف این مواد برای کودک خود با پزشک مشورت کنید.

شواهد علمی در مورد مواد غذایی و مکمل های زیر وجود دارد که نشان می دهد این مواد ممکن است از بیماری های تنفسی ویروسی، جلوگیری یا آن ها را درمان کند.

-آب نمکی

سرم نمکی می تواند میکروب ها را از بین ببرد و گلو درد کودک شما را تسکین دهد. یک فنجان آب را با ۲/۱ تا ۴/۳ قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید. بهتر است از آب گرم برای این محلول استفاده کنید. اجازه دهید تا کودک این محلول را قرقره کرده و آب را بیرون بریزد. آب نمک تاثیر زیادی در رفع خلط دارد.

Sputum treatment in children

-استفاده از روغن اوکالیپتوس

با استفاده از روغن اسانس اکالیپتوس ممکن است مخاط از قفسه سینه خارج شود. این کار کمک می کند تا کودک بتواند راحت تر سرفه کند. در صورت سرفه شدید، اکالیپتوس می تواند آن را تسکین دهد. برای این کار می توان از بخور اوکالیپتوس استفاده کرد. قبل از استفاده از روغن های خاص در کودکان برای درمان خلط سینه با پزشک خود مشورت کنید.

-اسپری ها

همچنین اسپری های بینی ضد سرفه و ضد خلط در برطرف کردن و درمان خلط سینه موثر هستند. این نوع از داروها خلط آور هستند که به معنی از بین بردن و دفع خلط است. این درمان معمولا ۱۲ ساعت طول می کشد، اما دستورالعمل بسته را برای چگونگی مصرف آن دنبال کنید. نسخه های کودکان و مصرف این اسپری ها برای کودکان ۴ سال و بالاتر وجود دارد.

-دارو های تجویزی

اگر کودک شما شرایط یا عفونت های خاصی دارد، پزشک ممکن است دارو هایی را برای درمان علت اصلی علائم، تجویز کند. دارو های خاصی وجود دارد که می تواند مخاط و خلط را به راحتی دفع کند.

Hypertonic saline نوعی درمان دارویی است که از طریق یک نبولایزر(نبولایزر وسیله‌ ای برای رساندن دارو به قسمت‌ های مختلف دستگاه تنفس) استنشاق می شود. این کار با افزایش مقدار نمک در کانال هوایی بیمار کار می کند تا خلط سینه رفع شود. این دارو در کودکان بالای ۶ سال و بالاتر تجویز می شود.

البته این درمان یک تسکین دهنده موقتی را فراهم می کند و ممکن است برخی از عوارض جانبی مانند سرفه، گلودرد یا تنگی قفسه سینه ایجاد کند. داروی دورناز آلفا هم یک داروی مخدر محسوب می شود که اغلب افراد مبتلا به فیبروز کیستیک آن را مصرف می کنند. تجویز این دارو برای کودکان بالای ۶ سال مناسب است.

درمان گیاهی خلط سینه در کودکان

وجود خلط و یا مخاط بیش از حد در گلوی کودک نشانه هایی از بیماری و گلو درد کودک است. بروز این نشانه ها در کودکان می تواند ناشی از بیماری هایی شامل آلرژی، سرماخوردگی، آنفلوآنزا و عفونت ها باشد.

اداره مواد غذایی و دارویی هشدار می دهد که در کودکان زیر ۲ سال هرگز نباید از دارو های ضد انعقادی استفاده کرد. در کودکان بالای این سن هم ممکن است عوارض جانبی مرتبط با مصرف برخی دارو های خلط آور مشاهده شود.

خوشبختانه، بسیاری از داروها و درمان های گیاهی مؤثر در خانه وجود دارد که شما می توانید برای رفع خلط سینه کودکان از آن ها استفاده کنید.

عسل

متخصصان اطفال گزارش می دهند که عسل ممکن است در تخریب خلط، از داروهای خلط آور موثرتر باشد. عسل های تیره تر حاوی آنتی اکسیدان ها هستند و اثر پذیری آن ها به مراتب بیشتر است. در درمان خلط سینه کودکان از طریق مصرف عسل، ۱/۲ قاشق چایخوری برای هر بار مصرف استفاده کنید. البته این میزان، برای هر ۲۵ پوند وزن است.

Sputum treatment in children

با توجه به وزن کودک خود، چهار تا پنج بار در روز برای کودک خود عسل استفاده کنید. البته کودکان زیر ۲ سال نباید عسل بخورند زیرا میکروارگانیسم عسل ممکن است در کودکان زیر دو سال باعث بروز مشکلاتی شود. هرگز به کودکی که به عسل آلرژی دارد، عسل ندهید.

آب

آب، یکی از موثرترین روش ها برای از بین بردن و درمان خلط سینه است. آب کمک می کند تا بدن به سرعت خلط و عفونت را از بین ببرد. علاوه بر این، بسیاری از ناراحتی ها مانند عفونت گلو، به علت خشک شدن بافت سینوس ایجاد شده و حساس می شود. فرزندتان را تشویق کنید که مایعات زیاد و نوشیدنی های گرم و تقریبا شیرین استفاده کرده و هر روز مایعات بنوشد.

فلفل کایین

فلفل کایین نوعی فلفل با خواص بالای سلامتی است. این داروی گیاهی برای درمان خلط سینه و گلودرد بسیار مؤثر است، و اگر فرزند شما مبتلا به لارنژیت یا سرفه به مخاطی باشد، کایین می تواند در درمان آن شگفت انگیز باشد.

Sputum treatment in children

۱/۸ قاشق چایخوری فلفل کایین را آب پز کرده و آن را با عسل مخلوط کرده و برای کودک خود استفاده کنید. البته در مصرف فلفل کایین و عسل برای کودکان زیر ۷ سال احتیاط کنید و پیش از مصرف با پزشک مشورت کنید.

آب لیمو

تاثیر آب لیمو تازه در درمان خلط سینه و گلو درد بسیار شگفت انگیز است. آبلیمو در مراقبت های خانگی یک درمان خانگی و ساده بوده و می تواند درسبک کردن بیماری هایی مانند آنفولانزا، سرماخوردگی و لارنژیت، بسیار مفید باشد.

شما می توانید آب لیمو را در هنگام پخت و پز به مواد غذایی اضافه کرده و یا این که هر سه ساعت یکبار ۱قاشق چایخوری آب لیمو به کودک بدهید. بهتر است آب لیمو خالص به کودک نداده و کمی آب ولرم به آن اضافه کرده و مصرف کند.

مراقبت های خانگی و گیاهی برای بیماری های کودکان مخصوصا سرماخوردگی و خلط سینه بسیار موثرتر از استفاده از دارو های گیاهی است.

 
 
 درمان عفونت سینه خردسالان:
 
کودکان مبتلا به ورم نایژه و عفونت سینه  در عرض ۱ یا ۲ هفته بهبود می یابند، در موارد ساده، می توانید با روش های ساده و طبیعی سرماخوردگی معمولی در فرزندتان را درمان کنید.
 
درمان های طبیعی برای عفونت سینه در خردسالان:
 
• نوشیدن شیر و محصولات لبنی برای کودک مفید خواهد بود، لبنیات به درمان عفونت در بدن خردسال کمک خواهد کرد و مانع کم آبی بدن وی خواهد شد محصولات لبنی به کاهش تب در خردسال کمک زیادی خواهد کرد..
• برای کاهش تب و رفع گلو درد و کاهش گرفتگی سینه فرزندتان ناشی از عفونت سینه می توانید از استامینوفن یا ایبوپروفون استفاده کنید.، این داروها تنفس کودک را آسان تر کرده و احساس بهتری به وی میدهند، مراقب دوز داروها باشید و در این زمینه خودسرانه اقدام نکنید
• گاهی اوقات عفونت سینه موجب باعث گرفتگی بینی مشکلات تنفسی در کودک می شود به همین دلیل کودک را به حالت ایستاده در زمان غذا خوردن نگه دارید و با کمک دارو های نمکی به شستشوی بینی وی بپردازید تا بتوانید تنفس او را آسانتر کنید. دارو های نمکی بینی در بیشتر داروخانه ها یافت می شوند.
• بخور گرفتن یکی از درمان های مفید برای عفونت و گرفتگی بینی به شمار می رود با استفاده از سونای بخار و استنشاق آن می توانید به درمان عفونت سینه در فرزندتان بپردازید و باعث بهبود سرفه و باز شدن مجرای تنفسی او شوید.
Sputum treatment in children
اطفال مبتلا به عفونت سینه یا ورم نایژه شدید به  درمان های خانگی جواب نمی دهند و نیاز به بررسی های پزشکی و مصرف دارو دارند، این افراد ممکن است به استفاده ا دستگاه تنفس مصنوعی نیاز پیدا کنند.
 
پیامد های عفونت سینه در خردسالان:
 
مهم ترین دغدغه خانواده ها برای این بیماری عوارض جانبی خطرناکی است که ورم نایژه  در بردارد. سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و نگران ورم نایژه نشوید، بیماری آسم و مشکلات تنفسی مزمن ناشی از این عارضه ایجاد می شوند. در برخی موارد  در کودکان التهاب ریه گسترش پیدا کرده و شرایط قلبی دشواری باری کودک به وجود می آید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

75 + = 78