عوارض پله برای زن باردار، واقعا خطر دارد

یک دست‌تان را به دیوار می‌گیرید و دست دیگر را زیر شکم‌تان می‌گذارید. آرام آرام، یکی یکی و با عذاب وجدان پله‌ها را بالا می‌روید و نگران از آسیب دیدن جنین‌تان، هر چند قدم یکبار، چند ثانیه‌ای می‌ایستید. آیا واقعا جان فرزند شما با بالا رفتن از پله‌ها به خطر می‌افتد؟ در ادامه این مطلب، همه آنچه که در مورد بالا رفتن از پله‌ ها در دوران بارداری بدانید را خواهید خواند.
نترسید! اتفاقی نمی‌افتد
بالا رفتن از پله‌ ها، به خودی خود خطرناک نیست و برای حفظ سلامت فرزندتان، نیازی نیست که آرام و دست به دیوار از پله‌ ها بالا بروید. خطر اصلی، زمانی سراغ جنین‌ تان می‌آید که روی پله سر بخورید یا از ارتفاع به زمین بیفتید. زمین خوردن، یا شکستگی استخوان‌ها که نیازمند بی‌هوشی و جراحی است، می‌تواند جان و سلامت جنین شما را به خطر بیندازد.
شرایط‌ تان خاص است؟
اگر بارداری شما مسیر طبیعی خود را طی نمی‌کند و به گفته پزشکتان در معرض سقط جنین قرار دارید، باید کمتر از پله بالا یا پایین بروید؛ البته این مشکلات، مربوط به سه ماهه نخست بارداری می‌شوند و معمولا بعد از گذشتن از این دوره، احتمال آسیب دیدن جنینتان کاهش می‌یابد. خونریزی ، اختلالات هورمونی در زمان حاملگی و ابتلا به عوامل تهدید کننده دیگری مانند دیابت یا فشارخون حاملگی یا بالا بودن سن، می‌توانند احتمال سقط شدن جنین‌تان را بیشتر کرده و نیازتان را به مراقبت افزایش دهند.
 
شش ماه آخر خیالتان راحت باشد
در سه ماهه دوم و سوم بارداری، وضعیت جنین شما بهتر است. در این ماه‌ها، به جای اجتناب کردن از پله نوردی، باید به رعایت توصیه‌های ایمنی و پایین آوردن احتمال سقوط بسنده کنید. گرفتن نرده کنار پله‌ها، پوشیدن کفش مناسب، حرکت در مسیر روشن و … از جمله مواردی هستند که به افزایش ایمنی شما در زمان تردد از راه‌پله کمک می‌کنند.
با پزشکتان مشورت کنید
اگر پزشک شما مشکل خاصی را در بارداری‌تان گزارش نکرده، بدون نگرانی از پله‌ها بالا و پایین بروید. چراکه هرگونه تحرک بی‌ضرری در این ماه‌ها، به حفظ آمادگی بدنتان و زایمان آسان‌تر کمک خواهد کرد. البته فراموش نکنید که حتی افرادی که باردار نیستند هم در صورت تردد زیاد از پله‌ها، گرفتار زانودرد و مشکلات ناحیه کمر می‌شوند و طبیعتا در دوران بارداری، احتمال دچار شدنتان به این دردها بیشتر است. پس در صورتی که از کمردرد یا درد زانو شکایت دارید، کمتر پله‌نوردی کنید.
راهتان را کوتاه کنید
گرچه این روزها کمتر متخصصی بالا رفتن از پله را برای خانم‌های باردار خطرساز می‌داند، اما اگر شما به آسانسور دسترسی دارید، بهتر است برای جلوگیری از آسیب‌های ناخواسته و احتمالی، از این وسیله استفاده کنید. شما می‌توانید با راه رفتن در سطح کم‌ شیب یا بدون شیب، انجام کارهای بی‌ضرر خانه و رفتن به کلاس‌های ورزشی بارداری، آمادگی بدنتان را حفظ کنید، پس اگر الزامی به بالا رفتن از پله ندارید، دور آن را خط بکشید و اگر هم مجبور به استفاده از آن هستید، در صورت دچار نبودن به مشکلات زمینه‌ای دوران بارداری، با احتیاط اما بدون عذاب‌ وجدان از پله‌ها بالا بروید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here