بر ای افزایش متابولیسم بدن این موادغذایی را مصرف کنید

افزایش متابولیسم و سوخت و ساز بدن بامصرف این   مواد غذایی

در این مقاله با برخی موادغذایی که سوخت وساز و متابولیسم بدن را افزایش می دهند آشنا خواهید شد .این روزها افراد به سوخت و ساز بدن خود حساس تر شده اند. شما می‌توانید با استفاده از برخی مواد غذایی التیام‌دهنده، هم مواد مغذی را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید و هم متابولیسم‌تان را افزایش دهید یک ماده‌ی غذایی التیام‌دهنده، بدن‌تان را به‌طور طبیعی پاکسازی می‌کند، چون غنی از مواد مغذی است. با مواد غذایی التیام دهنده‌ای که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند، شما می‌توانید به‌وسیله‌ی حذف سموم، سلامتی کلی تان را بهبود ببخشید و راحت‌تر وزن کم کنید.

زنجبیل

قرن هاست که از زنجبیل استفاده می شود تا به این طریق به بهبود اختلالات دستگاه هاضمه کمک شود. زنجبیل همچنین می تواند به کاهش التهاب عضلات ، افزایش جریان خون در عضلات و ریکاوری عضلات کمک کند. در مطالعات بی شماری نشان داده شده که این ماده غذایی منجر به افزایش کالری سوزی می شود.

جو دوسر

این کربوهیدرات کند هضم به حفظ سطح قند خون کمک می کند و سطح انسولین را پایین نگه می دارد، بنابراین و با این ویژگی می تواند دامنه فرآیند چربی سوزی را بالا نگه دارد.

در حقیقت، پژوهش ها نشان داده است بدنسازانی که به مصرف کربوهیدرات های کند هضم در صبح می پردازند چربی بیشتری در کل روز و در طی نشست های تمرینی و در مقایسه با کسانی می سوزانند که به مصرف کربوهیدرات های سریع الهضم می پردازند.

آووکادو

چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای در آووکادو همچنین شامل یک کربوهیدرات بسیار جالب به نام مانو هپتولوز است. یک قند که در واقع ترشح انسولین را کند می کند و منجر به افزایش جذب کلسیم می شود و هر دو مورد فوق به جهت تقویت بخشی فرآیند چربی سوزی مهم اند.

ماهی آزاد

این ماهی یکی از غنی ترین منابع اسیدهای چرب ضروری امگا-۳، EPA و DHA است . متفاوت با روغن تخم کتان که به مهیا سازی یک نوع امگا – ۳ می پردازد که باید به EPA وDHA تبدیل شود. ماهی آزاد بدن شما را با ذخیره از آنها مهیا می کند، ذخیره مستقیمی که نیازی به تبدیل شدن ندارد. با این شیوه شما یک ذخیره قابل وصول از چربی ها به دست می آورید که فرآیند چربی سوزی را به کار می اندازند و از عملکرد ذخیره چربی ممانعت می کنند.

دانه سویا

دانه سویا خاستگاه مستقیم پروتئین سویاست که نشان داده شده به ساخت عضله به فرم دیگر فرم های پروتئین وی و گوشت گوساله می پردازد.

سویا نشان داده شده که به فرآیند چربی سوزی کمک می کند به این صورت که منجر به کاهش اشتها و جذب کالری می شود.

آب

این عنصر حیاتی بهترین دوست در فرآیند نبرد با چربی بدن است. مطالعات نشان داده که با نوشیدن ۲ فنجان آب سرد می توان منجر به افزایش دامنه متابولیک تا ۳۰ درصد شد.

ارزیابی شده که نوشیدن روزانه ۲ فنجان آب سرد قبل از صبحانه ، ناهار و شام طی یک سال می تواند منجر به سوزاندن ۱۷۴۰۰ کالری اضافی شود. این میزان کالری تقریباً برابر با ۵/۲ کیلوگرم چربی در بدن است.

روغن برزک

شامل اسیدهای چرب امگا- ۳ منجر به بیداری ژن هایی می شوند که محرک فرآیند چربی سوزی و از کار افتادن ژن هایی می شوند که منجر به افزایش ذخیره چربی می شوند.

گریپ فروت

یک مطالعه مفصل نشان داده افرادی که به مصرف نیمی از یک گریپ فروت می پردازند، موفق به کاهش ۳ کیلو گرم طی ۱۲ هفته می شوند. تحقیقات نشان داده بعضی از افراد در همین مدت زمانی موفق به کاهش ۵ کیلوگرم حتی بدون رژیم شده اند. گریپ فروت منجر به کاهش سطح انسولین می شود و این به موجب حضور یک ماده شیمیایی در گریپ فروت به نام نارینگین است که از تجمع چربی در بدن جلوگیری می کند.

عسل

بله، عسل یک قند است. اما اگر منصف باشیم باید بگوییم که به لحاظ محتوی شاخص گلیسمیک پایین است. حفظ سطح انسولین در پایین ترین وضعیت به صورت پایدار به مراقبت از یک محیط چربی سوز در بدن کمک می کند. عسل، همچنین یک منبع غنی از متابولیت های اکسید نیتریک (NO ) است. در نهایت ، آن بدین معناست که در واقع منجر به تقویت آزاد سازی چربی از سلول های چربی بدن می شود.

کره بادام زمینی

منبع دیگری از چربی های اشباع نشده – تک زنجیره ای است که می تواند در واقع به فرآیند چربی سوزی کمک کند. چیزی که جالب است این است که بسیاری از تولید کنندگان غذایی کره های بادام زمینی کم چرب تولید می کنند. البته، آنها جای این چربی های اشباع نشده تک زنجیره ای سالم را با کربوهیدرات هایی به نام قند عوض می کنند. از این نوع کره بادام زمینی بپرهیزید و به انواع طبیعی آن بچسبید و به این طریق نوعی از چربی را که خواهان دور ماندن از آن هستید، چربی های ترانسفر، به برنامه غذایی تان نیفزایید.

تخم مرغ ها

بله ، ما تخم مرغ ها را در رده غذاهای عضله ساز لیست می کنیم. بنابراین چگونه تخم مرغ می تواند یک غذای چربی سوز هم باشد؟

پژوهش ها نشان داده افرادی که روزشان را با خوردن تخم مرغ شروع می کنند نه تنها کالری کمتری در سراسر روز مصرف می کنند، بلکه به صورت قابل توجهی چربی بیشتری از دست می دهند.

نارگیل

نارگیل‌ها برای التیام بدن فوق‌العاده هستند، چون هم گوشت و هم روغن آنها حاوی اسیدهای چرب است.این اسیدهای چرب در بدن شما به انرژی تبدیل می‌شوند. ترکیب اسید لائوریک، اسید کاپریلیک و اسید کاپریک موجود در آنها باعث افزایش متابولیسم شما می‌شود.

فلفل‌های تندفلفل‌های تند

آیا می‌دانستید که فلفل‌های تند می‌توانند متابولیسم شما را افزایش دهند؟ فلفل هندی، جالاپنو، هابانرو و سایر فلفل‌های تند، اشتهای شما را برای خوردن غذاهای دیگر کاهش خواهند داد و گردش خون‌تان را بهبود می‌بخشند. دلیلش این است که فلفل‌های تند، سرشار از کپسایسین هستند، ماده‌ای که مطالعات نشان می‌دهد باعث افزایش سوخت‌و‌ساز بدن می‌شود.

انواع توت‌ها

انواع مختلف توت‌ها مانند زغال اخته، تمشک، تمشک سیاه، توت‌فرنگی، گوجی بری و آکائی بری، همگی به «اَبَر میوه» معروف‌اند. آنها حاوی آنتی‌ اکسیدان‌های بسیاری هستند، متابولیسم شما را افزایش می‌دهند و واقعا می‌توانند به کاهش وزن کمک کنند. آنها حاوی فیبر، آب، کاروتنوئیدها و فلاونوئیدها هستند که همگی آنها سموم را ازبین می‌برند.

چای سبز
چای سبز

مطالعات بسیاری، فواید سلامتی چای سبز را ثابت کرده‌اند. چای سبز، سرعت متابولیسم شما را افزایش می‌دهد، همچنین حاوی آنتی‌اکسیدان‌های متعددی برای التیام بدن شماست.

پیازپیاز

پیازها به سم‌زدایی بدن و کاهش وزن کمک می‌کنند، چون غنی از فیبر، ویتامین C، سولفور و کوئرستین هستند. همچنین بعلت فلاونوئیدهایی که در آنها وجود دارد، دارای خواص آنتی‌اکسیدانی هستند. برای افزایش متابولیسم و پاک‌سازی بدن‌، پیاز را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید.

چغندرچغندر

چغندرها یک ماده‌ی غذایی التیام‌دهنده‌ی عالی هستند که غنی از ویتامین A و C، آنتی‌اکسیدان‌ها، کلسیم، آهن، فیبر، فولات و منیزیم می‌باشند. تمام اینها برای بدن شما مفید بوده و سوخت‌و‌سازتان را افزایش می‌دهند.

کلم‌پیچکلم‌پیچ

کلم‌پیچ یک اَبَرغذای دیگر است که کالری بسیار کم و مقدار زیادی آب و فیبر دارد، در نتیجه برای کاهش وزن مفید است. کلم‌پیچ دارای ویتامین A، C، K و همچنین کلسیم، کلروفیل، آهن، فلاونو‌ئیدها، اسیدهای آمینه و کاروتنوئیدها نیز می‌باشد. اینها بدن شما را التیام می‌دهند، التهاب را کاهش می‌دهند، سموم را ازبین می‌برند و در عین حال متابولیسم شما را افزایش می‌دهند.

بروکلیبروکلی

بروکلی به دلیل محتوای بالای کلسیم‌اش، هم به کاهش وزن کمک می‌کند و هم برای استخوان‌های شما مفید است. آن حاوی ویتامین‌های A،C و K به همراه فیبر، آنتی‌اکسیدان‌ها و فولات است. بروکلی اغلب برای سم‌زدایی بکار می‌رود، چون بسیار مغذی است و به افزایش سوخت‌ساز کمک می‌کند.

جلبک دریاییجلبک دریایی

در حالی که ممکن است خوردن جلبک دریایی، عجیب بنظر برسد اما این ماده‌ی غذایی دارای مقدار قابل‌توجهی یُد است که برای سلامت تیروئید مفید می‌باشد. در نتیجه به نوبه‌ی خود به کاهش وزن بهتر منجر می‌شود. همچنین جلبک دریایی با تصفیه‌ی خون، بدن‌تان را پاکسازی می‌کند.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

46 − = 38