دندان درآوردن نوزادان

شوق و شعفی که در چهره پدر و مادرهای جوان از مواجه شدن با تماشای اولین بلورهای دندان در صدف دهان نوزادشان شکل میگیرد همواره شیرین و تصویر ساز لحظات زیبا بوده است، اما این تصاویر پرشور ممکن است آغازگر دردسر هایی برای کودک و والدین جوانی باشد که زندگی خود را در دوران ابتدایی رشد اولین فرزند خود پیش میبرند. با ما تا پایان همراه باشید.
 
مروارید های اولیه

پدید آمدن و جای گرفتن اولین مرواریدهای شیری و صدفی‌ رنگ دندان روی لثه بشر زمان مشخص و دقیقی ندارد. در برخی کودکان از همان دوره جنینی رویش دندان آغاز می‌شود و از هر چند هزار کودک، یک نوزاد هنگام تولد با یک یا حتی دو دندان در دهان به دنیا می‌آید و تعجب والدینش را برمی‌انگیزد!

 
بیشتر و به طور معمول هفت ماهگی زمانی است که لثه اغلب نوزادان شروع به خارش، قرمز شدن و نهایتا شکفتن و پدیدار کردن اولین دندان‌ ها از دل خود می‌کند، اما بسته به عوامل متعدد، شناخته و ناشناخته، در برخی دیگر ممکن است این اولین نشانه‌ها ماه‌ها زودتر یا دیرتر پدید آید.

 

عوامل تسریع و تاخیر

یکی از نگرانی‌ های والدین تاخیر در زمان رویش دندان فرزندشان است. موارد ارثی، جنسی، ریزی و درشتی نوزاد، عادات زیستی و خانوادگی، عوامل فیزیولوژیک، حتی الگو و شرایط مرتبط با تغذیه کودک در سرعت و زمان ظهور و بیرون آمدن دندان نوزادان اثرگذارند. از همین روست که در دهان برخی حتی تا یک سالگی هم اثری از رویش جوانه‌ های دندان دیده نمی‌شود و در برخی دیگر حتی در سه‌ ماهگی صدف دهان نوزاد به برق مرواریدهای سپید مزین می‌شود.

دخترها زودتر از پسرها صاحب دندان می‌شوند و بچه‌ هایی که مقاومت بدنی و رشد کمتری دارند دیرتر. کودکانی که به سبب زندگی والدینشان در مناطق معمولا ابری​ یا خانه‌های کمابیش تاریک‌تر، از تابش آفتاب دور بوده‌اند نیز به سبب کمبود ویتامین D دیرتر دندان درمی‌آورند.
 
اگر در شمار این خانواده‌ها جای می‌گیرید بهتر است برای دور ماندن از عوارضی چون کرم‌ خوردگی زودرس، تغییر شکل استخوانی، رشد نادرست فک و… که در آینده گریبان کودکتان را خواهد گرفت روزانه چند دقیقه بخشی از بدن او را در معرض تابش آفتاب ملایم (نه شدید و آزاردهنده) قرار دهید.
کم‌کاری تیروئید و اختلال در عملکرد غده هیپوفیز نیز از دیگر دلایل چنین تاخیراتی به شمار می‌رود که باید تحت درمان پزشکی اصلاح شود.

 

ترتیب رویش

به طور معمول دو دندان جلو در فک پایین موسوم به دندان‌ های ​پیش تحتانی​ اولین دندان‌ های انسان به شمار می‌روند. پس از آن و با فاصله‌ای کوتاه اثرات رویش دو دندان جلو در نقطه مقابل، یعنی فک بالا ظاهر و کم‌ کم بزرگ می‌شود.

 teeth-babies
 
اگر به توصیه پزشک به کودک خود قطره مولتی ‌ویتامین، آهن و… می‌خورانید بیشتر دقت کنید تا قطره آهن حدالامکان روی دندان‌ها نریزد، زیرا در این صورت دندان‌های شیری که باید تا ۱۲ یا حتی ۱۳ سالگی سالم و کارآمد باشند بسیار زود سیاه خواهند شد.
 
هر قدر در پاک کردن دندان‌های کودک حوصله و دقت داشته باشید، سلامت دندا‌ن‌های او را افزایش داده‌اید. مسواک‌های بسیار نرم مخصوص کودک از داروخانه‌ها تهیه کنید و بدون خمیر دندان​ با چند قطره آب یا حتی با دستمال‌های مرطوب، اما کاملا تمیز و بهداشتی همواره پس از تغذیه سطوح لثه و دندان نوزاد را بشوئید و پاک کنید.
خودسرانه داروهایی چون آسپرین، ایبوپروفن و مانند آنها را به کودک نخورانید. هیچ‌گاه از ژل‌ های موضعی و بی‌حس‌کننده‌ های خمیری برای تسکین درد لثه و دندان کودک استفاده نکنید. بزاق دهان این ژل‌ ها را می‌شوید و با راه یافتن به نواحی گلو، مشکلات بیشتری پیش می‌آورد.
اندر احوالات دندان درآوردن نوزادان

آبریزش دهان ، بی قراری و گریه از نشانه های دندان درآوردن نوزاد است، اگر می خواهید به راحتی و بدون درد ،دندان های نوزادتان رویش کنند دست به کار شوید!
برخی کودکان خوش شانس هستند که به هنگام دندان درآوردن رنج و عذاب زیادی متحمل نمی شوند. یک سوم از کودکان آب دهان شان سرازیر می شود، یک سوم دیگر از کودکان کج خلق و تندمزاج می شوند و یک سوم مابقی نیز دچار مشکلات مربوط به خواب می شوند.

وارسی و مراقبت

طبق برنامه‌ای مداوم، هر روز روند درآمدن دندان‌ ها را​ معاینه کنید و در صورت نیاز از مراجعه به پزشکان و مشاوره با آن ها غفلت نکنید. پزشکانی که با پیشرفت‌ های تکنولوژیک روز در زمینه‌ های تخصصی خود آشنایی بیشتری داشته باشند می‌توانند با راهنمایی‌ های بهتر سبب کاهش مخارج شما برای حفظ سلامت​ کودکتان در آینده شوند.

شکل و محل روییدن دندان‌ها را زیر نظر بگیرید. کجی یا بد جا بودن دندان، اعمالی چون ارتودنسی را فرا رویتان خواهد گذاشت که زمان‌ بر و پر دردسر است. به خاطر بسپارید شیر و آب‌ قند سبب سرعت گرفتن رشد باکتری‌ های عامل پوسیدگی دندان می‌شود و بهتر است پس از درآمدن دندان‌ ها فضای دهان کودک با اندکی آب از اثرات شیر یا شیرینی شسته شود.

 راه های کاهش درد دندان درآوردن نوزادان

 لثه‌های کوچک و نرم کودک تحمل درد زیاد دندان درآوردن را ندارد و به همین دلیل، این فرشته‌ های کوچک همیشه با بی قراری و گریه و مریض شدن این دوران را سپری می‌کنند. برای اینکه بتوانید تا حدی این دردها را از وجود فرزند دلبند خود دور کنید، بد نیست راهکارهای زیر را نیز امتحان کنید.

teeth-babies

*ساده ترین راه

دستان خود را تمیز و با دقت بشویید و انگشت شست خود را داخل دهان کودک بگذارید تا آن را گاز بگیرد. این کار درد لثه های او را هنگام در آورد دندان کاهش می دهد.

* پارچه حوله‌ای نم‌دار پارچه حوله‌ای خیس و سرد

یکی ار روش‌های خوب برای تسکین درد درآوردن دندان است. این پارچه را روی لثه‌ های کودک قرار دهید تا بجود. حتی می‌توانید یک تکه یخ هم میان پارچه بگذارید و محکم ببندید تا خدای نکرده در گلوی کودک نپرد و سپس پارچه را در دهان کودک بگذارید تا بجود. برای این منظور می‌توانید پارچه را در چای بابونه خیس کنید و در یخچال قرار دهید تا سرد و خنک بماند یا حلقه‌ های پلاستیکی که برای دندان درآوردن کودکان است را نیز در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس به کودک بدهید تا بجود.

* دندونی

برای کودکانی که از درد لثه رنج می‌برند، می‌توانید دندونی‌ های لرزان خریداری کنید. انواعی از دندونی وجود دارند که با گاز گرفتن کودک، شروع به لرزش می‌کنند و این مساله بسیار برای کودک خوشایند و دوست‌ داشتنی است. برای اینکه باعث تسکین دردش هم بشود، آن را در یخچال قرار دهید تا سرد شود.

* غذاهای منجمد

سرما و یخ به کاهش درد لثه کودکانی که در حال دندان درآوردن هستند بسیار کمک می‌کند. می‌توانید غذاهایی که کودک در آن سن مجاز به خوردن آنهاست را در فریزر منجمد کنید تا کودک آنها را بجود و سرمای آن درد دندانش را کاهش دهد. موز یخ زده یا شیر منجمد نیز روش‌های خوبی برای کم کردن درد هستند.

علاِیم دندان درآوردن نوزادان

* بیرون زدن نوک دندان از زیر لثه
* تورم لثه
* تلاش کودک برای جویدن و مکیدن هر چیزی که در دست دارد
* سرازیر شدن آب دهان
* کج خلقی
* مالیدن صورت
* مشکلات مربوط به خواب (بدخوابی)
* امتناع از غذا خوردن
* مالیدن گوش ها

اگر متوجه چند نشانه از نشان های فوق در کودک تان شدید، احتمالاً به زودی متوجه دندان درآوردن او نیز خواهید شد. اگر کودک تان طی این روزها دچار اسهال، تب و آبریزش بینی شده است، آن را نشانه خاص دندان درآوردن قلمداد نکنید؛ به خصوص اگر این موارد بیشتر از ۲۴ ساعت ادامه یابد؛ چرا که دندان درآوردن باعث تب نمی شود. با این وجود اغلب والدین می گویند که دندان درآوردن کودک شان به صورت مستقیم با این نشانه همراه بوده است؛ ولی هنوز هیچ گونه دلیل علمی این ادعا را اثبات نکرده است. در صورت بروز این علائم، کودک خود را نزد پزشک ببرید.

teeth-babies

چه زمانی دیر دندان درآوردن نوزادان باید باعث نگرانی والدین شود؟

معمولاً نخستین دندان سفید و شیری کودک در ۱۰-۴ ماهگی بیرون می زند، اما اگر کمی هم دیرتر شد، جای هیچ گونه نگرانی نیست. اگر دندان های کودک تان بسیار کند و دیر به دیر ظاهر می شوند، اما رشد استخوانی، پوستی و موهای او کاملا طبیعی است، باز هم جای نگرانی نیست. اگر کودک تان تولد یک سالگی اش را پشت سر گذاشته اما هنوز دندانی درنیاورده است، او را نزد پزشک ببرید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 33 = 38