علت درد گوش بعد از شنا

علت درد گوش بعد از شنا

بیماری گوش شناگران یک عفونت باکتریایی یا قارچی است که سبب درد، تورم، خارش و یا قرمزی در هر دو گوش می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید.

 

درد گوش یکی از بیماری هایی که بیشتر از همه گریبان گیر شناگران است و علت آن نیز قرار گرفتن گوش به مدت زیاد در آب است. سعی کنید بعد از شنا حتما گوش خود را خشک کنید زیرا رطوبت زیاد , خراش و ترک های پوستی باعث میشوند تا باکتری ها به مجاری گوش نفوذ کرده و عفونت های خطرناک ایجاد کنند.

The cause of ear pain after swimming

به دنبال عفونت علائمی مانند درد، خارش، تورم، قرمزی و ترشح از گوش بروز می‌کند.

گرفتگی گوش و گوش درد بعد از شنا یکی از مشکلات شایع شناگران است بهترین راه جلوگیری از گرفتگی گوش است… برای این کار  پس از شنا، درون گوشتان را کاملا خشک کنید. سرتان را بچرخانید و لاله گوش را در جهات مختلف حرکت دهید تا آب درون گوش کاملا تخلیه شود.استفاده از گوش‌گیر یا همان محافظ گوش به عنوان اقدام احتیاطی برای جلوگیری از ورود آب در حین شنا کردن توصیه می‌شود.

نام دیگر بیماری گوش شناگران، التهاب گوش خارجی است که به دلیل وارد شدن آب در کانال گوش ایجاد می‌شود. بهترین راه جلوگیری از بروز این بیماری، خشک و تمیز نگه داشتن کانال گوش می‌باشد. کانال گوش به صورت طبیعی از ورود عناصر آسیب رسان به گوش جلوگیری می‌کنند شکل خمیده کانال گوش و خاصیت اسیدی بودن جرم گوش این نکته را نشان می‌دهد. وقتی که عفونت پیشرفت کرد، ترشح بدبویی از گوش بیرون می‌آید. ترشحات در ابتدا شفاف هستند، ولی در طی زمان زردرنگ یا خونی می‌شوند. تورم و ترشح به صورت موقتی سبب کاهش شنوایی می‌شوند. بعضی از افراد از سرگیجه و وزوز گوش هم شکایت دارند.

در موارد خفیف این عارضه کافی است استفاده از سرکه می‌تواند علائم را تخفیف دهد. چند قطره سرکه سفید درون مجرای گوش بریزید و گوش را برای پنج دقیقه بالا نگهدارید. این کار دو بار در روز تا سه روز انجام دهید. اگر درد ادامه پیدا کرد، استفاده از قطره‌ آنتی‌ بیوتیکی با تجویز پزشک توصیه می‌شود. در صورت موثر بودن درمان درد باید در طول سه روز فروکش کند.

The cause of ear pain after swimming

گوش درد اولین علامت است

در طی دو روز اول درد شدیدتر می‌شود. این درد به گوش فشار می‌آورد و سبب خارش کانال گوش می‌شود. در طی روز دوم، کانال گوش قرمز و متورم می‌شود.

وقتی که عفونت پیشرفت کرد، ترشح بدبویی از گوش بیرون می‌آید. ترشحات در ابتدا شفاف هستند، ولی در طی زمان زردرنگ یا خونی می‌شوند. تورم و ترشح به صورت موقتی سبب کاهش شنوایی می‌شوند. بعضی از افراد از سرگیجه و وزوز گوش هم شکایت دارند.

با رعایت این نکات ساده‌ می‌توانید از گوش‌ درد بعد از شنا پیشگیری کنید:
– پس از شنا درون گوشتان را کاملا خشک کنید.
– سرتان را در بچرخانید و لاله گوش را در جهات مختلف حرکت دهید تا آب درون گوش کاملا تخلیه شود.
– استفاده از گوش‌گیر به عنوان اقدام احتیاطی برای جلوگیری از ورود آب در حین شنا کردن توصیه می‌شود.
موارد فوری مراجعه به پزشک

– افراد مبتلا به دیابت و بیماری‌ های تضعیف کننده دستگاه ایمنی بدن مثل ایدز، افراد با سابقه دوبینی چشم و احساس گیجی باید تحت مراقبت‌ های ویژه قرار گیرند.

– اگر فردی به گوش درد شدید مبتلا شد، طوری‌ که درد او حتی با مصرف استامینوفن و ایبوپروفن کم نشد، نیازمند مراقبت سریع پزشکی است.

استفاده از گوش‌گیر یا همان محافظ گوش به عنوان اقدام احتیاطی برای جلوگیری از ورود آب در حین شنا کردن توصیه می‌شود.

 

 

درمان‌ های خانگی برای کاهش عفونت و رشد قارچ:
استفاده از الکل و سرکه سفید:

از پنبه آغشته به ترکیب سرکه سفید و الکل برای تمیز کردن گوش خود استفاده کنید. سرکه می‌تواند باکتری‌ های گوش را از بین ببرد و الکل نیز می‌تواند آب اضافی داخل کانال گوش را خشک کند.

The cause of ear pain after swimming

روغن زیتون:

در طب قدیم، مقداری روغن زیتون خالص را گرم می‌کردند. سپس آن را در گوش می‌ریختند و با پنبه آن را می‌پوشاندند.

کمپرس گرم:

حوله ای گرم را روی گوش دردناک خود قرار دهید. گرما سبب تبخیر آب اضافی می‌شود و درد گوش را کاهش می‌دهد.

روغن سیر:

برای کاهش تورم گوش، دو یا سه قطره روغن سیر را به داخل گوش بریزید. این کار موجب بهبود و افزایش ایمنی می‌شود.

The cause of ear pain after swimming

سشوار:

سشوار را در کم‌ترین میزان درجه گرما قرار دهید تا به آرامی گوش شما را گرم کند. سشوار را با حداقل فاصله ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر از گوش خود بگیرید. این کار آب اضافی موجود در گوش را تبخیر می‌کند.

نکات ایمنی

– در هنگام دوش گرفتن مراقب باشید که آب وارد گوشتان نشود. می‌توانید از محافظ گوش استفاده کنید و یا با پنبه قسمتی را که خارج از کانال گوش قرار می‌گیرد، به روغن یا کرم آغشته کنید تا آب وارد کانال گوش نشود.

– در موقع شنا کردن از محافظ گوش استفاده کنید.

– فقط در آب‌ های تمیز شنا کنید و از شنا کردن در دریاچه‌ها ، و آب‌ های راکد و آلوده خودداری کنید.

– با قرار دادن پنبه در داخل گوش از گوش‌ های خود در برابر مواد شیمیایی موجود در مواد آریشی که در آب استخر وجود دارند، محافظت کنید، موادی مانند اسپری مو و یا رنگ مو.

– پس از بیماری، حداقل ۱۰ روز از شنا کردن و زیر آب رفتن خودداری کنید. اجازه دهید تا کاملا گوشتان خشک شده و بهبود یابد.

– اگر علاوه بر عفونت، تب دارید به پزشک مراجعه کنید. پزشک آنتی بیوتیک خوراکی ویا قطره‌ای تجویز می‌کند تا تورم را کاهش دهد.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 3 = 6