علت عارضه تهوع و تنگی نفس و راه درمان

علت عارضه تهوع و تنگی نفس و راه درمان

برای یک فرد هیچ احساسی ترسناک‌تر از این نیست که قادر به تنفس هوای کافی نباشد. اگرچه افراد به اشکال متفاوتی تنگی نفس (یا در اصطلاح پزشکی دیسپنه) را تجربه می‌کنند، اما معمولا آن را با احساس تنگ شدن شدید قفسه سینه یا احساس خفگی توصیف می‌کنند. برحسب علت آن، ممکن است شما تنگی نفس را فقط یک بار تجربه کنید، یا اینکه ممکن است نفس تنگی به صورت دوره‌های متناوب باشد و کم کم حالت ثابت و همیشگی به خود بگیرد. تنگی نفس می‌تواند با علائم درد قفسه سینه، احساس درد هنگام دمیدن (پلورزی)، سرگیجه، غش، سرفه، خس‌خس سینه، خلط خونی، درد گردن و آسیب و جراحت قفسه سینه همراه باشد. اگر شما دچار تنگی نفس بی‌دلیل هستید، به خصوص اگر به طور ناگهانی و شدید بروز می‌کند، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

تنگی نفس و حالت تهوع نشان دهنده چه چیزی هستند؟

اگر این دو نشانه به همراه هم پدیدار شوند، فرد باید برای تشخیص علت و درمان کمک پزشکی دریافت کند. از جمله دلایل شکل گیری تنگی نفس و حالت تهوع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ورم معده

ورم معده یا گاستریت شامل التهاب در دیواره داخلی معده می شود. از نشانه های شایع ورم معده می توان به درد شکمی در قسمت بالای شکم، نفخ، تهوع و استفراغ، سوء هاضمه، سوزش سر دل، سکسکه، کاهش اشتها، احساس سوزش بین دو وعده غذایی، و مدفوع به رنگ قیر سیاه اشاره کرد. در موارد خاص، نشانه های اضافی مانند درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تعریق، غیره ممکن است شکل بگیرند.

اگر در استفراغ خون دیده شود، استفراغ به رنگ زرد یا سبز باشد، یا ضربان سریع قلب، درد در قفسه سینه، تنگی نفس، تب و درد شکمی وجود داشته باشند، فرد باید کمک پزشکی فوری دریافت کند.

حمله هراس

حمله هراس به عنوان یک ترس ناگهانی و شدید بدون این که خطر واقعی وجود داشته باشد، توصیف می شود. افرادی که حمله هراس را تجربه می کنند، این احساس را دارند که به زودی و در نتیجه یک حمله قلبی با مرگ مواجه خواهند شد. امکان پیش بینی حمله هراس وجود ندارد زیرا به ناگاه و بدون هشداری خاص آغاز می شود. از نشانه ها و علائم یک حمله هراس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضربان قلب سریع

لرزش و تکان بدن

تعریق

گرگرفتگی

لرز

تهوع و استفراغ

تنگی نفس

درد در قفسه سینه

سردرد

سرگیجه

احساس سبکی سر

بی حسی

احساس سوزن سوزن شدن در اندام های فوقانی و تحتانی

درد شکمی

یک احساس از هم گسیختگی

یک احساس عدم واقعیت

 

the-cause-of-nausea-and-dyspnea-and-the-way-of-treatment

حمله قلبی

یکی دیگر از دلایل تنگی نفس و حالت تهوع حمله قلبی است. حمله قلبی یک وضعیت پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی انسان است که به دریافت کمک پزشکی فوری نیاز دارد.

حمله قلبی زمانی رخ می دهد که خون کافی به قلب نمی رسد. هنگامی که جریان خون به قلب مختل می شود، این شرایط می تواند به آسیب های جدی و دائمی به عضله قلب منجر شود.

از نشانه های رایج حمله قلبی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد، فشار، احساس فشردگی یا تنگی در قفسه سینه که می تواند به شانه ها، دست ها، گردن، آرواره و بخش بالایی پشت بدن سرایت کند.

تهوع و به ندرت استفراغ

سوزش سر دل

سوء هاضمه

درد شکمی در قسمت بالای شکم

تنگی نفس

خستگی

احساس سبکی سر

سرگیجه

عرق سرد

تنگی نفس و حالت تهوع چگونه درمان می شود؟

ورم معده

در مواردی که ورم معده عامل این دو نشانه محسوب می شود، روند درمان به دلیل زمینه ای شکل گیری ورم معده بستگی دارد. در موارد ورم معده حاد که به واسطه مصرف الکل یا داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی شکل گرفته است، توقف مصرف الکل یا استفاده از داروها به بهبود نشانه ها منجر خواهد شد.

برخی داروهای تجویزی و داروهای بی نیاز از نسخه پزشک نیز می توانند به بهبود ورم معده کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ضد اسیدها

آنتاگونیست H2

مهارکننده های پمپ پروتون (PPIs)

آنتی بیوتیک ها در مواردی که عفونت با هلیکوباکتر پیلوری وجود دارد.

مهم‌ترین عامل هنگامی که موضوع درمان ورم معده مطرح می شود، تغییر سبک زندگی است. این توصیه ها را می توانید در زندگی روزانه خود مد نظر قرار دهید:

وعده های غذایی بیشتر اما در اندازه های کوچک‌تر مصرف کنید.

از برخی مواد غذایی که معده را تحریک می کنند، مانند مواد غذایی تند، غذاهای چرب، غذاهای سرخ شده و غذاهای اسیدی پرهیز کنید.

الکل را ترک کنید زیرا موجب تحریک دیواره داخلی معده می شود.

تا حد امکان از استرس دوری کنید زیرا می تواند نشانه های ورم معده را وخیم‌تر سازد. یوگا، ماساژ، تای چی، مدیتیشن، شنا، پیاده روی، غیره می توانند به کاهش استرس کمک کنند.

مسکن های امن مانند استامینوفن را انتخاب کنید زیرا اثر منفی کمتری بر ورم معده دارند.

حمله هراس

اگر تنگی نفس و حالت تهوع به واسطه حمله هراس شکل گرفته است، مصرف برخی داروها و روان درمانی می توانند بر اساس شدت حملات هراس، سابقه پزشکی و خانوادگی، غیره به درمان حملات هراس کمک کنند. با درمان مناسب، تکرر و شدت حملات هراس می تواند کاهش یابد.

روان درمانی گزینه ای فوق العاده در زمینه درمان حملات هراس محسوب می شود. فرد از این طریق چگونگی درک دلیل حملات هراس و بهترین روش ها برای مقابله با این مشکل را فرا می گیرد.

برخی داروها مانند بنزودیازپین ها، مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین، سروتونین، و مهارکننده های بازجذب نوراپی نفرین می توانند به کاهش نشانه های حملات هراس کمک کنند.

برخی اقدامات مراقبت از خود و تغییرات سبک زندگی می توانند به مدیریت و کاهش حملات هراس حتی بدون مصرف دارو یا روان درمانی کمک کنند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

پرهیز از مصرف الکل، کافئین، مواد مخدر و سیگار کشیدن

پرهیز از استرس تا حد امکان از طریق تکنیک های تن آرامی یا مدیریت استرس

فعال باقی ماندن از نظر جسمانی چرا که می تواند اثر آرامش بخش داشته باشد

خواب خوب شبانه که می تواند احساسی خوب و با طراوت را در روز بعد موجب شود

حمله قلبی

یک حمله قلبی وضعیت پزشکی جدی و تهدیدکننده زندگی محسوب می شود و بر همین اساس، فرد نیازمند دریافت سریع کمک پزشکی است. در درجه نخست، شاید مهم‌ترین نکته آگاهی و شناسایی نشانه ها و علائم یک حمله قلبی باشد.

برای مراجعه به بیمارستان رانندگی نکنید زیرا شرایط شما را وخیم‌تر خواهد کرد و در صورت امکان با اورژانس تماس بگیرید. اگر پیش از این پزشک مصرف نیتروگلیسیرین را برای شما تجویز کرده است، به سرعت این کار را انجام دهید. همچنین، می توانید بدون معطلی آسپرین مصرف کنید زیرا به کاهش آسیب قلبی از طریق جلوگیری از لخته شدن خون کمک می کند.

در افراد مبتلا به تنگی نفس، علائم زیر از اهمیت خاصی برخوردار است:

 • تنگی نفس در حالت استراحت

 • کاهش سطح هوشیاری، اضطراب، یا گیجی

 • ناراحتی قفسه سینه و یا تپش قلب (ضربان بالا یا احساس پرش با ضربه)

 • کاهش وزن

 • عرق شبانه

چه زمانی باید برای مراقبت‌های پزشکی به اورژانس مراجعه کنید؟

اگر تنگی نفس شما به طور ناگهانی بروز کرده و عملکرد شما را تحت تاثیر قرار دهد، با ۱۱۵ تماس بگیرید و یا از کسی بخواهید شما را به اورژانس ببرد. اگر این تنگی نفس همراه با درد قفسه سینه، غش، یا تهوع باشد، ممکن است نشانه بروز حمله قلبی یا آمبولی ریوی باشد، پس بلافاصله، از مراقبت‌های پزشکی اورژانس کمک بگیرید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

 اگر تنگی نفس شما همراه با علائم زیر باشد به پزشک خود مراجعه کنید:

 • تورم در پا و مچ پا
 • مشکل در تنفس هنگام دراز کشیدن
 • تب بالا، لرز و سرفه
 • کبودی لب‌ها و یا نوک انگشتان
 • خس خس سینه
 • استریدور: خشونت صدا که با تنفس رخ می‌دهد.
 • بدتر شدن نفس تنگی موجود
   

اقدامات “خود مراقبتی”

اقدامات لازم برای پیشگیری از بدتر شدن تنگی نفس مزمن عبارتند از:

 • ترک سیگار. ترک مصرف سیگار تاثیر فوق العاده‌ای دارد. هنگامی که بدن شما عاری از تنباکو است، خطر ابتلاء به بیماری‌های قلبی، بیماری های ریوی و سرطان، به‌تدریج کاهش می‌یابد، حتی اگر سال‌های زیادی سیگار مصرف کرده باشید.

 • اجتناب از قرار گرفتن در معرض آلاینده‌ها. تا حد امکان از استنشاق مواد آلرژی‌زا‌‌ و سموم محیطی جلوگیری کنید.

 • کاهش وزن اضافی

 • مراقبت از خود. اگر دچار یک بیماری زمینه‌ای هستید، آن را درمان کنید.

 • تهیه برنامه عملی. از پزشک خود بپرسید چه اقداماتی را باید در صورت بدتر شدن علائم بیماری خود انجام دهید.

 • اجتناب از انجام فعالیت شدید در ارتفاعات بالاتراز ۱،۵۲۴ متر.

 • اگر از اکسیژن کمکی ‌استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که ذخیره مخزن آن کافی است و تجهیزات آن به درستی کار می‌کند.

راه و روش‌های درمان تنگی نفس

نوع درمان تنگی نفس بستگی به عامل زمینه ساز آن دارد. اگر تشخیص پزشکی شما نارسایی قلبی باشد، ممکن است داروهایی مانند قرص‌های ادرارآور (دیورتیک)، مهارکننده‌های آنزیم تبدیل کننده آنژیوتانسین، دیگوکسین، و بتا بلوکرها برای شما تجویز شود. اگر نفس تنگی شما ناشی از آسم یا بیماری ریوی مزمن باشد، ممکن است داروهایی که اسپاسم یا التهاب مجاری هوایی یا اکسیژن را کاهش می‌دهد، برای درمان تنگی نفس شما تجویزگردد. برای عفونت نیز ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

47 + = 55