علت درد زایمان طبیعی، چی میتونه باشه

زنانی که اولین بار است زایمان در پیش دارند، همیشه در خصوص احساسی که حین زایمان تجربه خواهند کرد گیج و مبهوت هستند و از مادران با تجربه سوال می­کنند که، “زایمان چقدر دردناک است؟” نوع  دردی که هر مادر احساس می­کند متفاوت است و هر زایمان هم با دیگری متفاوت است. حاملگی اول معمولاً، راحت­تر است، اما زایمان­‌های دوم و سوم ممکن است مشقت بار باشند. استفاده از بی­حسی اپیدورال باعث می­شود که مادران نتوانند واقعیت را توصیف کنند.
چرا زایمان درد دارد؟
درد در حین زایمان به علت انقباضات عضلات رحم و فشار بر روی دهانه رحم ایجاد می شود. این درد به صورت درد شدید در شکم یا کشاله ران ،پشت و یا به صورت یک درد مبهم احساس می­شود. برخی از زنان نیز درد را در پهلوها و یا ران خود احساس می­کنند. فشار سر نوزاد بر مثانه و روده و کشش ایجاد شده در کانال تولد و واژن از سایر علل ایجاد درد در حین زایمان است.
زایمان چقدر درد دارد؟
درد زایمان برای هر کس متفاوت است. به طور کلی می­توان گفت که درد زایمان معمولاً به صورت درد بسیار شدید و فشار در قسمت پایین شکم و کمر احساس می­شود. هنگامی که کودک به نزدیکی کانال تولد می­رسد، درد در مناطق عمیق­تر در ناحیه لگن احساس می­شود.
 
برخی توصیفات دیگر از درد زایمانی در زیر آمده است:
گرفتگی: درد زایمان به صورت گرفتگی واقعاً شدید مانند قاعدگی احساس می­شود. این گرفتگی از سمت لگن به کمر یا بالعکس از سمت کمر به لگن منتشر می­شود.
سفت شدگی: برخی زنان فقط از سفت شدن عضلات خود ابراز شکایت می­کنند. این افراد ممکن است هیچ درد شکمی را تا زمانی که نوزاد به سمت پایین فشار می­آورد، احساس نکنند.
تپش: برخی زنان درد را به صورت احساس ضربان در شکم خود احساس میکنند. این احساس شایع نیست، اما گاهی انقباضات قدرتمند این احساس را ایجاد می­کنند.
ضربه چاقو: این احساس معمولاً زمانی که نوزاد وارد کانال زایمانی می­شود ایجاد می شود و مانند این است که یک چاقوی داغ به ناحیه شکم یا لگن ضربه وارد می­کند.
سوزش:  این احساس معمولاً زمانی که سر نوزاد بیرون می­آید ایجاد می­شود. سر نوزاد باعث کشیدگی مناطق اطراف آن در واژن شده و باعث ایجاد احساس سوزش شدیدی می­شود.
دردهایی که منتشر می­شوند: گاهی اوقات زایمان فقط در هنگام انقباضات درد ایجاد می­کند و مادر در فواصل بین انقباضات دردی احساس نمی­کند. درد معمولاً از کمر شروع شده و به سمت جلوی شکم منتشر می­شوند. همچنین این دردها ممکن است از سمت پایین شکم شروع شده و به سمت کمر منتشر شوند.
فشار: احساس فشار زیاد که مانند زمان احساس اجابت مزاج اورژانسی می­باشد.. این احساس فشار ممکن است مداوم بوده و یا فقط در بین انقباضات احساس شود.
درد زایمان چقدر است
 
درد در مراحل مختلف زایمان
پاسخ به این سوال که زایمان چقدر دردناک است، بستگی به مرحله‌­ای از زایمان که در آن قرار گرفته‌­اید نیز دارد. با پیشرفت مراحل زایمان درد بیشتر و مداوم تر شده و با تولد نوزاد کاهش پیدا می­کند.
مراحل اولیه زایمان:
این مرحله می تواند از ۸ ساعت تا چند روز طول بکشد. دهانه رحم شما شروع به بیرون نازک و گشاد شدن (تا ۴ سانتی متر) می­کند. درد احساس شده شبیه گرفتگی های قاعدگی در شکم همراه با ​​کمر درد خفیف تا متوسط است.
زایمان فعال:
این مرحله می تواند تا ۸ ساعت ادامه پیدا کند. در این مرحله گردن رحم تا ۷ سانتی متر اتساع پیدا می­کند. زایمان فعال به علت طولانی بودن زمان آن، بسیار دردناک می­باشد. در این مرحله شما می توانید درخواست داروی مسکن کنید. همچنین این مدت بهترین زمان جهت اجرای تکنیک­هایی است که در کلاس­های آموزش زایمان فراگرفته­اید.
مرحله گذار:
انتقال نوزاد از کانال زایمانی حدود یک ساعت طول می کشد و مرحله نهایی زایمان است. نوزاد در این مرحله در کانال تولد حرکت کرده و گردن رحم به بیشترین حالت اتساع خود یعنی، ۱۰ سانتی متر می­رسد. درد بسیار شدید است، اما این مرحله بسیار سریع است.
مرحله فشار:
گردن رحم در این مرحله به طور کامل و به اندازه ۱۰ سانتی متر متسع شده و سر نوزاد از کانال زایمان بیرون می­آید. در این مرحله مادر درد شدیدی در ناحیه رکتوم و واژن به شکل سوزش احساس می­کند. تمایل شدیدی به فشار به سمت پایین وجود دارد، که در واقع می تواند درد را کاهش دهد.
مرحله تولد نوزاد:
در چند دقیقه اول شما هنوز هم انقباضات و گرفتگی خواهید داشت تا جفت از بدن خارج شود. دوره گرفتگی عضلات رحم، چند روز تا یک هفته ادامه خواهد داشت تا هر گونه ترشح و خونریزی از رحم خارج شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

36 − = 27