سلامت زنان باردار

رژیم غذایی سالم و استاندارد برای سلامت زنان باردار در دوران بارداری و همچنین سلامت جنین واقعا حیاتی و ضروری است.
FDA (سازمان غذا و دارو) آمریکا در سال ۱۹۹۸، تمامی تولیدکنندگان را ملزم کرد به این‌که محصولاتی مانند نان‌ها، غلات صبحانه، برنج و دیگر محصولات حاوی غلات را با ویتامین B۹ یا فولیک اسید غنی کنند. دریافت فولیک اسید کافی در دوران بارداری، رشد سیستم عصبی نوزاد را براساس رویه عادی و طبیعی پیش می‌برد.
۱۹۶۲: هشدار برای نقص هنگام تولد با مصرف داروهایی مانند تالیدومید 
در سال ۱۹۶۲ میلادی قوانین جدی و محکمی به تصویب رسیدند تا این اطمینان حاصل شود که هیچ کدام از داروهای قابل عرضه در بازار باعث ابتلا به نقص هنگام تولد نمی‌شوند یا به نوزادان شیرخوار آسیب نمی‌رسانند. درواقع، این تغییر در قوانین بعد از ثبت مواردی از نقص هنگام تولد به علت مصرف داروی تالیدومید در اواخر دهه ۱۹۵۰ میلادی به ‌وجود آمد.
تالیدومید
تالیدومید به‌عنوان نوعی آرام‌بخش به بازار عرضه می‌شد و اصطلاحاتی مانند «مناسب برای درمان بیماری صبحگاهی در بارداری» روی آن حک می‌شد. این دارو ابتدا در آلمان به فروش می‌رسید و بعد به کشورهای زیادی در سراسر جهان گسترش پیدا کرد. تالیدومید در آمریکا مورد تایید قرار نگرفته بود، اما بسیاری از پزشکان آمریکایی هم از این دارو در حین مراحل بالینی برای بیماران خودشان استفاده می‌کردند. در نهایت مشخص شد که مصرف تالیدومید در دوران بارداری باعث ابتلا به نقایص هنگام تولد در نوزاد می‌شود.
۱۹۹۸ و ۲۰۰۱: پادمان بارداری: مصرف اسید فولیک و پرهیز از جیوه درون ماهی 
رژیم غذایی سالم و استاندارد برای سلامت زنان در دوران بارداری و همچنین سلامت جنین واقعا حیاتی و ضروری است. دلیلش این است که مادر و جنین باید به‌طور هم‌زمان مقدار زیادی از مواد مغذی را دریافت کنند و از دریافت مواد سمی دور بمانند. در همین راستا FDA (سازمان غذا و دارو) آمریکا در سال ۱۹۹۸، تمامی تولیدکنندگان را ملزم کرد به این‌ که محصولاتی مانند نان‌ها، غلات صبحانه، برنج و دیگر محصولات حاوی غلات را با ویتامین B۹ یا فولیک اسید غنی کنند. دریافت فولیک اسید کافی در دوران بارداری، رشد سیستم عصبی نوزاد را براساس رویه عادی و طبیعی پیش می‌برد.
در کنار اضافه شدن این ماده مغذی به برنامه غذایی زنان باردار، این زنان باید از مصرف جیوه در دوران بارداری جدا خودداری کنند. دلیلش این است که رسیدن جیوه بیش از حد به بدن در دوران بارداری می‌تواند به رشد سیستم عصبی جنین آسیب برساند. به همین دلیل، FDA آمریکا از سال ۲۰۰۱ به همه زنان باردار اعلام کرد که مصرف ماهی‌های حاوی جیوه را در دوران بارداری کنترل کنند.
۱۹۹۲ و ۲۰۰۰: ماموگرافی دقیق‌تر و ایمن‌تر 
تا پیش از سال ۱۹۹۲، ماموگرافی همیشه توسط افراد مجرب انجام نمی‌گرفت و نتایج آن نیز بعد از انجام به ‌درستی به دست زنان نمی‌رسید. با این ‌حال، روند به‌کارگیری ماموگرافی در سال ۱۹۹۲ به گونه‌ای اصلاح شد تا همه بیماران بتوانند نتیجه ماموگرافی خودشان را در عرض ۳۰ روز دریافت کنند.
پیشرفت‌های علمی در زمینه ماموگرافی تا جایی ادامه پیدا کردند که ماموگرام‌های دیجیتال در سال ۲۰۰۰ میلادی در دسترس پزشکان قرار گرفتند. این دستگاه‌ها دارای دقت بسیار بیشتری در تشخیص سرطان پستان هستند و خصوصا برای مشکلات رایج در زنانی که پستان‌های متراکمی دارند، گزینه مناسبی محسوب می‌شوند. امروزه نیز تکنولوژی‌های سه‌بعدی باعث شده‌اند که میزان دقت و ایمنی ماموگرافی تا حد بسیار قابل توجهی بیشتر شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

96 − 88 =