اسرارآمیزترین نقاط ایران

هنوز بسیاری از جاذبه های گردشگری ایران شناخته نشده اند همه ما شیراز با با تخت جمشید ، حافظیه و … می شناسیم . یزد را با بادگیرهایش ، اصفهان را به سی و سه پلش ، تبریز را به ایل گلی اش ، و … اما این شهرها فقط این نقاط دیدنی را دارند خیر این گونه نیست تعداد زیادی از نقاط دیدنی این شهرها در پشت جاذبه های شهر پنهان اند و جز اسرارآمیزترین نقاط ایران به شمار می آیند. بسیاری از جاذبه ها به قدری جذاب هستند که انسان را شگفت زده می کنند .

در ادامه مطالب با ۱۰ جاذبه گردشگری در ایران آشنا خواهید شد که کم تر دیده شده اند.

۱-ارسباران بهشت گردشگری ناشناخته ایران
هیجان گشت و گذار در طبیعتی بکر و دست نخورده، شوق دیدن درختانی که شاید نمونه آنها را در هیچ جای دیگر کشور نتوان یافت و یا حتی دیدن پرندگانی که تنها زیستگاهشان همین جنگل‌های تودرتو است، همسفر تمام مسافران ارسباران است.
به روزهای پایانی سال و فصل بهار نزدیک می‌شویم، استان آذربایجان‌شرقی و در راس آنها منطقه ارسباران به دلیل داشتن جاذبه های طبیعی، از جمله مناطق منحصر به فرد، طبیعت بکر و دست نخورده کشورمان به حساب می‌آید.
با این وجود؛ خطه ارسباران با جای دادن جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و زیارتی و به ویژه با طبیعت زیبا و جاذبه‌های زیست محیطی منحصر به فرد، که برخی از این آثار نیز به ثبت ملی و جهانی رسیده، این روزها و روزهای آینده سخاوتمندانه سفره بی‌آلایش، ساده و بکر خود را برای پذیرایی از گردشگران داخلی و خارجی گسترانیده است.
۲-نگین دنا ، شهر سی سخت

در شهر یاسوج طبیعتی وجود دارد که با دیدن آن مجذوب آن خواهید شد . سی سخت یکی از شهرهای کهگیلویه و بویر احمد می باشد که واقع در جنوب غربی ایران است . این شهر دارای چشمه ها ، کوه ها ، آبشارها و دریاچه هایی است که شما در هیچ کجای دنیا نمی توانید نمونه ای از آن را پیدا کنید . آب و هوای این منطقه کوهستانی است و دارای طبیعتی بسیار شگفت انگیز است .

آبشار ناری و کوه گل از مهم ترین آبشارهای خروشان این شهر است . چشمه میشی بزرگ ترین و پرآب ترین چشمه ای است که در سی سخت قرار داد این چشمه در ناحیه پایین گردنه بیژن قرار گرفته است از آب این چشمه برای آبیاری زمین های زراعی استفاده می کنند . چشمه های سردو ، طوف ، تاگی ، به شهر سی سخت مشرف اند .

در تمامی فصول سال این چشمه ها دارای آب گوارا و خنک می باشند . سی سخت در دامنه دنا ( که از رشته کوه های زاگرس است ) واقع شده است ، در اطراف آن نیز کوه های زیبا قرار دارد . اگر در تعطیلات نوروز به این استان سفر می کنید حتما به این مکان دیدنی بروید و از تماشای آن لذت ببرید .

۳-تالاب کرد خورد

نام دیگر این تالاب آق گل است این تالاب در نزدیکی یک روستا با همین نام و در ناحیه جنوب دشت نهاوند واقع شده است . این تالاب دارای یک پوشش گیاهی خاص و بسیار زیبایی می باشد در کنار این تالاب کوهی به نام کت وجود دارد و این ترکیب یک منظره بسیار زیبا را به نمایش می گذارد . به جز پوشش گیاهی این منطقه ، پرندگان بسیار زیبایی نیز در این زیستگاه زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را دو چندان نموده اند ، پرندگان مهاجری هم چون فلامینگو ، حواصیل ، مرغ باران ، آب چلیک ، غاز ، اردک ، و … اگر دوست دارید این منطقه زیبا را ببینید در پایان فصل زمستان و آغاز بهار به این شهر سفر کنید .

۴-سِرو

در قسمت شمال غربی ارومیه شهری به نام سرو واقع شده است این شهر یک شهر مرزی است . این شهر دارای آب و هوای سرد و کوهستانی به دلیل نزدیک بودن به کوه های بلند می باشد . مرز این شهر یکی از دروازه های کشور ترکیه نیز می باشد . این شهر دارای بازارچه های مرزی است سمت چپ بازار برای کفش و سمت راست آن ویژه لباس می باشد .

۵-سنقر

این شهر در ۸۵ کیلومتری استان کرمانشاه واقع شده است . این منطقه یکی از مناطق زیبا و دیدنی این استان است در اطراف آن باغات ، سبزه زار ، و … قرار دارد که زیبایی منطقه را چند برابر کرده است . قله ی کوه ها تا اواخر تابستان دارای برف است . افرادی که بومی این منطقه هستند می گویند که در زمان سلجوقیان این شهر مرغان شکاری به نام سنقر داشت که تنها در این شهر بود و در هیچ کجای ایران نمی توانستی این مرغ ها را پیدا کنید . برای همین نام این شهر را سنقر گذاشتند . سنقر از قسمت شمال به شهرستان قروه ، از شرق به شهرستان اسد آباد و از قسمت شمال شرقی به سنندج ، و از جنوب به کرمانشاه منتهی می گردد . از مکان های دیدنی این شهرستان غارهای آواز کبوتر ، قلعه بزه رود و گور دخمه دربند می باشد . به جز این ها سراب سنقر نیز که در ۵ کیلومتری جاده سنقر قرار دارد دیدنی است . آب این سراب از کوه سراب به صورت فواره پایین می آید و در فصول سرد سال گرم و در فصول گرم سال سرد است . روستاهای اطراف آب خودشان را از این سراب تأمین می کنند آب این رودخانه به قره سو می ریزد.

 ۶-هندوستان ایران ، طارم

طارم در استان زنجان واقع است . رودخانه های عظیم قزل اوزن از این منطقه می گذرد و آن چه که باعث آبادانی و رشد کشاورزی در این منطقه گشته است وجود همین رودخانه ها می باشد . درختان کهن سال استان زنجان در این شهرستان قرار دارد . از جاذبه های شهرستان طارم دریاچه سد سفید رود ، جنگل ها ، دامنه ارتفاعات ، غار خرمنه سر ، روستای شاه نشین ، روستای تشویر ، چشمه آب معدنی الله بلاغی ، و دیگر روستاها با آب و هوای بسیار عالی می باشد . سکوت و آرامش این روستا مقدمات استراحت مسافران نوروزی را فراهم ساخته است . این شهرستان دارای بناهای ارزشمندی هم چون قلعه شمیران ، بنای امام زاده حیدر، قلعه سانسیز ، بنای امام زاده عوف و هاشم (ع) ، آتشکده تشویر ، چهار طاقی های طارم ، آتشکده پیرچم ، آتشکده الزین و … می باشد که همه ی این ها در کنار طبیعت زیبا این منطقه را به یک مکان توریستی مبدل ساخته است .

۷-شهر رودها نکارمن

نکار من واقع در شاهرود است . نکارمن روستایی است که در دهستان خرقان از توابع بسطام قرار گرفته است . این روستا در ۲۵ کیلومتری شمال شاهرود است . نکارمن دارای رودخانه ی فصلی است که از دامنه های جنوبی رشته کوه شاهوار نشأت می گیرد و آب آن به داخل رودخانه تاش می ریزد . در فصل های گرم سال این رودخانه خشک می شود . از مناطق دیدنی این روستا قطار زرشک و چشمه هفت رنگ فرحزاد می باشد . این روستا از جاذبه های شهر شاهرود می باشد که افراد بومی این منطقه آن را می شناسند .

۸-جنگل مه آلود پاسند

اگر احساس می کنید همه جای شمال را مثل کف دستتان می شناسید و دیگر لذت قبل را از این مطقه زیبای کشورمان نمی برید با نظاره همراه باشید تا از این اشتباه بزرگ شما را بیرون آوریم .روستای زیبای پاسند و منطقه زیبای پاسند رز درست بعد از طی سه کیلومتر به سمت شرق در سمت راست اتوبان در جوار رودخانه پاسند با تابلوی بزرگ خودنمایی می کند . جنگل بکر و دست نخورده که سالانه گروه های زیادی از جنگل انبوه آن دیدن می کنند.

۹-غار آویشوی

این غار در منطقه ای به همین نام در جنـوب ۴۰ کیلومتری غربی شهرستان شـاندرمن ماسـال است. یک غار آهکی با ستون های آهکی که خیلی دیدنیـ و بزرگ ترین غار در استان گیلان است که تا کنون بیش از دو هزار متـر از ژرفـای آن، توسط غار نوردان و کوه نـور دان محلـی مورد پیمایش و اکتشاف قرار گرفته است. غار آویشوی بیش از ۷۵ میلیون سال قدمت دارد. جالب است بدانید برای رسیدن به این غار، از جنگل ها و چشمه های جوشان عبور می کنیم. در ضمن وجود قندیل ها و آبشارهای بی نظیر داخل غار باعث جذابیت دوچندان آن شده است.

۱۰-کویر ریگ جن

ریگ جن منطقه کویری با تپه های ماسه ای در کویر مرکزی ایران است که در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شرق انارک و غرب جندق قرار گرفته است. ریگ جن که باتلاق های نمکی آن را احاطه کرده هیچ چشمه یا چاه آبی ندارد و ترسناک ترین و رمز آلود جای ایران است. در این منطقه از ایران اتفاق های بد زیادی افتاده که هیچ پاسخ و دلیل قانع کننده ای برای علت وقوع آن ها وجود نداشته است. در نمک زارهای این کویر موجودات زیادی کشته و مدفون شده اند به طوری که همه این اتفاقات باعث شده که این منطقه از وحشتناک ترین مکان های ایران باشد. خیلی از قدیمی ها بر این باور بودند که این کویر نفرین شده و محل شیطان و ارواح پلید است . کسانی که محل زندگی شان در نزدیکی این کویر است معتقدند که اگر کسی به این کویر برود ناپدید می شود، با همه این حرف ها چیزی در حدود ۱۰ سال پیش یک ماجراجوی ایرانی موفق شد پس از تلاش های زیاد از این کویر عبور کند.

 

 

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

+ 55 = 59