شهرستانک پشت ‌رنگین‌کمان پاییزی

درختان سبز کم‌کم رنگ عوض می‌کنند و بیشترشان چند رنگ می‌شوند. پاییز که می‌آید دل‌هایمان پر می‌کشد برای رفتن به ییلاقات، دیدن سایه روشن جاده‌ها فقط در این فصل برایمان میسر است.

جاده انگار تابلویی رنگ‌رنگ است که در آن میان چشم‌مان به رنگین‌کمان نارنجی-‌ سبز‌هایی عادت می‌کند که دل کندن از آنها سخت است.

بله، پاییز است و جاده‌ها خلوت‌اند، پس مسیر رفت و برگشت‌مان هم با ما بیشتر راه می‌آید. سفر پاییزی‌مان را این‌بار می‌کشانیم به جایی که همیشه زیباست و اما پاییزش به زیبایی معروف است و رنگین ‌بودن. سفری دلپذیر در پاییز که هم خاطره است و هم دیدن و همچنین اندوختن تجربه‌ای جدید.

township-behind-autumn-rainbow-2

شهرستانک، روستایی که در نزدیکی‌ تهران است. هم زیاد دور نیست و هم می‌توانید از آب و هوای بسیار خوبش نهایت استفاده را ببرید. مسیر شهرستانک از جاده کرج ـ چالوس برای ما شروع می شود که بهترین راه ، نرسیده به گچسر از یک مسیر آسفالته است که هشت کیلومتر بعد از طی مسیر به این روستا می‌رسیم.

شهرستانک شما را مسحور می‌کند، چون هم زیباست، هم خوش آب و هوا، ‌هم آبشار دارد و هم آثار باستانی. اول از همه ما خیره می‌شویم به درختانی زیبا و رنگارنگ که تا چشم کار می‌کند همه جا را پوشانده‌اند.

township-behind-autumn-rainbow-2

راه شهرستانک در نهایت به بن‌بست می‌رسد، اما کوهنوردان راه بلد از قله توچال می‌توانند بعد از طی مسافتی به قله شاه‌نشین شهرستانک برسند و دمی بیاسایند و از همان جا راه خانه را پیش گیرند. بعد از تنفس در هوای دلپذیر شهرستانک و استراحت، به طرف کاخ ناصری به راه می‌افتیم.

کاخ ناصری که در فهرست میراث فرهنگی کشورمان به ثبت ملی رسیده است به دستور ناصرالدین‌شاه بنا شده و یکی از دیدنی‌های این روستا به شمار می‌رود حتی سنگی در این کاخ وجود دارد که در مورد آن نقل است که ناصرالدین شاه در حال استراحت بوده که همین تخته سنگ به طرف او سرازیر می‌شود و بعد از طی‌کردن مسیری در این مکان متوقف می‌شود.

در همان لحظه ناصرالدین‌شاه دستور به حکاکی همان حکایت روی تخته سنگ می‌دهد، البته نوشته‌های روی این تخته سنگ الان زیاد خوانا نیست، ولی در نوع خود جالب است.

township-behind-autumn-rainbow-2

هوا بسیار خوب است و می‌توانید در هر مکانی کاخ را به تماشا بنشینید. از دیگر دیدنی‌های شهرستانک قلعه دزدبند است که بیشتر توصیه ما این است که با کفش‌های مخصوص کوهنوردی به آن قسمت بروید وگرنه از همان قسمت پایین آن را نگاه کنید و از منظره آن لذت ببرید، چون راهش کمی خسته‌تان می‌کند و به کوهپیمایی احتیاج دارید.

هنوز دیدنی‌هایی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم تمام نشده، پس با ما راهی چشمه گله‌گیله شوید. این چشمه جوشان دارای آب زلالی است که وقتی با نسیم پاییزی همراه می‌شود دیگر دل‌کندن از دیدن آن سخت می‌شود. با لذت بردن از صدای آب زلال‌اش و نشستن در کنارش شما  بارها و بارها به سمتش کشانده می شوید.

township-behind-autumn-rainbow-2

در سایه سار درختان گیلاس و گردو که پر است از بار میوه، دراز بکشید و به آسمان صاف و آبی یکدست خیره شوید و بعد تکیه بدهید به آن درختان و از نگاه‌کردن به آنها لذت غیرقابل وصفی ببرید.

می‌توانید از آن گردوها که نایاب است و بسیار ترد و خوشمزه خورجین‌ سفرتان را پر کنید و بعدآنها را بشکنید و یاد آن آب جوشان و زلال بیفتید و لبخند را برای هفته‌ای روی لبانتان داشته باشید.

شهرستانک را بهتر است یا با تورهای یکروزه‌ای که دسترسی به آنها آسان است بروید یا این‌که با وسیله شخصی این مسیر را بپیمایید.

شهرستانک که در لفظ عامیانه به آن شهرستونک هم گفته می‌شود؛ روستایی است که دسترسی به آن از جاده چالوس مسیر است و بعد از طی‌ ۴۲ کیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانک به چشم‌مان می‌خورد

کمی درباره شهرستانک

شهرستانک که در لفظ عامیانه به آن شهرستونک هم گفته می‌شود؛ روستایی است که دسترسی به آن از جاده چالوس مسیر است و بعد از طی‌ ۴۲ کیلومتر در مسیر این جاده و عبور از روستای آسارا در سمت راست تابلوی شهرستانک به چشم‌مان می‌خورد.

township-behind-autumn-rainbow-2

دیگر از این به بعد با طی‌کردن مسیری کوتاه به این روستای زیبا و خوش آب و هوا می‌رسیم. بهتر است با خود غذا یا حتی چادر مسافرتی داشته باشید، چون امکانات رفاهی روستا کمی ضعیف است.

البته سفر دوستان همیشه با خود زیرانداز و وسایل سفر را دارند، اما ذکر این نکته را خالی از اهمیت نمی‌دانم که در این فصل که باد آرام است و آدم دلش‌ هوس پیاده‌روی می‌کند بهتر است لباس گرم و وسایل گرم را همراه داشته باشید تا بعد از سفر خدای ناکرده مریضی با شما همراه نشود.

township-behind-autumn-rainbow-2

از جاهای دیدنی شهرستانک می‌توان به کاخ ناصری، قلعه دزدبند و چشمه گله‌گیله اشاره داشت که دیدن همه‌شان به تنهایی زیباست و شما را به وجد می‌آورد. پاییزتان را با سفری به شهرستانک رنگی زیبا بنشیند و با قدم زدن روی برگ‌های آن ساعتی را با خود خلوت کنید و باز عاشق شوید.

شهرستانک روستایی زیباست که اگر نم بارانی روی این برگ‌ها بنشیند دیگر دل کندن برایتان سخت می‌شود. پس خلوت خود را با برگ‌های پاییزی شهرستانک تقسیم کنید.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

− 1 = 3