انتقال توکسوپلاسموز از بزاق دهان گربه‌ها

انتقال توکسوپلاسموز از بزاق دهان گربه‌ها

نی نی تایم: همیشه درباره بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات یعنی بیماری هایی که ما از حیوانات می گیریم، نگرانی های زیادی وجود دارد، مانند نگرانی در مورد آنفلوآنزای مرغی. اگرچه تعداد بیماری های مشترک بین انسان و گربه زیاد است، ولی تعداد واقعی بیماری هایی که گربه به انسان انتقال می دهد، کم است.با این مقاله همراه باشید تا بیماری انتقال شونده از گربه به انسان اشنا شوید.

هیچ کدام از ویروس هایی که گربه می گیرد، به جز ویروس هاری، نمی توانند انسان ها را بیمار کنند، لذا از بسیاری از بیماری های عفونی که گربه در طول زندگی خودش دچار آنها می شود، در امان هستیم.

این بیماری های عفونی عبارتند از:

ایدز گربه ای، لوسمی گربه ای، هرپس گربه ای، پاروویروس و بسیاری دیگر.
پنج تا از بیماری هایی که می توانیم از گربه بگیریم، شامل موارد زیر است:

۱- توکسوپلاسما

۲- ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا

۳- عفوت قارچی کرم حلقه ای

۴- سالمونلا

۵- گاز گرفتن و چنگ زدن گربه

توکسوپلاسما

شایع ترین بیماری مشترک بین انسان و گربه که باعث نگرانی به خصوص در زنان باردار می شود، بیماری انگلیتوکسوپلاسموز است.

جزئیات این بیماری پیچیده است، اما واقعیت این است که توکسوپلاسما یک نوع انگل کوچک است که در گوشت گوسفند، خرگوش، موش صحرایی و کانگورو زندگی می کند.

اگر بچه گربه گوشت این حیوانات را بخورد، این انگل وارد بدن گربه شده و در روده او تکثیر پیدا می کند.

این انگل می تواند در اثر چریدن حیوانات گیاهخوار در زمین ها و مراتعی که آلوده به مدفوع گربه بیمار است، وارد بدن این حیوانات شود. معمولا فقط بچه گربه ها مدفوع آلوده را دفع می کنند. لذا وقتی گربه بزرگ تر شود، خیلی کم می تواند تخم های این انگل را که باعث آلودگی انسان می شود، دفع کند.

باغبانی کردن بدون دستکش در خاک آلوده به این انگل و یا خوردن گوشت نیم پز گوسفند، احتمال آلودگی به تخم های انگل توکسوپلاسما را افزایش می دهد.

بیشتر این بیماری ها توسط بچه گربه ها به انسان منتقل می شوند و در جمعیت انسانی نیز کودکان بیشتر به این ویروس ها و بیماری های عفونی مبتلا می گردند

آلودگی انسان به تخم توکسوپلاسما فقط در زنان باردار مشکل زاست و اثرات بدی روی جنین دارد. لذا مادران باردار بایستی از گربه و مخصوصا خاک آلوده به مدفوع گربه دوری کنند و گوشت را کاملا بپزند و بعد بخورند.

همچنین موقع باغبانی حتما دستکش بپوشند و بعد از آن حتما دست های خود را با آب و صابون بشویند.

عفونت قارچی کرم حلقه ای

عامل این بیماری یک کرم نیست، بلکه قارچی است که به شکل حلقه ای رشد می کند. این قارچ بیماری زا در خاک و نیز روی پوست زندگی می کند.

کودکان به راحتی این بیماری قارچی را از یکدیگر می گیرند، مانند کودکان مهدکودکی. همچنین می توانند از بچه گربه هم بگیرند.

این عفونت قارچی معمولا فقط افراد جوان، زنان باردار، افراد مسن و یا کسانی که سیستم ایمنی بدنشان به خوبی کار نمی کند را مبتلا می کند.

این بیماری به راحتی با استفاده از کرم در انسان و شامپو و قرص در بچه گربه درمان می شود.

گربه های بزرگ تر به ندرت این قارچ را دارند، مگر اینکه سیستم ایمنی بدنشان آسیب دیده باشد.

ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا

این انگل ها باعث اسهال می شوند و اغلب در آب زندگی می کنند و شما می توانید این انگل ها را از جایی که گربه تان گرفته، بگیرید.

همچنین می توانید انگل های ژیاردیا و کریپتواسپوریدیا را به گربه تان منتقل کنید. ولی معمولا تمیز نگه داشتن محل نگهداری گربه می تواند ابتلای به این انگل ها را کم کند.

سالمونلا
باکتری سالمونلا نیز در صورت عدم رعایت بهداشت، از گوشت آلوده به انسان منتقل می شود.

گاز گرفتن و چنگ زدن گربه مهم ترین مشکلی که در رابطه با گربه وجود دارد، گاز گرفتن و چنگ زدن آن است.

اگرچه میزان گاز گرفتن گربه خیلی کمتر از گاز گرفتن سگ است، ولی گاز گربه خیلی آلوده است و نباید آن را سبک شمرد.

برخی افراد فقط با یک بار گاز گرفتن گربه، دچار عفونت خون می شوند.

باکتری موجود در دهان گربه به اندازه باکتری موجود در دهان سایر حیوانات و یا میمون سمی نیست، ولی به دلیل اینکه دندان گربه، حشراتی را به زیر پوست تزریق می کند، باکتری های موجود در دهانش محل مناسبی برای رشد و تکثیر پیدا می کنند.

چنگ گربه، یک باکتری به نام بارتونلا (Bartonella) را به انسان منتقل می کند که باعث ورم غدد لنفاوی می شود.

این باکتری معمولا در بچه گربه وجود دارد و بیشتر افراد بدون درمان خاصی، آن را پشت سر می گذارند و بهبود می یابند.

بنابراین به طور خلاصه باید گفت که بیماری های زیادی بین انسان و گربه وجود دارد، ولی تعداد بیماری هایی که گربه می تواند به انسان انتقال دهد، کم است.

بیشتر این بیماری ها توسط بچه گربه ها به انسان منتقل می شوند و در جمعیت انسانی نیز کودکان بیشتر به این ویروس ها و بیماری های عفونی مبتلا می گردند.

حتی با یک بار بیمار شدن، بیشتر افراد از بیماریی که گربه به آنها انتقال داده است، بهبود می یابند، بر خلاف بیماری های ویروسی که ما انسان ها به هم انتقال می دهیم، مانند ویروس اچ آی وی (بیماری ایدز)، ویروس هرپس (تبخال) و ویروس هپاتیت که به راحتی درمان نمی شوند

انتقال توکسوپلاسموز از بزاق دهان گربه‌ها

این باور که گربه‌ها باعث سقط جنین خانم باردارمی‌شوند مدت‌هاست که وجود دارد. اما این باور از کجا می‌آید؟ در واقع در اینجا مقصر، انگل توکسوپلاسموز است که از طریق مدفوع گربه می‌تواند به بدن مادر باردار وارد شده و موجب سقط جنین شود. برخی می‌گویند این انگل حتی باعث نازایی هم می‌شود اما هنوز مطالعه موثقی درباره اثر این انگل بر نازایی انجام نشده و نمی‌توان با قطعیت درباره اثر توکسوپلاسموز بر نازایی نظر داد. اما آیا این فقط گربه است که می‌تواند این انگل را منتقل کند؟

از دیگر منابع آلوده غافل نشوید

گربه‌ها به دلیل خوردن گوشت خام آلوده پرندگان، موش‌ها و … انگل توکسوپلاسموز را دریافت می‌کنند. اما گربه‌ها تنها حیواناتی نیستند که می‌توانند این بیماری را انتقال دهند. آنها تنها گونه‌ای هستند که عفونت را در مدفوع‌شان دارند. انسان‌ها می‌توانند توکسوپلاسموز را از گوشت آلوده دیگر حیوانات نیز دریافت کنند. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها می‌گوید احتمال ابتلا به این بیماری در تماس با گوشت خام بیشتر از تماس با گربه است. هرچند برخی خوراکی‌هایی که تمیز شسته نشده‌اند، نوشیدن آب آلوده و دست زدن به خاک آلوده هم می‌تواند این بیماری را ایجاد کند. توکسوپلاسموز نمی‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، به جز مادر باردار مبتلا که آن را به جنین منتقل می‌کند یا انتقال خون آلوده.

سه ماهه اول خطرناک است

خطر ابتلای جنین به عفونت با افزایش دوران بارداری، بالا می‌زود. اگر شما در سه ماهه اول بارداری مبتلا به توکسوپلاسموز شوید، احتمال ابتلای جنین ۱۵ درصد خواهد بود. اگر در سه ماهه دوم مبتلا شوید، احتمال ابتلا ۳۰ درصد و در سه ماهه سوم ۶۰ درصد خواهد بود. هرچند میزان ابتلا با افزایش سن بارداری بالا می‌رود اما خطر این عفونت در سه ماهه اول بسیار بیشتر از بقیه دوران بارداری است.

خودتان را ایمن کنید

دانستن چرخه زندگی انگل توکسوپلاسموز و نقش گربه در انتقال این بیماری می‌تواند ترس از این بیماری را کاهش دهد. این انگل می‌تواند عفونت را در همه پستانداران ایجاد کند. زمانی که گربه به توکسوپلاسموز مبتلا می‌شود خود مصونیت پیدا می‌کند و دوباره بیمار نمی‌شود. بنابراین اولین مواجهه گربه با این انگل امکان انتقال بیماری را فراهم می‌کند و بنابراین این بیماری در گربه‌های بزرگتر کمتر دیده می‌شود.

چطور انسان مبتلا می‌شود؟

گربه‌سانان میزبان طبیعی انگل هستند و این انگل در روده‌های آنها بازتولید می‌شود. یک گربه ممکن است توکسوپلاسموز را با خوردن گوشت آلوده یا نوشیدن شیر غیرپاستوریزه بگیرد. انگل در روده گربه تبدیل به اووسیت می‌شود و گربه میلیون‌ها از این اووسیت را تا سه هفته دفع می‌کند. این اووسیت‌ها تقریبا ۲۴ ساعت عفونی هستند. تحت شرایط مساعد آنها میتوانند در خاک یا شن تا حدود ۱۸ ماه هم عفونی بمانند. در طول این زمان آنها به آب آلوده، میوه و سبزی‌های منتقل می‌شوند و گونه‌های خونگرم از جمله انسان را مبتلا می‌کنند. بنابراین در حالی که ممکن است از طریق تماس مستقیم با مدفوع گربه مبتلا شوید، این انگل در جاهای دیگری نیز ممکن است به طور بالقوه وجود داشته باشد.

این نکات را رعایت کنید

با وجود آن که انتقال توکسوپلاسموز از گربه خانگی بسیار کم است اما باید جانب احتیاط را رعایت کنید چون این انگل باعث سقط و ناهنجاری‌های دیگر در جنین می‌شود.
– از مصرف گوشت خام خودداری کنید.
– سبزیجات خام را کاملا تمیز کنید.
– شیر غیرپاستوریزه و تخم مرغ خام نخورید
– تخته برش و وسایلی که در تماس با گوشت خام هستند را پیش از استفاده مجدد کاملا تمیز کنید.
– زمانی که با خاک باغچه کار می‌کنید حتما دستکش به دست داشته باشید.
– از همسر، دوستان و همسایگانتان بخواهید ظرف مدفوع گربه را در زمان بارداری شما تمیز کنند.
– هر روز ظرف مدفوع گربه را تمیز کنید.
– گربه را بیرون نگه ندارید.

دیدگاه متخصصان

دکتر رضا احمدی، متخصص بیماری‌های داخلی حیوانات کوچک:

این ادعا که «هنگام آب خوردن از شیرآب پارک‌ها مراقب باشید چون گربه‌ها هم به همین شیوه آب می‌خورند و همین باعث انتقال انگل توکسوپلاسموز از گربه به بدن انسان می‌شود»
ادعایی کاملا بی اساس است زیرا این انگل از طریق بزاق حیوان منتقل نمی‌شود و تنها راه انتقال بیماری مدفوع گربه و آن هم در شرایطی است که مدفوع ۲۴ ساعت در شرایط مستعدکننده از قبیل نبودن نور کافی و گرمای زیاد قرار بگیرد و بعد به صورت تصادفی توسط انسان خورده شود تا احتمال ابتلا بالا برود. این احتمال که انسان به طور تصادفی مدفوع گربه را بخورد تقریبا صفر است اما این احتمال که فرد گوشت و استیک خام خورده یا سبزیجات تمیز نشده مصرف کند بالاست و همین می‌تواند باعث انتقال انگل شود.

حتما آزمایش بدهید

در صورتی که در تماس با گربه هستید و تصمیم به بارداری نیز دارید بهتر است آزمایش توکسوپلاسموز را انجام دهید تا در صورت وجود این انگل در بدنتان ابتدا درمان لازم انجام شود و سپس اقدام به بارداری کنید، چون همانطور که می‌دانید این انگل باعث سقط و ناهنجاری جنین می‌شود. در صورتی که حین بارداری مشخص شود مبتلا به توکسوپلاسموز هستید پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک تلاش می‌کند احتمال ابتلای جنین را کاهش دهد. سپس ممکن است تست آمنیوسنتز گرفته شود تا مشخص شود جنین مبتلا شده یا خیر.در عین حال سونوگرافی نیز در طول بارداری انجام می‌شود تا هرگونه نقص در رشد جنین بررسی شود.

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here

22 − = 15