سفر به پایتخت نپال

سفر به پایتخت نپال

نی نی تایم: گردشگران برای بازدید از کاتماندو دلایل مختلفی دارند؛ بعضی ها سودای صعود از هیمالیا را در سر دارند، عده ای شیفته فرهنگ و هنر نپال هستند و برخی هم به امید یافتن بیداری معنوی راهی این شهر میشوند. سفر به پایتخت نپال میتواند یک ماجراجویی بی نظیر باشد برای تجربه یک زندگی کاملا متفاوت و یک فرهنگ غنی.

اکثر بازدید کنندگان به دنبال جاذبه های تاریخی و مقدس این شهر هستند، اما توصیه ما این است که چند روزی را برای تورهای خارج از شهر و تماشای طبیعت بکر اختصاص دهید تا کاتماندو را به معنای واقعی کلمه بشناسید.

سفر به پایتخت نپال

روز اول؛ معبد گردی

پایتخت نپال مرکز مذهبی این سرزمین هم به شمار می‌رود؛ راه رفتن در معابدی که تاریخی طولانی دارند و کشف آیین‌های شگفت‌انگیز آنها از جذابیت‌های این سفر است:

 

۱- نمادهای اسرار آمیز

مقبره گنبدی بودهانت(Boudhanath) یکی از شناخته شده‌ترین جاذبه‌های کاتماندوست که در سال ۱۹۷۹ در میراث جهانی یونسکو ثبت شد. گنبد روی یک پایه هشت ضلعی ساخته شده و پرچم‌های رنگارنگی از آن آویخته شده است. این معبد سرشار از نمادهاست؛ پنج مجسمه بودای آن نماد پنج عنصر اصلی جهان (‌زمین، آب، آتش، هوا و خاک) است، ۹ طبقه آن برگرفته شده از کوه مرو که مرکز کیهان بودایی است و ۱۳ حلقه آن بیانگر ۱۳ پله برای رسیدن به اوج روشنگری و دانایی است. این معبد مرکز جامعه بودایی نپال محسوب می‌شود و ۴۰ صومعه اطراف آن را احاطه کرده است.

۲- بلندترین معبد

سفر به بوهاکتاپور(Bhaktapur) را که در ۱۰ کیلومتری کاتماندو واقع شده نباید از دست بدهید. این منطقه به واسطه مجسمه‌های باستانی و معابد خیره کننده‌اش در بین توریست‌ها و مردم محلی بسیار محبوب است. بلندترین معبد نپال در سال ۱۷۰۲ در این منطقه ساخته شده است. بوهاکتاپور که در قرن ۱۲ تحت نظر پادشاه آناندا مالا به عنوان یک شهر مستقل شناخته شد خود دارای یک میدان به نام دوربار است که در اطراف آن مجسمه‌های زیبا و معابد باستانی قرار دارد. بخش شمالی میدان مربوط به کاخ سلطنتی است که در داخل آن گالری هنر ملی وجود دارد.

۳- معبد طلاکاری شده

معبد پاشوپاتینات (Pashupatinath) که در سال ۱۶۹۶ ساخته شده مهم‌ترین معبد هندو در نپال است. این معبد در سواحل رودخانه باگماتی ساخته شده و معماری عجیب آن هر بازدیدکننده‌ای را حیرت زده می‌کند. پشت بام این معبد طلاکاری‌های برجسته‌ای دارد و چارچوب در اصلی نقره توسط مجسمه‌های خدایان احاطه شده است. ارتفاع این معبد به حدود ۲۴ متر می‌رسد. گرچه ورود غیر هندوها به داخل معبد مجاز نیست اما نگاه اجمالی به معماری این فضا و مجسمه‌های بیرونی آن می‌تواند برایتان جذاب باشد.


روز دوم؛ ماجراجویی در طبیعت بکر

شناسایی طبیعت بکر و زیبای دره کاتماندو که توسط کوه‌های سر به فلک کشیده احاطه شده بخش لذت بخش سفر به پایتخت نپال است:

 

۱- پارک ملی

پارک ملی چیتوان در سال ۱۹۷۳ در مساحتی بیش از ۹۰۰ کیلومتر احداث شده است. این پارک در سال ۱۹۸۴ جزو میراث جهانی محسوب شده و شامل چندین جنگل و تالاب طبیعی است. چیتوان در لغت به معنای قلب جنگل است و این فرصت را به بازدیدکنندگان می‌دهد تا از گوزن شاخدار، میمون، گراز وحشی، کفتار ، تمساح و بیش از ۴۵۰ گونه پرنده بازدید کنند. در سرشماری سال ۲۰۱۱ تعداد کرگدن‌های این پارک ۵۰۱ و ببرهای آن ۱۲۵ قلاده گزارش شده است.

۲- منطقه اورست

نپال هشت قله هشت هزارتایی از اورست را در خود جای داده و بقیه قله‌ها در پاکستان، هند و چین قرار دارند. اگر سوار یک هواپیمای کوچک در فرودگاه لوکلا شوید در عرض ۳۰ دقیقه به منطقه اورست خواهید رسید. از آنجا می‌توانید به صعود بر بلندترین قله‌های جهان فکر کنید و یا از تماشای کوهنوردان لذت ببرید. هیجان همراه شدن با تیم‌های کوهنوردی حرفه‌ای جهان و تنفس در منطقه‌ای که بسیاری از مشهورترین آدم‌های جهان در آن دمی آساییده‌اند می‌تواند برایتان لذت بخش باشد.

۳- کوه مقدس

منطقه آناپورنا به واسطه کوه مقدس و طبیعت بکرش یکی از جاذبه‌های اصلی کاتماندوست. این کوه به نام دم ماهی شناخته می‌شود که این نام را از شکل یخبندان فلاتش وام گرفته است. اردوگاه اصلی آناپورنا در ارتفاع چهار هزار و ۱۳۰ متری زمین واقع شده و نمای خیره کننده‌ای از یخچال‌های طبیعی و شهر را پیش چشم‌تان خواهد گذاشت. برای کسانی که انرژی بالارفتن و رسیدن به قله را ندارند بهتر است که در کافه دودل در منطقه تامل یک چای داغ بنوشند و از تماشای امضاهای نخستین افرادی که به اورست صعود کردند لذت ببرند.


روز سوم؛ تاریخ گردی

تاریخ سیاسی و فرهنگی منطقه کاتماندو که ارتباطات محدودی با سرزمین‌های اطرافش داشته نیز برای توریست‌ها جذاب است:

 

۱- قلب شهر

در مقابل کاخ سلطنتی پادشاه سابق کاتماندو میدان مربع شکلی قرار دارد که مشهورترین میدان نپال است و نامش در میان میراث جهانی یونسکو می‌درخشد. بسیاری از ساختمان‌های اطراف میدان بر اثر زلزله بزرگ سال ۲۰۱۵ ریزش کردند اما بخشی از معماری دیدنی و جذاب خود میدان که نمایانگر هنر و صنعت چندین قرن گذشته نپال است هنوز باقی مانده. دوربار هنوز هم قلب گردشگری کاتماندوست، قدمت برخی از ساختمان‌ها و معابد اطراف این میدان به قرن ۱۲ باز می‌گردد.

۲- کاخ سلطنتی

کاخ موزه نارایانهیتی(Narayanhiti) محل اقامت سلاطین اولیه نپال تا قبل از سال ۲۰۰۸ بوده است. در این قصر بود که در سال ۲۰۰۱ پادشاه بیرندرا، ملکه و شش عضو دیگر خاندان سلطنتی توسط گلوله ولیعهد کشته شدند. البته بعد از این ولیعهد به خود نیز شلیک کرد و کشته شد. گفته می‌شود انگیزه این قتل خانوادگی انتقام از ملکه و پادشاه به علت ممانعت پادشاه از ازدواج ولیعهد بوده است. جایگزین این پادشاه شاه گیانندرا (عموی ولیعهد) بود که به دلیل سیاست‌های سلطه جویانه به شدت در بین مردم نامحبوب بود و در سال ۲۰۰۸ به همراه اعتراضات مردمی نظام جمهوری جایگزین نظام پادشاهی چند صد ساله شد. این کاخ که بازدید از آن برای عموم آزاد است ۵۲ اتاق دارد و بسیاری از وسایل اعضای خاندان سلطنتی سابق در آن نگهداری می‌شود.

۳- پاتان

پاتان در جنوب کاتماندو واقع شده و رودخانه باگماتی این منطقه را از شهر جدا کرده است. پاتان دارای تاریخی کهن است و بخشی از این تاریخ را می‌توان در بناهای گنبدی که مربوط به ۲۵۰ سال قبل از میلاد مسیح است درک کرد. جذابترین نقاط این منطقه شامل معبد ۵ طبقه طلایی، معبد کومبشوار (ساخته شده در سال ۱۳۹۲میلادی)، معبد قرمز ماپاندرانت (مربوط به قرن ۱۷) است.

 

پاسخ ترک

Please enter your comment!
Please enter your name here